Постанова № 74487070, 05.06.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2018
Номер справи
817/121/18
Номер документу
74487070
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 817/121/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"05" червня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

Шевчук С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Оперативного командування "Захід" (військова частина А0796) на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "29" січня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Військової частини А0796, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Рівненського обласного військового комісаріату про зобов'язання вчинення певних дій , -

суддя в 1-й інстанції - Махаринець Д.Є.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Рівне

дата складання повного тексту рішення - 22 лютого 2018 року

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду із даним позовом в якому просить суд :

1. Зобов'язати Військову частину А 0796 скласти, оформити та подати до Рівненського обласного військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії ОСОБА_2 із врахуванням в довідці виплаченої ОСОБА_2 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

2. Зобов'язати Рівненський обласний військовий комісаріат скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області власну та надану в/ч А 0796 довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії ОСОБА_2 із врахуванням в довідці виплаченої ОСОБА_2 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на підставі довідки із врахуванням виплаченої ОСОБА_2 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугу років, починаючи з липня 2017 року, із врахуванням при обчисленні і перерахунку розміру цієї пенсії за вислугу років грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, індексації грошового забезпечення, які були виплачені ОСОБА_2 за останні 24 місяці, які передують даті звільнення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що 15.05.2015 він був звільнений з посади начальника управління територіальної оборони ОК «Захід» з військової служби в запас за пунктом "б" частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (за станом здоров'я). З вересня 2015 року позивачу було призначено пенсію за вислугою років. При обчисленні пенсії до грошового забезпечення не ввійшли: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, індексація грошового забезпечення та одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби. Однак, позивач вважає такі дії протиправними, оскільки Військова частина А 0796 не подала до Рівненського обласного військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії ОСОБА_2 із врахуванням в довідці виплаченої ОСОБА_2 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, а Рівненський обласний військовий комісаріат не включив це у довідку для обчислення пенсії, а Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в свою чергу не врахувало такі додаткові види грошового забезпечення при призначенні пенсії. Тому, позивач просить суд позов задовольнити в повному обсязі.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 29.01.2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Рівненського обласного військового комісаріату , Військової частини А0796 про зобов'язання вчинення певних дій - задоволено частково.

Зобов'язано Військову частину А0796 оформити та подати до Рівненського обласного військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення.

Зобов'язано Рівненський обласний військовий комісаріат оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення, а також подати відповідну довідку з Військової частини А0796.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з включенням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення з липня 2017 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Оперативне командування "Захід" (військова частина А0796) вернулося до суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, індексація грошового забезпечення та грошова допомога при звільненні з військової служби не є видами грошового забезпечення, отже законні підстави для зобов'язання військової частини А 0796 складати довідку позивачу із врахуванням зазначених ним виплат - відсутні.

Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду у межах доводів апеляційної скарги, прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 15.05.2015 року звільнений з посади начальника управління територіальної оборони ОК «Захід» з військової служби в запас за пунктом "б" частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (за станом здоров'я).

Наказом Командувача ОК «Захід» від 08.08.2015 року №113 позивача виключено зі списків особового складу військової частини А0796.

З вересня 2015 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

З повідомлення про призначення пенсії вбачається, що при обчисленні пенсії позивачу були враховані: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.

З наданої позивачем довідки та інформації про всі види грошового забезпечення позивача вбачається, що позивач фактично отримував за останні 24 календарні місяці служби матеріальну (грошову) допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу, індексацію грошового забезпечення та одноразову грошову допомогу при звільненні.

Таким чином, позивач вважає, що ці виплати повинні були бути включеними в довідку для обчислення і перерахунку розміру його пенсії.

Позивач, вважаючи що порушено його права, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд першої інстанції, позов задовольнив частково, прийшов до висновку про необхідність зобов'язати Військову частину А0796 скласти, оформити та подати до Рівненського обласного військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги, індексації, зобов'язати Рівненський обласний військовий комісаріат оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та індексації, а також подати отриману від Військової частини А0796 відповідну довідку, а Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням матеріальної (грошової) допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Разом з тим, суд відмовив у задоволенні позовних вимог в частині включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки ці вимоги не знайшли свого підтвердження.

Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком, спираючись на наступні підстави.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-XII) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон № 2011-ХІІ).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

З аналізу частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у взаємозв'язку з частиною другою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" вбачається, що пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення. Склад грошового забезпечення визначається частиною другою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Оскільки до складу грошового забезпечення входять одноразові види грошового забезпечення, то до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія мають входити також одноразові види грошового забезпечення.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до частини першої статті 10-1 Закону № 2011-ХІІ гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 (далі - Постанова № 1294) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою Наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Зазначеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови №1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 24.03.2017 у справі № 750/10520/16-а та від 09.10.2017 у справі № 344/9291/17, постанові Верховного Суду України від 20.10.2015 у справі № 559/3342/14-а (щодо щомісячної додаткової грошової винагороди), у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 у справі № 21-70а15 (щодо матеріальних допомог).

Відповідно до частини першої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною третьою статті 43 зазначеного Закону встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 20.10.2015 (справа № 21-2942а15).

Платниками єдиного внеску відповідно до абзацу сьомого пункту 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.

Згідно з абзацом другим пункту 1 частини першої статті 7 та частиною шостою статті 8 цього Закону для зазначених платників єдиний внесок нараховується на суми грошового забезпечення у розмірі 34,7%. Єдиний внесок з військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу утримується в розмірі 2,6% грошового забезпечення (частина десята ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Відповідно до статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення включаються: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу наведено в додатках 25-28 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". При цьому суми одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби не віднесено до зазначеного переліку. Крім того, згідно з п. 2 розділу I Переліку № 1170 одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби належить до виплат, на які не нараховується єдиний внесок.

Встановлено, що на суми виплат вихідної допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу єдиний внесок не нараховується, а тому суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.

Стосовно включення до грошового забезпечення, відповідно до якого здійснюється нарахування пенсії, суми індексації грошового забезпечення.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності, тому з огляду на положення статей 43 та 63 Закону № 2262, та з урахуванням постанови Верховного суду України № 21-70а15 від 10 березня 2015 року ця позовна вимога підлягає до задоволення.

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку захистивши порушене право позивача, шляхом зобов'язання Військову частину А0796 оформити та подати до Рівненського обласного військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення.

Відповідно до ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Оперативного командування "Захід" (військова частина А0796) залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "29" січня 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

С.М. Шевчук

Повне судове рішення складено "05" червня 2018 р.