
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 червня 2018 р. № 820/2489/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Панченко О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 в зв’язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 року №377 з 01.09.2008 та наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 з 01.01.2014 протиправними;
- зобов’язати Пенсійний фонду України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв’язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 року №377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 №814;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, скласти та надати до Харківського обласного військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008р. та з 01.01.2014р. з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008р. №377, наказу Міноборони від 27.11.2013 №814; після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 перерахувати, нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений 90% з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. №377, наказу Міноборони від 27.11.2013 №814, здійснити виплату суми перерахунку однією сумою починаючи з 01.09.2008, з 01.01.2014;
- подати протягом 30 днів, з дня набрання судового рішення законної сили, звіт про виконання судового рішення;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат після отримання списку осіб пенсії, яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_1, скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. №377 з 01.09.2008 р., наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 з 01.01.2014 р.; подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді старшого викладача льотного факультету Харківського університету Повітряних Сил ім.. ОСОБА_2. Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 01.09.2006 року в розмірі 90% грошового забезпечення. Позивач посилається на накази Міноборони від 27.08.2008 р. №377 та від 27.11.2013 №814, якими затверджено схему розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів. У зв'язку із неповідомленням Пенсійним фондом України Головного управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідачем, Пенсійним фондом України 14.05.2018 року надано відзив, в якому останній просив суд відмовити у задоволені позову, посилаючись на наступне: листом департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.08.2008 року №248/6/С/1087-д повідомлено Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв’язку з набуттям чинності наказу №377. Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Так, оскільки рішення про зміну розміру грошового забезпечення прийняте не Кабінетом міністрів України, то відповідно у Пенсійного фонду України не виникло підстав повідомити головні управління. Крім того, органами Пенсійного фонду України на підставі прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з 01.01.2008 року проведено перерахунок раніше призначених пенсій в Порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. Таким чином, перерахунок пенсій проведено у 2008 році, а підстави для повторного перерахунку відсутні. Між іншим, відповідач зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду, заяв про поновлення строків звернення до суду та поважності причин пропуску звернення, до суду не надавав.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 02.05.2018 року надано відзив, в якому останній просив суд відмовити у задоволені позову, так як відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства, а підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 як колишнього військовослужбовця відсутні.
Відповідач, Харківський обласний військовий комісаріат, правом подати відзив на позов не скористався.
У судове засідання прибув представник позивача - ОСОБА_3 Представники відповідачів, повідомлені судом належним чином про дату, час та місце розгляду справи, до суду не прибули.
З урахуванням належного повідомлення сторін про судове засідання та подання ними заяв про розгляд справи без їх участі, суд вважає за можливе розгляд та вирішення справи в порядку письмового провадження, беручи до уваги положення ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, вивчивши доводи позову та відзив проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді старшого викладача льотного факультету Харківського університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба.
Позивач звільнений з військової служби наказом начальника генерального штабу – головнокомандувача Збройних Сил України по особовому складу №244 від 11.08.2006 року та виключений із списків особового складу 31.08.2006 року.
ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.09.2006 року в розмірі 90 % грошового забезпечення.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою від 02.04.2018 року, в якій просив скласти та надати до Харківського обласного військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку якій містить ім'я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 року та з 01.01.2014 року з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 року №377, наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 року №94. Також, просив після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений 90% з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 року № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 року №814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, здійснити виплату суми перерахунку починаючи з 01.09.2008 року та з 01.01.2014 року та з 01.05.2017 року (а.с.19).
З позовної заяви, судом встановлено, що 03.04.2018 року під час особистого прийому позивачу повідомлено про відмову в задоволенні зазначеної заяви.
Відповідно до преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (далі по тексту - Закон № 2262-XII) держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
За правилами ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (далі Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - Постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за № 761/15452 (далі по тексту - Наказ № 377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Отже, оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то суд приходить до висновку що наказ Міноборони про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Вказана правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України яка неодноразово висловлена, зокрема, у постановах від 24.04.2012 року, 16.01.2013 року та 01.07.2014 року (№ 21-84а12, №21-416а12, №21-252а14 відповідно).
Згідно п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, Харківський обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом № 2262-XII.
Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 року про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Міністерство оборони України своїм листом №248/6/С/1087-д від 29.08.2008 року повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності Наказу № 377.
Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду № 3-1 від 30.01.2007 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду.
Враховуючи вищевказані положення чинного законодавства України, суд доходить висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повинно було направити до Харківського обласного військкомату список осіб для перерахунку пенсії який містить ім'я позивача, перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до Наказу № 377 та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням підвищення.
Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зобов'язано здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.09.2008 року.
