
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/3799/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції:
Терлецька О.О.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Костюк Л.О.;
суддів: Бужак Н.П., Троян Н.М.;
за участю секретаря: Горяінової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу Головного управління ДСНС України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року (розглянута у відкритому судовому засіданні, м. Київ, дата складання повного тексту рішення - відсутня 29 березня 2018 року) у справі за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України у Київській області до Білоцерківської центральної районної лікарні про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2017 року, Головне управління ДСНС України у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Білоцерківської центральної районної лікарні, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та приміщень Білоцерківської центральної районної лікарні (код ЄДРПОУ 01994764) за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, 6, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті №270 від 24.10.2017.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою позов задоволити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог та приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, що відповідно до ст. ст. 47, 65, 66, 67 Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу Головного управління від 04.10.2017 №622 було здійснено позапланову перевірку щодо додержання Білоцерківською центральною районною лікарнею за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, 6, норм пожежної безпеки, будівельних норм та правил, про що зазначається в рапорті начальника Білоцерківського РВ ГУ ДСНС України у Київській області підполковника служби цивільного захисту Юрченка В. Л.
04 жовтня 2017 року було видане посвідчення № 6619 на проведення позапланової перевірки щодо додержання та виконання вимог у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки Білоцерківською центральною районною лікарнею за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, 6 головному інспектору Білоцерківського РВ ГУ ДСНС України у Київській області старшому лейтенанту служби цивільного захисту Сюрхі А. С.
27 жовтня 2017 року за результатами позапланової перевірки був складений акт № 270 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, в якому вказані порушення, що можуть створити загрозу життю та здоров'ю людей які перебувають в будівлях та приміщеннях, а саме:
1) автоматична пожежна сигналізація знаходиться в несправному стані. Порушення: пункт 1.1, глава 1, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
2) приміщення об'єкту не обладнано системами протипожежного захисту у відповідності до діючих норм. Порушення: пункт 1.2, глава 1, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
3) стіни на шляхах евакуації в коридорах будівлі поліклініки, приміщеннях лабораторії, відділення променевої діагностики оздоблені матеріалами з вищою пожежною небезпекою ніж Г2, В2, Д2, Т2. Порушення: пункт 2.17, глава 2, розділ III НАПБ А. 01.001 -2014;
4) будівлі та приміщення об'єкту не забезпечено первинним засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності. Порушення: пункт 3.7, 3.8, 3.15, глава 3, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
5) наявні на об'єкті вогнегасники не забезпечено порядковим номером. Порушення: пункт 3.18, глава 3, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
6) вогнегасники не розміщені у помітних і легкодоступних місцях шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м. від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення. Порушення: пункт 3.10, глава 3, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
7) наявні засоби первинного пожежогасіння (вогнегасники) не пройшли технічного обслуговування. Порушення: пункт 3.22, глава 3, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
8) пожежні крани не укомплектовано рукавами та стволами згідно вимог норм, в усіх приміщеннях та будівлях ЦРЛ. Порушення: пункт 2.2, глава 2, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
9) пожежні кран-комплекти не проходять технічне обслуговування раз на шість місяців шляхом пуску води і відповідним записом в журналі обслуговування. Порушення: пункт 2.2, глава 2, розділ V НАПБ А. 01.001- 2014;
10) наявні плоскоскладальні рукава в пожежних шафах складено у хаотичному порядку, а не шляхом складання в «гармошку» або подвійну скатку, приєднаним до крана та ствола. Порушення: пункт 2.2, глава 2, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
11) пожежні щити не укомплектовано: вогнегасниками - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого тепло ізолюючого матеріалу розміром 2x2 - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи -2 шт., сокири - 2 шт. Порушення: пункт 3.11, глава 3, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
12) не визначено категорію складських будівель, приміщень щодо вибухопожежонебезпеки. Порушення: пункт 2.9, глава 2, розділ III НАПБ А. 01.001-2014;
13) не проведено перевірку будівель, споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів. Порушення: пункт 1.21, глава 1, розділ IV НАПБ А. 01.001-2014;
14) з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано шляхом скручування (коридор першого поверху будівлі ЦРЛ). Порушення: пункт 1.6, глава 1, розділ IV НАПБ А. 01.001-2014;
