Рішення № 74505402, 04.05.2018, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.05.2018
Номер справи
759/15894/17
Номер документу
74505402
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/15894/17

пр. № 2-а/759/124/18

04 травня 2018 року м. Київ

Святошинський районний суд м. Києва під головуванням судді Сенька М.Ф., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 у жовтні 2017 р. заявив позов до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві, за яким просив визнати протиправними дії відповідача в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів, згідно довідки про складові завробітної плати від 28.08.2017 року № 02-158/13-13 починаючи з 01.02.2009 року, і виплатити різницю в пенсії, що виявиться після перерахунку.

Вимоги позову мотивовані тим, що позивач отримує пенсію, що призначена відповідно Закону України «Про державну службу», стверджує, що при визначенні розміру його заробітку для призначення пенсії відповідачем не враховано в структурі заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, що призвело до нарахування та виплати його пенсії у меншому розмірі, ніж гарантовано чинним законодавством.

Провадження у справі відкрите відповідно до ухвали судді від 26.10.2017р., справа призначена до розгляду в скороченому провадженні.

У зв'язку зі змінами внесеними до КАС України, справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

В матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву, в якому представник Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві просить в позові відмовити у зв"язку з його необгрунтованістю.

Тому, суд виносить рішення на наявних матеріалах.

Судом встановлено таке.

ОСОБА_1 з 2011 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".

Судом встановлено, що позивачеві нарахована та виплачується пенсія у розмірі 90% від сум його заробітної плати, однак при визначенні розміру заробітку ОСОБА_1 для призначення пенсії відповідачем не враховано в структурі заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, та індексацію заробітної плати.

Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 37 ЗУ «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 2 статті 37-1 цього ж Закону закріплено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Заробітна плата, згідно з частиною 1 статті 1 Закону «Про оплату праці», це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В статті 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наведено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати (такі висновки суду відповідають правовій позиції Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладені у постанові від 23 січня 2018 року у справі №495/6612/16-а).

З довідки від 28 вересня 2017 року №02-158/1313, виданої Фондом соціального захисту інвалідів Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вбачається, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому ці суми виплат повинні бути враховані в заробіток (дохід) позивача для обчислення його пенсії. (а.с. 6)

За приписами ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101%. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

П. 9 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, установлено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, провадиться після індексації суми оплати праці на підставі довідки підприємства, установи, організації, де працює пенсіонер, в якій зазначається розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексована її сума і сума індексації.

У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Ч. 3 ст. 10 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначає, що пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Аналізуючи наведені законодавчі норми та положення підзаконних нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що індексація заробітної плати на підставі вищезазначених норм має включатися при обрахунку пенсії.

Що стосується вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з розрахунку 90% від заробітної плати та зобов'язання виплати пенсії, то вони є зайві, оскільки розмір пенсії позивача відносно його заробітку визначено при призначенні пенсії, а поняття перерахунку пенсії включає в себе і виплату різниці пенсії, що виявиться в наслідок такого перерахунку.

На підставі наведених в рішенні норм закону, керуючись ст.ст. 6, 70, 71, 86, 158-163 КАС України, суддя

Ухвал и в:

Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням складових заробітної плати, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 40375920) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1), з урахуванням складових заробітної плати, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, згідно з довідкою від 28 вересня 2017 року №02-158/1313, виданої Фондом соціального захисту інвалідів Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, з часу звернення за таким перерахунком, тобто з 19.09.2017р.

В задоволенні решти вимог позову відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Головуючий Сенько М.Ф.