Рішення № 74486172, 06.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2018
Номер справи
820/2997/18
Номер документу
74486172
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2018 р. № 820/2997/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

за участю секретаря судового засідання – Козир В.М.,

за участю

представника позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Виробничо-комерційної фірми “Надежда” (м. Харків, вул. С. Орєшкова, 12) до Державної служби України з безпеки на транспорті “УКРТРАНСБЕЗПЕКА) (м. Київ, проспект перемоги, 14) про скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Виробничо-комерційна фірма “Надежда” звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 013276 від 30.01.2018, прийняту начальником Управління Укртрансбезпеки у Харківській області ОСОБА_4 та постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 013277 від 30.01.2018, прийняту начальником Управління Укртрансбезпеки у Харківській області ОСОБА_4

В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу прийнято з порушенням вимог чинного законодавства України.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.

Судовим розглядом встановлено, що 11.12.2017 уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області здійснено заходи державного контролю за додержанням суб’єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільним транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, шляхом проведення рейдової перевірки транспортного засобу марки «Scanіa», номерний знак НОМЕР_1, що належить Виробничо-комерційній фірмі «Надежда».

За результатами проведеної перевірки складено акт № 001313 від 11.12.2017, яким виявлено порушення, відповідальність за які передбачена ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажу згідно ТТН без оформлення щоденних реєстраційних листів режиму праці та відпочинку (відсутня особиста картка водія в тахографі) (а.с.57).

Постановою Управління Укртрансбезпеки у Харківській області від 30.01.2018 № 013276 з ВКФ «Надежда» стягнуто адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн. за допущення порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с.64).

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт».

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 8 листопада 2006 р. № 1567.

Відповідно до статті 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Основним завданням державного регулювання та контролю у сфері

автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й

ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових

транспортних послуг ( стаття 5 ЗУ «Про автомобільний транспорт»).

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України (стаття 6 ЗУ «Про автомобільний транспорт»).

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу від 07.12.2017 та направлення на перевірку № 021419 від 11.12.2017, 11.12.2017 співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Харківській області на 19 км+100 м а/д М-18 «Харків - Сімферополь - Алушта - Ялта» проводилась рейдова перевірка (а.с.49-56)/

Під час вказаної перевірки було виявлено транспортний засіб SСАNIА д/н НОМЕР_2, якими здійснювалися перевезення вантажів на договірних умовах, який належить ВКФ «Надежда» під керуванням згідно наданої товарно-транспортної накладної водія ОСОБА_5.

При перевірці контролюючим органом 11.12.2017 водій ОСОБА_6 не надав для перевірки співробітникам Управління Укртрансбезпеки у Харківській області посвідчення водія та особистої картки для цифрового тахографу чи роздруківки даних роботи цифрового тахографа, у зв’язку з чим державними інспекторами було складено ОСОБА_2 № 001313 від 11.12.2017, з яким ознайомлено водія ОСОБА_5 та, який від підпису акту і надання письмових пояснень відмовився, у зв’язку з чим співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Харківській області внесено відповідний запис (а.с.57).

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує

використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно п.3.3. Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР , або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Статтею 2 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України "Про транспорт", "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень. Завданнями законодавства з питань перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом є: визначення основних правових та організаційних основ державного регулювання у сфері перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом; установлення вимог до перевізників, водіїв та транспортних засобів щодо забезпечення безпеки перевезень та екологічної безпеки; визначення системи державного контролю, прав, обов'язків та

відповідальності державних органів виконавчої влади та перевізників за порушення міжнародних договорів та законодавства України.

Відповідно до ч.8 ст.2 Закону України «Про автомобільний транспорт» Водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

З метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням. Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та

законодавства про працю. Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв

транспортних засобів визначається законодавством (стаття 18 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Порядок використання тахографів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 24.06.2010 № 385.

Відповідно до п.2.5 зазначеної Інструкції Повірку тахографів здійснюють повірочні лабораторії, які уповноважені на проведення повірки тахографів відповідно до Закону

України "Про метрологію та метрологічну діяльність".

