
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/1358/18
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення і компенсацію втрати частини доходів,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2, в якому просить:
- визнати протиправними дії Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 щодо не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення.
- зобов’язати Житомирський військовий інститут імені ОСОБА_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по день звільнення (13.12.2017 року);
- зобов’язати Житомирський військовий інституту імені ОСОБА_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді доцента кафедри тактики та бойового забезпечення Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2. Наказом першого заступника Міністра оборони України від 03.11.2017 №118 він був звільнений з військової служби в запас за станом здоров’я, а наказом начальника Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 від 13.12.2017 №332 виключений зі списків особового складу Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 з 13.12.2017. Разом з тим, позивач стверджує, що нарахування та виплата грошового забезпечення проводилося відповідачем не в повному обсязі, зокрема, за період проходження служби з 01.01.2016 по день виключення зі списків особового складу індексація грошового забезпечення відповідачем не виплачувалась. Позивач також зазначає, що звертався до посадових осіб Житомирський військовий інституту імені ОСОБА_2 та військової частини А0281 із заявами про проведення індексації грошового забезпечення. Однак у відповідь на своє звернення отримував відмови, обґрунтовані тим, що на підставі вимог телеграми Міністерства оборони України від 31.12.2015 № 248/3/9/1/1150 та роз’яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/2 індексація грошового забезпечення не проводиться до окремого роз’яснення.
Вважаючи дії Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 щодо не виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 13.12.2017 року протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 березня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено відкрите судове засідання з викликом сторін на 12 квітня 2018 року.
05 квітня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає Житомирський військовий інститут імені ОСОБА_2 не визнає позовних вимог та просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Така позиція відповідача ґрунтується на тому, що відповідно до п.1.14 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260, роз’яснення з питань застосування норм цієї Інструкції інших нормативно-правових актів з питань виплати грошового забезпечення надаються директором Департаменту фінансів Міністерства оборони України та іншими посадовими особами в межах їх компетенції відповідно до законодавства України. Так, в пункті 7 роз’яснення директора Департамену фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 № 248/3/9/1/2 зазначено, що у зв’язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 індексацію грошового забезпечення не нараховувати до окремого роз’яснення. А тому представник відповідач вважає, що в даному випадку відсутні підстави для визнання дій Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 протиправними, оскільки відповідач в своїх діях керувався вимогами чинного законодавства та виконував роз’яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/2. Крім того, вказує, що у межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям у спірний період у Міністерства оборони України не було. Тому, просить у позові відмовити за безпідставністю.
Також, представник відповідача у відзиві звертає увагу суду, що позивач проходить службу у Житомирському військовому інституті імені ОСОБА_2 з 13.03.2017, про що свідчить витяг з наказу від 13.03.2017 №58. В період з 01.01.2016 по 12.03.2017 позивач проходив службу у військовій частині А0281. Оскільки вказана військова частина є окремою юридичною особою, то позовні вимоги про стягнення індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 12.03.2017 задоволенню не підлягають, оскільки в цей період у відповідача не було обов’язку щодо виплати грошового забезпечення ОСОБА_1. Дані позовні вимоги, на думку представника відповідача, повинні бути заявлені безпосередньо до військової частини А0281.
12 квітня 2018 року позивач, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, до суду не з’явився, про причини неявки не повідомив. Представник відповідача 12 квітня 2018 року подав до канцелярії суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі.
На підставі зазначеного а керуючись ст. 205 КАС України суд вирішив проводити розгляд даної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді доцента кафедри тактики та бойового забезпечення Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2.
Наказом першого заступника Міністра оборони України від 03.11.2017 № 118 позивач був звільнений з військової служби у запас за станом здоров’я.(а.с.19)
Наказом начальника Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 від 13.12.2017 №332 (по стройовій частині) позивача виключено зі списків особового складу, знято з усіх видів забезпечення з 13.12.2017.(а.с.20)
З наявного у матеріалах справи грошового атестату Серії ЗУ №378209 та наказу про виключення позивача зі списків особового складу Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 вбачається, що індексація грошового забезпечення позивачу у спірний період не виплачувалася і заборгованості по ній не зазначено.(а.с.17-18). Відповідачем у відзиві вказаний факт не заперечується.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач 02.02.2018 звертався до Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 із відповідною заявою щодо виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по день звільнення включно(13.12.2017).
