Постанова № 74516656, 06.06.2018, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
06.06.2018
Номер справи
320/2459/18
Номер документу
74516656
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Дата документу 06.06.2018

Справа № 320/2459/18

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2018 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді - Колодіної Л.В.,

за участю: секретаря - Арифової Л.А.,

прокурора – Зубкова В.С.,

правопорушника – ОСОБА_1,

захисника правопорушника – адвоката ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов з Управління захисту економіки в Запорізькій області ДЗЕ НП України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, пасспорт серії СВ №335303, виданий 03.03.2001 Мелітопольським МВ УМВС України в Запорізькій області громадянина України, місце роботи: Мелітопольський об’єднаний міський військовий комісаріат Запорізької області, посада – водій-санітар відділення забезпечення Мелітопольського ОМВК Запорізької області, який зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,

за ч.2 ст. 172-6 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

Водій-санітар відділення забезпечення Мелітопольського об’єднаного міського військового комісаріату ОСОБА_1, будучи, згідно з п.п. «г» п.1 ч.1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб’єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, та, згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 цього ж Закону суб’єктом декларування, 04.08.2017 прийняв у власність як дарунок житловий будинок № 30 (тридцять), що знаходиться по вулиці Таврійська в місті Мелітополі Запорізької області, розташованого на неприватизованій земельній ділянці площею 0,0667 га, цільове призначення: 02.01 Для будівництва і. обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель: землі житлової та громадської забудови, вид використання земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 2310700000:01:010:0289, вартість якого перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2017 (тобто суму 80 000 гри.), та, у порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно повідомив про суттєву зміну в майновому стані, що виникли у зв’язку із прийняттям у власність вказаного житлового будинку чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 2 ст. 172-6 КУпАП (в редакції Закону № 1700-УІІ від 14.16.2614) - несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

На розгляд адміністративного матеріалу правопорушник ОСОБА_1 з’явився, свою провину не визнав. Від пояснень відмовився.

У судовому засіданні представник правопорушника – адвокат ОСОБА_2 зазначив, що ОСОБА_1 інкримінованого йому правопорушення не вчиняв. Зазначені у Протоколі №73 обставини є не вірними, оскільки ОСОБА_1 не є суб'єктом зазначеного правопорушення. Відсутні будь які підстави стверджувати, що ОСОБА_1 є військовою посадовою особою у розумінні ч. 12 ст.6 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та військовою посадовою особою Збройних Сил України, згідно до змісту п.п. «г» п.1 ч. 1, ст. 3, ч. 5 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», що виключає притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП. Оскільки КУпАП не встановлено відповідальності за несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані для осіб, які зобов'язані про це повідомляти в силу положень ч. 5 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», то притягнення ОСОБА_1 до відповідальності на підставі Протоколу №73 є незаконним, власне як і складення цього протоколу. Зазначив, що у відповідності до ст. 7 КУпАП заборонено притягнення особи до відповідальності за аналогією, у тому числі і за правопорушеннями, ознаки яких передбачені у ч. 2 ст. 172 КУпАП. У Протоколі №73 порушенні встановлені законом строки для притягнення особи за правопорушення цього виду. ОСОБА_1 особисто надіслав декларацію про істотні зміни у майновому стані Національному агентству, яке цю декларацію опубліковано 30.08.2017 року та мало особисто провести контроль за дотриманням ОСОБА_1А, строків подачі декларації цього виду. Тобто датою, встановлення факту подачі ОСОБА_1 декларації із порушенням встановлених строків є не 29.03.2018 р., як зазначає ОСОБА_3, а 30.08.2017 року - дата опублікування декларації ОСОБА_1 В,А. на сайті Національного агентства. Крім того, у Протоколі №73 не зазначена підстава, керуючись якою оперуповноважений із м. Запоріжжя почав збирати матеріал щодо уявного правопорушення ОСОБА_1 В,А. Із урахуванням положень ст. 38 КУпАП є усі підстави стверджувати, що у випадку, якщо ОСОБА_1 був би суб'єктом правопорушення за ч. 2 ст 172-6 КУпАП, то на дату складення Протоколу №73 вже сплив встановлений законом строк для притягнення його до адміністративної відповідальності. Як вбачається із тексту Протоколу №73, арк. 2, відмітки ОСОБА_1, що йому роз'яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП - не має. Зі свого боку ОСОБА_1 заявляє, що йому права, передбачені КУпАП та Конституцією України ОСОБА_3 не роз'яснювалися. Наслідком зазначених порушень с боку ОСОБА_3 стало те, що ОСОБА_1 був позбавлений можливості запросити на складення протоколу адвоката, отримати юридичну допомогу при складенні цього протоколу та надати кваліфіковані пояснення з приводу інкримінованого йому правопорушення. Розгляд Протоколу, складеного при порушенні вимог, встановлених законодавством не передбачено, що виключає подальше провадження у справі. За фактичним обставинами цієї справи, якщо припустити, що ОСОБА_1 суб'єктом зазначеного правопорушення, він подав декларації про істотні зміни у майновому стані із порушенням встановленого строку у наслідок власної необережності. Це прямо випливає із змісту його пояснень від 20 березня 2018 року. На арк. 2 цих пояснень ОСОБА_1 зазначив, що на його думку, він стане власником будинку тільки після приватизації земельної ділянки, на який розташовано подарований йому будинок. Також, в адміністративних матеріалах знаходиться копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-00007804822017 від 29.08.2017 року, у відповідності до якого 29.08.2017 року земельній ділянці, на якій розташовано подарований будинок привласнено кадастровий номер. Вже наступного дня, тобто 30.08.2017 року ОСОБА_1, вважаючи, що привласнення кадастрового номеру земельній ділянці свідчить про набуття на неї права власності, подав декларацію про істотні зміні у майновому стані. Тобто, вище зазначені обставини та хронологія подій однозначно свідчить про те, що у ОСОБА_1 щиро помилявся у питанні визначення дати, з якої він повинен був подати зазначену декларацію, що у свою чергу, свідчить про відсутність у його діянні умислу у будь якій формі. Просив у притягнені ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності відмовити, а провадження у цій справі закрити у зв'язку із відсутністю події адміністративного правопорушення.

