
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/1984/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"05" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Острозький піщаний кар'єр" на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "07" березня 2018 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Острозький піщаний кар'єр" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування припису та наказу , -
суддя в 1-й інстанції - Щербаков В.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Острозький піщаний кар'єр" (далі - ТОВ "Острозький піщаний кар'єр") звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра України) про визнання протиправними та скасування припису від 15.09.2017 № 453-14/06 та наказу від 24.11.2017 № 519 в частині п. 17 Додатку 1, яким зупинено дію Спеціального дозволу на користування надрами від 15.09.2016 № 4787.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, ТОВ "Острозький піщаний кар'єр" отримало акт Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України про недопущення до перевірки № 06-03/25/2017-06/у (21) від 13.09.2017 та припис від 15.09.2017. У подальшому, у зв'язку з невиконання вимог припису відповідачем було винесено наказ від 24.11.2017 № 519 яким, в тому числі, зупинено спеціальний дозвіл на користування надрами № 4787 від 15.09.2016 ТОВ "Острозький піщаний кар'єр". Вважає вказаний припис від 15.09.2017 та наказ від 24.11.2017 № 519 в частині п.17 Додатку №1 до наказу, щодо зупинення спеціального дозволу на користування надрами № 4787 від 15.09.2016 протиправними та такими, що підлягають скасуванню. При цьому, посилається на те, що в порушення п.6-8 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" винесено припис на підставі акту про недопущення до перевірки. Однак, акт перевірки не містить відомостей про порушення з детальним їх описом та з посиланням на відповідні положення законодавства. Також вказує на невідповідність припису нормам чинного законодавства, а саме вимогам наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.03.2013 № 133. Додатково зазначає, що в порушення затвердженої форми припису, оскаржуваний припис не містить змісту виявлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування з посиланням на пункти та статті відповідних нормативно-правових актів, оскільки його складено не на підставі акта, прийнятого за результатами проведення планової перевірки надрокористувача, а на підставі акта про недопущення до проведення перевірки. Щодо протиправності припису вказує, що рекомендованим листом № 1-11/17 від 09.11.2017 повідомив Центральний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України про те, що товариством не чинились, не чиняться та не будуть чинитися будь-які перешкоди щодо проведення позапланової перевірки. Вважає, що відповідач застосував суто формальний підхід у питанні притягнення позивача до відповідальності та використав свої владні управлінські функції без легітимної мети, тобто з використанням своїх повноважень не з тією метою, з якою вони надані.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 07 березня 2018 року в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю "Острозький піщаний кар'єр" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та ухвалити нове судове рішення яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ТОВ "Острозький піщаний кар'єр" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4787 від 15.09.2016 з метою геологічного вивчення пісків в якості будівельної сировини, затвердження запасів ДКЗ України за промисловими категоріями, у родовищі Вельбівненська-3 ділянка, що знаходиться в Острозькому районі Рівненської області та, як додаток до спеціального дозволу укладено Угоду про умови користування надрами.
Відповідно до ухвали слідчого судді Рівненського міського суду Рівненської області від 21.08.2017 у справі № 569/12808/17 надано дозвіл на проведення Державною службою геології та надр України позапланової перевірки надрокористувачів, зокрема, ТОВ "Острозький піщаний кар'єр" (код ЄДРПОУ 38863428), що знаходиться за адресою: Рівненська область Острозький район село Вельбівно, з наступних питань:
- дотримання нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на геологічне вивчення, користування надрами та угод про умови користування надрами;
- своєчасність і правильність державної реєстрації робіт із геологічного вивчення і використання надр, наявність спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов;
- виконання вимог щодо охорони надр під час ведення робіт з їх вивчення;
- обґрунтованість застосування методик і технологій, якість, комплексність, ефективність робіт із геологічного вивчення;
- обґрунтованість напрямів пошукових, розвідувальних і інших робіт з геологічного вивчення надр;
- відповідність геологорозвідувальних робіт проектам проведення таких робіт.
05.09.2017, для проведення позапланової перевірки, Держгеонадрами України затверджено наказ "Про проведення позапланової перевірки ТОВ "Острозький піщаний кар'єр" за № 400, згідно з яким Центральному міжрегіональному відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України у строк з 11 по 15 вересня 2017 року у межах повноважень провести позапланову перевірку ТОВ "Острозький піщаний кар'єр" з питань зазначених в ухвалі слідчого судді Рівненського міського суду Рівненської області від 21.08.2017 у справі № 569/12808/17. Під час проведення перевірки, у разі необхідності, залучати спеціалістів центральних і місцевих органів виконавчого влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), вчених, представників інститутів громадського суспільства (за згодою) для розгляду питань, що належать до компетенції органів державного геологічного контролю. Надати до 19.09.2017 матеріали перевірки до Департаменту державного геологічного контролю.
08.09.2017, на виконання вказаного наказу, Міщенку Роману Володимировичу видано направлення № 441-14/06 щодо проведення перевірки ТОВ "Острозький піщаний кар'єр".
13.09.2017 спеціалістами Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України здійснено виїзд за адресою позивача для проведення позапланової перевірки щодо дотримання позивачем вимог законодавства у сфері надрокористування.
13.09.2017 головним спеціалістом Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Міщенком Р.В. складено акт № 06-03/25/2017-06/у (21) про недопущення до перевірки.
В акті перевірки зазначено, що позивачем допущено такі порушення:
- недопущення посадових осіб Держгеонадр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю) чим порушено вимоги статей 10-11 Закону України "Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";
- позивач не дотримався вимоги Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4787 від 15.09.2016 в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр України для здійснення державного геологічного контролю, чим порушено вимоги ст.24 Кодексу України про надра, пп.1, п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, Угоди про умови користування надрами від 15.09.2016 № 4787.
