Рішення № 74480175, 05.06.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2018
Номер справи
806/1158/18
Номер документу
74480175
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2018 року м.Житомир справа № 806/1158/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Шевчук Т. А.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Шайденко О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначення пенсії за віком по Закону України №889-VIIІ та зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком за норами Закону України №889-VIII з моменту звернення з 29.01.2018.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що з 30.09.2011 визнана інвалідом 2 групи та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ. При цьому, звільнилася з посади державного службовця.

Звернувшись до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII. відповідач відмовив у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII, оскільки Законом України №889-VIII не передбачено окремого перерахунку пенсії особам, яким до 01.05.2016 було призначено спеціальні пенсії за нормами Закону України №3723-ХІІ. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки вона не ґрунтується на нормах чинного законодавства, та просить зобов'язати відповідача перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням страхового стажу 34 роки 10 місяців, в тому числі 20 років 6 місяців стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України №3723.

Ухвалою від 07.03.2018 відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін.

23.03.2018 на адресу суду від відповідача надійшов письмовий відзив, в якому представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування заперечень зазначив, що Законом України "Про державну службу " №889-VIII не передбачено окремого порядку перерахунку пенсій особам, яким до 01.05.2016 було призначено спеціальні пенсії за нормами Закону №3723.

Протокольною ухвалою суду 03.04.2018 призначене підготовче засідання, розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 18.04.2018 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав викладених у письмовому відзиві на позовну заяву.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи вбачається та підтверджується відповідачем, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності з 30.09.2011, призначену згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

29.01.2018 позивач звернулася до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №889-VIIІ.

Листом від 09.02.2018 №1797/03.2 відповідач відмовив у переході на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу", мотивуючи тим, що позивачу вже призначена пенсія відповідно до Закону України №3723 з 30.09.2011, а даним Законом не передбачено перерахунків пенсій, рішенням Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.02.2018 у перерахунку у зв'язку з переведенням на пенсію за віком згідно №889 відмовлено.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду.

Суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні позивачу пенсії за віком, з огляду на наступне

З 01.06.2015 відповідно до розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначено відповідно до Закону України "Про державну службу".

З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" №889-VІII від 10.12.2015. Статтею 90 цього Закону передбачено, що пенсії по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також пенсії за віком призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно п.12 Прикінцевих та перехідних положень цього ж Закону для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до п. 8 Розділ XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII "Про державну службу" стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до постанови КМ України №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.

Зі змісту трудової книжки встановлено, що позивач працювала на посадах державних службовців у державних органах передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

З матеріалів справи та з наявної у матеріалах справи трудової книжки слідує, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 досягла пенсійного віку встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", має страховий стаж 34 роки 10 місяців, в тому числі 20 років 6 місяців стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України №3723-ХІІ.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач мав стаж роботи на державній службі більше 20 років відповідно до постанови КМ України №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби", досяг пенсійного віку для призначення пенсії за віком, надав відповідачу необхідні документи для призначення пенсії за віком, а тому дії відповідача щодо відмови у переведенні позивача на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" №889-VIII є неправомірними.

Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Заява позивача подана 29.01.2018 оформлена відповідно до додатку 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (чинного на час виникнення спірних правовідносин) №22-1 від 25.11.2005. До заяви було додано всі необхідні документи.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи те, що відповідачем не доведено правомірності відмови позивачу у призначенні пенсії за віком позивачу, суд вважає, що порушені права позивача підлягають захисту виключно шляхом визнання протиправними дій Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" №889-VII та зобов'язання Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком за норами Закону України "Про державну службу" №889- VIII з моменту звернення з 29.01.2018.

Враховуючи викладнене, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) задовольнити.

Визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 40380333, вул. Перемоги, 55, м. Житомир, 10003) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) в призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" №889-VIIІ.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 40380333 вул. Перемоги, 55, м. Житомир, 10003) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) пенсію за віком за норами Закону України "Про державну службу" №889- VIII з моменту звернення з 29.01.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.С. Токарева

Повне судове рішення складене 06 червня 2018 року