
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2018 року ОСОБА_1Справа № 803/731/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі – ОСОБА_2, позивач) звернулася з позовом до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (ділі – ОСОБА_1 ОУПФУ, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішення комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 29 грудня 2016 року №137/877 та рішення ОСОБА_3 ОУПФУ від 27 лютого 2018 року №1737/2 про відмову в призначенні пільгової пенсії за віком, зобов’язання ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити ОСОБА_4 пенсію на пільгових умовах, як особі, що пропрацювала дояркою та має стаж роботи не менше 20 років, з 25 листопада 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25 листопада 2016 року позивач звернулась до ОСОБА_3 ОУПФУ із заявою про призначення пенсії на підставі пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки має достатній пільговий стаж роботи та досягла відповідного віку для призначення пільгової пенсії.
Рішенням ОСОБА_3 ОУПФУ від 12 січня 2017 року ОСОБА_2 було відмовлено у призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, оскільки фактично відпрацьовані дні в СГПП «Рать» та згідно рішення Комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 29 грудня 2016 року №137/877 про зарахування періоду роботи з 02 жовтня 1989 року по 31 грудня 1989 року стаж доярки становить 10 років 19 днів замість необхідних 20 років.
Крім того, позивач зазначає, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24 жовтня 2017 року встановлено факт роботи ОСОБА_2 у колгоспі «Прогрес» (з 01 січня 1990 року у СГТОВ «Прогрес») на посаді доярки у період з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року.
13 грудня 2017 року позивач із зазначеним рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області звернулась до ОСОБА_3 ОУПФУ щодо призначення пільгової пенсії, однак відповідач 1 рішенням від 27 лютого 2018 року №1737/2 відмовив ОСОБА_2 в призначенні пільгової пенсії з тих підстав, що рішення Комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 29 грудня 2016 року №137/877 не скасоване.
ОСОБА_2 вважає рішення Комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 29 грудня 2016 року №137/877 та рішення ОСОБА_3 ОУПФУ щодо відмови в призначенні пільгової пенсії від 27 лютого 2018 року №1737/2 протиправними та такими, що порушують її законні права та інтереси, оскільки позивач досягла пенсійного віку та має пільговий стаж роботи більше 20 років, а тому має право на пенсію згідно пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З наведених вище підстав позивач просила позов задовольнити повністю.
Відповідно до ухвали судді від 07 травня 2018 року розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.
У відзиві на позов від 15 травня 2018 року за вих. №3769/06-39 відповідач ГУ ПФУ у Волинській області позовних вимог не визнав, мотивуючи тим, розглянувши звернення позивача про підтвердження стажу роботи за період з 02 жовтня 1989 року по 31 жовтня 2003 року на посаді доярки в СГ ТОВ «Прогрес» разом з поданими документами, комісія про підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, за вислугу років при ГУ ПФУ у Волинській області прийняла рішення про зарахування до пільгового стажу ОСОБА_2, що дає право на пенсію на пільгових умовах період роботи з 02 жовтня 1989 року по 31 грудня 1989 року та відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу період роботи з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року. При цьому зазначає, що згідно поданих до заяви архівних довідок, професія ОСОБА_2 вказана лише в 1989 році, в інші роки професія позивача не вказана. З наведених підстав відповідач 2 просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
У відзиві на позов від 22 травня 2018 року за вих. №5503/06-14 відповідач ОСОБА_1 ОУПФУ позовних вимог не визнав, мотивуючи тим, що після проведеної перевірки спеціалістами відділу контрольно-перевірочної роботи ОСОБА_3 ОУПФУ відповідно до довідки №114 від 24 листопада 2016 року в СГПП «Рать» стаж роботи позивача на посаді доярки підтверджено з 01 січня 2004 року по 21 жовтня 2013 року. За наслідками перевірки встановлено, первинних документів, які підтверджують наявність вказаного стажу роботи у позивача немає. Враховуючи фактично відпрацьовані дні в СГПП «Рать» та згідно рішення комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 29 грудня 2016 року №137/877 про зарахування періоду роботи з 02 жовтня 1989 року по 31 жовтня 1989 року було встановлено, що стаж роботи дояркою становить 10 років 19 днів. Інші документи не містять даних, що позивач працювала саме дояркою та виконувала встановлену норму обслуговування. При цьому зазначає, що згідно вказаного рішення комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 29 грудня 2016 року №137/877 позивачу відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року. Відтак, зарахувати встановлений факт роботи з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року немає підстав, оскільки в рішенні Луцького міськрайонного суду Волинської області не зазначено умову виконання встановлених норм обслуговування та не скасоване рішення комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 29 грудня 2016 року №137/877. Крім того, відповідач зазначає про порушення позивачем, передбаченого статтею 122 Кас України строку звернення до суду, оскільки пенсія призначена 12 січня 2017 року. З наведених підстав відповідач 1 просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, 25 листопада 2016 року звернулась до ОСОБА_3 ОУПФУ із заявою про призначення їй пенсії за віком на підставі пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням комісії при ГУ ПФУ у Волинській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 про підтвердження періоду роботи з 02 жовтня 1989 року по 31 жовтня 2003 року на посаді доярки в СГ ТОВ «Прогрес», що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, від 29 грудня 2016 року № 137/877 зараховано до пільгового стажу ОСОБА_2, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Пенсійне забезпечення» період роботи з 02 жовтня 1989 року по 31 грудня 1989 року та відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року.
