Постанова № 74451821, 05.06.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2018
Номер справи
805/1378/18-а
Номер документу
74451821
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2018 року справа №805/1378/18-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Компанієць І.Д. (суддя-доповідач),

суддів Казначеєва Е.Г., Ястребової Л.В.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року в адміністративній справі №805/1378/18-а (головуючий у 1 інстанції Бабаш Г.П.) за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецьк, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій, про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати їй пенсії з 01.11.2014 року; зобов’язати відповідача поновити позивачу виплату пенсії з серпня 2014 року.

В обґрунтування позову зазначила, що зареєстрована у м. Донецьк. До липня 2014 року отримувала пенсію за віком в УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецьк.

З серпня 2014 року відповідач припинив виплату пенсії. У вересні 2017 року вона звернулася до ГУ ПФУ в Донецькій області із запитом про реалізацію свого права на пенсію, яке надало відповідь, що позивачу необхідно звернутися до управління Пенсійного фонду за місцем реєстрації як ВПО та вчинити дії, передбачені постановою КМУ №365 від 08.06.2016 року.

Вважає, що відповідач протиправно припинив виплату її пенсії, протиправно відмовляється її поновити, оскільки припинення виплат пенсії з підстав відсутності довідки ВПО та проживання на непідконтрольній українській владі території – не передбачено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 березня 2018 року до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, представник позивача, що дії в її інтересах, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить судове рішення скасувати, прийняти постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

1. Суд першої інстанції зазначив, що позивач не зверталася з заявою про виплату пенсії до будь-якого пенсійного органу на території, підконтрольній українській владі.

Однак, зазначене не відповідає дійсності, оскільки позивач в жовтні 2017 року через представника надала заяву до відповідача про поновлення пенсійних виплат, на яку відповіді не отримала.

2. Суд першої інстанції, зазначаючи про можливість обмеження прав і свобод громадян в районі проведення АТО, не звернув уваги на ст..64 Конституції України, за якою не може бути обмежено конституційне право на пенсію.

3. До спірних правовідносин не може бути застосована постанова КМУ №637 від 05.11.2014 року, оскільки позивач ніколи не мала статусу внутрішньо-переміщеної особи.

4. Підстава припинення виплати пенсії – не переміщення з тимчасово непідконтрольної українській владі території – не передбачена Законом №1058.

5. Обмеження виплати пенсії залежно від місця проживання є порушенням ст..14 Конвенції про захист прав людини, стандартів Ради Європи.

Виплата пенсії позивачу через пенсійний орган, який перемістився на підконтрольну українській владі територію, не порушує жодного нормативно-правового акту України.

Сторони про дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

Позивач ОСОБА_2, народження 28.10.1948 року, є пенсіонером за віком (а.с.12).

Позивач ОСОБА_2 з 29.01.2008 року зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с.11)

Позивач фактично перебуває у м. Донецьк, не має можливості виїхати на територію, підконтрольну українській владі, не реєструвалася в якості внутрішньо-переміщеної особи.

05.09.2017 року ОСОБА_2 звернулася з запитом до ГУ ПФУ в Донецькій області про стан своїх пенсійних виплат. (а.с.13-14)

Листом від 06.10.2017 року ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило позивача, що виплата пенсії їй проведена по 31.07.2014 року. Для поновлення пенсійних виплат їй необхідно отримати довідку про взяття на облік ВПО, та особисто надати пакет документів до пенсійного органу за місцем реєстрації внутрішньо-переміщеної особи. (а.с.15-16)

23.10.2017 року представник позивача звернувся з заявою до УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька про поновлення ОСОБА_2 виплат пенсії з місяця припинення. (а.с.17-18)

Листом від 13.11.2017 року Красноармійське об’єднане УПФУ Донецької області повідомило, що ОСОБА_2 не перебуває на обліку, не зареєстрована як ВПО, не зверталася з необхідним пакетом документів для відновлення пенсійних виплат.(а.с.19-20)

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, зазначив, що пенсійні органи не здійснюють діяльності на території м. Донецька в зв’язку з проведенням АТО, позивач не перемістилася з непідконтрольної українській владі території, не зверталася до пенсійного органу на підконтрольній українській владі території з заявою про виплату пенсії. На підставі викладеного відсутні підстави для поновлення ї й пенсійних виплат.

Оцінка суду.

Частиною 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Донецьк віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Позивач є громадянином України і відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» отримує пенсію за віком.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами позивач, не є внутрішньо переміщеною особою, оскільки відповідну довідку не отримувала.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.06.2014 року) у районі проведення АТО можуть вводитися тимчасові обмеження прав і свобод громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» визначено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509.

Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення АТО на території Донецької та Луганської областей.

Національний банк України постановою від 23.07.2014 року № 436 на території Донецької та Луганської областей з 24.07.2014 року запровадив надзвичайний режим роботи банківської системи.

Постановою від 06.08.2014 року № 466 «Про призупинення здійснення фінансових операцій» Національний банк України зобов’язав банки України, небанківські установи та національного оператора поштового зв’язку, які є учасниками платіжних систем, призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій на території, яка не контролюється українською владою.

Порядок та умови отримання пенсії особам, які зареєстровані на тимчасово окупованій території України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, передбачений Законом України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року № 637, відповідно до яких пенсія та заборгованість особам, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції, виплачується після їх звернення з заявою до будь-якого органу Пенсійного фонду України за місцем знаходження особи на території підконтрольній Україні та надання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» для продовження виплати пенсії, пенсіонеру необхідно особисто стати на облік в управлінні соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) на території, яка контролюється українською владою та отримати довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та надати її до управління Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання (перебування).

