
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ РОЗГЛЯДУ КЛОПОТАНЬ
01 червня 2018 року Справа № 808/1691/18 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., перевіривши матеріали адміністративної справи
за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул.К.-Карого, буд.25-А)
про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
08 травня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 (далі - позивач 2) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд
визнати протиправним рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя № 13 від 17.04.2018 про відмову поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_1;
визнати протиправним рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя № 14 від 17.04.2018 про відмову поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_2;
зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок розміру та поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_1 починаючи з 07.10.2009, як не працюючому пенсіонеру, дитині війни з врахуванням всього стажу та заробітної плати для обчислення пенсії, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з підвищенням та індексацією пенсії відповідно до ст.ст. 27, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», доплатою до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснити осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України, починаючи з 01.10.2017 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок;
зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок розміру та поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_2 починаючи з 07.10.2009, як не працюючому пенсіонеру, дитині війни з врахуванням всього стажу та заробітної плати для обчислення пенсії, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з підвищенням та індексацією пенсії відповідно до ст..ст. 27, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», доплатою до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснити осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України, починаючи з 01.10.2017 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок.
Ухвалою суду від 14.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без виклику сторін.
01 червня 2018 року від Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя до суду надійшла заява про призначення розгляду адміністративної справи №808/1691/18 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування поданої заяви представник відповідача посилається на ч.5 ст.262 КАС України та просить справу призначити до розгляду за участю представника Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.
Суд, розглянувши заяву представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов висновку, що заява представника відповідача задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Суд звертає увагу представника відповідача, що порядок розгляду справ за правилами спрощеного позовного провадження врегульовано главою 10 КАС України.
Частиною 2 статті 257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Разом з тим, суд зазначає, що статтею 263 КАС України врегульовано особливості розгляду окремих категорій справ незначної складності.
Так, пунктом 2 частини 1 статті 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Також, суд звертає увагу і на ту обставину, що відповідно до приписів частини 7 статті 260 КАС України частини друга - шоста цієї статті не застосовуються до справ, визначених пунктами 1-9 частини шостої статті 12 цього Кодексу. Згідно п.3 ч.6 ст.12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд зазначає, що предметом розгляду адміністративної справи №808/1691/18 є оскарження позивачем дій Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя пов'язаних з призначенням/поновленням пенсійних виплат, що відноситься до справ незначної складності розгляд яких передбачено виключно (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
Крім того, суд звертає увагу і на ту обставину, що відповідач в поданому клопотання лише посилається на ч.5 ст.262 КАС України, проте, не наводить обґрунтованих доводів щодо необхідності розгляду даної адміністративної справи з викликом сторін.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість поданого клопотання та відсутність підстав для його задоволення.
Щодо клопотання відповідача про направлення запиту до Посольства України в державі Ізраїль, для з'ясування чи перебувають ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на консульському обліку, та стосовно отримання (не отримання) ними громадянства держави Ізраїль, суд зазначає наступне.
Так, в обґрунтування вказаного клопотання відповідач посилається на те, що позивачі у 1997 році виїхали з України до Ізраїль на постійне місце проживання, термін дії закордонних паспортів позивачів сплинув 22.08.2017, у зв'язку з чим, для підтвердження громадянства позивачів, відповідач просить направити відповідні запити до Посольства України в державі Ізраїль.
Статтею 85 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Судове доручення про надання правової допомоги надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Разом з тим, суд вважає, що в даному випадку відсутні підстав для направлення запиту до Посольства України в Державі Ізраїль, з огляду на наступне.
Відповідно до приписів статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З матеріалів адміністративної справи, а саме листів Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 17.04.2018 №13 та №14, встановлено, що підставою для відмови у поновленні позивачам пенсії стало те, що позивачами на надано до суду паспортів громадян України, а також те, що позивачі не мають зареєстрованого місця проживання (реєстрації) на території України.
Тобто, підставою для відмови у поновленні пенсійних виплат не була та обставина, що у позивачів закінчився строк дії закордонних паспортів чи те, що вони не є громадянами України, оскільки відповідні відомості у вищевказаних листах відсутні.
Суд вирішує адміністративну справу станом на момент виникнення спірних правовідносин, в даному випадку станом на момент прийняття відповідачем рішень про відмову позивачам поновити пенсійні виплати, а тому обставини які не були покладені в основу оскаржуваних дії та рішень не входять до предмету розгляду справи.
Суд звертає увагу відповідача на те, що саме на відповідача, як суб'єкта владних повноважень, під час прийняття рішень покладено обов'язок діяти обґрунтовано та на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, тобто питання чи мають позивачі громадянство України повинно було вирішуватись відповідачем під час прийняття оскаржуваних рішень, а не під час судового розгляду справи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що клопотання про направлення запиту до Посольства України в державі Ізраїль є необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 2, 72, 77, 85, 241, 248, 256, 257, 262, 263 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотань Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та про направлення запиту до Посольства України в державі Ізраїль - відмовити.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі до відома.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя М.С. Лазаренко