Рішення № 74448735, 04.06.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
815/730/18
Номер документу
74448735
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А3519
Державний герб України

Справа № 815/730/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2018 року суддя Одеського окружного адміністративного суду Бжассо Н.В., дослідивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини А3519 про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення та зобов’язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А3519, за результатом розгляду якого позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність військової частини А3519 (код ЄДРПОУ 26614490, індекс 65014, м. Одеса, пров. Штабний, 1) щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2016 року по 31.08.2017 року.

Зобов’язати військову частині А3519 (код ЄДРПОУ 26614490, індекс 65014, м. Одеса, пров. Штабний, 1) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2016 року по 31.08.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що наказом командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) від 31.08.2017 року № 595 позивача, у військовому званні капітана 1 рангу, звільнено з військової служби у запас, що підтверджується витягом з наказу командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) від 18.09.2017 року № 189.

Позивач зазначає, що під час звільнення з військової служби у запас, йому не було виплачено індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по вересень 2017 року.

13.10.2017 року позивач звернувся із заявою до військової частини А3519 з приводу врегулювання питання виплати йому індексації грошового забезпечення, але ОСОБА_1 надали відповідь від 19.12.2017 року № 3339, з огляду на яку, відповідно до листа Директора Департаменту фінансів від 04.01.2016 року № 248/3/9/1/2 у зв’язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (із змінами), індексація грошового забезпечення не нараховується до окремого роз’яснення. На думку позивача, бездіяльність військової частини А3519 щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення є протиправною, оскільки індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами НПА проведення індексації у зв’язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов’язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Позивач, також, зазначив, що відповідно до п. 14 Порядку № 1078, роз’яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики, а тому посилання відповідача на роз’яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 року № 248/3/9/1/2 не може прийматися до уваги. Крім того, вказане роз’яснення не є нормативно-правовим актом.

30.03.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позов, з огляду на який військова частина А3519 не визнає вимоги в повному обсязі, як такі, що є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству. На думку відповідача, позивач не довів у позові, що грошове забезпечення з урахуванням підвищення (надбавки, премії), яке він отримував з червня 2016 року по час звільнення зі служби, не перевищувало суму індексації, та відповідно були підстави для нарахування індексації з метою забезпечення його достатнього життєвого рівня, що є завданням індексації грошових доходів населення. Представник відповідача, також, зазначив, що командування військової частини А3519 діяло відповідно до вимог чинного законодавства та роз’яснення директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 року № 248/3/9/1/2, в якому вказано, що індексацію грошового забезпечення не нараховувати до окремого роз’яснення. Отже, бездіяльність військової частини А3519 не є протиправною. Також, відповідач зазначив, що в матеріалах справи міститься довідка про розміри індексації грошового забезпечення за 2014-2017 роки від 18.012018 року № 8, де є графа «нараховано» і відповідно нарахована сума за кожен місяць. Також, представник відповідача, вказує на те, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік. У зв’язку із дією особливого періоду та в результаті необхідності утримання понаднормової чисельності військовослужбовців, збільшення розмірів грошового забезпечення в Міноборони уже в жовтні 2016 року не було забезпечено фінансовим ресурсом для виплати особовому складу грошового забезпечення, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції.

20.04.2018 року через канцелярію суду від позивача надійшли заперечення на відзив.

Від представника відповідача надійшли заперечення на заперечення позивача на відзив.

Ухвалою суду від 12.03.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті на 02 квітня 2018 року о 15 годині 15 хвилин.

02.04.2018 року розгляд справи відкладено до 26.04.2018 року у зв’язку із необхідністю позивача підготувати відповідь на відзив відповідача та зобов’язанням відповідача надати докази.

26.04.2018 року розгляд справи відкладено у зв’язку із неявкою позивача у судове засідання.

10.05.2018 року та 17.05.2018 року судові засідання не відбулися у зв’язку із перебуванням головуючого судді Бжассо Н.В. на лікарняному.

04.06.2018 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

15.05.2018 року та 04.06.2018 року від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд робить наступні висновки.