Щодо посилань відповідачів про те, що Наказ № 377 втратив чинність, у зв’язку з чим позивач втратив право на перерахування пенсії, виходячи із розмірів окладів, передбачених вказаним Наказом, суд зазначає наступне.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов’язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належить громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
З урахуванням викладеного, враховуючи зміст рішень Конституційного Суду України, суд доходить висновку, що соціальні гарантії військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, втрата чинності Наказу № 377 з 30.12.2013 року не є підставою для зменшення розміру пенсії позивачу, право на яке набуто ним з 01.09.2008 року.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду України яка висловлена у постанові від 06.02.2012 року по справі № 21-322а11.
Крім того, 30.12.2013 року набув чинності Наказ Міноборони № 814 від 27.11.2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (далі по тексту - Наказ № 814).
Наказом №814, окрім іншого, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.
Отже, Наказ №814 є тотожним з наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 та є підставою для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2014 року. Даний наказ №814 втратив чинність 21.04.2017 року.
З 21.04.2017 року набув чинності наказ Міноборони № 94 від 14.02.2017 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (далі по тексту - Наказ № 94).
Наказом Міноборони № 94 від 14.02.2017 року, окрім іншого, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.
Таким чином, Наказ Міністра оборони України № 94 від 14.02.2017 року є підставою для перерахунку пенсії.
Щодо позовних вимог в частині зобов’язання Харківського обласного військового комісаріату після отримання списку осіб пенсії, яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_1, скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. №377 з 01.09.2008 р., наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 з 01.01.2014 р.; подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, суд зазначає наступне.
Згідно абз. 2, 4, 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України яка затверджена наказом Міноборони від 31.12.2014 № 937 та зареєстрована в Мінюсті 22.01.2015 р. за № 73/26518 (далі по тексту - Інструкція) на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45"Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Відповідно до п. 4.4. Інструкції порядок оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення та перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей викладено у розділі ІІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей яке затверджено наказом Міністерства оборони України14.08.2014 № 530 та зареєстровано в Мінюсті 20.10.2014 року за № 1294/26071 (далі по тексту - Положення № 530).
Згідно до п. 3.1. зазначеного Положення №530 оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1"Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що Харківський обласний військовий комісаріат зобов'язаний визначити розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії позивачу, та після отримання від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, що містить ім'я позивача, оформити довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії та подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Суд зазначає, що не може обмежувати судовим рішенням термін або строк виплати перерахованого розміру пенсії виходячи з наступного.
Із самого визначення поняття пенсія випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк.
У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.
Вказана позиція відповідає висновкам, викладеним у постановах Верховного Суду України від 19.03.2013 року по справі № 21-53а13 та від 23.04.2012 року по справі № 21-239а11.
Відповідачі у відзиві на позов зауважували на пропуск строку звернення до суду, та просили суд залишити позовну заяву без розгляду, оскільки позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів.
Щодо вищевикладеного суд зазначає наступне:
Частинами 1, 2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" № 614-VIII від 15 липня 2015 року, який набрав законної сили 01 січня 2016 року визначено, що перерахунок пенсій у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки про перерахунок пенсії, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строку.
Отже, оскільки перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності наказів Міноборони №377, №814 не проведений з 01.09.2008 року, 01.01.2014 року відповідно саме з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, право позивача на зазначений перерахунок не обмежено будь яким строком.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачами не надано до суду достатніх доказів відсутності підстав для не перерахунку розміру пенсії позивачу у зв'язку із набуттям чинності наказів №377 від 27.08.2008 року, №814 від 27.11.2013 року.
Суд, також, враховує правову позицію, викладену в ухвалах Харківського апеляційного адміністративного суду по аналогічним справам №642/396/17, №642/7159/16-а, №638/7537/17.
Щодо позовної вимоги про подання протягом 30 днів, з дня набрання судового рішення законної сили, звіту про виконання судового рішення, суд зазначає, що дана вимога підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є гарантією повного виконання судового рішення, суд вважає за доцільне встановити контроль за виконанням даного рішення шляхом зобов'язання відповідачів подати звіт про виконання.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на те, що відповідачами, як суб’єктами владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ними дій, суд приходить до висновку, що позов позивача є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8, 242, 243, 245, 246, 255, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 61184, АДРЕСА_1) до Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, 01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна,9), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, Держпром, 3 під’їзд, 2 поверх), Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 08166355, 61052, м. Харків, вул. Кацарська, 56) про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 в зв’язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 року №377 з 01.09.2008 та наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 з 01.01.2014 протиправними.
Зобов’язати Пенсійний фонду України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв’язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 року №377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 №814.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, скласти та надати до Харківського обласного військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008р. та з 01.01.2014р. з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008р. №377, наказу Міноборони від 27.11.2013 №814; після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 перерахувати, нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений 90% з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. №377, наказу Міноборони від 27.11.2013 №814, здійснити виплату суми перерахунку однією сумою починаючи з 01.09.2008, з 01.01.2014.
Подати протягом 30 днів, з дня набрання судового рішення законної сили, звіт про виконання судового рішення.
Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат після отримання списку осіб пенсії, яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_1, скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. №377 з 01.09.2008 р., наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 з 01.01.2014 р.; подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п.15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко