Постанова № 74455899, 04.06.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
278/2802/17
Номер документу
74455899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 278/2802/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"04" червня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Шевчук С.М.

ОСОБА_1,

за участю секретаря Єфремової О.С.,

апелянта ОСОБА_2

представника апелянта ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського районного суду Житомирської області від "16" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,

суддя в 1-й інстанції - Дубовік О.М.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Житомир,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ

14.11.2017р ОСОБА_2 подав до Житомирського районного суду Житомирської області адміністративний позов, просив визнати бездіяльність ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо не проведення затвердження регламенту ОСОБА_4 сільської ради та статуту ОСОБА_4 сільської ради, звітування за фінансово-господарську діяльність за 2015-2016 роки; зобов'язати ОСОБА_4 сільську раду Житомирського району Житомирської області винести на розгляд засідання сесії питання про затвердження регламенту ОСОБА_4 сільської ради та статуту територіальної громади ОСОБА_4 сільської ради; зобов'язати ОСОБА_4 сільську раду Житомирського району Житомирської області заслухати звіт сільського голови про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами ради за 2015-2017 роки.

Рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від "16" лютого 2018 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням вимог матеріального та процесуального законодавства, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, просив суд скасувати рішення Житомирського районного суду Житомирської області від "16" лютого 2018 року та ухвалити нове про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при ухваленні рішення не врахував вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації", неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи без дотримання принципу верховенства права, без врахування пріоритету прав людини перед правами суб'єктів владних повноважень, чим допустив порушення норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

10.10.2017р позивач ОСОБА_2 звернувся до голови ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області ОСОБА_5 з письмовими запитими, згідно вимог Законів України "Про доступ до публічної інформації" та "Про місцеве самоврядування", просив:

надати копію фінансового звіту господарської діяльності голови ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області за 2016 рік, який був доведений до жителів села Іванівка 30.09.2017р (а.с.5);

надати копію статуту територіальної громади ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області (а.с.7);

надати копії документів, якими визначено порядок проведення громадських слухань територіальної громади ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області (а.с.9).

ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області за вих. №6 від 18.10.2017р було повідомлено позивача, що сільським головою ОСОБА_5 30.09.2017р було прозвітовано про роботу за 2016 та I півріччя 2017 року та звернено увагу позивача, що згідно з записом у протоколі зборів громадян села Іванівка від 30.09.2017р останній був присутній на даних зборах (а.с.6).

ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області за вих. №8 від 18.10.2017р було повідомлено позивача, що статут територіальної громади ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області не затверджувався (а.с.8).

ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області за вих. №7 від 18.10.2017р було повідомлено позивача, що порядок проведення громадських слухань сільською радою не затверджувався та що громадські слухання на території ОСОБА_4 сільської ради проводяться згідно статті 13 Закону України "Про місцеве самоврядування" (а.с.10).

Як вбачається з протоколу загальних зборів громадян села Іванівка Житомирського району Житомирської області від 30.09.2017р ОСОБА_2 був присутній під час звіту сільського голови про проведену роботу за 2016 рік та І півріччя 2017 року (а.с.95-98).

Суд першої інстанції при ухваленні рішення дійшов висновку, що суб'єктом владних повноважень не було допущено порушення прав позивача, а відтак позовні вимоги є безпідставними.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно частини першої статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно частини другої статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, ратифікована Законом України "Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування" від 15 липня 1997 року N 452/97-ВР визначено, органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування" №280/97-ВР від 21.05.1997р.

Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (частини 1,2 статті 2 Закону №280/97-ВР).

Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Частиною третьою статті 24 Закону №280/97-ВР визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Пунктом першим частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР визначено, що регламент ради затверджується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Як вбачається з матеріалів справи, 25.12.2015р рішенням ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області (а.с.64) затверджений регламент сільської ради (а.с.65-94).

Згідно частини 7 статті 42 Закону №280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами.

Територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади. (стаття 13 Закону №280/97-ВР).

Згідно частини першої статті 19 Закону №280/97-ВР з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування представницький орган місцевого самоврядування на основі Конституції України та в межах цього Закону може прийняти статут територіальної громади села, селища, міста.

Враховуючи приписи норм вищезазначеного законодавства, колегія суддів вважає, щодо зобов'язанню вчинити певні дії обов'язково має передувати певна бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Підставою для вимоги про зобов'язання ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області заслухати звіт сільського голови мало б бути уникання сільської ради від заслуховування звіту голови або відмова від такого заслуховування.

Як вбачається з протоколу загальних зборів громадян села Іванівка від 30.09.2017р, голова ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області ОСОБА_5 звітувала про проведену роботу перед громадянами (в тому числі і перед позивачем).

Стосовно прийняття статуту ОСОБА_4 сільської ради Житомирського району Житомирської області, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необов'язковість його прийняття, оскільки норма частини 1 статті 19 Закону України "Про місцеве самоврядування" не є імперативною, а лише передбачає право представницького органу місцевого самоврядування прийняти даний установчий документ.

Згідно статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Житомирського районного суду Житомирської області від "16" лютого 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: С.М. Шевчук

ОСОБА_1

Повне судове рішення складено "04" червня 2018 р.