Постанова № 74455625, 05.06.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2018
Номер справи
816/587/18
Номер документу
74455625
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/587/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Калиновського В.А.

суддів: Калитки О. М. , Бондара В.О.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018, суддя Є.Б. Супрун, м. Полтава по справі № 816/587/18

за позовом ОСОБА_1

до Управління МВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням усіх складових за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, та не направлення до ГУ ПФУ в Полтавській області такої довідки для подальшого перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3400,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2900,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4350,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (47%) - 1598,00 грн., премія (113,8%) - 17056,34 грн., всього 32 044,34 грн.; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 року залишено без задоволення позов ОСОБА_1.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Третя особа подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Виходячи з приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 вийшов на пенсію з посади начальника відділу охорони громадського порядку УВС Полтавської області, є пенсіонером МВС та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області.

У грудні 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії із запитом на отримання публічної інформації про надання йому копії довідки про розмір грошового забезпечення, яка свого часу направлялася відповідачем до ГУ ПФУ в Полтавській області для перерахунку пенсії позивача.

Відповідач листом від 13.12.2017 №1881 зі/115/39/01-2017 направив позивачу копії довідок про грошове забезпечення, які надавалися до ГУ ПФУ в Полтавській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008, з 01.04.2012, з 01.01.2016 та вказав, що копія довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 направлена ГУ ПФУ у Полтавській області 10.05.2017 (а.с. 15-19).

Із показниками довідки від 06.05.2017 №4/6466 позивач не погодився, оскільки до неї не були включені додаткові види грошового забезпечення, як-то надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (47%) та премія (113,8%). У зв'язку з цим позивач звернувся до Ліквідаційної комісії з проханням виготовити та направити до ГУ ПФУ в Полтавській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення з повною реальною інформацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням вищевказаних надбавок.

Однак, відповідач своїм листом від 02.01.2018 №Ш-761/115/39/01-2018 повідомив позивача, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, до довідки про грошове забезпечення, яка була надана до ГУ ПФУ в Полтавській області з метою перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, включені щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачувались поліцейським у грудні 2015 року (місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії) за відповідними посадами. Розміри додаткових видів грошового забезпечення були обраховані МВС України та доведені до ліквідаційних комісій управлінь МВС України в областях листами МВС України від 19.04.2017 №4060/03/48-2017, від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 та від 15.06.2017 №22/6-2701 (а.с. 20).

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01.01.2016 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 47% та премія в розмірі 113,8% не виплачувались, законодавчих підстав для включення цих доплат до розрахунку його грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З набранням чинності Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015р. №580-VIII втратив чинність Закон України "Про міліцію" від 20.12.1990р. №565-ХІІ, внаслідок чого ліквідовано органи міліції.

Водночас Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (надалі - Закон №900-VIII) внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" та ст. 63 Закону №2262-ХІІ.

Так, відповідно до абзацу 2 п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції згідно із Законом №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Крім того, частиною вісімнадцятою статті 43 вказаного Закону (зі змінами, внесеними Законом №900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі - Постанова №988) встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Після набрання чинності Законом №900-VII, яким внесено зміни до Закону №2262-XII та у зв'язку із встановленням для поліцейських згідно з Постановою №988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.

Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

Як свідчать матеріали справи, на підставі списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач сформував та надіслав на адресу ГУ ПФУ України в Полтавській області довідку від 06.05.2017р. №4/6466 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону №2262-XII та Постанови №988.

Згідно з даною довідкою розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016р. за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням - нач. відділу охорони громадського порядку УВС Полтавської області, становить: посадовий оклад - 3400,00; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00; надбавка за вислугу років (50%) - 2900,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340,00, премія (5,33%) - 481, 83; всього - 9521, 83 (а.с. 18).

Однак, позивач із визначеним в довідці від 06.05.2017р. № 4/6466 розміром грошового забезпечення частково не погоджується та вважає, що відповідач протиправно зменшив відсоток премії з 113,8% до 5,33%, при цьому взагалі виключив надбавку за оперативно-розшукову діяльність 47% та надбавку за виконання особливо важливих завдань 50%, передбачені постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".

Колегія суддів зазначає, що надбавки за оперативно-розшукову діяльність та за виконання особливо важливих завдань виплачувались особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до 06.11.2015р. включно, тобто до моменту введення в дію Закону України "Про Національну поліцію". В той же час Постановою №988 та Законом №900-VII зазначений додатковий вид грошового забезпечення для поліцейських не передбачений, відповідно і не визначені розміри зазначених надбавок.

До того ж, як передбачено абз. 7 п. 5 Порядку №45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Абзацами 4 та 5 пункту 5 Порядку №45 визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Пунктом 4 Постанови №988 встановлено, що керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Вказані надбавки та премія не є обов'язковими, їх встановлення є правом керівника поліції, реалізація якого залежить від асигнувань на грошове забезпечення. Конкретний же розмір вказаних надбавок та премій Постановою №988 не визначений.

На виконання Постанови №988 Міністерством внутрішніх справ України 06.04.2016р. прийнятий наказ №260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (надалі - Наказ), який визначає критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції.

Відповідно до абз. 2 п. 4 розділу ІІ та абз. 2 п. 12 цього Наказу розмір надбавки та премії встановлюється кожному поліцейському індивідуально, залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01.01.2016р. надбавки за виконання оперативно-розшукову діяльність в розмірі 47% та за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, а також премія в розмірі 113,8% не виплачувались, законодавчих підстав для включення цих доплат до розрахунку його грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.

Аналогічних висновків дійшов Верховний суд у рішенні від 12.03.2018р. по справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 р. по справі № 816/587/18 року прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено. Керуючись ст.ст. 311, 315, 243, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 по справі № 816/587/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2 Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4