
Справа № 822/1382/18
РІШЕННЯ
іменем України
06 червня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до МВС України, ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність МВС України, ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області щодо невиплати одноразової грошової допомоги, зобов'язати МВС України і ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області провести виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 (далі - Порядок № 850) та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання МВС України, ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення суду.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що МВС України затвердило висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги від 08.09.2017 та надіслало його до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області для прийняття наказу про її виплату. Ліквідаційна комісія Управління МВС України у визначений Порядком №850 двомісячний строк не виплатила йому призначену одноразову грошову допомогу в сумі 130100,00 грн. Вважає бездіяльність відповідачів протиправною та просить зобов'язати їх виплатити йому нараховану одноразову грошову допомогу.
Ухвалою від 10.04.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у відкритті провадження на підставі пункту 4 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України в частині позовних вимог до МВС України про визнання бездіяльності МВС України щодо невиплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 протиправною, зобов'язання МВС України провести виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності відповідно до Порядку № 850 у зв'язку з тим, що у провадженні цього суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Ухвалою від 10.04.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
У поданому відзиві відповідач зазначив, що відповідно до пункту 10 Порядку № 850 грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС України рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС. Управління МВС України в Хмельницькій області від МВС України кошти для виплати одноразової грошової допомоги позивачу не отримало. Вказує, що ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області не є головним розпорядником коштів, передбачених на виплату одноразової грошової допомоги, а лише здійснює їх фактичне перерахування особі після надходження цих коштів від МВС України. Вважає, що у разі задоволення вимог позивача, буде порушено право тих осіб, яким призначена одноразова грошова допомога раніше ніж йому.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв’язку та сукупності, суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити з підстав, викладених нижче.
Позивач - ОСОБА_1 з 29.08.1993 по 29.09.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ.
01.08.2017 позивач звернувся до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок травми отриманої під час виконання службових обов'язків в органах внутрішніх справ.
Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області сформувала висновок щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності в сумі 130100,00 грн та разом з поданими позивачем документами листом від 04.08.2017 № 814/121/29/2017 надіслала його до МВС України.
Директор Департаменту фінансово-облікової політики МВС України затвердив вказаний висновок 08.09.2017.
Листом від 05.10.2017 № 15/2-3558 МВС України повернуло затверджений висновок ліквідаційній комісії Управління МВС України в Хмельницькій області для виплати одноразової грошової допомоги.
Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області не виплатила позивачу одноразову грошову допомогу.
Вважаючи протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій щодо проведення виплати призначеної йому одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, визначає Порядок № 850.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Згідно з пунктом 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Пунктом 9 Порядку № 850 передбачено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
За змістом пункту 10 Порядку № 850 грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
Таким чином, відповідно до Порядку № 850 висновок про призначення одноразової грошової допомоги, затверджений МВС України, є підставою для виплати одноразової грошової допомоги. Джерелом виплати призначеної одноразової грошової допомоги є кошти Державного бюджету України, передбачені на утримання МВС України.
Сформований ліквідаційною комісією Управління МВС України в Хмельницькій області 01.08.2017 висновок про призначення одноразової грошової допомоги в сумі 130100,00 грн, затверджений МВС України 08.09.2017.
Рішенням від 20.03.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд встановив обов'язок ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу.
У пункті 50 рішення по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".
Призначена на підставі висновку від 01.08.2017, затвердженого МВС України, одноразова грошова допомога в розмірі 130100,00 грн є власністю позивача. Тому, не виплативши її, відповідач позбавив позивача права на володіння зазначеним майном.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
З урахування положень Бюджетного кодексу України (щодо коштів на утриманням) та пункту 10 Порядку № 850 підставою для невиплати або несвоєчасної виплати одноразової грошової допомоги може бути лише відсутність у Державному бюджеті України коштів на утримання МВС України або їх недостатність.
Відповідач не надав суду доказів відсутності або недостатності коштів на утримання МВС України, тому, посилання відповідача на відсутність відповідного бюджетного призначення на виплату одноразової грошової допомоги суд вважає безпідставним.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність своєї бездіяльності, тому вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вимога щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволенню не підлягає, оскільки позивач на надав жодних доказів намірів відповідача ухилитись від виконання цього судового рішення.
Керуючись Контитуцією України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 (29000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області (29017, м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 7, код ЄДРПОУ 08592336) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, у строки встановлені Порядком та умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
Зобов'язати ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя ОСОБА_2