
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/5046/17
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
04 червня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФУ у Львівській області) про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Позов, підписаний ОСОБА_1 27.12.2017, надійшов до суду цього ж дня. Суд 02.01.2018 відкрив провадження у цій справі. ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України та вважає, що ГУ ПФУ у Львівській області безпідставно не здійснює йому перерахунок пенсії та виплату перерахованої пенсії, хоча отримало від ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області довідку від 17.05.2017 № 91-01221 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії в порядку, визначеному постановою КМУ №45 від 13.02.2008. Тому позивач просить суд спонукати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років та виплачувати таку ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 17.05.2017 № 91-01221, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення, а також виплатити йому недоотриману різницю, що виникла після перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідач позов заперечував з мотивів, викладених у відзиві (а.с.38-41). Зокрема, вказував на те, що на виконання листа ПФУ від 28.03.2017 №9493/02-23 скерував 07.04.2017 до ліквідаційної комісії ГУ МВС у Львівській області списки осіб (куди включено і позивача) для надання довідок про грошове забезпечення, необхідних для перерахунку пенсій з врахуванням постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Для забезпечення проведення перерахунку пенсій цим особам Пенсійний Фонд України сформував та направив до Міністерства соціальної політики України потребу в бюджетних коштах. Щодо перерахунку пенсії, то відповідач таке рішення (про перерахунок чи відмову в перерахунку) не приймав, оскільки Законом України «Про державний бюджет на 2017 рік» не було передбачено коштів для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ відповідно до норм грошового забезпечення поліцейських, передбачених Постановою КМУ № 988, питання про виділення додаткових коштів Мінсоцполітики України не вирішило.
Ухвалою від 11.05.2018 суд повідомив учасників справи, що постановить судове рішення у цій справі 25.05.2018. У зв’язку з відсутністю головуючого на роботі (перебування у відрядженні) суд приймає судове рішення у цій справі в перший робочий день головуючого, а саме - 04.06.2018. На підставі частини дев’ятої статті 205 КАС України суд ухвалив завершити розгляд справи та постановити судове рішення в письмовому провадженні.
Суд зупиняв провадження у цій справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/8/18 за позовом ОСОБА_2 до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Як видно з відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/Review/72290243), 15.02.2018 Верховний Суд прийняв рішення в цій зразковій адміністративній справі, яке набрало законної сили 17.03.2018, та виділив такі ознаки типових справ:
1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»;
2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу;
3) предмет спору: бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання ГУ ПФУ в області здійснити перерахунок та виплату пенсії особі з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ. Слід зауважити, що Суд окремо виділив такі обставини зразкової справи, які:
І) обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм:
висновки в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо:
- визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських;
- зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
ІІ) можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі:
при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними. Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам.
26.04.2018 відповідач подав суду клопотання (а.с. 52-54), просить закрити провадження у цій справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України). Покликається на те, що 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено порядок проведення перерахунку та виплати перерахованих сум пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та внесено відповідні зміни в постанову КМУ № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання цієї Постанови КМУ та відповідної вказівки МВС України ліквідаційна комісія ГУ МВС у Львівській області видала щодо ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення від 20.03.2018, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Представник відповідача пояснила, що на підставі цієї довідки ГУ ПФУ у Львівській області провело ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016. З 01.05.2018 розпочато виплату пенсії в новому (підвищеному) розмірі, доплата за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 включена у відомість квітня 2018 та виплачена. Доплата за 2016-2017 буде здійснюватися в порядку та строки, визначені Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018. Ці обставини, на переконання відповідача, свідчать про відновлення законних прав та інтересів позивача, а тому немає потреби визнавати бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області протиправною після такого виправлення.
Позивач проти задоволення цього клопотання заперечує (а.с.65-68), оскільки вважає, що повинен отримати різницю між виплаченою та донарахованою сумою пенсії за період 2016-2018 років одразу, а не у порядку, визначеному Постановою №103. Також звертає увагу суду на те, що при здійсненні перерахунку ГУ ПФУ невірно застосувало відсоток основного розміру пенсії (70% замість 90%), і це призвело до нарахування пенсії у меншому розмірі; вважає, що при перерахунку слід застосувати розмір відсотку основної пенсії, застосований при її первісному нарахуванні, а саме 90%.
Суд при вирішенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України керується такими міркуваннями:
Станом на дату відкриття провадження ця справа мала ознаки типової справи, визначені рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № Пз/9901/8/18.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі – Постанова №103), відповідно до якої вирішено:
- перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
1) з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
2) з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми (ч.3 Постанови №103);
- … Міністерству внутрішніх справ … після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (ч.7 Постанови №103);
- внести відповідні зміни в Постанову КМУ № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд розцінює факт прийняття 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України Постанови №103 як належну реакцію Уряду на системну проблему (нездійснення територіальними органами ПФУ перерахунку пенсії десяткам тисяч пенсіонерів органів внутрішніх справ через відсутність бюджетного фінансування таких виплат), щодо якої Верховний Суд висловив правову позицію про необхідність її врегулювання шляхом здійснення перерахунку пенсій цим особам.