Відповідно до наказу Міністра оборони № 595 (по особовому складу) від 31.08.2017 року, позивача звільнено з військової служби у запас за пунктом «а» (у зв’язку із закінченням строку контракту).

Відповідно до наказу Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України № 189 від 18.09.2017 року (по стройовій частині), позивача знято з усіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до суворовського районного військового комісаріату м. Одеси

13.10.2017 року позивач звернувся до Командира військової частини А3519 із заявою, в якій, у тому числі, просив здійснити йому нарахування та виплату індексації грошового забезпечення в період з січня 2016 року по вересень 2017 року.19.12.2017 року позивачу була надана відповідь № 3339, з огляду на яку відповідно до листа Директора Департаменту фінансів від 04.01.2016 року вих. № 248/3/9/1/2, у зв’язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (із змінами), індексація грошового забезпечення не нараховується до окремого роз’яснення.

Суд встановив, що відповідно до довідки № 7 від 18.01.2018 року про розміри індексації грошового забезпечення за 2014-2017 роки капітана 1 рангу ОСОБА_1, позивачу за період січень 2014 року - вересень 2017 року нараховано 26228,81 грн. індексації грошового забезпечення, з яких виплачено 5355,55 грн., та до виплати належить – 20873,26 грн. Зазначена довідка підписана командиром ВЧ А3519.

Відповідно до преамбули Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби;

Як встановлено судом, відповідач нарахував позивачу індексацію грошового забезпечення за період січень 2014 року – вересень 2017 року, проте виплатив її не в повному обсязі. Таким чином, суд не приймає до уваги доводи представника відповідача з приводу того, що позивач не довів існування підстав для нарахування йому індексації, оскільки відповідачем самостійно здійснено таке нарахування, що, на думку суду, є підтвердженням існування підстав для нарахування індексації позивачу.

Пунктом 14 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 визначено, що роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Су зазначає, що в роз’ясненнях Мінсоцполітики № 10685/0/14-15/10 від 16.07.2015 року, № 252/10/136-16 від 09.06.2016 року, № 48/0/66-17 від 08.08.2017 року зазначено, що проведення індексації грошових доходів, зокрема грошового забезпечення військовослужбовців, здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, тобто у межах коштів передбачених на ці цілі.

Відповідно до п. 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; 6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

На думку суду, відмова відповідача у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення з посиланням на лист Директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України є протиправною, оскільки відповідно до Порядку № 1078 роз'яснення щодо його застосування надає Мінсоцполітики, а також, право позивача на нарахування та отримання індексації грошового забезпечення гарантується Законом, у зв’язку з чим лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України, на який посилається відповідач, не є нормативно-правовим актом та не може застосовуватися відповідачем як передбачене Порядком роз’яснення, оскільки його видано не Мінсоцполітики.

При цьому, суд зазначає, що вимоги позивача щодо визнання бездіяльність відповідача щодо не нарахування індексації грошового забезпечення та щодо зобов’язання нарахувати індексацію грошового забезпечення до задоволення не належать, оскільки з огляду на довідку № 7 від 18.01.2018 року індексація грошового забезпечення позивачу за період з 01.03.2016 по 31.08.2017 року нарахована.

Вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати та зобов’язання виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2016 року по 31.08.2017 року, на думку суду, належать до задоволення, при цьому, суд зазначає, що позивачу має бути виплачено індексацію грошового забезпечення у розмірі 20873,26 грн., оскілки саме цю суму з огляду на довідку № 7 від 18.01.2018 року відповідач нарахував, проте не виплатив.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до часткового задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А3519 про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення та зобов’язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А3519 щодо не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1.

Стягнути з військової частини А3519 (код ЄДРПОУ 26614490) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) індексацію грошового забезпечення у розмірі 20873,26 грн. (двадцять тисяч вісімсот сімдесят три гривні двадцять шість копійок).

В іншій частині позову – відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Позивач – ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 65069 ).

Відповідач – Військова частина А3519 (код ЄДРПОУ: 26614490, місцезнаходження: пров. Штабний, 1, м. Одеса, 65012).

Повний текст рішення суду складено та підписано 04.06.2018 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.