
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/2281/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"05" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "05" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинення певних дій , -
суддя в 1-й інстанції - Друзенко Н.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 05.02.2018 року
ВСТАНОВИВ:
29.12.2017 року ОСОБА_2 вернувся в Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії з підстав порушення пункту 4 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що 17.10.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком. Фактично ж відповідач не призначив йому таку пенсію, а перевів його на інший вид пенсії, що істотно вплинуло на розмір пенсійної виплати. Так, розрахунок пенсії позивачу проведений відповідачем без застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, як це передбачено в абзаці першому пункту 4-4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003. За наведеного, позивач просив визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати в судовому порядку перерахувати його пенсію за віком та виплатити її суму з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області (35705, м. Здолбунів, Рівненська область, вул. Гетьмана Мазепи, 2, код ЄДРПОУ 40373305) задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо призначення ОСОБА_2 17.10.2017 пенсії за віком без застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Зобов'язано Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити (перепризначити) ОСОБА_2 з 17.10.2017 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, обрахувавши її розмір за правилами статті 27 цього Закону і використовуючи для визначення заробітної плати формулу, зазначену у частині другій статті 40 цього Закону, а також визначений у пункті 4-4 розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, а також виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Стягнуто на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 640,00 грн.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вернулося до суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що підстави для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії, в тому числі застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% відсутні.
Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду у межах доводів апеляційної скарги, прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 17.08.2005 перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та з 05.06.2012 отримує пенсію за вислугою років, призначену згідно пункту "а" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991.
Позивач набув право на пенсію за віком на загальних підставах у відповідності до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " № 1058-IV від 09.07.2003 і 17.10.2017 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком.
17.10.2017 відповідач призначив позивачу пенсію за віком, яку розрахував у відповідності до частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, як при переході з одного виду пенсії на інший. При цьому відповідачем зроблено наступний розрахунок пенсійної виплати позивачу: 4 064,82 грн. (4 006,74 грн., основний платіж пенсії визначений за Законом України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991) + 58,08 грн. (доплата за 4 роки понаднормативного стажу).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині здійснення розрахунку пенсії без застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, вирішуючи спір, прийшов до висновку, що оскільки 17.10.2017 року позивачу була призначена та виплачувалась пенсія за віком, розрахована у меншому розмірі, ніж той на який має право позивач, то на відповідача слід покласти обов'язок по виплаті позивачу різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком, спираючись на наступні підстави.
Відповідно до ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 (далі Закон № 1788-XII), пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон № 1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 3 ст.45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Судом встановлено, що 11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону № 1058-ІV.
Відповідно до положень п.4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно з абз. 1 п.4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Частиною першою статті 25 Закону № 1058-ІV передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Отже, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Законом № 1058-ІV не регулюються порядок призначення, обчислення розміру та виплати пенсій за вислугу років.
Згідно з ч.1 ст.26 Закону № 1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 30 років.
Станом на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком позивач повністю відповідав вимогам, встановленим ст.26 Закону № 1058-ІV.
Суд зазначає, що приписи ч.3 ст.45 Закону № 1058-ІV регулюють переведення з одного виду пенсії на інший вид. Тобто, вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які визначені саме Законом № 1058-ІV.
Аналогічна правова позиція була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України, зокрема у постановах від 22.12.2015 (справа № 2-а/199/138/14) від 31.03.2015 (справа № 21-612а14).
Разом з тим, в спірній ситуації щодо позивача на підставі його заяви від 17.10.2017 року мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, адже з 05.06.2012 року йому було призначено пенсію за вислугою років, призначену згідно п."а" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач звернувся вперше.
З огляду на зазначене, положення абз. 1 п.4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії за віком ОСОБА_2 при призначенні, оскільки у вказаній нормі зазначено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Отже, відповідач при обчисленні розміру призначеної вперше пенсії за віком позивачу безпідставно не застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% .
Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки факт порушення права позивача знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "05" лютого 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Повне судове рішення складено "05" червня 2018 р.