
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/12232/16 Суддя (судді) першої інстанції: Федорчук А.Б.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.
за участю секретаря судового засідання Цюпка Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 27 лютого 2017 року (повний текст складено 27 лютого 2017 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
в с т а н о в и л а:
Позивач звернулась до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київської області, в якому просила визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення за формою «Ф» від 06 червня 2016 року №5469893-1701 та №5469894-1701, винесені відповідачем про визначення ОСОБА_2 суми податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 27 лютого 2017 року адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» від 06 червня 2016 року №5469893-1701, винесене Ірпінською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про визначення ОСОБА_2 суми податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб (код платежу 18010700) у сумі 142342,26 грн., визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» від 06 червня 2016 року №5469894-1701, винесене Ірпінською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про визначення ОСОБА_2 суми податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб (код платежу 18010700) у сумі 252205,49 грн.
Не погоджуючись з зазначеною постановою, Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову постанову суду, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. На думку апелянта, висновок суду першої інстанції зроблений без врахування всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення даної справи. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що розрахунок земельного податку з фізичних осіб щодо позивача податковим органом здійснено на підставі показників нормативної грошової оцінки земельних ділянок за призначенням землі промисловості на території Бучанської міської ради, наданих відділом Держгеокадастру у м.Бучі Київської області.
Позивач подала відзив на апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, зазначаючи, що наданий апелянтом розрахунок земельного податку з фізичних осіб та інформаційний лист відділу Держгеокадастру у м.Бучі Київської області жодним чином не свідчать про правильність визначення суми земельного податку, що підлягає сплаті позивачем, оскільки розмір земельного податку зазначений у спірних податкових повідомленнях-рішеннях відповідач встановлював без врахування нормативно грошової оцінки земельних ділянок, що належать позивачу, а із застосуванням показників середньої нормативної грошової оцінки земельних ділянок на території Бучанської міської ради.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є власником земельних ділянок площею 4,2196 га, кадастровий номер НОМЕР_1, та площею 2,3815 га, кадастровий номер НОМЕР_2 із цільовим призначенням землі промисловості, комерційного призначення і громадського призначення, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями державних актів на право власності на земельні ділянки (а.с.21-24).
Сторони не заперечують, що фактичне цільове призначення наведених земельних ділянок - землі промисловості.
06 червня 2016 року Ірпінською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області винесено податкові повідомлення-рішення форми «Ф»:
- №5469893-1701, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 142342,26 грн.;
- №5469894-1701, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 252205,49 грн.
Вважаючи зазначені податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що відповідачем не використано нормативно-грошову оцінку земельних ділянок, що належать позивачу за відповідний рік, якою він мав керуватись, докази її застосування відсутні, а тому спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
За наслідком перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку колегія суддів доходить наступних висновків.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (в редакції, чинній на час спірних правовідносин), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 2015 року плату за землю віднесено до місцевих податків.
У відповідності до пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Підпунктом 12.3.5 п.12.3 ст.12 ПК України встановлено, що у разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю;
Відповідно до п.269.1 ст.269 платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
База оподаткування земельним податком встановлюється ст.271 ПК України, згідно п.271.1 якої базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Пунктом 271.2 ст.271 ПК України передбачено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно з п.286.1 ст.286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п.287.1 ст.287 ПК України).
Згідно з п.287.2 ст.287 ПК України облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
Пунктом 287.5 вказаної статті встановлено, що податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 289.1 ст.289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до п.289.2 ст.289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
З системного аналізу викладеного вбачається, що для визначення розміру податку використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ч.1 ст.13 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельного податку.
Частиною 2 ст.20 наведеного Закону передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з пп.14 п.24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051, нормативна грошова оцінка це значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у пункті 24, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №758 від 18 травня 2012 року (а.с.100) належна позивачу земельна ділянка площею 4,2196 га знаходить у м.Буча, середня вартість земельної ділянки - 65,56 грн./кв.м., економіко-планувальна зона - 22, коефіцієнт Км2 - 0,86, коефіцієнт Кф - 0,5, коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки К(і) - 1,22, нормативно грошова оцінка кв.м. земельної ділянки під забудовою - 53,74 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 2770825,66 грн.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №б/н від 18 травня 2012 року (а.с.101) належна позивачу земельна ділянка площею 2,3815 га знаходить у м.Буча, середня вартість земельної ділянки - 65,56 грн./кв.м., економіко-планувальна зона - 22, коефіцієнт Км2 - 0,86, коефіцієнт Кф - 0,5, коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки К(і) - 1,22, нормативно грошова оцінка кв.м. земельної ділянки під забудовою - 53,74 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 1561311,40 грн.