Крім того, судом також встановлено, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24 жовтня 2017 року у справі №161/12677/17 за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа ОСОБА_1 ОУПФУ про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили 06 листопада 2017 року, встановлено факт роботи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у колгоспі «Прогрес» (з 01 січня 1990 року у СГТОВ «Прогрес») на посаді доярки у період з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року.
13 грудня 2017 року позивач із зазначеним рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області повторно звернулася до ОСОБА_3 ОУПФУ із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», однак ОСОБА_1 ОУПФУ прийняло рішення від 27 лютого 2018 року №1737/2 про результати розгляду заяви від 13 грудня 2017 року про призначення пенсії на пільгових умовах, яким ОСОБА_2 відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах, згідно пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» через відсутність необхідного пільгового стажу.
З вказаного рішення слідує, що згідно рішення від 19 грудня 2016 року №137/87 комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при ГУ ПФУ у Волинській області, ОСОБА_2 зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 02 жовтня 1989 року по 31 грудня 1989 року на посаді доярки в КСП «Прогрес» та відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу роботи з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року. Згідно наданих документів пільговий стаж позивача становить 10 років 19 днів. Зарахувати встановлений факт роботи з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року немає підстав оскільки в рішенні Луцького міськрайонного суду Волинської області не зазначено умову виконання встановлених норм обслуговування та не скасоване рішення комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 29 грудня 2016 року №137/877.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII та Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається: жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_2 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті, а саме для жінок народжених з 01 жовтня 1965 по 31 березня 1966 року – 51 рік.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено категорії осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
За змістом пункту «д» статті 13 цього Закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_2 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту «б» частини першої цієї статті, а саме 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року.
Отже, робота в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства та за професіями, зазначеними в названому пункті, на підставі закону виокремлена в окрему категорію робіт та професій серед восьми інших, передбачених статтею 13 Закону №1788 ХІІ, робота на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно з положенням статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема згідно копії вкладишу в трудову книжку колгоспника №0131004, ОСОБА_2, з 01 жовтня 1989 року по 31 жовтня 2003 працювала дояркою у колгоспі Прогрес (СГ ТзОВ «Прогрес»), а з 01 січня 2004 року по 21 жовтня 2013 року у СГПП «Рать» на посаді доярки.
Постановою правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10 листопада 2006 року зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105 затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Відповідно до положень пункту 6 вищевказаного Порядку основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.
Пунктом 11 Порядку встановлено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об’єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:
1) заяву про підтвердження стажу роботи;
2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);
3) трудову книжку;
4) документи, видані архівними установами, зокрема:
а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць;
в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).
У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Суд зауважує, що в даному випадку іншим документом, який може підтвердити виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років є рішення суду, яке набрало законної сили.
Як встановлено судом, рішенням комісії при ГУ ПФУ у Волинській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 про підтвердження періоду роботи з 02 жовтня 1989 року по 31 жовтня 2003 року на посаді доярки в СГ ТОВ «Прогрес», що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, від 29 грудня 2016 року №137/877 зараховано до пільгового стажу ОСОБА_2, що дає право на призначення пенсії відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Пенсійне забезпечення» період роботи з 02 жовтня 1989 року по 31 грудня 1989 року та відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року.
Приймаючи вказане рішення комісія при ГУ ПФУ у Волинській області встановила, що відповідно до довідки від 07 листопада 2016 року №3347/01.20, виданої Державним архівом Волинської області, довідок від 17 жовтня 2016 року №599/06-16-№602/06-16, від 26 грудня 2016 року №739/06-16, виданих трудовим архівом ОСОБА_1 районної ради, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала з 02 жовтня 1989 року по 31 жовтня 2003 року в СГ ТзОВ «Прогрес». Згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань №10018000530, 12 червня 2009 року проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи у зв’язку з визнанням банкрутом. В ході розгляду матеріалів встановлено, що згідно з книгами обліку трудового стажу та заробітку колгоспників підтверджується робота позивача дояркою лише в 1989 році. Заробіток відображено по книгах нарахування заробітної плати під загальною назвою «Тваринництво» (посада ОСОБА_2 не зазначена). Крім того, трудова книжка колгоспника відсутня.
Проте, рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24 жовтня 2017 року у справі №161/12677/17 за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа ОСОБА_1 ОУПФУ про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили 06 листопада 2017 року, встановлено факт роботи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у колгоспі «Прогрес» (з 01 січня 1990 року у СГТОВ «Прогрес») на посаді доярки у період з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, обставини встановлені судовим рішенням Луцького міськрайонного суду від 24 жовтня 2017 року у справі №161/12677/17 при розгляді даної справи не доказуються.
