
10.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
30 травня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/730/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні справу
за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2
до управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області
про визнання дій протиправними та стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - представник) в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації щодо зняття призначеної та перерахованої субсидії у сумі 13646,39 грн з особового рахунку ОСОБА_2 № НОМЕР_1 у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства за договором постачання природного газу, та у сумі 301,27 грн з особового рахунку ОСОБА_2 № НОМЕР_3 у Старобільському РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" за договором постачання електроенергії;
- стягнути з управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації як з суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_2 кошти в сумі 13947,66 грн для відшкодування шкоди, заподіяної протиправними діями управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач з 27 жовтня 2015 року є отримувачем субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до особової справи від 24 листопада 2015 року № 507692 субсидія призначена позивачу на період з жовтня 2015 року по вересень 2016 року включно щомісячно в сумі 1886,10 грн. Призначену субсидію в сумі 13646,39 грн відповідач перерахував на особовий рахунок позивача № НОМЕР_1 у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства по договору газопостачання природного газу, по договору укладеному між позивачем та Старобільським міжрайонним управлінням по експлуатації газового господарства, та в сумі 301,27 грн на особовий рахунок позивача № НОМЕР_3 у Старобільському РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" по договору на постачання електроенергії, укладеного між позивачем та Старобільським РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання".
26 лютого 2018 року листом за № 01-10/766 відповідач повідомив позивача про виявлення факту зайвого нарахування субсидії у період з жовтня 2015 року по вересень 2016 року у зв'язку з отриманням позивачем компенсаційних виплат у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, які не вказані у декларації, та про знаття сум виплаченої субсидії з особових рахунків позивача у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства по договору газопостачання природного газу та Старобільському РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання".
Перевіривши стан своїх особових рахунків позивач виявив, що у лютому 2018 року на його особовому рахунку № НОМЕР_1 у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства по договору газопостачання природного газу та № НОМЕР_3 у Старобільському РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" виникла заборгованості в сумі 13646,39 грн та 301,27 грн відповідно.
Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать діючому законодавству та порушують його конституційні права та свободи.
З посиланням на норми пунктів 3, 7, 8, 12, 13, підпункту 10 пункту 14, підпункту 3 пункту 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 752), частини другої статті 22 Цивільного кодексу України представник позивача вважає, що відповідачем протиправно знято надані за субсидією кошти з особових рахунків позивача, у зв'язку з чим є підстави для задоволення позову та стягнення коштів на його користь.
Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 04 травня 2018 року за вхідним реєстраційним № 10603/2018, подало відзив на позовну заяву від 27 квітня 2018 року за № 01-10/1551, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 47-49).
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що відповідно до пункту 8 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення № 848), для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення.
Відповідно до пункту 13 Положення № 848 для призначення субсидії громадянин подає до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Отже, отримувач субсидії зобов'язаний внести в декларацію всі види доходів осіб фактично проживаючих у житловому приміщенні, за що несе відповідальність, а підрозділ соціального захисту населення має направити відповідні запити і отримати інформацію про розмір доходів, які задекларував заявник. Тому саме інформація про види доходів, яка зазначена в декларації заявником, надає можливість органу соціального захисту населення визначити, де саме можливо отримати інформацію про розмір доходів заявника. За таких обставин заявник не несе відповідальності за інформацію про розміри доходів, яку він надав, але відповідає за достовірність інформації про види доходів зазначені ним в декларації.
27 жовтня 2015 року позивач вперше звернувся за призначенням субсидії, подавши при цьому відповідну заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, що звернулися за призначенням субсидії (далі - Декларація). В ІІ розділі Декларації «Всі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні осіб» позивачем зазначено лише один вид доходу, який отримує він та його дружина, а саме - пенсія, а також власноруч зазначив, що «інших доходів не має» і завірив декларацію власним підписом.
