Рішення № 74481189, 04.06.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
808/1076/18
Номер документу
74481189
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04 червня 2018 року Справа № 808/1076/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (69120, АДРЕСА_1)

до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка - Карого, 25А)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28 березня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати розпорядження № 193838 від 03.01.2018 Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про призначення ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, пенсії за віком з 24.11.2017 відповідно до Закону № 1058-ІУ в розмірі 1 695,43 грн.;

зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя призначити ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, пенсію за віком з 24.11.2017 відповідно до Закону №1058-ІУ з врахуванням стажу роботи по 24.11.2017 (43 роки 7 місяців 19 днів або 523 повних місяці); із застосуванням коефіцієнту страхового стажу (Кс)-0,58838, розрахованого з використанням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%; із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати (Ікз) - 0,91564; з доплатою за понаднормовий стаж 23 роки, розрахованою з мінімальної пенсії за віком 1373,00 грн. з доплатою за відстрочення виходу на пенсію на 13 місяців та здійснювати виплату призначеної пенсії, починаючи з 24.11.2017, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії;

встановити Шевченківському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України м. Запоріжжя строк 7 днів для виконання рішення суду;

понесені судові витрати у справі згідно наданих платіжних документів стягнути на користь ОСОБА_1 з Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.

02.05.2018 Ухвалою суду було відкрито провадження у справі та призначено справу розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем невірно розраховано страховий стаж, який впливає на розмір розрахованого коефіцієнту страхового стажу (Кс), а надалі впливає і на розмір пенсії. Тому при розрахунку пенсії відповідач зобов'язан був застосувати розмір страхового стажу 43 роки 7 місяців 19 днів або 523 повних місяці. Також зазначає, що відповідач зобов'язан був при розрахунку коефіцієнту страхового стажу (Кс) для моєї пенсії керуватись абзацем першим пункту4-4 Розділу XV „Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV і застосувати величину оцінки одного року страхового стажу-1,35. Крім того позивач стверджує, що відповідачем безпідставно не нарахувано доплату за відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців, чим порушило приписи ст. 29 ч 1 абз. 1 та абз, 2 Закону № 1058-ІУ Позивач зазначає, що відповідно до Закону № 1058-ІУ пенсію не оформляла до 24.11.2017року. До 24.11.2017 позивач не зверталася із заявою про оформлення пенсії за віком, стверджує, що заяву про призначення пенсії за віком відповідно до приписів Закону № 1058-ІУ подала тільки 24.11.2017 , через 13 місяців після досягнення мною пенсійного віку, тому відстрочення виходу на пенсію складає 13 місяців. За кожен місяць страхового стажу при відстроченні виходу на пенсію належить доплата в розмірі 0,5 % від розрахованої пенсії за віком у розмірі 2028,05 грн. Тому пенсія за віком в сумі 2028,05 грн. підлягає збільшенню також на 131,82 грн., про що не зазначено в розпорядженні № 193838 від 03.01.2018. Викладене свідчить про протиправність дій відповідача та прийнятого розпорядження №193838 від 03.01.2018 , тому позов просить задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача 23.05.2018 надав відзив на позов, зокрема зазначив, що обґрунтування позивача не відповідають нормам діючого законодавства, а розрахунок пенсії за віком був проведений відповідно до діючого законодавства та з урахуванням інтересів позивача. Просить у позові відмовити у повному обсязі.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 була призначена пенсія по інвалідності з 10.06.2014 року відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України М.Запоріжжя з 02.03.2005 року. Починаючи з цієї дати їй була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ.

Позивач 24.11.2017 звернулась до відповідача із заявою встановленого зразка про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком з врахуванням стажу роботи по 24.11.2017, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІУ (далі-Закон №1058). На підставі поданої заяви та матеріалів пенсійної справи з цієї дати позивача було переведено на пенсію за віком.

24.11.2017 додатково позивач подала до канцелярії Управління надруковану у довільній формі заяву, в якій просила при призначенні мені пенсії за віком збільшити розмір призначеної пенсії, а саме : на підставі ст.29 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за більш пізній вихід на пенсію, право на яку я отримала з 30.09.2016 , але продовжувала працювати, підвищити розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до статті 27 цього Закону, на 0,5% за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку (з 01.10.2016) тобто підвищити на 7 %.

Судом встановлено, що у зазначеній заяві, яка була підписана позивачем, зазначено про її бажання здійснити саме переведення з одного виду пенсії на інший. Факт того, що позивачу 02.03.2005 вже була призначена пенсія за вислугу років сторонами не спростовується. Таким чином, вперше позивачу було призначено пенсію у 2005 році.

Розпорядженням № 193838 від 03.01.2018 р. Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя позивачу призначено пенсію за віком з 24.11.2017 відповідно до Закону № 1058-IV в розмірі 1 695,43 грн.

Щодо вимог позивача про призначення пенсії з врахуванням стажу роботи по 24.11.2017 у кількості 43 роки 7 місяців 19 днів (523 повних місяці), судом встановлено наступне.

При переведенні позивача на пенсію за віком за матеріалами пенсійної справи був обраний більш доцільний розрахунок пенсії. У разі здійснення вищевказаного перерахунку з додаванням стажу та заробітку за період з 01.09.2016 по 31.10.2017, розмір індивідуального коефіцієнту заробітку зменшується до 0,72964, відповідно зменшується і розмір пенсії - до 1373,00 грн. Даний факт відображений у розрахунку заробітку для обчислення. (а.с.15) та про що зазначено у відповіді відповідача від 05.03.2018 №394-А-9.

