
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа №826/400/17 Головуючий у І інстанції - Федорчук А.Б.
Суддя-доповідач - Кучма А.Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.
за участю секретаря: Тищенко Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекультивація» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2018 (м. Київ, дата виготовлення повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекультивація» до Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа - Антимонопольний комітет України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
ТОВ «Рекультивація» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа - Антимонопольний комітет України про визнання протиправними дії Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо відмови в погодженні обсягів вивозимих великогабаритних та будівельних відходів для їх захоронення на полігоні Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекультивація», який знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, село Горенка, вулиця Садова, б/н; зобов'язання Департамент житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) погодити обсяги вивозимих великогабаритних та будівельних відходів для їх захоронення на полігоні Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекультивація», який знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, село Горенка, вулиця Садова, б/н.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2018 у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекультивація» відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що відмова Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) погодити обсяги вивозимих великогабаритних та будівельних відходів для їх захоронення на полігоні позивача порушує права Товариства на участь у публічних закупівлях, є протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства.
Відповідачем та третьою особою заперечень на позовну заяви та апеляційну скаргу подано не було.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідача в погодженні обсягів вивозимих на захоронення великогабаритних та будівельних відходів на полігон ТОВ «Рекультивація» є протиправним та необґрунтованим.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.
Згідно з ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Рекультивація» звернулось з заявою від 21.09.2016 вих. №21-09/16 до Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якій було поставлено питання щодо погодження обсягів вивозимих на захоронення великогабаритних та будівельних відходів на полігон ТОВ «Рекультивація», який знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, село Горенка, вулиця Садова, розміром 80000 кв.метрів.
Листом від 26.10.2016 №058/4/2-10290 відповідачем повідомлено, що схема санітарного очищення населеного пункту, на що посилався позивач, не є розпорядчим документом, який зобов'язує погоджувати/розподіляти обсяги відходів між об'єктами поводження з відходами. Окрім того, така вимога ТОВ «Рекультивація» прямо порушує вимоги чинного законодавства щодо забезпечення економічної конкуренції.
Позивач вважаючи відмову відповідача протиправною, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Закон України «Про відходи» визначає правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території.
Згідно пп.15 п. «а» ч.1 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.
До повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами відповідно до п. «ж» ч.1 ст. 20 Закону України «Про відходи» належить також розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів.
З метою удосконалення сфери погодження з відходами у місті Києві, зменшення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я населення, отримання економії первинних ресурсів за рахунок використання вторинної сировини виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято розпорядження від 10.02.2014 року №193 «Про затвердження Схеми санітарного очищення м. Києва» та доручено відповідним органам та посадовим особам забезпечити контроль за здійсненням санітарної очистки міста відповідно до схеми санітарного очищення м. Києва, зазначеного у п.1 розпорядження.
Наказами Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.01.2006 №6, Міністерства охорони, здоров'я України від 17.03.2011 №145, Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 07.06.2010 №176 визначено, що є схемою санітарного очищення, її структура та призначення, натомість схема санітарного очищення населеного пункту не є розпорядчим документом, який зобов'язує погоджувати/розподіляти обсяги відходів між об'єктами поводження з відходами.
Як вбачається з матеріалі справи, листом від 26.10.2016 №058/4/2-10290 відповідачем розглянуто заяву ТОВ «Рекультивація» від 21.09.2016 вих. №21-09/16, в якій було поставлено питання щодо погодження обсягів вивозимих на захоронення великогабаритних та будівельних відходів на полігон ТОВ «Рекультивація», який знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, село Горенка, вулиця Садова, розміром 80000 кв.метрів та повідомлено, що схема санітарного очищення населеного пункту, на що посилався позивач, не є розпорядчим документом, який зобов'язує погоджувати/розподіляти обсяги відходів між об'єктами поводження з відходами.
Доводи апелянта обґрунтовані тим, що згідно додатку 3 «Правила транспортування відходів (крім токсичних та особливо небезпечних) у м. Києві» до рішення Київської міської ради від 30.10.2008 №582/582 «про впорядкування діяльності у сфері поводження з побутовими відходами (крім токсичних та особливо небезпечних) у м. Києві», зокрема, у разі наявності у підприємства-перевізника на балансі або оренді іншого полігона (звалища) допускається часткове вивезення ним відходів (крім токсичних та особливо небезпечних) на цей полігон (звалище) згідно лімітів на захоронення відходів, виданими територіальним органом Міністерства екології та природних ресурсів України (які скасовані Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру») за умови обов'язкового погодження обсягів вив озимих на захоронення відходів з Головним управлінням комунального господарства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Разом з тим, у відповіді Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26.10.2016 №058/4/2-10290 зазначено, що при здійсненні позивачем закупівлі послуг із захоронення великогабаритних та будівельних відходів на 2015 рік пропозиція ТОВ «Рекультивація» була відхилена через високу вартість послуг. Водночас, підприємство не позбавлено права подавати свої пропозиції щодо закупівлі послуг в порядку, передбаченому Законом України «Про публічні закупівлі» на майбутнє.
Колегія суддів зазначає, що надана відповідь Департаментом житлово-комунальної інфраструктури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) жодним чином не порушує права позивача, останнім не доведено, що дії відповідача призвели чи могли призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, відсутній прямий зв'язок між висновками, наведеними в рішенні відповідача та вчиненими позивачем діями, пов'язаними з тендером щодо закупівлі послуг в порядку, передбаченому Законом України «Про публічні закупівлі».
При цьому, погодження обсягів вивозимих на захоронення великогабаритних та будівельних відходів на полігон чи відмова у погодженні є компетенцією відповідача, натомість позивачу роз'яснено, що він не позбавлений можливості подавати свої пропозиції в порядку Закону. Будь-яких доказів чи законодавчо-встановлених норм, що відповідач зобов'язаний прийняти рішення про погодження обсягів вивозимих на захоронення великогабаритних та будівельних відходів на полігон на користь позивача не надано.
Позивач не позбавлений права приймати участі у тендері щодо закупівлі послуг на рівні з іншими учасниками торгів, оскаржувати результати чи порядок проведення публічних закупівель, якщо вважатиме, що вони проведенні з порушенням норм чинного законодавства.
Натомість, звернення позивача із заявою про погодження обсягів вивозимих на захоронення великогабаритних та будівельних відходів на полігон ТОВ «Рекультивація», вказує на мету оминути законодавчо встановлену процедуру, а саме участь у тендері, що поставить позивача у більш вигідне становище ніж інших учасників даної сфери послуг.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач відмовляючи у погодження обсягів вивозимих на захоронення великогабаритних та будівельних відходів на полігон ТОВ «Рекультивація», який знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, село Горенка, вулиця Садова, розміром 80000 кв.метрів, діяв в межах повноважень та в порядку, визначеному чинним законодавством, а тому підстави для скасування такої відмови відсутні, натомість позивачем не надано доказів порушення відповідачем норм чинного законодавства та порушення прав позивача.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекультивація» залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2018 - без змін.
Постанова набирає законної з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 04.06.2018.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна