
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/1433/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ТзОВ "Мега Старт" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу ,-
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ТзОВ "Мега Старт" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу № 986 від 14.02.2018 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Мега старт». Ухвалою від 18 квітня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Ухвалою від 08 травня 2018 року відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 14.02.2018 відповідачем прийнятий Наказ № 986 від 14.02.2018 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача. На переконання позивача, вказаний наказ є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки, наказ не відповідає вимогам кримінально процесуального законодавства, та таким, що порушує права позивача. Зазначають, що ухвала прийнята відносно юридичної особи – ТОВ «Мега Старт», щодо якої не здійснюється кримінальне провадження та яка не є учасником кримінального процесу. За наведених обставин, ТОВ «Мега Старт», вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначають, що наказ № 986 від 14.02.2018 року був винесений у відповідності до пп.20.1.4. п.20.1, ст.20, пп.75.1 ст.75, пп.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України у зв’язку з надходження ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва Осаулова А.А., від 17.11.2018 року по справі № 761/41079/17 пр. № 1-скс/761/26159/2017 та доповідної записки начальника управління аудиту ОСОБА_1, від 13.02.2018 року № 50/13-01-14-06-06. Вказують, що в ухвалі слідчого судді від 17.11.2017 року проведення позапланової перевірки доручено співробітникам ГУ ДФС у Львівській області. Зазначають, що доводи позивача є безпідставними, необґрунтованими, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Сторони в судове засідання не з’явилися, про час, дату та місце розгляду справи належним чином повідомлялися, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Слідчим суддею Шевченківського районного суду м. Києва Осаулов А.А., 17 листопада 2017 року у справі № 761/41079/17 постановлена Ухвала, згідно якої задоволено клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення Генеральної прокуратури України ОСОБА_2, внесене по кримінальному провадженню за № 01600110000153 від 08.06.2016 року за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.3 ст.212 та ч.5 ст.27 ч.2 ст.205 КК України, про проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «Мега Старт» (код ЄДРПОУ 40413363)- задоволено. Надано дозвіл на проведення у вказаному кримінальному провадженні проведення позапланової документальної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та усіх передбачених Податковим кодексом України податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи службовими особами ТОВ «Мега Старт» за звітни період з 01.09.2016 року по 31.10.2016 року. Проведення перевірки доручено працівникам Головного управління ДФС у Львівській області. (а.с 22-24).
У зв’язку з надходженням вказаної ухвали, на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.11 п. 78.1, ст. 78, Податкового кодексу України, 23.01.2018 ГУ ДФС у Львівській області прийнятий Наказ № 986 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мега Старт». (а.с. 7).
При перевірці правильності та обґрунтованості винесення ГУ ДФС у Львівській області наказу від 14.02.2018 № 986 щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача, суд зазначає, що відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
При цьому, порядок та особливості проведення документальних позапланових перевірок визначено положеннями ст. ст. 78, 79 Податкового кодексу України.
Згідно з п. 75.1.2 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Підстави проведення документальних позапланових перевірок визначено ст. 78 Податкового кодексу України.
Згідно із пп. 78.1.11. п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесену ними відповідно до закону.
При цьому, п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Поряд з цим, основним аргументом безпідставності спірного наказу позивач визначає те, що наказ не відповідає вимогам кримінального процесуального законодавства, та таким, що порушує права позивача, оскільки ухвала прийнята відносно юридичної особи – ТОВ «Мега Старт», щодо якої не здійснюється кримінальне провадження та яка не є учасником кримінального процесу.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.21 КПК України, вирок та ухвала суду, що набрали законної сили в порядку, визначеному цим Кодексом, є обов'язковими і підлягають безумовному виконанню на всій території України.
Суд вказує, що підставою для призначення позапланової перевірки є отримання податковим органом ухвали слідчого судді про призначення перевірки.
Судом встановлено, що податковий орган, керівник податкового органу не зобов'язані перевіряти підстави ухвалення слідчим суддею рішення про призначення перевірки в межах КПК України. Після отримання керівником рішення суду про призначення перевірки суб'єкта господарювання у межах кримінального провадження, такий керівник зобов'язаний призначити перевірку відповідно до вимог пп. 78.1.11 п. 78.1 та п. 78.4 ст. 78 ПК України.
Як вже зазначалося вище, позапланову документальну виїзну перевірку позивача призначено за наказом № 986 від 14.02.2018 року відповідно до п.п. 20.1.4. п.20.1, ст.20, пп.75.1 ст.75, пп.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, відповідно до якого така перевірка здійснюється, якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесене ними відповідно до закону, в даному випадку Головним управлінням ДФС у Львівській області було отримано ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва Осаулов А.А.,від 17.11.2017 року по справі № 761/41079/17 пр. №1-кс/26159/2017.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу визнання протиправним та скасування наказу № 986, не знайшли свого обґрунтування в ході судового розгляду та не підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд –
в и р і ш и в :
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега Старт" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Львівського апеляційної адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 04 червня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.