Відповідач листом № 338 від 07.02.2018 повідомив, що його заяву позивача від 02.02.2018 розглянуто, та зазначив, що проведення індексації грошових доходів населення, у тому числі грошового забезпечення, здійснюється у межах фінансових ресурсів, виділених на відповідний рік. Департаментом фінансів Міністерства оборони України було надано роз’яснення №248/3/9/1/2 від 04.01.2016 в якому сказано, що індексацію грошового забезпечення не проводити до окремого роз’яснення. Керуючись вищезазначеним роз’ясненням, відповідач повідомив ОСОБА_1, що нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення в 2018 році неможливо, так як Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.17.2003 №1078 не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди.(а.с.15)
Не погоджуючись з відмовою відповідача, вважаючи, що він має право на виплату індексації грошового забезпечення, а також на виплату компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Як встановлено в ході розгляду справи, позивачу за період з 01.01.2016 по 13.12.2017 не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення.
Відповідачем вказаний факт не заперечується. При цьому, обґрунтовуючи правомірність своїх дій відповідач посилається на лист Міністерства соціальної політики від 08.08.2017 №78/0/66-17 (а.с.39), лист Міністерства соціальної політики від 04.07.2017 №220/5140 (а.с.40), лист роз’яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/2, вимоги телеграми Міністра оборони України від 31.12.2015 №248/3/9/1150 та зазначає про відсутність фінансових ресурсів.
З приводу наявності у позивача права на проведення індексації його доходів, суд зазначає наступне.
Так, згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ (у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону №1282-ХІІ, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Статтею 5 Закону №1282-ХІІ встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до ст. 9 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст. 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).
Згідно п. 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) Індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; 6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються і т.д.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік .
В контексті наведеного суд зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Про те, як вже зазначалося, позивачу за період з 01.01.2016 по 13.12.2017 не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
При цьому, щодо посилань відповідача на лист Міністерства соціальної політики від 08.08.2017 №78/0/66-17 (а.с.39), лист Міністерства соціальної політики від 04.07.2017 №220/5140 (а.с.40), лист роз’яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/2, вимоги телеграми Міністра оборони України від 31.12.2015 №248/3/9/1150 суд вважає ці доводи безпідставними, оскільки листи, роз’яснення і телеграми не є нормативно-правовими актами, натомість відповідач має діяти відповідно до закону, який має вищу юридичну силу, а тому суд критично ставиться до таких посилання відповідача як підставу для невиплати індексації грошового забезпечення позивача та не приймає їх до уваги.
Крім того, що стосується посилань представника відповідача на відсутність фінансових ресурсів для виплати індексації грошового забезпечення у період січень 2016 - лютий 2018 суд враховує, що Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Кечко проти України" зауважував, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
А тому, з огляду на викладене, обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у даній справі.
За таких підстав, не нарахування та не виплата позивачу індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 13.12.2017 є протиправною.
Однак, судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у Житомирському військовому інституті імені ОСОБА_2 з 13.03.2017, про що свідчить витяг з наказу від 13.03.2017 №58.(а.с.35) В період з 01.01.2016 по 12.03.2017 позивач проходив службу у військовій частині А0281, яка є окремою юридичною особою, до повноважень якої відносилось нарахування та виплата індексації грошового забезпечення позивача в зазначений період.
На підставі зазначеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов’язання Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 12.03.2017 є заявленими до неналежного відповідача та не підлягають задоволенню, тому що в цей період у відповідача не було обов’язку щодо виплати грошового забезпечення позивачу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 у цій частині підлягають частковому задоволенню шляхом саме визнання протиправною бездіяльність Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення за період з 13.03.2017 по 13.12.2017 (день звільнення зі служби).
Застосовуючи механізм захисту права та його відновлення, порушеного суб'єктом владних повноважень, оскільки індексація грошового забезпечення не була проведена у встановлений Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" строк, що є порушенням права позивача, суд вважає за необхідне зобов’язати Житомирський військовий інститут імені ОСОБА_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 13.03.2017 по 13.12.2017 (день звільнення зі служби).
Щодо вимоги в якій позивач просить зобов’язати Житомирський військовий інститут імені ОСОБА_2 здійснити компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення, суд вважає її передчасною, оскільки дана вимога матиме місце після проведення відповідачем нарахування та виплати сум індексації грошового забезпечення ОСОБА_1.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10029; РНОКПП НОМЕР_1) до Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 (проспект Миру, 22, м. Житомир, 10004; код ЄДРПОУ 08183359) задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 (проспект Миру, 22, м. Житомир, 10004; код ЄДРПОУ 08183359) щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10029; РНОКПП НОМЕР_1) за період з 13.03.2017 по 13.12.2017.
Зобов’язати Житомирський військовий інститут імені ОСОБА_2 (проспект Миру, 22, м. Житомир, 10004; код ЄДРПОУ 08183359) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10029; РНОКПП НОМЕР_1) індексацію грошового забезпечення за період з 13.03.2017 по 13.12.2017.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя І.Е.Черняхович