
УХВАЛА
про часткове закриття провадження у справі
м. Черкаси
06 червня 2018 року Справа № 823/927/18
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
за участю:
секретаря судового засіданні: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2 – за довіреністю,
представника 1-го відповідача: ОСОБА_3 – за довіреністю;
представника 2-го відповідача: ОСОБА_3 – за довіреністю;
представника 3-го відповідача: ОСОБА_4 – за довіреністю;
представників третьої особи: ОСОБА_5, ОСОБА_6 – за довіреностями,
розглянувши в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні в місті Черкаси адміністративну справу за позовом комунального закладу «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка Черкаської обласної ради» до Черкаської міської ради, виконавчого комітету Черкаської міської ради, управління інспектування Черкаської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «ЯНТАР-ЧЕРКАСИ-2», про визнання бездіяльності не правомірною та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Комунальний заклад «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка Черкаської обласної ради» звернувся до суду з позовною заявою до Черкаської міської ради, виконавчого комітету Черкаської міської ради, управління інспектування Черкаської міської ради, в якій просить:
- визнати бездіяльність суб’єкта владних повноважень – Черкаської міської ради, виконавчого комітету Черкаської міської ради та управління інспектування Черкаської міської ради у питанні проведення демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд по бул. Шевченка, 234 – не правомірною;
- зобов’язати виконавчий комітет Черкаської міської ради та управління інспектування Черкаської міської ради виконати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06.06.2017 №569 «Про демонтаж ТС (павільйонів) по бул. Шевченка, 234».
В судовому засіданні на обговорення учасників справи поставлено питання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог до управління інспектування Черкаської міської ради, оскільки даний спір не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти закриття провадження з наведених підстав.
Представники відповідачів та третіх осіб підтримали необхідність закриття провадження у справі.
Вирішуючи питання про можливість розгляду даного спору за правилами адміністративного судочинства, суд виходить з такого.
За змістом ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
В розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень – орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до юрисдикції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Таким чином, особливістю правовідносин, що виникають, є їх публічно-правовий характер, пов’язаність із сферою реалізації публічної влади.
Проте, слід зазначити, що специфіку публічно-правового спору визначає не тільки його суб’єктний склад, а й підстави виникнення цього спору і тісно пов’язане з цим питанням межі повноважень адміністративного суду.
Отже, загальними критеріями для того, щоб визначити за спірними правовідносинами адміністративну юрисдикцію, є суб'єктний склад сторін (однією із сторін повинен бути суб’єкт владних повноважень) та предмет спору відповідно до природи спірних правовідносин (наявність публічно-правових відносин між сторонами під час виконання суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій на основі законодавства, тобто при реалізації цим суб’єктом своїх владних функцій та повноважень, визначених законодавством).
З наведеного вбачається, що необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює зазначених владних управлінських функцій (щодо іншої особи, яка є учасником спору), то такий суб'єкт не перебуває «при здійсненні управлінських функцій» і не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак суб'єкта владних повноважень, тому спір за участю останнього повинен вирішуватися господарським судом.
Як вбачається з п. 1.1 Положення про управління інспектування Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 16.12.2016 №2-1496, управління інспектування Черкаської міської ради (далі – управління інспектування), є виконавчим органом Черкаської міської ради, підконтрольний та підзвітний Черкаській міській раді, підпорядкований її виконавчому комітету та міському голові міста Черкаси.
Відповідно до розділу 2 наведеного положення одним з основних напрямків діяльності управління інспектування є забезпечення в межах своїх повноважень контролю з метою дотримання законодавства та захисту прав і законних інтересів територіальної громади міста Черкаси за виконанням відповідними підприємствами усіх форм власності, установами, організаціями, юридичними, фізичними особами, мешканцями міста рішень міської ради та її виконкому, розпоряджень міського голови з питань екології та раціонального природокористування, архітектури, містобудування та рекламної діяльності, землекористування, торгівлі, побутового обслуговування, послуг, ресторанного господарства, ринків та розважального бізнесу, вуличної інфраструктури, транспортного обслуговування та зв’язку, інформаційних технологій та дорожнього господарства.
При управлінні інспектування створено робочу групу з впорядкування території м. Черкаси, підготовки та проведення демонтажу тимчасових споруд і рекламних засобів, яка в даному випадку займається безпосередньою організацією виконання рішення Черкаської міської ради та її виконавчих органів, натомість владних, управлінських функцій по відношенню до суб’єктів господарювання, в тому числі щодо позивача у спірних правовідносинах, не здійснює.
Статтею 20 Господарського процесуального кодексу України визначено справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів.
Згідно з п. 10, 15 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; інші справи у спорах між суб'єктами господарювання.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги до управління інспектування Черкаської міської ради не є публічно-правовими, оскільки останнє у спірних правовідносинах не здійснює владні, управлінські функції, що в свою чергу виключає можливість його розгляд в порядку адміністративного судочинства.
При цьому, враховуючи суть спірних правовідносин, їх суб'єктний склад та норми статей 4, 20 Господарського процесуального кодексу України, суд зауважує, що розгляд даного спору має здійснюватися в порядку господарського судочинства (за умови збереження суб'єктного складу учасників).
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі у разі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Враховуючи, що судом закривається провадження у справі, сплачений позивачем судовий збір за позовні вимоги до управління інспектування Черкаської міської ради в сумі 3524 грн. підлягає поверненню з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 238, 239, 256, 295 КАС України, суд –
УХВАЛИВ:
Провадження в адміністративній справі за позовом комунального закладу «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка Черкаської обласної ради» до управління інспектування Черкаської міської ради в частині позовних вимог про визнання бездіяльності не правомірною та зобов’язання вчинити дії – закрити.
Роз'яснити позивачу право на звернення до суду в порядку господарського судочинства.
Судовий збір в розмірі 3524 (три тисячі п’ятсот двадцять чотири) сплачений відповідно до платіжного доручення №163 від 22.03.2018 повернути з Державного бюджету України комунальному закладу «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка Черкаської обласної ради» (18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 234, код ЄДРПОУ 02225915).
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена за правилами ст. 295 КАС України та з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повна ухвала складена 6 червня 2018 року.
Суддя В.В. Гаращенко