Як вбачається з наведеного, відповідачем був взятий до уваги періоду роботи з 01.09.2016 по 31.10.2017, однак з метою обрання більш доцільного розрахунку пенсії, був обраний індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (Ікз) - 0,91564, тому відповідачем періоду роботи з 01.09.2016 по 31.10.2017 не був врахований.

Таким чином суд погоджується з відповідачем, що розрахунок із включенням періоду роботи з 01.09.2016 по 31.10.2017 є недоцільним, а стаж роботи позивача складає 42 роки 4 міс.25 днів.

Щодо розрахунку коефіцієнту страхового стажу, суд зазначає наступне.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року М2148-УІІІ (далі - Закон №2148-УІІІ) механізм призначення, перерахунку та виплати пенсії громадянам було принципово змінено.

Відповідно до п.4.3 Розділу XV Закону №1058-ІУ пенсії, призначені відповідно до цього Закону, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% (замість 1,35%).

При здійсненні перерахунку пенсій використовувався розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік".

Після прийняття Закону M2148-VIII розмір пенсії позивача почав розраховуватись з урахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1 та середньої заробітної плати по народному господарству України за 2016 рік.

Згідно п.4-4 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Таким чином, оскільки позивачу призначення пенсії за вислугу років було здійснено у 2005 році, переведення на пенсію за віком було здійснено 24.11.2017 року, після проведення пенсійної реформи у жовтні 2017 року, пенсія за віком, обчислена згідно заяви від 24.11.2017 року, була перерахована з урахуванням коефіцієнту 1.

Отже, підстави для застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% відсутні, адже призначення пенсії за віком позивачу здійснювалось до 01.10.2017 року, а положення в частині збереження кратності страхового стажу в розмірі 1,35% застосовується лише до пенсій, призначених вперше за період з 01.10.2017 року по 31.12.2017 року.

Враховуючи наведене, суд не погоджується з посиланням позивача в позовній заяві на те, що до неї повинні застосовуватися положення п.4-4 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VIII.

Щодо правильності визначення розміру пенсії за віком, зазначаємо, що на підставі обчисленого коефіцієнту страхового стажу (0,04233), середньої заробітної плати по Україні(3764,40 грн.) та індивідуального коефіцієнту заробітної плати позивача (0,91564) їй було призначено пенсію в розмірі 1459,15 грн. (3764,40 х 0,04233 х 0,91564 = 1459,15 грн.)

Таким чином, пенсія позивачу розрахована вірно, відповідно до вимог діючого законодавства. Станом на сьогоднішній день розмір пенсії позивача складає 1648, 74 грн.

Щодо не нарахування доплати за відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 (надалі - Закон № 1058) особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток:

на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців;

на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.

Згідно матеріалів справи позивач, у період з 2005 року отримувала пенсію за вислугу років, що не заперечує і позивач у своєму позові.

Таким чином, норма ст. 29 Закону №1058-IV може застосовуватись у тому випадку, коли особа досягла встановленого діючим законодавством загального пенсійного віку, проте свідомо відмовилась від оформлення пенсії за віком, продовжуючи при цьому працювати та не одержуючи жодних пенсійних виплат (у т. ч. пенсії за вислугу років).

Факт отримання пенсії підтверджується неодноразовими зверненнями позивача за перерахунком пенсії за вислугою років 14.06.2010, 03.03.2011, 16.11.2012, 12.10.2016, 24.11.2017, які долучені відповідачем до матеріалів справи.

Також відповідач зазначає, що позивач протягом 02.03.2005-27.11.2011 працювала не весь період, а саме: протягом березня 2011 - серпня 2012 та грудня 2012 - лютого 2014 року позивач не працювала та не сплачувала страхових внесків. Про що позивач була обізнана з Розрахунку стажу (а.с. 16) який нею був долучений до матеріалів справі.

Щодо обчислення розміру доплати за понаднормативний стаж, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і ЗО років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Одночасно, згідно п.4-1 Розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV передбачено, що для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії:

мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу;

збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.

Враховуючи, що позивачу здійснено переведення на пенсію за віком, а не її первинне призначення, при обчисленні розміру доплати за понаднормовий стаж застосовувалась норма п.4-1 Розділу XV Закону №1058-IV.

На момент переведення на пенсію за віком, позивач перебувала у статусі працюючого пенсіонера.

Відповідно до ч.3 ст.42 Закону №1058-IV з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Суд погоджується з обчисленням проведеним відповідачем щодо розміру доплати за понаднормативний стаж позивача, який був здійснений виходячи з розміру прожиткового мінімуму 1074 грн. та склала 236,28 грн. (1074 х 1% х 100% х 22 роки).

Відповідно розрахунок, наведений позивачем в позовній заяві, не відповідає вимогам діючого законодавства, адже на момент переведення на пенсію за віком, позивач працювала, відповідно до неї слід застосовувати норму ч. 3 ст.42 Закону №1058-IV

Щодо встановлення відповідачу строку 7 днів для виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Враховуючи, що в позові відмовлено у повному обсязі, ця позовна вимога задоволенню не підлягає.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (69120, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка - Карого, 25А, код ЄДРПОУ 41248959) - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 04.06.2018.

Суддя О.В. Конишева