Згідно з п. 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується).

Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (п. 2 Порядку № 509).

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок) та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок № 365).

Відповідно до ч. 1 Порядку №365, він визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" (ч. 2 Порядку).

Згідно з ч. 5 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.

З аналізу вищенаведених норм можна зробити висновок, що іншого механізму поновлення пенсійних прав осіб, які проживають на території, непідконтрольній українській владі, не встановлено.

Аналіз вищезазначених норм спростовує доводи апелянта про неможливість застосування до спірних правовідносин постанови КМУ №637 від 05.11.2014 року.

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 поновлення пенсії здійснюється за матеріалам, що є в пенсійній справі, із урахуванням додатково наданих документів. Отже для поновлення пенсії необхідна наявність пенсійної справи.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252-VIII, а також Закону України від 16.09.2014 року № 1680-VII «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування» м. Донецьк визнано тимчасово окупованою територією.

Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі міста Донецька не є ліквідованим, не знаходиться в стані припинення або реорганізації. Діяльність управління не здійснюється у зв'язку відсутністю організаційних та технічних умов, необхідних для його функціонування. Керівний склад працівників управління - відсутній.

Всі пенсійні справи громадян, що перебувають на обліку у Ворошиловському районі міста Донецька залишилися на непідконтрольній території, що позбавляє можливості витребування пенсійних справ позивача, а відповідно і поновлення виплати раніше призначеної пенсії, оскільки документи, на підставі яких проводиться виплата пенсій, відсутні.

Підсумовуючи викладене, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що особи з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, мають можливість одержання пенсійних виплат за умови переміщення в населенні пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, отримання довідки внутрішньо-переміщеної особи, особистого звернення або у встановлених законом випадках через законних представників до пенсійного органу за місцем реєстрації ВПО щодо поновлення пенсійних виплат.

Позивач особисто, чи через законних представників до будь-якого органу Пенсійного фонду України на території, підконтрольній українській владі, із заявою про виплату щомісячних пенсійних виплат не зверталася, на обліку як внутрішньо переміщена особа не перебувала та не перебуває.

Оскільки з серпня 2014 року по теперішній час м. Донецьк знаходиться на території, непідконтрольній українській владі, відповідач свою діяльність там не здійснює, позивач не реєструвалася як внутрішньо-переміщена особа, тому відсутні дані про його реєстрацію на території України поза межами непідконтрольної території, - тому відсутні правові підстави для поновлення пенсії ОСОБА_2

При цьому суд звертає увагу, позивач не позбавлена права на отримання пенсії на підконтрольній органам державної влади України території в разі реєстрації внутрішньо переміщеної особи на підконтрольній Україні території, що спростовує доводи апелянта про обмеження конституційного права позивача на пенсію.

Щодо доводів апелянта про порушення ст.14 Конвенції про захист прав людини, стандартів Ради Європи, суд зазначає, що державою на законодавчому рівні гарантовано та врегульовано питання надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. Їх права в повній мірі захищено Законом України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», актами Кабінету Міністрів України, іншим нормативно-правовими актами. На законодавчому рівні також визначено, що фінансування видатків з бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на тимчасово неконтрольованих українською владою територіях здійснюватиметься тільки після повернення вказаних територій під контроль органів державної влади.

Отже, жодними нормативними актами, що регламентують порядок та умови отримання пенсії у період збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, не передбачено здійснення пенсійних виплат потерпілим, які не перемістились із тимчасово окупованої території на підконтрольні органам державної влади території.

Суд вважає неприйнятними доводи апелянта, що в Законі №1058 відсутня підстава припинення виплати пенсії – не переміщення з тимчасово непідконтрольної українській владі території, оскільки припинення виплати пенсії відбулося не за вказаною підставою, а в зв’язку з захопленням території м. Донецька незаконними озброєними формуваннями, внаслідок чого органи української влади припинили здійснювати свої повноваження на цій території.

А відновлення виплати пенсії позивача повинно відбуватися відповідно до нормативно-правових актів, зокрема, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та прийнятих на його виконання підзаконних нормативно-правових актів.

Суд не приймає доводи апелянта про факт звернення позивача з заявою про виплату пенсії до пенсійного органу на території, підконтрольній українській владі, оскільки звернення відбулося не у спосіб, визначений нормативно-правовими актами, які передбачають звернення з заявою особисто пенсіонера, або його законних представників у встановлених законом випадках.

Адвокат ОСОБА_3, який подавав заяву по УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька про поновлення пенсії в інтересах ОСОБА_2 – не є законним представником позивача в сенсі поняття «законний представник», визначеного нормативно-правовими актами України.

Підсумовуючи викладене, суд вважає правильним висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2

За приписами пункту 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2018 року відстрочено ОСОБА_2 сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення судом апеляційної інстанції, тому підлягає стягненню з позивача судовий збір у розмірі 1057,20 гривень на розрахунковий рахунок ДСА України.

Як визначено п. 3 ч. 6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 12, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року в адміністративній справі №805/1378/18-а – залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року в адміністративній справі №805/1378/18-а – залишити без змін.

Стягнути зі ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1, Донецька область, м. Донецьк, вул. Челюскінців, б. 142, кв. 113) судовий збір в розмірі 1057 (одна тисяча п’ятдесят сім ) гривень 20 копійок до державного бюджету надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 22030106 “Судовий збір” (стягувачем є Державна судова адміністрація України): отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 05 червня 2018 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.

Повне судове рішення складено 05 червня 2018 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді Е.Г. Казначеєв

ОСОБА_4