
Головуючий І інстанції: Спірідонов М.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2018 р. Справа № 820/6623/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача: ОСОБА_1,
суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Поліграфсервіс" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018, повний текст складено 16.02.18 по справі № 820/6623/17
за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області
до Приватного акціонерного товариства "Поліграфсервіс"
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Харківській області звернулась до суду із позовом, у якому просила застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ПрАТ «Поліграфсервіс» у вигляді повного зупинення роботи джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: модулів нагріву МН 120 «Бернард» в кількості 3 одиниць; бумагорізальної машини, друкарської машина POLAND 300, друкарського верстату, друкарської машини , висічної машина МL 750, стрічкорозмотувальної машини, розташованих у офсетному цеху; свердлильного верстату в кількості 4 одиниць, свердлильного апарату, заточного верстату, розташованих у дільниці обробки валів; котлу для варіння клею в кількості 2 одиниць, розташованого у клеєварці; верстатів бумагорізальних поліграфічних у кількості 72 одиниць, розташованих у палітурні до отримання ПрАТ «Поліграфсервіс» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі.
ПрАТ «Поліграфсервіс» подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з підстав та мотивів, викладених в апеляційній скарзі.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, у період з 01.12.2017 року по 14.12.2017 року Державною екологічною інспекцією у Харківській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності ПрАТ "Поліграфсервіс".
За результатами перевірки складено акт № 704/01-04/02-09, яким встановлено, що при здійсненні виробничої діяльності, а саме виготовлення друкарських форм і надання інших поліграфічних послуг відповідач за адресою: м. Харків, вул. Селянська, 124, використовує наступне технологічне обладнання: на другому поверсі нежитлової будівлі: офсетний цех: бумагорізальна машина; друкарська машина POLAND 300; друкарський верстат; друкарська машина PLANETA; висічна машина ML 750; стрічкорозмотувальна машина; на третьому поверсі нежитлової будівлі дільниця обробки валов: свердлильний верстат в кількості 4 од.; свердлильний апарат; заточний верстат; клеєварка: котел для варіння клею в кількості 2 од., обладнані окремою витяжною системою, на четвертому поверсі будівлі палітурна: верстати бумагорізальні поліграфічні у кількості 72 одиниці. В офсетному цеху виявлено наявність та використання твердопаливного саморобного котлу, що працює на твердому паливі (дрова) і має окремо виведений димохід. Опалення зазначеної будівлі здійснюється за допомогою модулів нагріву МН 120 «Бернард» в кількості 3 одиниці (одночасно можуть працювати 2 модулі нагріву, 1 модуль нагріву знаходиться в резерві), що працюють на природному газі. Відповідно до довідки від 13.12.2017р. №1312/2 використання газу для опалення на протязі року складає близько 12 тис. м.кб.
Зазначене обладнання є джерелом утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. При цьому, на перевірку відповідачем надано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 29.08.2008р. №6310137200-76, термін дії якого сплинув 29.08.2013 року.
Таким чином, перевіркою встановлено відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.ст. 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
З метою усунення виявлених порушень Державною екологічною інспекцією у Харківській області винесено припис від 14.12.2017 року № 02-25/252, яким зобов’язано директора ПрАТ «Поліграфсервіс», зокрема, отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Враховуючи встановлення проведеною перевіркою відповідача порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Державна екологічна інспекція у Харківській області звернулась до суду із вимогою щодо застосування заходів реагування.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідачем не усунуто порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, наявні підстави для зупинення ПрАТ «Поліграфсервіс» роботи джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України.
Відповідно до п.п. 4, 6 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №454/2011, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, законодавства про поводження з відходами; законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов, тощо.
Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема: приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об’єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб’єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Судовим розглядом встановлено, що проведеною Державною екологічною інспекцією у Харківській області перевіркою встановлено здійснення ПрАТ "Поліграфсервіс" господарської діяльності із використання обладнання, що є джерелом утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, без отримання відповідного дозволу.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов’язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов’язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вжити заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів.
Положенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальними органами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров’я.
Так, з метою усунення порушень виявлених під час здійснення планової перевірки Державною екологічною інспекцією у Харківській області відповідним приписом від 14.12.2017 року № 02-25/252, зобов’язано директора ПрАТ «Поліграфсервіс», зокрема, отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Слід вказати, що докази виконання зазначеного припису відсутні, припис відповідачем не оскаржений та є чинним.
В силу положень ч. 7 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ПрАТ «Поліграфсервіс» у вигляді повного зупинення роботи джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря до отримання ПрАТ «Поліграфсервіс» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 243, 250, 311 , 315, 316 , 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Поліграфсервіс" залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 по справі № 820/6623/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач ОСОБА_1 Судді ОСОБА_2 ОСОБА_3