На підставі відображених в акті № 06-03/25/2017-06/у (21) порушень, посадовими особами відповідача було винесено припис від 15.09.2016 № 453-14/06 про їх усунення шляхом надання у строк до 06.10.2017 до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України в письмовій формі матеріалів згідно з додатком №1, які підтверджують факт усунення порушень.
У зв'язку з невиконанням у встановлений строк вказаного припису, наказом Держгеонадр України від 24.11.2017 № 519 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 4787 від 15.09.2016 ТОВ "Острозький піщаний кар'єр" та надано позивачу термін для усунення порушень законодавства про надра.
Не погоджуючись з оспорюваними рішеннями відповідача, ТОВ "Острозький піщаний кар'єр" звернулося до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем правомірно винесено припис від 15.09.2017 № 453-14/06 та наказ від 24.11.2017 № 519, яким зупинено дію Спеціального дозволу на користування надрами від 15.09.2016 №4787.
Колегія суддів не погоджується із таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
У відповідності до пункту 5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (далі - Порядок № 1294) державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.
Відповідно до п.12 Порядку № 1294 у разі недопущення посадових осіб органів державного геологічного контролю до проведення перевірки за наявності підстав, визначених законом для її проведення, посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт про недопущення до перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.09.2017 головним спеціалістом Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Міщенком Р.В. складено акт № 06-03/25/2017-06/у (21) про недопущення до перевірки.
Із вказаного Акту вбачається, що позивачем не допущено посадових осіб Держгеонадр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю) чим порушено вимоги статей 10-11 Закону України "Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";
- позивач не дотримався вимоги Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №4787 від 15.09.2016 в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр України для здійснення державного геологічного контролю, чим порушено вимоги ст.24 Кодексу України про надра, пп.1, п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, Угоди про умови користування надрами від 15.09.2016 № 4787.
На підставі відображених в акті № 06-03/25/2017-06/у (21) порушень, посадовими особами відповідача було винесено припис від 15.09.2016 № 453-14/06 про їх усунення шляхом надання у строк до 06.10.2017 до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України в письмовій формі матеріалів згідно з додатком №1, які підтверджують факт усунення порушень.
У зв'язку з невиконанням у встановлений строк вказаного припису, наказом Держгеонадр України від 24.11.2017 №519 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 4787 від 15.09.2016 ТОВ "Острозький піщаний кар'єр" та надано позивачу термін для усунення порушень законодавства про надра.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п.15 Порядку № 1294 за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства.
Два примірники зазначеного акта підписуються в останній день відповідної перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю, які її проводили, та надрокористувачем.
У разі відмови надрокористувача підписати акт посадова особа органу державного геологічного контролю вносить до нього відповідний запис.
Згідно з п.16 Порядку № 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», припис може бути виданий лише на підставі Акту, складеного за результатами здійснення заходу державного контролю, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Отже, припис може бути внесений лише на підставі акту перевірки.
Натомість, як вбачається із оскаржуваного припису, перевірка позивача не проводилась, Акт за результатами здійснення планового заходу з реквізитами, визначеними частиною 6 ст.7 Закону, не складався.
Колегія суддів зазначає, що акт № 06-03/25/2017-06/у (21) не відповідає формі акту про недопущення до перевірки та формам актів перевірок, затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 133 від 28.03.2013 р.
Крім того, колегія суддів наголошує, що порушення, які відображені в акті та приписі стосуються лише факту допуску посадових осіб відповідача до проведення планового заходу.
Таким чином, колегія суддів вважає, що підстав для винесення припису від 15.09.2017 у відповідача не було, а тому позову в цій частині необхідно задовольнити.
Що стосується позовної вимоги про скасування наказу Держгеонадр України від 24.11.2017 № 519 в частині зупинення спеціального дозволу на користування надрами №4787 від 15.09.2016 ТОВ "Острозький піщаний кар'єр", то колегія суддів зазначає, що оскільки вказаний наказ винесений на підставі припису від 15.09.2017, що визнаний суд апеляційної інстанції незаконним, тому позовні вимоги в цій частині також слід задовольнити.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14.03.2018 року (справа № 826/2384/16 адміністративне провадження № К/9901/13831/18).
Ст.317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи тому, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове судове рішення яким позовні вимоги задовольнити.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Острозький піщаний кар'єр" задовольнити.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "07" березня 2018 р. скасувати та ухвалити нове судове рішення яким позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Державної служби геології та надр України від 15 вересня 2017 року № 453-14/06.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 24 листопада 2017 року № 519 в частині пункту 17 Додатку 1 до наказу, яким зупинено дію Спеціального дозволу на користування надрами № 4787 від 15 вересня 2016 року.
Стягнути з Державної служби геології та надр України (03057 м.Київ вул.Ежена Потьє,16 тел. (044) 536-13-17) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Острозький піщаний кар'єр" (ЄДРПОУ 38863428, юридична адреса: 35809 Рівненська область Острозький район с.Вельбівно, поштова адреса: 29000 Хмельницька область м.Хмельницький вул.Інститутська,21 кв.35 тел.(096) 143-54-04) понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 8486 (вісім тисяч чотириста вісімдесят шість) грн. 00 коп. (3 200 грн. 00 коп. за звернення до суду першої інстанції та 5 286 грн. 00 коп. за звернення до суду апеляційної інстанції).
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Повне судове рішення складено "05" червня 2018 р.