
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 643/12419/17
Провадження № 2/643/1314/18
22.05.2018
22 травня 2018 року м. Харків
Московський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Сугачової О.О.,
за участю секретаря Абсалямової А.Р.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_3, третя особа – Харківська міська ради про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому зазначає, що відповідачем, як замовником реконструкції житлового будинку під торгово-офісні та житлові приміщення по вул. Тореза, 15 в м. Харкові, не виконано встановлений ст. 400 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038 (далі Закон) та Порядком пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі Порядок) обов’язок щодо пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова. Так, закінчений реконструкцію об’єкт прийнято в експлуатацію. До п. 22 декларації замовником внесено запис про те, що у зв’язку з реконструкцією приміщень без зміни зовнішньої конфігурації, т.я. наслідок відсутності намірів забудови земельної ділянки, зазначати інформацію щодо договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту відповідно до вищевказаного Закону, не потрібно. Проте, ч. 4 ст. 40 цього Закону № 3038 та п. 1.7 Порядку не містять такої підстави для звільнення від пайової участі, як реконструкція приміщень без зміни зовнішньої конфігурації, так як наслідок відсутність намірів забудови земельної ділянки. Отже, позивач вважає, що відповідачем у декларації зазначено недостовірні дані щодо підстави для звільнення замовника від пайової участі. Відповідачу запропоновано у десятиденний строк звернутися до Департаменту економіки та комунального майна ХМР із заявою про укладання договору про пайову участь та листом від 23.05.2017 направлено відповідачу два оригінали договору про пайову участь, однак відповіді, підписаного договору або протоколу розбіжностей до нього від ОСОБА_3 а ні до Департаменту, а ні до Харківської міської ради не надходило. Ухилення відповідача від укладання договору про пайову участь є порушенням зобов’язання, передбаченого чином законодавством України та порушує права та інтереси територіальної громади м. Харкова на отримання коштів пайової участі на розвиток створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Представник позивача судовому засідання у повному обсязі підтримав викладені обставини та вимоги позову, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні з вимогами позову не погодився, надавши відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що ч. 4 ст. 40 Закону передбачено вичерпний перелік випадків, у яких замовники будівництва не залучаються до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, до яких об’єкт будівництва позивача не відноситься. Відповідач, здійснюючи реконструкцію вказаного приміщення фактично не здійснював забудову території у розумінні положень ст. 40 Закону, а тому і не зобов’язаний залучатися до пайової участі, як замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки. Також представник відповідач вважає, що розрахунок здійснений в порушення вимоги законодавства, оскільки у п. 20 декларації зазначено, що кошторисна вартість будівництва за затвердженою документацією складає 39900грн., а розрахунок здійснено на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності, що є незрозумілим тощо. Просить у задоволені вимог позову відмовити у повному обсязі.
Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Так, встановлено, що ОСОБА_3, є замовник реконструкції житлового будинку під торгово-офісні та житлові приміщення по вул. Тореза, 15 в м. Харкові.
Відповідно до ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі Закон № 3038-УІ)замовник об’єкта будівництва зобов’язаний взяти участь у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених ч.4 цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування до прийняття об’єкта містобудування в експлуатацію.
Під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт (ст. 4 ЗУ «Про архітектурну діяльність».
Замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву (ст. 1 Закону № 3038-УІ).
Відповідно до ч.ч. 2.3 ст. 40 Закону № 3038-УІ замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов’язаний взяти участь у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених ч. 4 цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Під забудовою території слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови (ст.ст. 2,10 Закону № 687-ХІУ).
Далі, встановлено, що закінчений реконструкцію об’єкт прийнято в експлуатацію.
До п. 22 декларації замовником внесений запис про те, що у зв’язку з реконструкцією приміщень без зміни зовнішньої конфігурації, т.я. наслідок відсутності намірів забудови земельної ділянки, зазначати інформацію щодо договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту відповідно до вищевказаного Закону, не потрібно.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 22.03.2017 у справі № 3-1553гс16 (908/312/16) за змістом ст.2, 10 ЗУ «Про врегулювання містобудівної діяльності» № 3038-УІ, ст. 4,9 ЗУ «Про архітектурну діяльність» № 687-ХІУ під забудовою території слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови. Отже, реконструкція, здійснена відповідачем, охоплюється законодавчим визначенням забудови, а виходячи із наведених положень законодавства, відповідач є замовником. Саме на замовника покладено обов’язок укладання договору про пайову участь та сплати відповідних коштів. Висновок судів про те, що реконструкція наявної будівлі без забудови нової земельної ділянки звільняє замовника від укладання договору про пайову участь, а також від перерахування коштів пайової участі, є помилковим.
Доводи представника відповідач про те, що ОСОБА_3 Д,В., здійснюючи реконструкцію вказаного вище приміщення, фактично не здійснював забудову території і не зобов’язаний залучатися до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, спростовується вищенаведеним.
