
Провадження №2/359/1077/2018
Справа №359/267/18
УХВАЛА
Іменем України
04 червня 2018 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Яковлєвої Л.В.,
при секретарі Івченко В.І.,
за участі : позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника третьої особи ОСОБА_3, третьої особи ОСОБА_4,
розглянувши y відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Борисполі Київської області клопотання представника позивача про витребування доказів в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора ОСОБА_5, третяі особи : Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвест-Кредо», ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Бориспільського міськрайонного суду Київської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора ОСОБА_5, третя особа : Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвест-Кредо» про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора.
Під час підготовчого судового засідання від 04.06.2018 року від представника позивача надійшло клопотання про витребування у Головного територіального управління юстиції у м. Києві копій документів реєстраційної справи, сформованої після реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвест-Кредо» (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за № 24022110).
Клопотання обґрунтовано тим, що відповідач в судові засідання не зявляється, судові повістки разом з ухвалами та додатками, листи – вимоги не отримує, на вимогу суду копію вищевказаних документів не направляє. Сам же позивач в силу вимог ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» позбавлений можливості отримати копію реєстраційної справи.
Позивач підтримав заявлене представником ОСОБА_2 клопотання.
Представник третьої особи ОСОБА_3 при вирішенні клопотання поклалась на розсуд суду.
Третя сторона ОСОБА_4 підтримала заявлене представником позивача клопотання.
Суд, заслухавши доводи представника позивача щодо заявленого клопотання та з’ясувавши у сторін думку щодо нього, прийшов до наступних висновків.
Ухвалою суду від 04.06.2018 року до участі в даній справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача залучено Головне територіальне управління юстиції у м. Києві.
Відповідності ч. 5 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Частиною 1 ст. 84 ЦПК України визначено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Судом встановлено та не спростовується сторонами, що позивач та його представник не звертались в позасудовому порядку до органів Міністерства юстиції України для отримання запитуваної в клопотанні інформації з підстав, наведених в ч. 6 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» організаційну систему державної реєстрації прав становлять : 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб’єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб’єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Територіальні органи Міністерства юстиції України в межах території, на якій вони здійснюють свою діяльність відповідно ст. 8 вказаного Закону : розглядають скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації прав та приймають обов’язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; складають протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністра-тивні правопорушення; організовують роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів, уповноважених осіб суб’єктів державної реєстрації прав; приймають рішення про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів, уповноважених осіб суб’єктів державної реєстрації прав до Державного реєстру прав у випадках, передбачених цим Законом; здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Часинами 1, 2 ст. 9 Закону вказано, що до повноважень суб’єктів державної реєстрації прав належить: 1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та зберігання реєстраційних справ. Зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна; 2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Акредитовані суб’єкти можуть здійснювати визначені у частині першій цієї статті повноваження в повному обсязі або здійснювати їх виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі договору з суб’єктом державної реєстрації прав та/або нотаріусом.
Пунктом 9 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державний реєстратор наділений повноваженнями щодо формулювання реєстраційної справи у паперовій формі.
Згідно ч.1, 2 ст. 17 вказаного Закону реєстраційна справа формується у паперовій та електронній формі після відкриття розділу на об’єкт нерухомого майна у Державному реєстрі прав та внесення до нього відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об’єкти та суб’єктів цих прав та зберігається протягом всього часу існування об’єкта. Реєстраційній справі присвоюється реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна. Реєстраційна справа включає документи у паперовій та електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у процесі проведення таких реєстраційних дій. Документи, на підставі яких проведено реєстраційні дії та які підлягають поверненню заявнику, зберігаються у реєстраційній справі у формі електронних копій документів, виготовлених шляхом сканування під час проведення реєстраційних дій.
Частиною 4 даної статті встановлено, що державний реєстратор, який не перебуває у трудових відносинах з суб’єктом державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, та провів державну реєстрацію прав, забезпечує передачу реєстраційної справи у паперовій формі або документів, що були видані, оформлені або отримані ним під час проведення такої реєстрації, до відповідного суб’єкта державної реєстрації прав, який забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі відповідно до цієї статті.
Відповідно ч. 6 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за рішенням суду. Суб’єкт державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, зобов’язаний зробити опис вилучених документів, забезпечити виготовлення копій документів, що вилучаються з реєстраційної справи, пронумерувати, прошити та завірити їх печаткою.
Згідно розміщеної на офіційному сайті Міністерства юстиції України Наказом Міністерства юстиції України № 1432/5 від 05.05.2018 року державному реєстратору комунального підприємства «Центр реєстраційних послуг» ОСОБА_5 тимчасово заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на 6 місяців.
Судом враховано також, що за юридичним місцезнаходженням комунального підприємства «Центр реєстраційних послуг», де працював реєстратор ОСОБА_5, останній наразі відсутній. Суду та сторонам у справі не вдалось можливим встановити його реальне місцезнаходження та невідомо чи передавав він та до якого саме суб’єкта державної реєстрації прав заведені ним реєстраційні справи.
З урахуванням наведеного та зважаючи на те, що Міністерство юстиції України в особі своїх територіальних органів забезпечує створення та функціонування Державного реєстру прав, є його держателем; організовує роботу, пов’язану із забезпеченням діяльності з державної реєстрації прав; здійснює контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав, у тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційних дій відповідно до цього Закону та приймає обов’язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом суд вважає за можливе витребувати у Головного територіального управління юстиції у м. Київ належним чином завірені копії документів, про які клопоче позивач та його представник.
На підставі викладеного та керуючись ст. 53, 258 - 261, 353 Цивільного процесуального кодексу України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» , суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача ОСОБА_2 щодо витребування доказів - задовольнити.
Витребувати у Головного територіального управління юстиції у м. Київ (01001, м. Київ, пров. Музейний, 2-Д) належним чином звірену копію реєстраційної справи, сформованої після реєстрації права власності за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвест-Кредо» на квартиру АДРЕСА_1 (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за № 24022110).
Ухвала суду може бути оскаржена до Апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Яковлєва Л.В.