15) в приміщеннях ЦРЛ дозволяється використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих тепло ізолюючих підставок (приміщення реєстратури). Порушення: пункт 1.18, глава 1, розділ IV НАПБ А. 01.001-2014;
16) електричні розетки та вимикачі встановлено на горючі основи (будівля поліклініки, приміщення лабораторії, відділення променевої діагностики). Порушення: пункт 1.17, глава 1, розділ IV НАПБ А. 01.001-2014;
17) на об'єкті відповідним документом (наказом, інструкцією, тощо) не встановлено протипожежний режим. Порушення: пункт 3, розділ II НАПБ А. 01.001-2014;
18) посадові особи та працівники об'єкту не пройшли навчання з питань пожежної безпеки. Порушення: пункт 16, розділ II НАПБ А. 01.001- 2014;
19) для кожного приміщення не розроблені та не затверджені керівником об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки. Порушення: пункт 4, розділ II НАПБ А. 01.001-2014;
20) двері евакуаційних виходів до сходових клітин типу СК1 не обладнано пристроями для самозачинення та ущільнення в притул. Порушення: пункт 2.23, глава 2, розділ III НАПБ А. 01.001-2014;
21) дерев'яні конструкції горища дитячого відділення не піддано вогнезахисному оброблянню. Порушення: пункт 2.5, глава 2, розділ III НАПБ А. - 2014;
22) допускається стоянка транспортних засобів на відстані менше 5 метрів від пожежного гідранту. Порушення: пункт 1.16, глава 1, розділ III НАПБ А. 01.001-2014;
23) система зовнішнього протипожежного водопостачання (пожежні підранити) не проходять технічне обслуговування один раз на рік з оформленням відповідного акту. Порушення: пункт 2.1, глава 2, розділ V НАПБ А. 01.001 -2014;
24) пожежні гідранти на території об'єкту утримуються без можливості забору води у разі виникнення НС. Порушення: пункт 2.1, глава 2, розділ V НАГІБ А. 01.001-2014;
25) біля місць розташування пожежного гідранту не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них літерного індексу ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева). Порушення: пункт 2.1, глава 2, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
26) не заведений журнал реєстрації вступного інструктажу з питань техногенної безпеки. Порушення: пункт 4.5.1. наказ МНС № 557 від 15.08.2007 року;
27) відсутні посвідчення встановленого зразка про проходження функціонального навчання відповідними категоріями осіб у сфері цивільного захисту. Порушення: пункт 10 ПКМУ №819 від 23 жовтня 2013 року.
26 січня 2018 року позивачем здійснено позапланову перевірку щодо додержання Білоцерківською центральною районною лікарнею за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, 6, норм пожежної безпеки, будівельних норм та правил.
За результатами позапланової перевірки був складений акт від 26.01.2018 № 19 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, в якому вказані чотирнадцять порушень, що можуть створити загрозу життю та здоров'ю людей які перебувають в будівлях та приміщеннях.
З метою усунення порушень, які були виявлені під час проведення перевірки додержання вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, відносно Білоцерківської центральної районної лікарні складений 26 січня 2018 року припис № 16, яким вимагалось вжити заходів по їх усуненню до 26.01.2018.
Враховуючи те, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в Акті перевірки, керуючись ст. 68 Кодексу цивільного захисту України ГУ ДСНС у Київські області звернулось з даним позовом до суду, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи Білоцерківської центральної районної лікарні.
Надаючи правову оцінку обставинам та матеріалам справи, а також наданим додатковим поясненням та запереченням сторін, колегія суддів зазначає наступне.
Головне управління ДСНС України є центральним органом, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, відповідно до Положення про ДСНС, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, основними завданнями ДСНС України є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно зі ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Головне управління ДСНС України у Київській області (далі - Головне управління) у відповідності до Кодексу цивільного захисту України та Положення про Головне управління ДСНС України у Київській області, затверджене наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС від 21.09.2017 № 507) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно - рятувальних служб.
Відповідно до ст. ст. 47, 65, 66, 67 Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу Головного управління від 04.10.2017 № 622 було здійснено позапланову перевірку щодо додержання Білоцерківською центральною районною лікарнею за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, 6, норм пожежної безпеки, будівельних норм та правил, про що зазначається в рапорті начальника Білоцерківського РВ ГУ ДСНС України у Київській області підполковника служби цивільного захисту Юрченка В. Л.
04 жовтня 2017 року було видане посвідчення № 6619 на проведення позапланової перевірки щодо додержання та виконання вимог у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки Білоцерківською центральною районною лікарнею за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, 6 головному інспектору Білоцерківського РВ ГУ ДСНС України у Київській області старшому лейтенанту служби цивільного захисту Сюрхі А. С.
27 жовтня 2017 року за результатами позапланової перевірки був складений акт № 270 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, в якому чітко вказані порушення.