Водночас, враховуючи те, що факт роботи ОСОБА_2 у колгоспі «Прогрес» (з 01 січня 1990 року у СГТОВ «Прогрес») на посаді доярки у період з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року встановлено рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24 жовтня 2017 року у справі №161/12677/17 після винесення комісією при ГУ ПФУ у Волинській області рішення від 29 грудня 2016 року №137/877, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення комісії при ГУ ПФУ у Волинській області рішення від 29 грудня 2016 року №137/877 до задоволення не підлягають.
Разом з тим, як слідує з рішення ОСОБА_3 ОУПФУ від 27 лютого 2018 року №1737/2 про результати розгляду заяви ОСОБА_4 від 13 грудня 2017 року про призначення пенсії на пільгових умовах, підставою для не зарахування встановленого факту роботи з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року є не зазначення в рішенні Луцького міськрайонного суду Волинської області суду умови виконання встановлених норм обслуговування та не скасоване рішення комісії при ГУ ПФУ у Волинській області рішення від 29 грудня 2016 року №137/877.
Однак, як зазначалося вище, обставини встановлені комісією при ГУ ПФУ у Волинській області при винесені рішення від 29 грудня 2016 року №137/877 спростовані та підтвердженні рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24 жовтня 2017 року у справі №161/12677/17, а відтак, ОСОБА_1 ОУПФУ при прийняті оскаржуваного рішення протиправно не зарахувало факт роботи позивача з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Що стосується умов виконання норм обслуговування позивачем в період роботи з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року в у колгоспі «Прогрес» (з 01 січня 1990 року у СГТОВ «Прогрес») суд зазначає про те, що не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтвердних документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вказаний період у СГТОВ «Прогрес», де працювала позивач, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання ОСОБА_4 повний робочий день робіт за посадою доярка (оператор машинного доїння), в тому числі по догляду за тваринами, що перебували в її обслуговуванні.
Таким чином, пільговий стаж роботи ОСОБА_4 за період роботи з 02 жовтня 1989 року по 31 жовтня 2003 року та з 01 січня 2004 року по 21 жовтня 2013 року по посаді доярки в СГТОВ «Прогрес» та СГПП «Рать» сукупно становить понад 20 років і підтверджується належними і достатніми доказами, у зв’язку з чим висновок відповідача про неможливість його зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, на думку суду, є протиправним.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Відтак, з врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що, оскільки на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач досягла 51 року, її пільговий стаж становив більше 20 років, тому рішення ОСОБА_3 ОУПФУ від 27 лютого 2018 року №1737/2 про результати розгляду заяви від 13 грудня 2017 року про призначення пенсії на пільгових умовах, яким ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є протиправним та підлягає скасуванню.
Крім того, суд вважає, що позовна вимога про зобов’язання ОСОБА_3 ОУПФУ призначити позивачу пенсію на пільгових умовах, як особі, що працювала дояркою та має стаж роботи не менше 20 років, та провести відповідні нарахування з 25 листопада 2016 року підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону України №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу;
2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про протиправність рішення ОСОБА_3 ОУПФУ від 27 лютого 2018 року №1737/2 про результати розгляду заяви від 13 грудня 2017 року про призначення пенсії на пільгових умовах, то належним способом захисту порушеного права позивача є зобов’язання відповідача ОСОБА_3 ОУПФУ призначити та виплачувати позивачу пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши у пільговий стаж роботу за період з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року, з моменту звернення із заявою про призначення пенсії, тобто, з 13 грудня 2017 року.
При цьому, суд не приймає до уваги твердження відповідача ОСОБА_3 ОУПФУ про те, що позивач пропустила шестимісячний строк звернення до суду, оскільки пенсія позивачу призначена 12 січня 2017 року.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як свідчать матеріали справи, пенсія позивачу не призначено, у зв’язку з чим ОСОБА_2 оскаржує рішення ОСОБА_3 ОУПФУ від 27 лютого 2018 року №1737/2, прийняте за результатами розгляду її заяви про призначення пенсії на пільгових умовах від 13 грудня 2017 року. Водночас з даним адміністративним позовом ОСОБА_2 звернулась до суду 19 квітня 2018 року, отже шестимісячний строк звернення до суду нею не пропущений.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною третьої статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір (сплачений згідно з квитанцією від 04 квітня 2018 року №15) пропорційно до задоволених вимог – в розмірі 704,80 грн.
Керуючись статтями 139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 27 лютого 2018 року №1737/2 про результати розгляду заяви ОСОБА_2 від 13 грудня 2017 року про призначення пенсії на пільгових умовах.
Зобов’язати ОСОБА_1 об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 1, ідентифікаційний код 40370530) призначити та виплачувати з 13 грудня 2017 року ОСОБА_2 (45607, Волинська область, Горохівський район, село Гірка Полонка, вулиця Горохівська, будинок 38, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши у пільговий стаж роботу за період з 01 січня 1990 року по 31 жовтня 2003 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (45607, Волинська область, Горохівський район, село Гірка Полонка, вулиця Горохівська, будинок 38, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 1, ідентифікаційний код 40370530) судові витрати у розмірі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири грн. 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк