Рішення № 74447971, 30.05.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2018
Номер справи
822/1081/18
Номер документу
74447971
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1081/18

РІШЕННЯ

іменем України

30 травня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участі:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Наказ начальника ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018 року №295 «Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги» в частині скасування у пункті 1 Наказу ГУНП в Хмельницькій області від 16.11.2017 року №1952 «Про виплату одноразової грошової допомоги» - абзацу щодо виплати ОСОБА_1, інваліду II групи, одноразової грошової допомоги;

- визнати протиправними дії Начальника ГУНП в Хмельницькій області щодо відмови у затвердженні Висновку про призначення ОСОБА_1, інваліду II групи, підполковнику поліції, старшому оперуповноваженому в особливо важливих справах відділу організаційно-аналітичної роботи управління протидії наркозлочинності ГУНП України в Хмельницькій області одноразової грошової допомоги від 16 лютого 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1, інваліду II групи, підполковнику поліції, старшому оперуповноваженому в особливо важливих справах відділу організаційно-аналітичної роботи управління протидії наркозлочинності ГУНП в Хмельницькій області одноразову грошову допомогу у порядку та розмірі, визначеному відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року, відповідно до п.4 частини 1 ст.97 України «Про Національну поліцію».

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ:

згідно з позовною заявою позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що відповідно до положень Закону України "Про Національну поліцію" та Наказу МВС України №4 від 11.01.2016 року, яким затверджено Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІ групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в поліції. Вважає протиправним наказ ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018 року №295 «Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги» в частині скасування у пункті 1 Наказу ГУНП в Хмельницькій області від 16.11.2017 року №1952 «Про виплату одноразової грошової допомоги» - абзацу щодо виплати йому одноразової грошової допомоги та безпідставною відмову ГУНП в Хмельницький області у призначенні одноразової грошової допомоги.

Позивач, представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні, наданому відзиві на позовну заяву просив суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначив, що 07.11.2017 року з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням другої групи інвалідності позивач звернувся до начальника ГУНП в Хмельницькій області з відповідною заявою (рапортом), до якої долучив необхідний пакет документів визначений Порядком №4. 09.11.2017 року складено висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги. 14.11.2017 року начальник ГУНП в Хмельницькій області на підставі п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» затвердив вказаний вище висновок. 16.11.2017 року прийнято рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, шляхом видання відповідного наказу.

Однак, в подальшому у зв'язку з уточненням розподілу асигнувань на 2018 рік матеріали ОСОБА_1 на виплату одноразової грошової допомоги були переглянуті та встановлено, що у позивача відсутнє право на отримання такої допомоги, оскільки звільнення зі служби в поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ:

Позивач - ОСОБА_1 з 01.09.1997 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах МВС України, та з 07.11.2015 року по 06.09.2017 року - в органах Національні поліції.

Наказом т.в.о.начальника ГУНП в Хмельницькій області № 304о/с від 06.09.2017 року позивач звільнений зі служби в поліції на підставі пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 06.09.2017 року.

Згідно виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №1003795 від 09.10.2017 року Хмельницька обласна МСЕК встановила позивачу ІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції.

Згідно протоколу засідання військово-лікарської комісії з установлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм у колишніх працівників органів внутрішніх справ та НП № 70 від 13.09.2017 року зазначено, що захворювання позивача пов'язане з проходженням служби.

Відповідно до постанови ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" з установлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у колишніх працівників органів внутрішніх справ та НП із числа осіб рядового й начальницького складу захворювання ОСОБА_1 пов'язане з проходженням служби в поліції.

07.11.2017 позивач звернувся до ГУНП в Хмельницькій області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням ІІ групи інвалідності на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

14.11.2017 року начальником Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 на підставі підпункту 4 частини 1 ст.97 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про національну поліцію" в розмірі 144000 грн.

16.11.2017 року начальником ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №1952 "Про виплату одноразової грошової допомоги", відповідно до ст. 97-101 Закону України "Про Національну поліцію" (зі змінами), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4, яким позивачу призначено одноразову грошову допомогу.

16.02.2018 року Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області був складений висновок про відмову у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 144000 грн. відповідно до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» .

22.02.2018 року начальником ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", а саме п.7 скасувати в пункті 1 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 16.11.2017 року № 1952 "Про виплату одноразової грошової допомоги" абзац щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, інваліду II групи, одноразову грошову допомогу в сумі 144000 грн.

Листом від 26.02.2018 року № 29/Л - 80 Головне Управління Національної поліції в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що у зв'язку з уточненням розподілу асигнувань на 2018 рік на виплату ОГД матеріали позивача були переглянуті та встановлено, що звільнення зі служби в поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах статті 97 Закону України «Про Національну поліцію». Встановлено, що звільнення зі служби не відповідає вимогам ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» . Тому був складений висновок від 16.02.2018 року про відмову у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 144000 грн. відповідно до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» та виданий наказ №295 від 22.02.2018 про скасування виплати одноразової допомоги, раніше призначеної наказом № 1952 від 16.11.2017 року.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ:

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, порядок проходження служби в Національній поліції України, а також їх соціальний захист визначає Закон України "Про національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону № 580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Пунктом 4 частини 1 статті 99 Закону № 580-VII передбачено, що розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року (далі - Порядок №4).

Підпунктом 4 пункту 4 розділу 1 Порядку № 4 передбачено випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: 4) пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.

Згідно з п. 2 р. ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання ОГД є у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи органів поліції, навчальних закладів у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).

У разі коли такий орган (заклад, установу) ліквідовано, заява подається до органу (закладу, установи) за місцем зберігання особової справи.

Для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає:

1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;

2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);

3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);

4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;

5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;

7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності);

8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з п.1, п.2 розділу IV Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу III, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).

У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.

Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє:

1) по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій;

2) у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

3) у навчальних закладах - керівник відповідного органу, закладу або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Пунктом 3 розділу IV Порядку №4 рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.

ПОЗИЦІЯ СУДУ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

З аналізу вищезазначених правових норм вбачається, що право на отримання передбаченої пунктом 4 частини 1 статті 97 Закону № 580-VII одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності, виникає у поліцейського з дати встановлення втрати працездатності, зазначеної в довідці медико-соціальної експертної комісії, а підставою для її призначення та виплати – встановлення інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції.

Згідно з частиною 1 статті 101 Закону № 580-VIII призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги. Інші підстави для відмови щодо призначення одноразової грошової допомоги Законом № 580-VII не передбачені.

Отже, ані Законом № 580-VII ані Порядком № 4 не встановлені обмеження щодо реалізації поліцейським права на отримання такої допомоги в залежності від дати чи підстави звільнення зі служби в органах Національної поліції.

Як зазначалось вище, наказом т.в.о.начальника ГУНП в Хмельницькій області № 304о/с від 06.09.2017 року позивач звільнений зі служби в поліції на підставі пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 06.09.2017 року.

Згідно виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №1003795 від 09.10.2017 року Хмельницька обласна МСЕК встановила позивачу ІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції.

07.11.2017 позивач звернувся до ГУНП в Хмельницькій області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням ІІ групи інвалідності на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

Отже, право на отримання грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону № 580-VII виникло у позивача з 09.10.2017 року (з дати встановлення інвалідності). Передбачені частиною 1 статті 101 Закону № 580-VIII обставини, за наявності яких така допомога позивачу не призначається, відсутні.

Тому, відповідач безпідставно наказом начальника ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018 року №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги" скасував п.1 Наказу ГУНП в Хмельницькій області від 16.11.2017 року №1952 "Про виплату одноразової грошової допомоги" щодо виплати ОСОБА_1 інваліду другої групи, одноразової грошової допомоги.

Доводи відповідача щодо відсутності підстав для призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, передбачених статтею 97 Закону № 580-VIII, оскільки позивач звільнений зі служби в поліції не внаслідок причин, зазначених у статті 97 Закону України "Про національну поліцію", а за власним бажанням, суд вважає необґрунтованими, оскільки право на отримання такої допомоги виникає у поліцейського відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону № 580-VII та пункту 1 розділу ІІ Порядку № 4 з дати, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії і не залежить від дати чи причини звільнення зі служби в поліції.

Суд також враховує, що право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням групи інвалідності підтверджене самим відповідачем, який на підставі Висновку від 09.11.2017 року про призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 144000 грн., затвердженого начальником ГУНП в Хмельницький області 14.11.2017 року, видав наказ №1952 від 16.11.2017 року "Про виплату одноразової грошової допомоги". Повторний перегляд питання щодо призначення поліцейському одноразової грошової допомоги та скасування відповідного наказу про її призначення органом, який призначив таку допомогу, ані Законом № 580-VIII ані Порядком № 4 не передбачене.

У пункті 50 рішення по справі «Щокін проти України» Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом».

Призначена на підставі Висновку від 09.11.2017 року, затвердженого начальником ГУНП в Хмельницький області 14.11.2017 року, та наказу №1952 від 16.11.2017 року одноразова грошова допомога в розмірі 144000 грн. є власністю позивача. Тому скасувавши наказ про її призначення відповідач позбавив позивача права на володіння зазначеним майном у спосіб, не передбачений законом.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

У пункті 53 Рішення по справі “Федорченко та Лозенко проти України” (заява №387/03), Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів суд керується критерієм доведення “поза розумними сумнівом”; тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими та узгодженими.

В процесі судового розгляду спору на підтвердження правомірності наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018 року №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги" в частині скасування п.1 Наказу ГУНП в Хмельницькій області від 16.11.2017 року №1952 "Про виплату одноразової грошової допомоги" щодо виплати ОСОБА_1 інваліду другої групи, одноразової грошової допомоги, відповідачем не наведено суду аргументів, які б відповідали зазначеним вище критеріям доведення “поза розумними сумнівом”, та не надано належних та допустимих доказів, які спростовують доводи позивача.

Тому, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування Наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018 року №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги" в частині скасування п.1 Наказу ГУНП в Хмельницькій області від 16.11.2017 року №1952 "Про виплату одноразової грошової допомоги" щодо виплати ОСОБА_1 інваліду другої групи, одноразової грошової допомоги, а також визнання протиправними дій Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, необхідно задовольнити.

Стосовно позовної вимоги позивача зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі та порядку передбаченому Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 року №4 та відповідно до п.4. ч.1 ст.97 Закону України "Про національну поліцію" у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Щодо доводів відповідача, що призначення та виплата такої одноразової грошової допомоги є виключною компетенцією та дискреційними повноваженнями Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, слід зазначити наступне.

У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Аналогічна правова позиція з урахуванням висновків Верховного Суду України наведена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 19.05.2016 року у справі К/800/32729/15.

З огляду на наявність у суду права за умови задоволення вимог адміністративного позову прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчити певні дії, а також враховуючи протиправність дій суб'єкта владних повноважень - Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, та безпідставної відмови в наданні такої допомоги, суд приходить до висновку, що позивачем обрано вірний спосіб захисту порушених прав, у зв'язку з чим вказана вимога також підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.

Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Наказ начальника ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018 року №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги" в частині скасування п.1 Наказу ГУНП в Хмельницькій області від 16.11.2017 року №1952 "Про виплату одноразової грошової допомоги" щодо виплати ОСОБА_1 інваліду другої групи, одноразової грошової допомоги, а також дії Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі та порядку передбаченому ст.97, 99 Закону України "Про національну поліцію" Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 року №4 у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29001, ідентифікаційний код - НОМЕР_1).

Відповідач: Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29017, код ЄДРПОУ - 40108824).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 04 червня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_4