
Справа № 178/717/18
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
05 червня 2018 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді: Лісняк В.В.,
за участі секретаря: Коваль Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Кринички справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Криничанський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,-
В С Т А Н О В И В:
Заявниця звернулася до суду з заявою встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України в порядку ст.317 ЦПК України. В обгрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що 02 вересня 2017 року в м.Керч АР Крим вона народила дитину чоловічої статі - сина ОСОБА_2, батьком якого є її чоловік ОСОБА_3, шлюб зареєстрований 09 серпня 2008 року. Єдиними документами, що підтверджують факт народження дитини чоловічої статі є пологовий сертифікат В № 8151510, виданий ГБУЗРК Керченським пологовим будинком та свідоцтво про народження ОСОБА_4 серії І-АЯ № 745970 видане 15.09.2017 р. закладом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України. Заявниця ОСОБА_1 звернулась до Криничанського районного відділу державної РАЦС ГТУЮ у Дніпропетровській області з приводу реєстрації народження дитини ОСОБА_4А, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Україна, ОСОБА_5 Республіка Крим місто Керч, але отримала письмову відмову № 686/14.34-104 від 01.06.2018 р. в проведенні державної реєстрації народження, оскільки аналіз наданих документів, свідчить про те, що документів, які є підставами для державної реєстрації народження немає. Тому для реєстрації факту народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, заявниця просить встановити факт народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Заявниця ОСОБА_1, в судове засідання не з’явилась, подала заяву, в якій просить розглянути справу без її присутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, згідно листа просить розглянути справу за його відсутності.
В зв’язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши матеріали, оцінивши докази по справі, суд вважає, що вимоги заявниці, у відповідності зі ст. 315 ЦПК України підлягають задоволенню. Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, народилася в смт.Кринички Криничанського району Дніпропетровської області, громадянка України, перебуває в шлюбі з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, який народився в м.Керч Україна, ОСОБА_5 Крим, громадянин України, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії 1-КИ № 123199, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Криничанського районного управління юстиції Дніпропетровської області 09 серпня 2008 року, актовий запис № 33.
02 вересня 2017 року в м.Керч Автономної Республіки Крим ОСОБА_1 народила дитину чоловічої статі - сина ОСОБА_2, батьком якого є її чоловік ОСОБА_3, що підтверджується пологовим сертифікатом В № 8151510, виданим ГБУЗРК Керченським пологовим будинком, згідно якого ОСОБА_1 народила дитину чоловічої статі, вагою 2650 кг, зростом 48 см о 05 годині 35 хвилин, та свідоцтвом про народження ОСОБА_4 серії І-АЯ № 745970, виданим 15.09.2017 р. органом влади, що знаходиться на тимчасово окупованій території України. З матеріалів справи вбачається, що заявниця зверталася до Криничанського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану та 01 червня 2018 року їй було повідомлено про неможливість реєстрації народження дитини.
Згідно ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження, за відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий незаконними органами та/або особами незаконних органів на тимчасово окупованій території є недійсним і не створює правових наслідків.
Сімейним Кодексом України передбачено, що в разі народження дитини у жінки, котра перебуває в шлюбі, батьківство іншого з подружжя презюмується.
Відповідно до ч.1 ст. 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст.7 Закону України «Про громадянство», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов’язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної ОСОБА_5 Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
В силу ч.2 ст.319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Встановлення факту народження дитини заявниці ОСОБА_1 необхідне для реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану України та отримання свідоцтва про народження дитини.
В силу положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин. Громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Вищий спеціалізований суд України в інформаційному листі від 15.04.2016 року «Про окремі питання застосування Закону України від 4 лютого 2016 року № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України», наголошує, що: Питання щодо можливості використання як доказів у справі про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України документів, які видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на такій території, має вирішуватися з урахуванням загальних положень цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів. Зокрема, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Допустимими за змістом частини першої цієї статті є докази, одержані в порядку, встановленому законом.
Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, слід керуватись положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», норми якого стосуються тимчасово окупованої території Автономної ОСОБА_5 Крим та м. Севастополя, передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права.
Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.
Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Виходячи з викладеного, оцінюючи всі досліджені судом докази в їх сукупності, беручи до уваги те, що заявниця не може у інший спосіб реалізувати свої права на реєстрацію факту народження дитини, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви, доведеність факту народження дитини, в зв’язку з чим заява підлягає задоволенню.
Частиною 4 статті 317 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 19, 81, 263-265, 315, 317, 319, 352, 354 ЦПК України, суд-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 (вул.Зарічна, 7, смт.Кринички Криничанського району Дніпропетровської області, РНОКПП – НОМЕР_1), заінтересована особа: Криничанський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, вул.Центральна, 13, смт.Кринички Криничанського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ – 33670112, про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 в м.Керч Автономної Республіки Крим, батьками якого є мати – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася в смт.Кринички Криничанського району Дніпропетровської області, громадянка України, РНОКПП – НОМЕР_1, та батько - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, який народився в м.Керч Україна, ОСОБА_5 Крим, громадянин України, РНОКПП – НОМЕР_2, які перебувають в зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії 1-КИ № 123199, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Криничанського районного управління юстиції Дніпропетровської області 09 серпня 2008 року, актовий запис № 33.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення.
Розя’снити, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Протягом тридцяти днів з дня проголошення на рішення суду всіма учасниками справи може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Дніпропетровської області.
Суддя: ОСОБА_6