
Справа № 185/6558/17
Провадження № 2-а/185/34/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2018 року м.Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі :
Головуючого судді Гаврилова В.А.,
За участю секретаря Чичман І.В.,
розглянувши в приміщенні суду адміністративну справу № 185/6558/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та протиправними та зобов’язання вчинити дії ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду та просив визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії на підставі ч.1-2 абз. 1-2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; щомісячне додаткове збільшення пенсії, щомісячну додаткову пенсію. визначити його середньомісячний заробіток для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку на календарні місяці роботи на кількість цих місяців за довідкою виданою 16.06.2017 року архівним відділом Павлоградської міської ради про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу у (службу) зоні відчуження за травень - липень 1986 року; зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію на підставі ч. 1, ч.2, абз. 1 абз. 2 ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи», а саме визначити його середньомісячний заробіток для перерахування пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців, за довідкою виданою архівним відділом Павлоградської міської ради про заробітну плату (грошове забезпечення), одержаною ним за роботу (службу) у зоні відчуження в травні – липні 1986 року з 04.07. 2017 року.
Мотивував тим, що період з 04 травня 1986 року по 28 липня 1986 рік він приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини № 51559, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Позивач перебуває на обліку в Павлоградському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 року «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», враховуючи ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 17 липня 2017 року позивач звернувся до Павлоградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.1-2 абз. 1-2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії.
За заявою представника відповідача судом було притягнуто до участі у якості належного відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
У судове засідання сторони не з’явились. Просили суд розглянути справу без їх участі.
Представник відповідача надав суду заперечення згідно яких вважає позов таким, що не підлягає задоволенню. Мотивував таким. Відмовляючи у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач виходив з того, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 12.01.2001 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку відповідно до статі 55 Закону України "'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, визначається механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зробити перерахунок пенсії за віком за нормами статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно довідки № К-469 від 16.06.2017 року немає законних підстав тому що ця стаття передбачає розрахунок пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами.
Суд дослідивши докази приходить до наступного.
ОСОБА_1 з 12.06.2001 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку відповідно до статі 55 Закону України "'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, з 04 травня 1986 року по 28 липня 1986 року приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення./а.с.8, 9/
17 липня 2017 року позивач звернувся з заявою до Павлоградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області в якій просив перерахувати пенсію на підставі на підставі ч.1-2 абз. 1-2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; щомісячне додаткове збільшення пенсії, щомісячну додаткову пенсію. /а.с.14/
При зверненні з заявою про перерахунок пенсії позивачем було надано довідку Архівного відділу Павлоградської міської ради від 16 червня 2017 року № К-469 про заробітну плату (а.с.15).
31.07.2017 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії./а.с.16-19/
Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого зазначеною Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, у II - 4, І - 3). При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Заперечення відповідача стосовно того, що перерахунок пенсій передбачений тільки для пенсій по інвалідності та по втраті годувальника, пов'язаних з участю у ліквідації аварії на ЧАЕС, судом не приймається с того, що особам, віднесеним до категорій 2, 3 і 4 пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України від 09 липня 2003року № 1058-ІУ "Про загально обов’язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсій ст.ст. 55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 55 вказаного Закону України "Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь - які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1,2,3,4 за умови стажу роботи, не менше 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, із збільшенням пенсій на 1% заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75% заробітку.
Статтею 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Викладене приводить суд до висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного заробітку роботи на території радіоактивного забруднення.
Заяви представника відповідача про те, що перерахунок має зроблений інвалідам , а цей факт документально позивачем не підтверджено суд до уваги не приймає так як позивач просить перерахувати пенсію за віком за новим законом.
Таким чином суд приходить до висновку про те, що відмова відповідача здійснити перерахунок порушує права позивача, а позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.15, 56, 57 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 6 -11, 242-246 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області неправомірними щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у відповідності статті 57 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за довідкою виданою Архівним відділом Павлоградської міської ради № К-469 від 16 червня 2017 року- неправомірними.
Зобов’язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській перерахувати та виплачувати ОСОБА_3 пенсію у відповідності до статті 57 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за довідкою виданою Архівним відділом Павлоградської міської ради № К-469 від 16 червня 2017 року з 17.07.2017 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь держави судовий збір у сумі 640 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законною сили після збігу вказаних термінів.
Позивач: ОСОБА_1, м.Павлоград, вулиця Верстатобудівників,1а/16, ЄНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, м.Дніпро, вул.Набережна перемоги,26, ЄДРПОУ 21910427.
Суддя В. А. Гаврилов