
Справа № 180/1843/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2018 р.
Марганецький міський суд Дніпропетровської області у складі: головуючої – судді Тананайської Ю.А., при секретарі Новоселецькій К.В. розглянувши у судовому засіданні в м. Марганці клопотання ОСОБА_1 про встановлення нового строку для подання звіту на виконання постанови суду та накладення штрафу на керівника суб’єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення в адміністративній справі № 180/1843/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 01 грудня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити дії задоволено частково (а.с.29-34).
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області вчинити дії, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2016 року та здійснити виплату донарахованих сум пенсії з вирахуванням виплачених сум.
Відповідно до статті 267 КАС України (в редакції чинній на день винесення постанови) встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати у місячний строк звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 01 грудня 2017 року по справі № 180/1843/17 залишено без задоволення, постанова Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 01 грудня 2017 року залишено без змін (а.с.53-55).
Постанова Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 01 грудня 2017 року набрала законної сили 13 березня 2018 року.
На виконання постанови суду щодо подачі у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 27 квітня 2018 року надано довідку за вх. № 5261/03-01 (а.с. 59).
Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибули. Позивач надав суду заяву про слухання справи у його відсутність. Начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області подала до суду письмові пояснення, зокрема, в яких просив питання щодо здійснення судового контролю за виконанням судового рішення розглянути за їхньої відсутності.
Відповідно до частини першої статті 229 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За приписами частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Так, постановою Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 01 грудня 2017 року, зокрема, зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати у місячний строк звіт про виконання рішення суду.
Постанова Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 01 грудня 2017 року набрала законної сили 13 березня 2018 року.
До суду надійшла довідка Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на виконання постанови Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 01 грудня 2017 року у справі № 180/1843/17, в якій зазначено, що до Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області 23.03.2018 року від Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка від 21.03.2018 № 4761-ЛК для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
Перерахунок пенсії з 01.01.2016 згідно довідки було проведено 27.03.2018 року.
Після проведення перерахунку, розмір пенсії склав 7773,66 грн.
Доплату по перерахунку за період з 01.01.2018 по 01.03.2018 року у сумі 11731,32 грн., зараховано на картковий рахунок ОСОБА_1 у квітні 2018 року.
Решта суми доплати пенсії по проведеному перерахунку з 01.01.2016 року буде виплачено відповідно до порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (а.с.59).
За результатами розгляду довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання постанови Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 01 грудня 2017 року у справі № 180/1843/17, суд зазначає наступне.
Постанова винесена Марганецьким міським судом Дніпропетровської області 01 грудня 2017 року, тобто до прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №103 та набрання нею чинності.
Після винесення судом постанови від 01 грудня 2017 року відбулась зміна правового врегулювання спірних правовідносин, шляхом прийняття постанови Кабінетом Міністрів України №103 від 21.02.2018, якою встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ.
Так, відповідно до пункту 3 Постанови №103, Кабінет Міністрів України постановив:
- перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
з 01 січня 2020 року щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
В свою чергу, як зазначалося судом у постанові, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Однак, факт порушення прав позивача протиправною бездіяльністю відповідача, встановлений в судовому рішенні, мав місце до прийняття та набрання чинності Постановою №103, тому відсутні правові підстави для виконання рішення суду з посиланням на цей нормативний акт.
Відтак, враховуючи, що з 01.01.2016 у позивача виникли обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, зокрема, відбулась зміна розміру видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та враховуючи, що такий перерахунок не проведено з вини суб’єкта владних повноважень, саме з цього часу необхідно здійснити перерахунок.
Відповідно до статті 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
При вирішені даного питання, застосуванню підлягають положення статті 58 Конституції України, за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Тобто, Постанова №103 не має зворотної дії в часі та не може застосовуватися до даних правовідносин.
Суд наголошує, що поняття «нарахувати і виплатити», які відображені у резолютивній частині постанови суду та стосуються обов’язку відповідача вчинити певні дії, не можуть бути розривні в часі. Тобто, виплата пенсії у даному випадку повинна відбуватися одночасно з нарахуванням такої пенсії.
Зі змісту довідки про виконання постанови Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 01 грудня 2017 року по справі № 180/1843/17 вбачається, що постанова суду виконано відповідачем частково. Проте, суд зазначає, що відповідач повинен здійснити повне виконання рішення суду та провести фактичну виплату позивачу перерахованої пенсії.
Відповідно до частини другої статті 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб’єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб’єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зі змісту даної норми вбачається, що за наслідками розгляду звіту суб’єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту або накласти на керівника суб’єкта владних повноважень.
За змістом цієї процесуальної норми слідує, що накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу за неподання у строк встановлений судом звіту про виконання судового рішення є правом суду, а не обов'язком.
Враховуючи положення даної норми та те, що строк для подачі відповідачем звіту про виконання постанови суду від 01 грудня 2017 року вже минув, суд приходить до висновку про необхідність встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області нового строку для подання звіту про виконання постанови суду від 01 грудня 2017 року протягом одного місяця з моменту отримання (вручення) копії даної ухвали. У зв’язку з частковим виконанням рішення суду, суд на даний час не знаходить підстав для накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 241, 248, 382 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк подання до суду звіту про виконання судового рішення у справі № 180/1843/17 протягом одного місяця з моменту отримання (вручення) копії даної ухвали.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її отримання сторонами. Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Марганецький міський суд Дніпропетровської області.
Суддя: ОСОБА_2