Рішення № 74484869, 06.06.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2018
Номер справи
812/1344/18
Номер документу
74484869
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

06 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1344/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в письмовому проваджені заяву Головного управління ДФС у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

На адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДФС у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, в якому позивач просить стягнути з відповідача податковий борг з рентної плати за спеціальне використання води на суму 224948,69 грн з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач є юридичною особою та знаходиться на обліку в податковому органі. Відповідачем подано до Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС в Луганській області податкові розрахунки з рентної плати за спеціальне використання води. Станом на 24.04.2018 відповідач не сплатив узгодженні зобов'язання до бюджету в сумі 224948,69 грн.

Кремінському виробничо управлінню водопровідно-каналізаційного господарства податковим органом сформовані податкові вимоги, 30.08.2002 першу податкову вимогу № 1/99 та другу податкову вимогу № 2/31 від 22.07.2003, яку вручено особисто представнику платника податків.

З посиланням на дотримання вимог підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пунктів 95.1, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України просить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача в сумі заборгованості 224948,69 грн.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі прийнято рішення про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Представник позивача, надав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні (арк.спр. 32).

Ухвала суду від 18.05.18 отримана відповідачем 31.05.2018, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (арк.спр. 31).

Разом із тим, станом на 06.06.2018 відповідача не надав до суду відзиву на позов та доказів на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства, код ЄДРПОУ 20160935, місцезнаходження: 92900, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, вул. Дзержинського, 2А. Відповідач перебуває на обліку в Кремінському відділені Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку (арк.спр 7-10).

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 ПК України, - платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 14.1.217 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України;

Платниками рентної плати за спеціальне використання води є водокористувачі - первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів;

суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва (п. 255.1 стаття 255 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 257.2 статті 257 ПК України, платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки пункт 257.3 статті 257 ПК України,

З рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації (підпункт 257.3.4 пункту 257.3 статті 257 ПК України).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2).

Пунктом 11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

На виконання вимог пункту 54.1 статті 54 та пункту 257.3 статті 257 ПК України відповідачем подано до Кремінського відділення Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Луганській області податкові розрахунки з рентної плати за спеціальне використання води а саме:

- № 9266561795 від 18.01.2017 на суму 35100,61 грн (строк сплати 17.02.2017 арк. спр. 20),

- № 9068020507 від 18.04.2017 на суму 32911,80 грн (строк сплати 19.05.2017 арк. спр. 21),

- № 9139573846 від 19.07.2017 на суму 41800,03 грн (строк сплати 19.08.2017 арк. спр. 22),

- № 9216179851 від 18.10.2017 на суму 45198,13 грн (строк сплати 19.11.2017 арк. спр. 23),

- № 9295763831 від 17.01.2018 на суму 38836,84 грн (строк сплати 19.02.2018 арк. спр. 24).

Таким чином, відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання щодо сплати узгодженого зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води, проте узгоджене зобов'язання в загальній сумі 193847,41 грн не було сплачено в установлені законодавством строки.

Пунктом 257.5 статті 257 ПК України визначено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Податкове зобов'язання визначене самостійно платником в податковій декларації в силу положень пункту 54.1 статті 54 ПК України не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку і вважається узгодженим.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.

Таким чином, в силу приписів податкового законодавства несплачене узгоджене податкове зобов'язання відповідача, набуло статусу податкового боргу на суму 193847,41 грн (арк.спр. 16-19) .

Статтею 258 ПК України передбачена відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням.

Так, підпунктом 258.1.2 пункту 258.1 статті 258 передбачено, що на суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.

За несвоєчасну сплату податкового боргу податковим органом відповідачу нараховано пеню у сумі 31101,28 грн (арк.спр. 15-19).

Для повного погашення Відповідачем податкового боргу податковим органом було застосовано ряд дій.

Так, пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п.6.2.1, 6.2.3 п.6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який діяв на момент направлення податкових вимог, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

12.09.2002 уповноваженим представником відповідача отримано першу податкову вимогу позивача від 30.08.2002 № 1/99, в якій зазначено загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 21.08.2002 року у розмірі 374543,85 грн., та 22.07.2003 - другу податкову вимогу від 22.07.2003 № 2/31, у якій визначено суму боргу - 566220,19 грн. (арк.спр.11-13).

Зазначені вимоги у встановленому чинним законодавством порядку відповідачем не оскаржені.

Згідно п. 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 статті 95 ПК України).

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3 статті 95 ПК України).

Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг по рентній платі за спеціальне використання води добровільно не сплачено, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу з рентної плати за спеціальне використання води в загальному розмірі 224948,69 грн обґрунтованими, доведеними і такими, що належать задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області задовольнити повністю.

Стягнути з Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (код ЄДРПОУ 20160935, місцезнаходження: 92900, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, вул. Дзержинського, 2А) на користь Державного бюджету України, податковий борг з рентної плати за спеціальне використання води на загальну суму 224948,69 грн (двісті двадцять чотири тисячі дев'ятсот сорок вісім гривень 69 коп), з яких 193847,41 грн - основного платежу, 31101,28 грн - пені з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя Т.В. Смішлива