Листом Державного агентства земельних ресурсів України від 14 січня 2015 року №6-28-0.22-215/2-15 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» на виконання п.289.3 ст.289 ПК України повідомлено, що за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2014 рік становив 124,9%. Враховуючи це, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до п.289.2 ст.289 ПК України, станом на 1 січня 2015 року становить 1,249.
Відповідно до листа Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 11 січня 2016 року №6-28-0.22-201/2-16 за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2015 рік становив 143,3 %. Враховуючи це, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до п.289.2 ст.289 ПК України, станом на 1 січня 2016 року становить 1,433.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - 1,0, 2011 рік - 1,0, 2012 рік - 1,0, 2013 рік - 1,0, 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася.
Згідно з додатком 2 до рішення сесії Бучанської міської ради №2271-71-VI від 25 червня 2015 року зі змінами №108-05-VII від 19 січня 2016 року, ставки земельного податку за земельні ділянки в м.Буча, нормативно-грошову оцінку яких проведено, що перебувають у власності платників податку становлять, зокрема для категорії земель/цільове призначення земель - землі промисловості ставка земельного податку становить 2% (п.7.1 додатку 2).
Таким чином, при визначенні позивачу розміру земельного податку з фізичних осіб за 2016 рік, контролюючий орган був зобов'язаний керуватись наведеними нормами податкового законодавства та здійснювати розрахунок із застосуванням нормативної грошової оцінки земельних ділянок, наведеної у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремих земельних ділянок, належних позивачу, враховуючи, що їх нормативно-грошову оцінку було проведено, а із застосуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, наведеним у листах Державного агентства земельних ресурсів України від 14 січня 2015 року №6-28-0.22-215/2-15 та Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 11 січня 2016 року №6-28-0.22-201/2-16.
Однак, всупереч наведеному, розрахунок суми земельного податку з фізичних осіб за 2016 рік що підлягає сплаті позивачем за належні їй на праві власності земельні ділянки контролюючим органом було здійснено на підставі листа Відділу Держгеокадастру у м.Бучі Київської області ГУ Держгеокадастру у Київській області від 23 травня 2016 року №01-5/17-16, яким повідомлено, що станом на 01 січня 2016 року середня нормативна грошова оцінка земельних ділянок на території Бучанської міської ради становить, зокрема землі промисловості - 298,85 грн./кв.м.
Наведений лист не містить інформацію про нормативну грошову уцінку окремих земельних ділянок належних позивачу на праві приватної власності, нормативно грошову оцінку яких проведено. Натомість він містить інформацію саме про середню нормативну грошову оцінку всіх земельних ділянок на території Бучанської міської ради і на думку суду, наведена у вказаному листі середня нормативна грошова оцінка земельних ділянок може бути застосована виключно для розрахунку суми земельного податку щодо земельних ділянок, нормативно грошова оцінка яких проведена не була, що виключає можливість його застосування при розрахунку суми земельного податку з фізичних осіб за земельні ділянки, що перебувають у власності ОСОБА_2
Крім того, до спірних податкових повідомлень-рішень контролюючим органом не було додано розрахунку щодо встановлених сум нарахованого земельного податку з фізичних осіб, чим порушено норми Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2015 року №1204, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 22 січня 2016 року за №124/28254, яким передбачено, що до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання.
З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскаржувані податкові повідомленні-рішення прийняті відповідачем необґрунтовано, без урахування нормативно грошової оцінки земельних ділянок належних позивачу та нормативно грошову оцінку яких проведено, без застосування коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, однак на підставі листа Відділу Держгеокадастру у м.Бучі Київської області про середню нормативну грошову оцінку всіх земельних ділянок на території Бучанської міської ради, що суперечить положенням ст.289 ПК України, а тому податкові повідомлення рішення за формою «Ф» від 06 червня 2016 року №5469893-1701 та №5469894-1701 прийняті відповідачем не у спосіб, що передбачені податковим законодавством, є протиправними та підлягають скасуванню.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст.243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 27 лютого 2017 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови виготовлено 04 червня 2018 року.
Головуючий суддя Н.В.Безименна
Судді В.О.Аліменко
А.Ю.Кучма