
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/879/17-а
Cуддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Чернівецькій області до Територіального управління Державної судової адміністрації в Чернівецькій області , про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Чернівецькій області (далі-позивач), звернувся до суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації в Чернівецькій області (далі-відповідач), в якому просив:
- стягнути з Територіального управління Державної судової адміністрації в Чернівецькій області (р/р 37115021008745 в Державіній казначейській службі України м.Київ, МФО 820172, ЄЛРПОУ 26311401) на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернівецькій області страхові кошти в розмірі 18471 (вісімнадцять тисяч чотириста сімдесят одна) грн. 65 коп. (отримувач коштів: Чернівецьке міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернівецькій області, р/р 37176001000330 у ГУДКС у Чернівецькій області МФО 856135 ЄДРПОУ 4142774).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що була проведена планова перевірка відповідача по коштах Фонду, якою встановлено порушення порядку використання страхових коштів.
10.03.2017 року за результатами перевірки складено акт, на підставі акту 30.03.2017 року прийнято рішення № 37 про повернення коштів Фонду використаних з порушенням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 18471,65 коп.
Вказав, що правомірність рішення №37 підтверджено відповідними судовими інстанціями, а тому воно є обов'язковим до виконання відповідачем.
Крім того позивач посилається на те, що станом на дату звернення до суду з позовом, відповідачем не погашена заборгованість по коштах фонду згідно з рішенням № 37 в сумі 18471,65 грн., яка рахується за ним.
22.11.2017 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
12.12.2017 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду зупинено провадження у адміністративній справі №824/879/18-а до набрання чинності рішенням Вищого адміністративного суду України у справі №824/215/17-а за адміністративним позовом територіального управління ДСА України в Чернівецькій області до виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення.
15.12.2017 року набув чинності ОСОБА_1 України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
У відповідності до п.10 Розділу VII Перехідних Положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
07.05.2018 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду поновлено провадження в адміністративній справі за позовом Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Чернівецькій області до Територіального управління Державної судової адміністрації в Чернівецькій області, про стягнення коштів. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно частини 1, 2 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
На день розгляду справи по суті, відповідач не скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 КАС України, щодо надання відзиву на позовну заяву, інших заяв по суті справи чи клопотань до суду не надходило.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за можливе та доцільне розглянути справу на підставі наявних матеріалів та доказів у порядку спрощеного письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач є страхувальником Чернівецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернівецькій області та перебуває на обліку страхувальників Фонду соціального страхування України, реєстраційний код страхувальника 730010005592.
Згідно рішення № 37 від 30.03.2017 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, застосовано до відповідача фінансові санкції, а загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню до позивача становить - 18471,65 грн.(а.с.19)
Згідно постанови Чернівецького окружного адміністративного суду у справі № 824/215/17-а від 11.05.2017 року, в задоволенні адміністративного позову Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області до виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення № 37 від 30.03.2017 року - відмовлено.(а.с.14-18)
Вказаним вище рішенням суду, окрім іншого було встановлено, та викладено висновки про наявність правових підстав у Фонду для прийняття відносно Територіального управління Державної судової адміністрації України рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності від 30 березня 2017 року №37, згідно якого загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню до Фонду становить 18471,65 грн. (загальний розмір неправомірних виплат допомоги з тимчасової непрацездатності 12314,43 грн. + штраф у розмірі 50 відсотків від вказаної суми, що складає 6157,22 грн.).
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.06.2017 року апеляційну скаргу в Чернівецькій області залишено без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року - без змін. (а.с.10-13)
Постановою Верховного Суду від 18.04.2018 року касаційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецької області залишено без задоволення. Постанову - Чернівецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року - залишити без змін. (а.с.50-53)
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Відповідно до положень статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникли з даного спору врегульовано Законом України "Про загальнобов’язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 року № 1105-XIV (далі – ОСОБА_1 № 1105-XIV )
ОСОБА_1 відповідно до Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров’я.
Згідно частини 1 статті 4 Закону № 1105-XIV, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Згідно статті 11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду (окрім іншого), суми фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону, інших законів до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців за порушення встановленого порядку сплати страхових внесків та використання коштів Фонду, штрафів за недотримання законодавства про соціальне страхування, а також суми адміністративних штрафів, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за такі порушення.
Пунктом 1 частини 5 статті 15 Закону № 1105-XIV, встановлено відповідальність роботодавця за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
Відповідно до частини 6 статті 15 Закону № 1105-XIV, у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 10Закону № 1105-XIV, Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
Відповідно до частин 1 - 2 статті 17 Закону № 1105-XIV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Відповідно до пункту 5 прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105-XIV, Фонд соціального страхування України та його робочі органи є правонаступниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділень у районах і містах обласного значення, а також Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його виконавчої дирекції, відділень цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх робочих органів.
З огляду на наведене, враховуючи відсутність в матеріалах справи будь-яких доказів, які б спростовували доводи позивача щодо наявності у відповідача заборгованості, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Згідно із пункту 4 частини 3 статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Територіального управління Державної судової адміністрації в Чернівецькій області (р/р 37115021008745 в Державіній казначейській службі України м.Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 26311401) на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернівецькій області страхові кошти в розмірі 18471 (вісімнадцять тисяч чотириста сімдесят одна) грн. 65 коп. (отримувач коштів: Чернівецьке міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернівецькій області, р/р 37176001000330 у ГУДКС у Чернівецькій області МФО 856135 ЄДРПОУ 4142774).
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Суддя Боднарюк О.В.