Так, відповідачу запропоновано у десятиденний строк звернутися до Департаменту економіки та комунального майна ХМР із заявою про укладання договору про пайову участь та листом від 23.05.2017 направлено відповідачу два оригінали договору про пайову участь, однак відповіді, підписаного договору або протоколу розбіжностей до нього від ОСОБА_3 а ні до Департаменту, а ні до Харківської міської ради не надходило.
На дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом зазначеного об’єкту ОСОБА_4 не виконав покладеного на нього Законом № 3038-УІ обов’язку щодо укладання договору про пайову участь і не звернувся до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради із заявою з приводу укладання такого договору.
Відповідно до Порядку пайової участі, пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта – для нежитлових будівель та споруд та 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта – для житлових будинків.
Залучення замовників здійснюється на підставі договорів про пайову участь, які укладаються з Департаментом економіки та комунального майна. Типовий договір затверджено цим Порядком.
Відповідно до ч. 5 ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому, не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об’єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Аналогічні норми містить Порядок про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, а саме, п.п. 5.4 визначає механізм розрахунку величини пайової участі для замовників будівництва у разі ухилення від укладання договору, яким передбачено, що у разі, якщо загальна кошторисна вартість будівництва об’єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Отже, оскільки на момент складання проекту договору та направлення відповідачу пропозиції про укладання договору про пайову участь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, не була відома загальна кошторисна вартість будівельних робіт з реконструкції нерухомого майна, визначена замовником згідно з державними будівельними нормами, стандартами та правилами, то у відповідності до встановленого Порядку та Законом № 3038-УІ механізму нарахування розміру пайової участі, проведено розрахунок розміру пайового внеску з урахуванням опосередкованої вартості спорудження будівлі, яка діяла на момент введення об’єкта до експлуатації.
У разі не укладання замовником договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова доведення об’єкта в експлуатацію розмір пайової участі, розрахований у відповідності до п.5.4 Порядку, збільшується на 10% (п.5.5 Порядку).
Таким чином, аналізуючи вищевикладене суд вважає, що з боку позивача вірно зроблений розрахунок пайового внеску, тому ствердження відповідача є необґрунтованим, будь-яких належних та переконливих доказів на спростування встановленого вище, не надано.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Сторони в договір не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов’язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами. Сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договором може бути встановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку (ст.ст. 627,630 ЦК України).
Відповідно до положень ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Отже, аналізуючи вищевикладене, норми та положення чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що вимоги позову є обґрунтованими, належним чином доведеними, а атому у суду є підстави для його задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 81, 83, 258, 259, 263-268, 280-286 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 526, 627, 630 ЦК України, ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_3 (ІН: НОМЕР_1) та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003. ОСОБА_5, м-н конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834) в наступній редакції:
ДОГОВІР №
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
м. Харків « »___ 201___ року
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_6, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 №7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» з однієї сторони, та з іншої сторони ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), іменований надалі «Замовник», на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.
1.Предмет договору
1.1.Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції житлового будинку під торгово-офісні та житлові приміщення по вул. Тореза, 15 в м. Харкові.
2. Обов’язки сторін
2.1.«Замовник»:
2.1.1.Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 687 674, 31 грн. (шістсот вісімдесят сім тисяч шістсот сімдесят чотири гривні 31 коп.), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова.
2.1.2.Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладання даного договору.
2.2.«Департамент»:
2.2.1.На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.
3. Відповідальність сторін
3.1 У разі невиконання або неналежного виконання «Замовником» обов’язків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовник» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4. Час та дія договору
3.2 Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обов’язків за договором.
5. Зміна та розірвання договору
3.3 Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
3.4 Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
3.5 Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
3.6 У разі якщо сторони не досягай згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
3.7 Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
6. Особливі умови
3.8 3 питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.
3.9 Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформлюються додатковою угодою до договору.
3.10 У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов’язки за цим договором переходять до правонаступників.
3.11 У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п.1.1 договору, права та обов’язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
3.12 Спори, що виникають між сторонами при виконанні ,розірванні, або припинені договору, вирішуються у судовому порядку.
3.13 Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов’язків за договором.
3.14 Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.
7. Адреса та реквізити сторін
Від «Департаменту» Від замовника
Заступник міського голови - ОСОБА_3
Директор Департаменту економіки
Та комунального майна ______ підпис
Код ЄДРПОУ 25610834
____ ОСОБА_6 Ідентифікаційний номер НОМЕР_1
61003,м. Харків, м-н Конституції,7
Днем укладання договору вважати день набрання рішення суду законної сили.
Стягнути з ОСОБА_3 (ІН: НОМЕР_1) на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (код ЄРПОУ 25610834, платіжні реквізити для перерахування коштів: реєстр. Рахунок 35419001033868, Банк ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО банку: 851011).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення, апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів.
Суддя