На виконання пункту 8 Положення № 848 відповідачем отримано інформацію про розмір доходів, зазначених в Декларації позивача, а саме розмір пенсії позивача та його дружини. В органах Державної фіскальної служби відсутня інформація про доходи, отримані від соціальних виплат, в тому числі від Фондів соціального страхування, оскільки з цих виплат не сплачуються податки, а позивач не зазначив про факт отримання таких доходів в Декларації, у відповідача не було підстав для направлення запитів в органи соціального страхування.
У лютому 2018 року, під час перевірки, Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області виявлено факт отримання позивачем від Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України компенсаційних виплат у розмірі 2963,61 грн щомісячно, в тому числі у період, за який доходи бралися для розрахунку розміру субсидії, а саме з липня 2015 року по вересень 2015 року включно, і які позивач приховав. Даний факт вплинув на визначення розміру субсидії. Так, субсидія позивачу нарахована у розмірі 1886,10 грн щомісячно, а з урахуванням прихованої суми доходу розмір субсидії складає 776,02 щомісячно, тобто розмір субсидії було значно збільшено.
Оскільки позивач перебуває на обліку у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і отримував компенсаційні виплати ще до моменту звернення до відповідача з заявою про призначення субсидії та йому достовірно було відомо про отримання ним цього виду доходу, то запис в Декларації «інших доходів не маю», зазначений у графі «Вид доходу» зроблений ним свідомо.
З урахуванням виявленої інформації на виконання абзаців другого, восьмого пункту 20 Положення № 848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», відповідачем припинено виплату субсидії позивачу з лютого 2018 року та направлено повідомлення про повернення до бюджету коштів шляхом зняття 13646,30 грн з особового рахунку позивача у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства та 301,27 грн у Старобільському РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання".
Втім відповідач погоджується з позивачем, що поверненню підлягала сума субсидії виплачена надміру (за винятком субсидії, на яку мав право позивач з урахуванням суми доходу, яку він приховав), яка згідно розрахунку складає 7770,56 грн, а не вся сума субсидії, перерахована на рахунки позивача за цей період. Тому, кошти зняті відповідачем безпідставно з рахунку позивача у розмірі 6177,10 грн (13947,66 грн - 7770,56 грн) повернуті відповідачем на особовий рахунок позивача у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства, з якого ці кошти були зняті, а не особисто позивачу, до початку розгляду справи по суті.
Відповідач вважає вимогу щодо виплати коштів особисто позивачу безпідставною, оскільки він не сплачував зазначені кошти в рахунок погашення заборгованості, яка виникла внаслідок зняття коштів з його особових рахунків, внаслідок чого позов в частині стягнення коштів в сумі 6177,10 грн задоволенню не підлягає, оскільки кошти повернуті відповідачем добровільно.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
29 травня 2018 року за вхідним реєстраційним № 12468/2018 від представника позивача надійшла відповідь на відзив від 03 травня 2018 року б/н з доказами вручення відповідачу (арк. спр. 77-79). У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що у відзиві на позовну заяву позивач на власний розсуд тлумачить нормативно-правовий акт, а саме Положення № 848, зазначаючи, що "громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та визначення її розміру". Також представник позивача звернув увагу суду, що з копії Декларації від 27 жовтня 2015 року вбачається, що фраза "інших доходів не маємо" виконана у інший спосіб, чим загальний текст. Тому відповідачем передчасно зроблено висновки, що позивачем свідомо подані документи з недостовірними відомостями. Твердження відповідача про безпідставність стягнення шкоди безпосередньо позивачу, вказує представник позивача, не відповідає положенням статті 56 Конституції України та частині другій статті 22 Цивільного кодексу України. Факт визнання відповідачем протиправності своїх дій і часткового відшкодування нанесеної шкоди в сумі 6177,10 грн є позитивним, але встановлення факту протиправності дій відповідача не може бути частковим, а питання відшкодування нанесеної шкоди відповідно стосується всієї суми і не може бути частковою.
Ухвалою від 16 квітня 2018 року про відкриття провадження в адміністративній справі справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (арк. спр. 1-3).
