
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2018 року м. Київ №823/477/18
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ключковича В.Ю.,
суддів Губської О.А.,
Троян Н.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року (прийняте в порядку спрощеного позовного провадження, суддя Гаращенко В.В.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
05 лютого 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області , в якому просив:
- визнати бездіяльність Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, щодо відмови у проведенні йому перерахунку від 26.05.2012 пенсії за віком відповідно до ст. 49 Закону України «Про державну службу» від 17.11.2011 №4050-VI з врахуванням виплати в період з 2010 по 2012 роки, по яким сплачено страхові внески, а саме: надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інші виплати в сумі 13289 грн. 60 коп., всього на загальну сумі 55305 грн. 61 коп. - протиправною;
- зобов'язати Звенигородське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести йому перерахунок призначеної пенсії з врахуванням та виплату з 01.01.2018 пенсії та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку виплати в період з 2010 по 2012 роки по яким сплачено страхові внески, а саме: надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інші виплати в сумі 13289 грн. 60 коп., всього на загальну сумі 55305 грн. 61 коп.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано бездіяльність Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, щодо відмови у проведенні перерахунку позивачеві пенсії за віком відповідно до ст. 49 Закону України «Про державну службу» від 17.11.2011 №4050-IV з врахуванням виплати в період з 2010 по 2012 роки, по яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести позивачу з 25.01.2018 перерахунок призначеної пенсії з врахуванням виплат в період з 2010 по 2012 роки по яким сплачено страхові внески, а саме: надбавки за високі досягнення у праці, за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інших виплат в сумі 13289 грн. 60 коп., всього на загальну сумі 55305 грн. 61 коп. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, розгляд справи просив проводити без участі представника Управління.
Відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду апеляційної інстанції не надходив.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року прийняте у порядку спрощеного позовного провадження за результатом розгляду справи, передбаченої п. 2 ч.1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути зазначену справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 з 11.11.2010 отримував пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розпорядженням від 23.03.2011 ОСОБА_2 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України від 17.11.2011 № 4050-VI «Про державну службу» та проводилась її виплата.
Відповідно до розпорядження управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області від 31.07.2011 ОСОБА_2 припинено виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 23.03.2011 та перепризначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Ватутінського міського суду Черкаської області від 13.12.2012 визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Звенигородському районі Черкаської області про припинення з 23.03.2011 ОСОБА_2 нарахування та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26.05.2012 враховуючи підвищення заробітної плати.
Крім того, ухвалою Ватутінського міського суду Черкаської області роз'яснено резолютивну частину постанови Ватутінського міського суду Черкаської області від 13.12.2012 а саме: суд зобов'язав управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області відновити виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26.05.2012 року, виходячи з заробітної плати, яка існувала у ОСОБА_2 на той час з негайним виконанням всієї суми боргу невиплаченої пенсії.
25.01.2018 ОСОБА_2 звернувся до Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з відповідною заявою щодо врахування в заробітну плату для призначення пенсії надбавки за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премій, премій до державних професійних свят та ювілейних дат, інших виплат за період з 2010 - 2012 років.
Листом від 01.02.2018 №1598/02 Звенигородським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області ОСОБА_2 у такому перерахунку відмовлено.
Позивач, не погоджуючись із правомірністю бездіяльності відповідача, звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії позивача.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України від 17.11.2011 № 4050-VI №Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їхньої заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби.
Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) (далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 33 Закону №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Частиною 6 ст. 33 Закону №3723-XII передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, інші виплати також входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону №1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховуються при обчисленні розміру пенсії такої особи.
Також, постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховується при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, інші виплати до зазначеного переліку не входять.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (чинної на час призначення пенсії позивачу) (далі - Постанова №865).
Пунктом 1 Постанови №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Пунктом 3 Постанови №865 передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
В матеріалах справи міститься копія довідки територіального управління Державної судової адміністрації у Черкаській області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» про те, що надбавки, премії та інші виплати за період з 01.05.2010 до 30.04.2012 становили: надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інші виплати в сумі 13289 грн. 60 коп.
Крім того, в матеріалах справи також наявна копія довідки територіального управління Державної судової адміністрації у Черкаській області про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» про те, що заробітна плата позивача станом на 26.05.2012 становить: посадовий оклад 8752 грн., доплата за вислугу років (60%) 5251, 20 грн., доплата за перебування на адміністративній посаді (10%) 875, 20 грн. Загальна сума 14878, 40 грн.
Відповідно до наданої на вимогу суду першої інстанції копії розпорядження про призначення пенсії позивачу, за обрахунок взято середньомісячний заробіток з розрахунку 14878, 40 грн., а при обчисленні розміру пенсії, надбавки, премії та інші виплати здійсненні позивачу за період з 01.05.2010 до 30.04.2012 управлінням Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області не враховані.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що Пенсійний фонд при розрахунку пенсії позивача повинен був враховувати розмір надбавки за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат з врахуванням всіх довідок про складові заробітної плати, в яких зазначено суми отримані позивачем.
Подібна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у постановах Верховного Суду від 15.03.2018 у справі №440/1130/16-а, від 15.03.18 у справі №466/2402/17.
Щодо доводів відповідача в апеляційній скарзі про те, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії норми законодавства, які визначали право особи на такий перерахунок скасовані, то суд апеляційної інстанції вважає такі безпідставними, оскільки такий перерахунок позивач пов'язував з неврахуванням зазначених видів виплат під час призначення пенсії, а не у зв'язку з підвищенням заробітку працюючих державних службовців.
Інші доводи, наведені в апеляційній скарзі відповідачем відхиляються колегією суддів, оскільки такі не знайшли свого підтвердження під час апеляційного перегляду справи.
Разом з тим, колегія суддів не може погодитись з висновками суду першої інстанції щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести позивачу перерахунок призначеної пенсії з врахуванням зазначених вище виплат, та виплату такої з 25.01.2018, згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду, оскільки в даному випадку має місце перерахунок вже призначеної пенсії, а не переведення з одного виду пенсії на інший, як вказує суд першої інстанції.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, у разі виникнення права на підвищення пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки із відповідною заявою ОСОБА_2 звернувся до Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області лише 25.01.2018, то відповідачем, відповідно до вищенаведеної норми, перерахунок та виплата такому пенсії шляхом врахування до пенсії відповідних надбавок мають бути здійснені з 01.02.2018.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, який відповідачем в даному випадку не виконаний.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції, під час ухвалення оскаржуваного рішення, допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору в частині визначення строку, починаючи з якого відповідачем має бути здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу, а тому, у відповідності до ст.317 КАС України, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року підлягає зміні в цій частині.
На підставі викладено, керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області - задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини рішення в наступній редакції:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести позивачу з 01.02.2018 перерахунок призначеної пенсії з врахуванням виплат в період з 2010 по 2012 роки по яким сплачено страхові внески, а саме: надбавки за високі досягнення у праці, за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інших виплат в сумі 13289 грн. 60 коп., всього на загальну сумі 55305 грн. 61 коп.»
В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку виключно з підстав, зазначених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Ю.Ключкович
Судді О.А. Губська
Н.М. Троян