
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2018 р. Справа№805/2383/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та вимоги про погашення надміру виплаченої адресної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
04 квітня 2018 року позивач, ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 84207, АДРЕСА_1), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ідентифікаційний код 26010987, 84207, Донецька обл., місто Дружківка, вулиця Машинобудівників, будинок 64). Просив визнати протиправними дії відповідача щодо вимоги погашення надміру виплаченої адресної допомоги; скасувати рішення про погашення надміру виплаченої адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі за період 23.10.2014 по 31.01.2016 в сумі 14287,64 грн.; скасувати вимогу щодо погашення надміру виплаченої адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі за період 23.10.2014 по 31.01.2016 в сумі 14287,64 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що мати - ОСОБА_1 є опікуном своєї доньки - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка визнана недієздатною особою рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 11.10.2010. Позивач є власником квартири, що розташована за адресою АДРЕСА_2. ОСОБА_2 постійно проживала в м.Торезі Донецької області та 23.10.2014 перемістилася з тимчасово окупованої території до міста Дружківка (місце реєстрації матері-опікуна), про що отримала довідку внутрішньо переміщеної особи. 22 січня 2016 року ОСОБА_2 знято з реєстрації місця проживання (м.Торез) та зареєстровано за адресою АДРЕСА_3 у Комунальній установі Червонооскільський психоневрологічний інтернат для проходження лікування. Листом від 22.02.2017 №01-12/1618/10 повідомлено про утворення переплати щомісячної адресної допомоги переміщеним особам на покриття витрат на проживання за період з 23.10.2014 по 31.01.2016 в сумі 14287,64 грн. 13 лютого 2018 року складено повідомлення №03/0306 про погашення надміру виплаченої суми адресної допомоги у зв'язку із наявністю у ОСОБА_1 житлового приміщення, розташованого за адресою: Донецька область, м. Дружківка. Разом з цим, місто Дружківка у період з 23 жовтня 2014 року по 31 січня 2016 року є містом в якому проводилась антитерористична операція, отже, на момент звернення із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги позивач мала право на такий вид допомоги.
05 квітня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначене підготовче засідання.
17 квітня 2018 року відповідачем до суду надано відзив, в якому зазначено, що отримання адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі є протиправним, оскільки у володінні ОСОБА_1 є житлове приміщення, розташоване в регіоні, іншому ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення АТО. Разом з цим, позивачу на недієздатну ОСОБА_2, як опікуну, яка також є її донькою,призначена та виплачена адресна допомога у розмірі 14287,64 грн., яка підлягає поверненню.
15 травня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду на 04 червня 2018 року.
Представники сторін до суду з'явилися, надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу на підставні наданих матеріалів в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Рішенням Дружківського міського суду від 11.10.2010 №2-о-77 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 визнано опікуном ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5
23 жовтня 2014 у зв'язку з виїздом з зони проведення АТО міста Тореза Донецької області ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5 (опікун - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6 р.н.) набула статус внутрішньо переміщеної особи, про що свідчить довідка №1423000722.
27 жовтня 2014 року Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради прийнято рішення №611 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, згідно якого заявнику - ОСОБА_1 призначено допомогу на члена сім'ї - ОСОБА_1 у період з 23.10.2014 по 22.04.2015 у сумі 884,00 грн. щомісячно.
28 квітня 2015 року Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради прийнято рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, згідно якого заявнику - ОСОБА_1 призначено допомогу на члена сім'ї - ОСОБА_2 у період з 17.03.2015 по 22.04.2015 у сумі 949,00 грн. щомісячно.
11 червня 2015 року Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради прийнято рішення №187 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, згідно якого заявнику - ОСОБА_1 призначено допомогу на члена сім'ї - ОСОБА_2 у період з 24.04.2015 по 23.10.2015 у сумі 949,00 грн. щомісячно.
14 листопада 2015 року Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради прийнято рішення №1913 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, згідно якого заявнику - ОСОБА_1 призначено допомогу на члена сім'ї - ОСОБА_2 у період з 06.11.2015 по 22.04.2016 у сумі 1074,00 грн. щомісячно.
З 20 січня 2016 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5 (опікун - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6 р.н.) проживає в КУ Червонооскільський психоневрологічний інтернат та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4, про що свідчить довідка вказаної установи.
Допомога призначена відповідно до Постанови КМУ від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам,які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно п. 2 Порядку грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п.6 вказаного Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
30 вересня 2016 року розпорядженням начальника управління №263 припинено виплату щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з наявністю у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
22 лютого 2017 року Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради листом №01-12/1618-10 повідомило про утворення у ОСОБА_1 переплати щомісячної адресної допомоги за період з 23.10.2014 по 3.01.2016 в сумі 14.287,64 грн.
13 лютого 2018 року складено повідомлення про погашення надміру виплаченої адресної допомоги №03/0306, яка утворилась за період з 23.10.2014 по 3.01.2016 в сумі 14.287,64 грн.
Згідно з п.12. «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам,які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця в тому числі у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те що, вказані рішення відповідача, які оформлені листом та повідомленням є неправомірними та підлягають скасуванню, оскільки відповідачем невірно застосовано чинне законодавство.
Проте суд такі твердження позивача оцінює критично, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Згідно ч.2 ст. 46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
До адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Адміністративна юрисдикція і підсудність адміністративних справ визначена у Главі 1Розділу ІІ «Організація адміністративного судочинства» КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
З позовної заяви та позовних вимог вбачається, що позивач фактично просить скасувати лист від 22.05.2017 №01-12/1618-10 та повідомлення від 13.02.2018 №03/0306, які носять суто інформаційний характер, тобто не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, не зумовлюють виникнення будь-яких прав і обов'язків для позивача, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року № 359/3756/16-а (http://reyestr.court.gov.ua/Review/60222700).
На підставі наведеного, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та вимоги про погашення надміру виплаченої адресної допомоги відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кошкош О.О.