Згідно п.2.6 Інструкції ПСТ виконують перевірку та адаптацію тахографів до

транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР періодично кожні два роки, а також у разі: установлення або заміни тахографа; ремонту тахографа; зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу; якщо під час технічного обслуговування або ремонту автомобільного транспортного засобу відбулося пошкодження таблички тахографа або пломб, накладених на його складові, під час установлення або адаптації або у разі зміни конструкції автотранспортного засобу, що може вплинути на роботу тахографа.

Перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа,

кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі

виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому (п.3.5 Інструкції).

За правилами п.3.6 Інструкції Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно

з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов'язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР); наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку; дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа; дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом; наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.

Виходячи з положень наведених норм права, водії транспортних засобів, які обладнані цифровими тахографами повинні надавати інспектору для контролю картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа, а автоперевізники зобов’язані здійснювати періодичний контроль за належним використанням водіями карток водія до цифрового тахографу шляхом зберігання впродовж 12 місяців роздруківок даних роботи цифрового тахографу.

В адміністративному позові позивач зазначає, що особиста картка водія ОСОБА_5 була оформлена з дотриманням норм чинного законодавства, однак він її не використовував через власну недбалість.

Суд зазначає, що невикористання особистої картки водія тягне за собою неможливість надання роздруківки даних роботи цифрового тахографа, які саме перевізник повинен зберігати протягом 12 місяців.

Під час розгляду даної адміністративної справи позивачем не надано доказів на спростування допущених водієм порушень, виявлених Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області 11.12.2017.

Надана до матеріалів справи позивачем ВКФ «Надежда» копія картки водія ОСОБА_5, не може свідчити про її використання під час проведення перевірки контролюючим органом. В свою чергу, роздруківка даних роботи цифрового тахографа за 11.12.2017 відсутня.

За таких обставин, суд доходить висновку, що відповідно до абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст.39, 48 цього Закону Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області правомірно застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу Державної служби України з безпеки на транспорті № 1189 від 07.12.2017 та направлення на перевірку № 005918 від 08.12.2017, 12.12.2017 співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області в м. Кременчук проводилась рейдова перевірка.

Під час зазначеної перевірки було виявлено транспортний засіб МАЗ д/н ХІА0588, якими здійснювалися перевезення вантажів на договірних умовах, який належить ВКФ «Надежда» та під керуванням водія ОСОБА_7

Для здійснення контролю відповідача водій ОСОБА_7 не надав державним інспекторам індивідуальну контрольну книжку водія, яка відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», п.6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України № 340 від 07.06.2010 року повинна знаходитись у водія і надаватись для перевірки інспектуючим особам.

У зв’язку з виявленням вищезазначених порушень, державними інспекторами було складено акт № 020298 від 12.12.2017, з яким був ознайомлений водій ОСОБА_7 (а.с.70). Пояснень щодо спростування зазначених обставин водієм транспортного засобу не надано.

За результатами розгляду справи про порушення автотранспортного законодавства відповідачем винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 013277 від 30.01.2018 за порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 встановлено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Як зазначалося, перелік документів згідно ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» не є вичерпним.

Пунктом 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України № 340 від 07.06.2010, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 за № 811/18106 встановлено, що водій, який керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде

індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).

В позовній заяві позивачем зазначено про відсутність у водія ОСОБА_7 індивідуальної контрольної книги.

Належних та допустимих доказів в розумінні ст.ст.73, 74 КАС України на підтвердження того, що водієм ОСОБА_7 представнику контролюючого органу було надано індивідуальну контрольну книгу, суду також не надано.

Відсутність вказаного документу підтверджується актом № 020298 від 12.12.2017 (а.с.70).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність винесених Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу № 013276 від 30.01.2018 та № 013277 від 30.01.2018 за порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши доводи адміністративного позову на підставі наданих сторонами доказів, суд не знаходить підстав для його задоволення, оскільки доказів на підтвердження порушень відповідачем норм чинного законодавства України при прийнятті оскаржуваних постанов, суду не надано.

Керуючись ст.ст.5-10, 72, 73, 74, 77, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Виробничо-комерційної фірми “Надежда” (м. Харків, вул. С. Орєшкова, 12) до Державної служби України з безпеки на транспорті “УКРТРАНСБЕЗПЕКА) (м. Київ, проспект перемоги, 14) про скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу – відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 06.06.2018.

Суддя В.В. Єгупенко