
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/811/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сорока Ю.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинській області, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Державного підприємства “Волиньвугілля” про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинській області, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Державного підприємства “Волиньвугілля” про визнання дій Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинській області щодо відмови у призначенні пільгової пенсії відповідно до п.”б” ст13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового та загального стажу роботи протиправними, зобов’язання зарахувати позивачу до пільгового та загального стажу період роботи з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018 на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” та призначити пенсію з 01 березня 2018 року відповідно до п.”б” ст13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, зобов’язання відповідача провести перерахунок та внести до індивідуальних відомостей відносно застрахованої особи ОСОБА_1 інформацію про нарахування помісячних страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018 в сумах, які були фактично перераховані ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” за відповідний період відповідно шляхом перерахування безготівкових сум із банківського рахунку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії, відповідно до п.”б” ст13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Листом від 03.03.2018 №60-Ш-01 відповідач відмовив у призначенні пенсії, оскільки у системі персоніфікованого обліку інформація про сплату страхових внесків з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018, тобто за період її роботи у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”, відсутня, а тому відповідач не вбачає підстав для зарахування вищевказаних періодів до пільгового стажу.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу за періоди з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018.
Враховуючи вищенаведене, позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги не визнав. Зазначив, що за змістом статей 1, 11, 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов’язок сплати таких внесків покладено на страхувальника, в даному випадку на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”.
До страхового періоду не зараховуються період, коли підприємством не сплачено страхові внески: коефіцієнт страхового стажу та розмір заробітної плати у такому випадку залишається незмінним.
Враховуючи те, що станом на 08.05.2018 згідно даних персоніфікованого обліку Державного реєстру застрахованих осіб, інформація про сплату ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018 відсутня, тому правових підстав для призначення пільгової пенсії ОСОБА_1, з урахуванням вищевказаних періодів, немає.
Також, звертає увагу суду на те, що відповідач не може вносити зміни до інформаційної бази системи персоніфікованого обліку. В свою ж чергу, в індивідуальних відомостях про застраховану особу відображені нараховані суми заробітку, однак немає відомостей про сплату страхових внесків за вказаний період.
Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача повністю.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області у поясненнях від 24.05.2018 звернув увагу суду на те, що за ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” у 2015-2017 роках рахувалась заборгованість по сплаті єдиного внеску, а тому, відповідно до ч.6 ст.25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, суми, що надходять від платника єдиного внеску зараховуються в погашення сум недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. ОСОБА_1 за період з квітня 2016 року по січень 2018 року була включена до поданої ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” звітності “Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Щодо періоду з 20.11.2010 по 31.12.2010 інформацію надати не можуть, оскільки органи доходів і зборів адмініструють єдиний соціальний внесок з 01.10.2013.
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких підстав.
З наявної в матеріалах справи копії трудової книжки ОСОБА_1 серії УКР №2048106 від 21.04.1985 вбачається, що позивач 21.05.2007 прийнята учнем гірника, який зайнятий вибиранням породи 1-го розряду, а з 22.06.2007 переведена гірником, зайнятим вибиранням породи 2-го розряду, де і працює по даний час.(а.с.17-19)
Відповідно до довідки ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22.02.2018 №53, ОСОБА_1 в період з 22.06.2007 по 22.02.2018 виконувала відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні гірника, зайнятого на виробничі дільниці. (а.с.13)
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач зверталася до відповідача із заявою про призначення пенсії, відповідно до п.”б” ст13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Листом від 03.03.2018 №60-Ш-01 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії, оскільки у системі персоніфікованого обліку інформація про сплату страхових внесків з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018, тобто за період роботи ОСОБА_1 у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” відсутня, а тому відповідач не вбачає підстав для зарахування вищевказаних періодів до пільгового стажу.
Як вбачається з матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах періодів роботи позивача з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018 у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”, у зв’язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірності своїх дій, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі – Закон №1058-IV).
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV – застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев’ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08 липня 2010 року №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
З наявного в матеріалах справи листа ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” №85-10 від 20.02.2018 вбачається, що станом на 20.02.2018 єдиний соціальний внесок та внески до Пенсійного фонду України, які нараховані на заробітну плату працівників підприємства, перераховані по вересень 2017 року, включно, до Нововолинського відділення ОСОБА_2 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, у повному обсязі.
ОСОБА_2 об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області на запит суду листом від 24.05.2018 повідомила, що ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” станом на 01 травня 2018 року наявна заборгованість з єдиного внеску в сумі 33 015 145, 57 грн.
Разом з тим, ОСОБА_1 за період з квітня 2016 року по січень 2018 року була включена до поданої ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” звітності “Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Податковий орган додатково повідомив, що адміністрування єдиного соціального внеску здійснюється ним з 01 жовтня 2013 року, у зв’язку з чим про сплату єдиного соціального внеску в період 20.11.2010 по 31.12.2010 не володіє. (а.с.54).
Таким чином, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, відтак зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв’язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, а тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу, для призначення пенсії на пільгових умовах, вказані періоди роботи позивача з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018 у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”, а тому позовні вимоги в частині визнання дій Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинській області щодо відмови у призначенні пільгової пенсії відповідно до п.”б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового та загального стажу роботи протиправними, зобов’язання зарахувати позивачу до пільгового та загального стажу період роботи з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018 на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” та призначити пенсію з 01 березня 2018 року відповідно до п.”б” ст13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог в частині зобов’язання відповідача провести перерахунок та внести до індивідуальних відомостей відносно застрахованої особи ОСОБА_1 інформацію про нарахування помісячних страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018 в сумах, які були фактично перераховані ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” за відповідний період відповідно шляхом перерахування безготівкових сум із банківського рахунку з огляду на те, що управління Пенсійного фонду не можуть вносити зміни до інформаційної бази системи персоніфікованого обліку, оскільки не наділені такими повноваженнями та технічними можливостями.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог позивача, шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні пільгової пенсії відповідно до п.”б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового та загального стажу роботи протиправними, зобов’язання зарахувати позивачу до пільгового та загального стажу період роботи з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018 на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” та призначити пенсію з 01 березня 2018 року відповідно до п.”б” ст13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Згідно із частиною першою та третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинській області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 1 409 грн. 60 коп.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295, підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії періодів роботи з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018 на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”.
Зобов’язати Нововолинсько-Іваничівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, м. Нововолинськ, бульвар Тараса Шевченка, 7) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (45315, Волинська область, Іваничівський район, с. Кречів) періоди роботи у Відокремленому підрозділі “Шахта №9 “Нововолинська” Державного підприємства “Волиньвугілля” з 20.11.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2016 по 31.01.2018 та призначити пенсію з 01 березня 2018 року відповідно до п.”б” ст13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (45315, Волинська область, Іваничівський район, с. Кречів) за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, м. Нововолинськ, бульвар Тараса Шевченка, 7) судові витрати у сумі 1 409 (одна тисяча чотириста дев’ять) гривень 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Ю. Сорока