У судовому засіданні 17 травня 2018 року оголошувалась перерва до 30 травня 2018 року (арк. спр. 69-70).
У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 76). 29 травня 2018 року за вхідним реєстраційним № 12469/2018 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника (арк. спр. 81).
Представник відповідача у судовому засіданні 17 травня 2018 року проти задоволення позову заперечував, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву від 27 квітня 2018 року № 01-10/1551.
Представник відповідача у судове засідання 30 травня 2018 року не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 71). Заявою від 22 травня 2018 року за № 01-10/1812 просить розглянути справу за його відсутністю (арк. спр. 73).
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, місце проживання: АДРЕСА_1) звернувся до управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області із заявою від 27 жовтня 2015 року зареєстрованою за № 2690 про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (арк. спр. 50).
До заяви про призначення житлової субсидії позивачем серед іншого додано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, від 27 жовтня 2015 року (арк. спр. 51). Відповідно до Розділу І «Загальні відомості» поданої Декларації загальна площа житлового приміщення/будинку складає 73,2 кв. метрів; опалювальна площа - 55,3 кв. метрів; кількість поверхів у будинку - 1; особи, які зареєстровані (для орендарів - особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку: ОСОБА_2 - голова, ОСОБА_3 - дружина. Згідно з Розділом ІІ Декларації «Всі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні/будинку осіб, які зареєстровані (не зареєстровані - для орендарів)» ОСОБА_2 та ОСОБА_3 отримують пенсію. Також у цьому розділі зазначено, що інших доходів зазначені особи не мають.
Відповідно до свідоцтва виконкому Старобільської районної Ради народних депутатів про право власності на домоволодіння від 3 липня 1989 року, зареєстрованого Старобільським бюро технічної інвентаризації 03 липня 1989 року за № 31, домоволодіння, розташоване по вулиці АДРЕСА_2, селище Лиман, належить громадянину ОСОБА_2 (арк. спр. 12).
Згідно з довідкою про доходи членів сім'ї за період липень-вересень 2015 пенсія ОСОБА_2 склала 11712,81 грн (3904,27 грн - щомісячно), ОСОБА_3 - 3776,19 грн (1258,73 грн - щомісячно) (арк. спр. 52).
Відповідно до розрахунку субсидії на ЖКП до особової справи № 507692 середньомісячний сукупний дохід сім'ї складає 5163,00 грн; середньомісячний дохід на одного члена сім'ї складає - 2581,50 грн; частка середньомісячного сукупного доходу 14,56 % - 751,73 грн (арк. спр. 52).
Рішенням управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області від 24 листопада 2015 року б/н про призначення субсидії ОСОБА_2, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_3, призначено житлову субсидію на площу 62,52 кв. метри з жовтня 2015 року по вересень 2016 року включно. Субсидію розраховано на 7 місяців, з жовтня 2015 року по квітень 2016 року включно щомісячно в сумі 1886,10 грн, з яких 1846,97 грн щомісячно - на особовий рахунок № НОМЕР_4, відкритий у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства за договором постачання природного газу, та 39,13 грн щомісячно на особовий рахунок № НОМЕР_3 у Старобільському РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" за договором постачання електроенергії (арк. спр. 52).
Повідомленням управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області від 24 листопада 2015 року б/н про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 507692 позивача повідомлено про призначення йому субсидії на оплату газового опалення та електроенергії (арк. спр. 13).
Відповідно до листа від 11 січня 2018 року № 135/03-3 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Луганській області на запит Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області надало останньому інформацію щодо осіб, які мешкають на території Старобільського та Новоайдарського районів Луганської області та за період з 01 січня 2013 року по 07 вересня 2016 року отримували страхові виплати та медико-соціальні послуги в робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області, серед яких є ОСОБА_2. Згідно наданої інформації ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, Луганська область, село Лиман) у лютому 2013 року нараховано суму виплати 2390,45 грн, за період з березня 2013 року по грудень 2014 року - 2746,62 грн щомісячно, за січень 2015 року - 5133,51 грн, за період з лютого 2015 року по вересень 2016 року - 2963,61 грн щомісячно (арк. спр. 53, 53 зв.).
Листом від 26 лютого 2018 за № 01-10/766 відповідач повідомив позивача, що в результаті перевірки його особової справи Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області встановлено, що останнім отримані компенсаційні виплати від Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Сума зайво перерахованої субсидії з грудня 2015 року по листопад 2016 року буде повернута шляхом зняття суми у розмірі 13646,30 грн з особового рахунку у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства та у розмірі 301,27 грн - з особового рахунку у Старобільському РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання". Також позивача проінформовано про те, що з лютого 2018 року йому припинено виплату субсидії (арк. спр. 14, 55).
Відповідно до повідомлення управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області від 26 лютого 2018 року б/н про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 507692 серед іншого позивачу відмінено житлову субсидію, призначену з 01 січня 2018 року по 30 квітня 2018 року через подання невірних даних (арк. спр. 15).
Згідно з витягом з особового рахунку № НОМЕР_1 від 16 березня 2018 року № 06-01/11/324, наданого Старобільським міжрайонним управлінням по експлуатації газового господарства з рахунку позивача у лютому 2018 року знято суму субсидії у розмірі 13646,39 грн, внаслідок чого за позивачем станом на 01 березня 2018 року обліковувалась заборгованість у розмірі 16733,29 грн (арк. спр. 16).
На особовому рахунку № НОМЕР_3, відкритому у Старобільському РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" за договором постачання електроенергії за позивачем також станом на 01 березня 2018 року обліковувалась заборгованість у розмірі 214,91 грн у зв'язку із зняттям субсидії у розмірі 301,27 грн (арк. спр. 17-18).
Відповідно до розрахунку обов'язкової частки платежу для домогосподарства ОСОБА_2 (з урахуванням прихованих доходів), розрахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», розрахунку розміру субсидії ОСОБА_2 (з урахуванням прихованих доходів), та розрахунку суми зайво сплаченої субсидії, яка належить поверненню до бюджету, обов'язкова частка плати за послуги для домогосподарства ОСОБА_2 на одну особу з урахуванням прихованих доходів складає 22,91 % від середньомісячного сукупного доходу, що в грошовому еквіваленті складає 1861,81 грн на місяць; розмір щомісячної субсидії - 776,02 грн; сума, яка належить поверненню до бюджету за період субсидії (7 місяців) складає 7770,56 грн (арк. спр. 54).
26 квітня 2018 року відповідачем за період з 01 жовтня 2015 року по 29 лютого 2016 року донараховано субсидію у розмірі 6177,10 грн по особовому рахунку позивача № НОМЕР_4 у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства, про що свідчить повідомлення про дорахунок до особової справи № 507692 (арк. спр. 56).
Відповідно до розрахунку розміру субсидії ОСОБА_2 на електроенергію (з урахуванням прихованих доходів) від 21 травня 2018 року № 01-10/1811 за опалювальний період з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року загальна сума субсидії на електроенергію ОСОБА_2 (з урахуванням прихованого доходу), яка підлягає поверненню на рахунок позивача у Старобільському РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання", складає 141,41 грн (арк. спр. 74).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення № 848.
Пунктом 2 Положення № 848 закріплено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 848 субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу (в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).
Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію (пункт 6 Порядку № 848 в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).
Відповідно до пункту 7 Порядку № 848 субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія (в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік. До середньомісячного сукупного доходу пенсіонера враховується розмір пенсійної виплати за місяць, що передує місяцю, з якого призначається субсидія (пункт 12 Порядку № 848 в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).
Згідно з пунктом 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050) (далі - Положення № 848), для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності). Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (пункт 13 в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).
Відповідно до пункту 8 Положення № 848 для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з нарахованих особам доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня»). До сукупного доходу не враховуються сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів, оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, допомога громадських та благодійних організацій, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності (зазначена редакція діяла до 21 вересня 2016 року).
Таким чином, у межах спірних правовідносин щомісячні страхові виплати, які отримував позивач в робочому органі виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області, на час звернення із заявою про призначення субсидії враховувались до сукупного доходу для призначення субсидії і, оскільки зазначені відомості впливають на визначення розміру субсидії, позивач несе відповідальність за те, що зазначені доходи не були зазначені ним в Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, від 27 жовтня 2015 року.
Через те, що зазначене порушення виявлено у січні 2018 року, відповідачем правомірно застосовано редакцію пункту 20 Положення № 848, яка діяла з 01 січня 2018 року та серед іншого передбачала, що надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.
Оскільки незазначені позивачем у Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, від 27 жовтня 2015 року відомості про щомісячні страхові виплати, які отримував позивач в робочому органі виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Луганській області, впливають на визначення розміру субсидії, а не на встановлення права на призначення субсидії, відповідачем протиправно знята уся сума призначеної за період з 1 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року субсидії у розмірі 13947,66 грн, у тому числі у сумі 13646,39 грн з особового рахунку позивача № НОМЕР_1 у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства за договором постачання природного газу, та у сумі 301,27 грн з особового рахунку позивача № НОМЕР_3 у Старобільському РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" за договором постачання електроенергії.
Разом з тим, на час вирішення справи безпідставно знята сума субсидії з особового рахунку позивача № НОМЕР_1 у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства за договором постачання природного газу, повернута позивачу, що визнається представником останнього у відповіді на відзив та підтверджено матеріалами справи. Однак, протиправно знята сума призначеної за період з 1 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року субсидії у розмірі 141,41 грн станом на час вирішення справи на особовий рахунок позивача № НОМЕР_3 у Старобільському РЕМ ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» не повернута.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки відповідно до пункту 20 Положення № 848 відповідачем суму субсидії повернуто шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків позивача на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг, з метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним): зобов'язати управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повернути на особовий рахунок ОСОБА_2 № НОМЕР_3 у Старобільському РЕМ ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» протиправно зняту суму призначеної за період з 1 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року субсидії у розмірі 141,41 грн.
Позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача коштів в сумі 13947,66 грн на відшкодування майнової шкоди (відшкодування збитків), заподіяної протиправними діями управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, залишаються судом без задоволення з таких підстав.
За загальним правилом, яке встановлено у частині першій статті 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків (майнової шкоди) у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
У частині другій статті 22 Цивільного кодексу України визначено, що майнова шкода виражається у формі збитків. В свою чергу збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до частини першої статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Статтею 1173 Цивільного кодексу України передбачено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Для настання такої відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди; протиправна поведінка заподіювача шкоди; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача.
Разом з тим, у межах спору не встановлено завдання відповідачем шкоди позивачу, що виключає настання відповідальності.
З огляду на викладене позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 704,80 грн.
Оскільки позов задовольняється частково, відповідно до приписів частини третьої статті 139 КАС України суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 352,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, місце проживання: АДРЕСА_1) до управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 03197055, місцезнаходження: 92703, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, вул. Центральна, буд. 36) про визнання дій протиправними та стягнення коштів задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області щодо зняття з особового рахунку ОСОБА_2 № НОМЕР_3 у Старобільському РЕМ ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» суми призначеної за період з 1 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року субсидії у розмірі 141,41 грн (сто сорок одна грн 41 коп.).
Зобов'язати управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повернути на особовий рахунок ОСОБА_2 № НОМЕР_3 у Старобільському РЕМ ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» протиправно зняту суму призначеної за період з 1 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року субсидії у розмірі 141,41 грн (сто сорок одна грн 41 коп.).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 03197055, місцезнаходження: 92703, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, вул. Центральна, буд. 36) на користь ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, місце проживання: АДРЕСА_1) судовий збір в сумі 352,40 грн (триста п'ятдесят дві грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 04 червня 2018 року.
Суддя Т.І. Чернявська