
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2018 р. Справа№805/2369/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» до Державної служби з безпеки на транспорті в особі управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про визнання протиправними та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
03 квітня 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» з позовом до Державної служби з безпеки на транспорті в особі управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про визнання протиправними та скасування постанови.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем за результатами рейдової перевірки було складено Акт № 012252 від 012252. На підставі даного акту відповідачем прийнято Постанову про застосування – адміністративно – господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035218 від 06 лютого 2018 року, відповідно до якого на ТОВ «Авто-Експрес» накладений адміністративно господарський штраф у розмірі 680,00 грн.
Позивач вважає вищевказану постанову такою, що не відповідає чинному законодавству, просили визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрасбезпеки в Донецькій області про застосування до ТОВ «Авто-Експрес» адміністративно – господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035218 від 06.02.2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п’ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Представник відповідача 26 квітня 2018 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав відзив на позовну заяву, в якій, зокрема, зазначив, що працівники Державної служби України з безпеки на транспорті при проведенні перевірки діяли в рамках діючого законодавства із посиланням на Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті та Закону України «Про автомобільний транспорт». Крім того відповідачем зазначено, що під час здійснення регулярних пасажирських перевезень за маршрутом «Павлівка-Курахове», водій здійснив відправлення транспортного засобу поза межами автостанції м. Вугледар, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: невиконання перевізником припису № 0050034 Управління щодо порушень транспортного законодавства. Вважає, що постанова складена у відповідності до чинного законодавства. З зазначених причин відповідач просить відмовити у задоволені позовних вимог.
16 травня 2018 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду позивач надав відповідь на відзив відповідача, в якому зазначив, що не погоджується із доводами відповідача з огляду на те, що припис щодо усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт підлягає обов’язковому виконанню суб’єктом господарювання в зазначений у ньому строк. При цьому перевірка виконання суб’єктом господарювання припису щодо усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт може здійснюватися виключно шляхом проведення позапланової перевірки, відтак, притягнення суб’єкта господарювання до відповідальності, передбаченої абзацом тринадцятим частини першої статті 60 Закону України № 2344-ІІІ, може мати місце лише тоді, якщо порушення у вигляді невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю усунення порушень транспортного законодавства було виявлено під час проведення позапланової, а не рейдової перевірки. Вважають прийняття спірної постанови про застосування до ТОВ «Авто-Експрес» адміністративно – господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035218 від 06.02.2018 року за відсутності законних підстав для її винесення, є незаконним та таким, що містить ознаки зловживання службовим становищем з боку Відповідача.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач – ТОВ «Авто-Експрес» зареєстровано у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 33222009, місцезнаходження: 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Шевцової, 26.
23 червня 2017 року відповідачем на підставі Акту № АН 0050714 від 23.06.2017 року, був прийнятий припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: відправлення (прибуття) автобусу БАЗ ном. знак НОМЕР_1 приміського/міжміського автобусного маршруту «Павловка-Курахово», здійснюється водієм поза межами автостанції.
10 січня 2018 року Управліннями Укртрансбезпеки у Донецькій області була проведена рейдова перевірка транспортних засобів позивача на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом.
За результатами проведеної перевірки відповідачем було виявлено порушення «Під час здійснення регулярних пасажирських перевезень за маршрутом «Павлівка—Курахове», водій здійснив відправлення транспортного засобу поза межами автостанції м. Вугледар, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», на підставі чого складено Акт № 012252 від 10.01.2018 року.
Водій транспортного засобу ОСОБА_1, з актом ознайомився, від пояснень та підпису відмовився. Жодних зауважень, пояснень чи заперечень по суті виявлених порушень, зазначених в Акті № 012252 від 10.01.2018 року не надав, як і не висловив будь-яких зауважень щодо порядку проведення рейдової перевірки співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області.