Під час проведення вказаної перевірки було виявлено ряд порушень, що можуть створити загрозу життю та здоров'ю людей які перебувають в будівлях та приміщеннях, а саме:
1) автоматична пожежна сигналізація знаходиться в несправному стані. Порушення: пункт 1.1, глава 1, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
2) приміщення об'єкту не обладнано системами протипожежного захисту у відповідності до діючих норм. Порушення: пункт 1.2, глава 1, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
3) стіни на шляхах евакуації в коридорах будівлі поліклініки, приміщеннях лабораторії, відділення променевої діагностики оздоблені матеріалами з вищою пожежною небезпекою ніж Г2, В2, Д2, Т2. Порушення: пункт 2.17, глава 2, розділ III НАПБ А. 01.001 -2014;
4) будівлі та приміщення об'єкту не забезпечено первинним засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності. Порушення: пункт 3.7, 3.8, 3.15, глава 3, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
5) наявні на об'єкті вогнегасники не забезпечено порядковим номером. Порушення: пункт 3.18, глава 3, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
6) вогнегасники не розміщені у помітних і легкодоступних місцях шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м. від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення. Порушення: пункт 3.10, глава 3, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
7) наявні засоби первинного пожежогасіння (вогнегасники) не пройшли технічного обслуговування. Порушення: пункт 3.22, глава 3, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
8) пожежні крани не укомплектовано рукавами та стволами згідно вимог норм, в усіх приміщеннях та будівлях ЦРЛ. Порушення: пункт 2.2, глава 2, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
9) пожежні кран-комплекти не проходять технічне обслуговування раз на шість місяців шляхом пуску води і відповідним записом в журналі обслуговування. Порушення: пункт 2.2, глава 2, розділ V НАПБ А. 01.001- 2014;
10) наявні плоскоскладальні рукава в пожежних шафах складено у хаотичному порядку, а не шляхом складання в «гармошку» або подвійну скатку, приєднаним до крана та ствола. Порушення: пункт 2.2, глава 2, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
11) пожежні щити не укомплектовано: вогнегасниками - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого тепло ізолюючого матеріалу розміром 2x2 - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи -2 шт., сокири - 2 шт. Порушення: пункт 3.11, глава 3, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
12) не визначено категорію складських будівель, приміщень щодо вибухопожежонебезпеки. Порушення: пункт 2.9, глава 2, розділ III НАПБ А. 01.001-2014;
13) не проведено перевірку будівель, споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів. Порушення: пункт 1.21, глава 1, розділ IV НАПБ А. 01.001-2014;
14) з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано шляхом скручування (коридор першого поверху будівлі ЦРЛ). Порушення: пункт 1.6, глава 1, розділ IV НАПБ А. 01.001-2014;
15) в приміщеннях ЦРЛ дозволяється використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих тепло ізолюючих підставок (приміщення реєстратури). Порушення: пункт 1.18, глава 1, розділ IV НАПБ А. 01.001-2014;
16) електричні розетки та вимикачі встановлено на горючі основи (будівля поліклініки, приміщення лабораторії, відділення променевої діагностики). Порушення: пункт 1.17, глава 1, розділ IV НАПБ А. 01.001-2014;
17) на об'єкті відповідним документом (наказом, інструкцією, тощо) не встановлено протипожежний режим. Порушення: пункт 3, розділ II НАПБ А. 01.001-2014;
18) посадові особи та працівники об'єкту не пройшли навчання з питань пожежної безпеки. Порушення: пункт 16, розділ II НАПБ А. 01.001- 2014;
19) для кожного приміщення не розроблені та не затверджені керівником об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки. Порушення: пункт 4, розділ II НАПБ А. 01.001-2014;
20) двері евакуаційних виходів до сходових клітин типу СК1 не обладнано пристроями для самозачинення та ущільнення в притул. Порушення: пункт 2.23, глава 2, розділ III НАПБ А. 01.001-2014;
21) дерев'яні конструкції горища дитячого відділення не піддано вогнезахисному оброблянню. Порушення: пункт 2.5, глава 2, розділ III НАПБ А. - 2014;
22) допускається стоянка транспортних засобів на відстані менше 5 метрів від пожежного гідранту. Порушення: пункт 1.16, глава 1, розділ III НАПБ А. 01.001-2014;
23) система зовнішнього протипожежного водопостачання (пожежні підранити) не проходять технічне обслуговування один раз на рік з оформленням відповідного акту. Порушення: пункт 2.1, глава 2, розділ V НАПБ А. 01.001 -2014;
24) пожежні гідранти на території об'єкту утримуються без можливості забору води у разі виникнення НС. Порушення: пункт 2.1, глава 2, розділ V НАГІБ А. 01.001-2014;
25) біля місць розташування пожежного гідранту не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них літерного індексу ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева). Порушення: пункт 2.1, глава 2, розділ V НАПБ А. 01.001-2014;
26) не заведений журнал реєстрації вступного інструктажу з питань техногенної безпеки. Порушення: пункт 4.5.1. наказ МНС № 557 від 15.08.2007 року;
27) відсутні посвідчення встановленого зразка про проходження функціонального навчання відповідними категоріями осіб у сфері цивільного захисту. Порушення: пункт 10 ПКМУ №819 від 23 жовтня 2013 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначені в Акті перевірки створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей, які працюють, перебувають на об'єкті, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.
Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або паролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Пунктом 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з ч. 2. ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежо -небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до п.п. 1, 4, 10 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Отже, згідно з вимог ст.ст. 67, 68, 70 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.
Враховуючи те, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в Акті перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, у зв'язку з чим суб'єктом господарювання недотримані вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, Головне управління зобов'язане звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи Білоцерківської центральної районної лікарні за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, 6.
Колегія суддів звертає увагу а те, що 26 січня 2018 року за результатами позапланової перевірки Білоцерківської ЦРЛ щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки був складений акт № 19 та встановлено факт невиконання 14 порушень, а саме:
1) автоматична пожежна сигналізація знаходиться в несправному стані;
2) приміщення об'єкту не обладнано системами протипожежного захисту у відповідності до діючих норм;
3) стіни на шляхах евакуації в коридорах будівлі поліклініки, приміщеннях лабораторії, відділення променевої діагностики оздоблені матеріалами з вищо пожежною небезпекою ніж Г2, В2, Д2, Т2;
4) будівлі та приміщення об'єкту не в повній мірі забезпечено первинним засобами пожежегасіння (вогнегасниками) згідно норм належності;
5) пожежні крани - комплекти в приміщеннях будівлі стаціонару знаходяться в несправному стані;
6) пожежний щит не доукомплектовано: вогнегасниками - 1 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого тепло ізолюючого матеріалу розміром 2х2 - 1 шт., гаки - 1 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.;
7) електричні розетки та вимикачі встановлені на горючі основи (будівля поліклініки, приміщення лабораторії, відділення променевої діагностики);
8) на об'єкті відповідним документом (наказом, інструкції, тощо) не встановлено протипожежний режим;
9) посадові особи котрі визначені наказом відповідними за стан пожежної безпечної (№66-1-Ад від 12 квітня 2017 року) не пройшли навчання з питань пожежної безпеки;
10) для кожного приміщення не розроблені та не затверджені керівником об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки;
11) двері евакуаційних виходів до сходових клітин типу СК1 не обладнано пристроями для само зачинення та ущільнення в притул (будівля поліклініки);
12) дерев'яні конструкції горища дитячого відділення не піддано вогнезахисному оброблянню;
13) допускається стоянка транспортних засобів на відстані менше 5 метрів від пожежного гідранту;
14) посадові особи котрі визначені наказом відповідальними за стан техногенної безпеки та цивільного захисту не пройшли функцій не навчання
Суд апеляційної інстанції зазначає, що зазначені вище порушення відповідача цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки є небезпечними та створюють загрозу життю та здоров'ю люде які перебувають в будівлях та приміщеннях Білоцерківської центральної районної лікарні.
Та вказує на те, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи Білоцерківської центральної районної лікарні за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, 6, шляхом заборони експлуатації приміщень та будівель зазначеного об'єкту направлене на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоровґю людей.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов до неправильного висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов до неправильного висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Зі змісту частин 1-4 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.
Заслухавши у судовому засіданні доповідь головуючого судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нового рішення.
Таким чином, оскільки суд першої інстанції не повно встановив обставини у справі, його висновки не відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалене з порушенням норм матеріального права, тому рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 241, 242, 243, 250, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління ДСНС України у Київській області - задоволити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року - скасувати.
Адміністративний позов Головного управління ДСНС України у Київській області до Білоцерківської центральної районної лікарні про застосування заходів реагування - задоволити.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та приміщень Білоцерківської центральної районної лікарні (код ЄДРПОУ 01994764) за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, 6, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті №270 від 24.10.2017.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.
(Повний текст виготовлено - 05 червня 2018 року).
Головуючий суддя: Л.О. Костюк
Судді: Н.П. Бужак,
Н.М. Троян