Прокурор Зубков В.С. обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши ОСОБА_1 та його представника – адвоката ОСОБА_4, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак складу правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-6 КУпАП.

12.03.2015 ОСОБА_1 був призваний на військову службу за мобілізацією на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 року № 15/2015.

01.10.2015 ОСОБА_1 наказом військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату (по особовому складу) від 29.09.2015 № 23-к було призначено на посаду водія - санітара відділення забезпечення Мелітопольського об’єднаного міського військового комісаріату. 16.02.2016 ОСОБА_1 уклав контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України на посадах осіб рядового складу.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи на посаді водія - санітара відділення забезпечення Мелітопольського об’єднаного міського військового комісаріату, відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, ч.5 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб’єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти.

10.06.2016 Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:

1) перший етап - з 00 шд. 00 хв. 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб’єктів декларування:

- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

- декларації, передбачені абз.1 ч.2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

- повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Відповідно до п. 6 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (наданні) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089), суб’єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону шляхом подання відповідного електроного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми.

Указаним рішенням Національного агентства також затверджено Форму повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування та правила заповнення форми повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається ним особисто шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайтї Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб’єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Паперова копія повідомлення не надсилається (не подається), Зазначена у повідомленні інформація включається до Реєстру та оприлюднюється у публічній частині Реєстру на офіційному веб- еайті Національного агентства.

Згідно з вимогами ст..6 п.12 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» Військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків згідно із законодавством.

Згідно рішення НАЗК від 11.08.2016 №3 затвердженні Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, згідно яких адміністративно-господарські функції (обов’язки) – це обов’язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо).

Організаційно-розпорядчі функції (обов’язки) – це обов’язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Також зазначено, що працівники підприємств, установ, організацій, які виконують професійні, виробничі (водій,швачка) або технічні (друкарка, охоронник, оператор котельні) функції, визнаються посадовими особами лише за умови, що разом із цими функціями , вони виконують організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські обов’язки.

Згідно наказу військового комісара Мелітопольського ОМВК №3 від 05.01.2017 року за старшим солдатом ОСОБА_1 закріплено 3 автомобілі, а саме: автобус ГАЗ-ТС-3965, мікроавтобус ГАЗ-32213 та легковий автомобіль ВАЗ-21093. Враховуючи перелік функціональних обов’язків та зміст вищевказаного наказу, суд приходить до висновку про наявність у ОСОБА_5 адміністративно-господарських функцій.

Судом також встановлено, що 04.08.2017 між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 було укладено договір дарування житлового будинку посвідчено приватним нотаріусом Мелітопольського міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_7, зареєстровано в реєстрі нотаріальних дій за № 2210, відповідно до якого ОСОБА_1 прийняв у власність як дарунок житловий будинок №30, що знаходиться по вулиці Таврійська в місті Мелітополі Запорізької області, розташованого на неприватизованій земельній ділянці площею 0,0607 га, цільове призначення: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) категорії земель: землі житлової та громадської забудови, вид використання земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 2310700000:01:010:0289.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство.

Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2017 установлений на рівні 1600 грн.

Вартість прийнятого у власність як дарунок 04.08.2017 року, житлового будинку № 30 (тридцять), що знаходиться по вулиці Таврійська в місті Мелітополі Запорізької області, розташованого на неприватизованій земельній ділянці площею 0,0607 га, цільове призначення: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель: землі житлової та громадської забудови, вид використання земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 2310700000:01:010:0289 ОСОБА_1, згідно експертної грошової оцінки житлового будинку, вказаної у звіті про незалежну оцінку виданому товариством з обмеженою відповідальністю «Агентством нерухомості «Альянс-ДА» № 2061863_04082017_4 від 04.08.2017, складає 98 183 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2017 (1600 х 50 = 80 000 грн.), та відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у ОСОБА_1, як суб’єкта декларування, починаючи з 04.08.2017 виник обов’язок у десятиденний строк подати письмове повідомлення про суттєві зміни у майновому стані про придбання зазначеного майна, шляхом заповнення відповідної форми змін в особистому кабінеті користувача на веб- ресурсі https://nazk.gov.ua Кінцевою датою подання такого повідомлення, без порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у даному випадку, є 13.08.2017.

Проте встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://publik.nazk.gov.ua) повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування водія - санітара відділення забезпечення Мелітопольського об’єднаного міського військового комісаріату ОСОБА_1 про прийняття у власність дарунок житловий будинок № 30 (тридцять), що знаходиться по вулиці Таврійська в місті Мелітополі Запорізької області, розташованого на неприватизованій земельній ділянці площею 0,0667 га, цільове призначення: 02.01 Для будівництва і. обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель: землі житлової та громадської забудови, вид використання земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 2310700000:01:010:0289, вартість якого перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2017, подано з порушенням 10-денного строку, лише 30.08.2017, що є порушенням вимог ч. 2 ст.52 ЗУ «Про запобігання корупції», відповідальність за яке встановлена ч.2 ст.172-6 КУпАП.

Здійснення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується поясненнями ОСОБА_1 від 20.03.2018 року, копією договору дарування житлового будинку, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, витягом з рішення 34 сесії VII скликання Мелітопольської міської ради Запорізької області №1/8 від 17.10.2017, копією військового квитка ОСОБА_1, витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, копією повідомлення про суттєві зміни в майновому стані ОСОБА_1, запитом Мелітопольського ОМВК в Запорізькій області за вих..№790/39/107/02-2018 від 14.02.2018, листом Мелітопольського ОМВК Запорізької області за вих..№890 від 16.02.2018, витягом з наказу №1 від 01.10.2015, витягом з наказу №30-РС від 16.11.2016, функціональними обов’язками ОСОБА_1, контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складку ОСОБА_1

Крім того, суд враховує також той факт, що ОСОБА_1 30.08.2017 року подав декларацію «повідомлення про суттєві зміни» до Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки вважав що набуде право власності земельної ділянки після її приватизації – тобто: останній вважав себе суб’єктом декларування відповідно до вимог ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином, у діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення за ч.2 ст. 172-6 КУпАП, згідно якої передбачена адміністративна відповідальність за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.

При визначенні виду й міри адміністративного стягнення, згідно ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, які пом'якшують та обтяжують відповідальність.

З огляду на ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, особу правопорушника, інші обставини в справі, суд вважає необхідним призначити йому адміністративне стягнення у рамках санкції статті у вигляді штрафу.

Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.

Керуючись ст. ст. 33, ч.2 ст. 172-6, 283, 284, 294 КУпАП, суд

П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-6 КУпАП.

Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 /одна тисяча сімсот/ гривень 00 копійок (рахунок № 31111106700013 КБК 21081100 Назва «Адміністративні штрафи та інші санкції» Отримувач «Мелітопольське УК /Мелітополь/ 21081100 Банк отримувача ГУ ДКСУ у Запорізькій області код ЄДРПОУ 37968956 МФО 813015).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 352 грн. 40 коп. (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір»).

Строк пред'явлення до виконання до 06 вересня 2018 року.

На постанову може бути подана апеляція в Апеляційний суд Запорізької області через Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області протягом 10 днів з моменту її винесення.

Суддя: Л.В. Колодіна