На підставі вищевказаного Акту, позивач отримав копію постанови про застосування адміністративно – господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035218 від 06.02.2018 року. Згідно до змісту постанови ТОВ «Авто-Експрес» при здійсненні регулярних пасажирських перевезень припису Управління Укртраснбезпеки в Донецькій області № 0050034, відповідальність за яке передбачена абз. 13 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у вигляді адміністративно – господарського штрафу в розмірі 680,00 грн.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі регулюються законом України «Про автомобільний транспорт», постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 року № 207 «Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні».
Закон України «Про автомобільний транспорт» від 23 лютого 2006 року № 3492-IV (далі по тексту – Закон № 3492) визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.
Статтею 3 Закону № 3492 визначено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Приписами частини 1 статті 5 Закону № 3492 передбачено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти.
Позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі по тексту – Порядок № 1657).
Цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників.
Пунктами 2, 3 Порядку № 1657 встановлено, що Державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Відповідно до п. 4 цього Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі – державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі – посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Планова перевірка проводиться комплексно не частіше одного разу на рік. Позапланова перевірка проводиться на підставі заяви (повідомлення у письмовій формі) про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт (пункт 7 Порядку № 1657).
Згідно п. 8 Порядку № 1657 визначено, що під час проведення комплексної перевірки суб'єкта господарювання перевіряється виключно наявність, зокрема, визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Приписами п. 12 Порядку № 1657 зазначено, що рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання, зокрема іноземним, вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Відповідно до п. 15 Порядку № 1657 визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Приписами п. 21 зазначеного Порядку передбачено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
Пунктом 25 Порядку № 1657 визначено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до п. 26 Порядку № 1657 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 (п. 27 Порядку № 1657).
З аналізу наведених норм Порядку № 1657 вбачається, що справа про порушення розглядається у присутності представника підприємства, а у разі відсутності представника підприємства за наявності належних доказів повідомлення суб’єкта господарювання.
Відповідно до змісту Акту № 012252 від 10.01.2018 року вбачається, що місцем безпосереднього проведення рейдової перевірки визначена а/с О-05-32.
Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про автомобільні дороги» перелік доріг державного значення, у тому числі їх ділянок, що суміщаються з вулицями міст та інших населених пунктів і фінансуються з державного бюджету, затверджує Кабінет Міністрів України один раз на три роки. Такий перелік було затверджено Постановою КМУ від 16.09.2015 року № 712 «Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення». Автодорога О-05-32 у ньому відсутня.
Місцем проведення рейдової перевірки визначено не окремо визначену ділянку дороги, а всю автодорогу, що суперечить вимогам п. 14 Порядку 1567.
А отже, службові особи Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області не мали права проводити рейдову перевірку на автодорозі без визначення її окремої ділянки.
Крім того суд зазначає, що з Акту перевірки не вбачається яким чином посадові особи Укртрансбезпеки встановили відправлення транспортного засобу ТОВ «Авто-Експрес» поза межами автостанції. Крім того, при ухвалені постанови не було враховано, що інформацію про виконання Припису № 0050034 було направлено на адресу Укртрансбезпеки 19.07.2017 року листом за № 241/17, що взагалі виключає можливість притягнення ТОВ «Авто-Експрес» до адміністративно – господарської відповідальності за невиконання вказаного припису.
Отже, виходячи с вищенаведеного суд, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статі 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» (місцезнаходження: 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Шевцової, 26, код ЄДРПОУ 33222009) до Державної служби з безпеки на транспорті (місцезнаходження: 01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) в особі управління Укртрансбезпеки в Донецькій області (місцезнаходження 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вулиця Академічна, 1101) про визнання протиправними та скасування постанови – задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати Постанову управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про застосування до ТОВ «Авто-Експрес» адміністративно – господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 035218 від 06.02.2018 року
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби з безпеки на транспорті (місцезнаходження: 01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» (місцезнаходження: 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Шевцової, 26, код ЄДРПОУ 33222009), судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тарасенко І.М.