Міністерство внутрішніх справ України на виконання Постанови №103 дало вказівку своїм територіальним підрозділам скерувати в територіальні підрозділи ПФУ нові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) у визначеному ч. 3 Постанови №103 порядку. 28.02.2018 МВС України повідомило Пенсійний Фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності Постановою № 103, а також про формування та надіслання територіальним органам ПФУ довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (а.с.58).
20.03.2018 ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Львівській області сформувала та скерувала відповідачеві довідку № 91-01221 (а.с.56) про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), відповідно до якої розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними за січень 2016 за прирівняною посадою поліцейського становить 12015 грн. Для порівняння - в довідці № 91-01221 від 17.05.2017 (а.с.12), про яку вказує ОСОБА_1 у позовній заяві, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії був таким ж - становив 12015 грн. Отже, здійснення перерахунку на підставі нової довідки не вплинуло на права позивача, оскільки перерахунок здійснювався виходячи з тієї ж суми грошового забезпечення.
ГУ ПФУ у Львівській області на підставі довідки від 20.03.2018 № 91-01221 провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 (а.с.55). Станом на 01.04.2018 пенсійна виплата (з надбавками) ОСОБА_1 становить 9665,03 грн. (основний розмір пенсії позивача становить 8410,50 грн. та обчислений відповідачем виходячи з 70% розміру грошового забезпечення (вислуга років 40). Представник відповідача пояснив, що виплата доплати здійснюється відповідачем в порядку та строки, визначені Постановою КМУ №103.
Звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом зумовлене тим, що територіальний орган ПФУ, отримавши у встановленому Постановою №45 порядку довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, не проводив перерахунку пенсії. Тобто підставою позову була протиправна бездіяльність відповідача, а як спосіб захисту прав своїх прав позивач просив суд зобов’язати (спонукати) ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки № 91-01221 від 17.05.2017 та виплатити йому недоотриману різницю, що виникла після перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року. Ця справа відповідала ознакам типової справи.
Після прийняття Постанови № 103 та реалізації її положень ситуація змінилося: територіальний підрозділ МВС надав територіальному підрозділу ПФУ нову належно оформлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 22.03.2018. ГУ ПФУ на підставі цієї довідки здійснило перерахунок пенсії з 01.01.2016 та з 01.05.2018 виплачує її у новому (підвищеному розмірі). Виплата донарахованої за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 пенсії здійснюється пенсіонерам МВС в порядку, визначеному Постановою КМУ №103.
Отже, право позивача на перерахунок пенсії та її виплату в новому розмірі відновлене відповідачем, визнання бездіяльності відповідача за таких обставин не потрібне для повного відновлення прав позивача.
Суд не бере до уваги аргумент позивача про те, що виплата доплати до пенсії за 2016-2017 відтермінована/розтермінована, а тому його права відновлені лише частково. Суд пам’ятає, що повноваження КМУ встановлювати умови, розміри та порядок перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», прямо передбачені ч. 4 ст. 63 цього закону. Уряд визначив такий порядок та умови, прийнявши Постанову №103, та визначив порядок виплати сум доплати до пенсії за 2016-2018 роки, що виникли у зв’язку із проведеним перерахунком пенсії. Очевидно, що встановлення такого порядку зумовлене тим, що держава повинна профінансувати з державного бюджету виплату значних сум (з огляду на кількість пенсіонерів МВС та суми донарахованих їм пенсій) та не має ресурсів зробити це одразу. З огляду на те, що новий (перерахований) розмір пенсії з 01.05.2018 виплачується у повному обсязі, а порядок виплати сум доплати, що виникла у зв’язку із перерахунком, визначений повноважним органом (КМУ), - суд вважає такий підхід держави обґрунтованим та пропорційним до ситуації, що склалася.
Щодо доводів позивача про те, що в процесі перерахунку пенсії відповідач 28.03.2018 протиправно застосував невірний відсоток розміру грошового забезпечення (70 замість 90) для визначення основного розміру пенсії, то такі не можуть досліджуватися та оцінюватися судом у цьому провадженні. Предмет доказування у цій справі суд чітко окреслив вище – позов про спонукання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 обґрунтовано посиланням на протиправну бездіяльність відповідача щодо вчинення таких дій (перерахунку). Суд встановив, що станом на дату прийняття судового рішення цей перерахунок вже зроблено. Суд також зауважує, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 як згідно «старої» (від 17.05.2017, а.с.12), так і «нової» (від 20.03.2018, а.с. 56) довідки залишився незмінним, тому ця обставина не має значення для вирішення цього спору. Натомість твердження ОСОБА_1 про те, що вже в процесі здійснення перерахунку пенсії відповідач 28.03.2018 помилився/діяв протиправно, коли визначав основний розмір пенсії шляхом застосування тих чи інших відсотків від суми грошового забезпечення свідчить про те, що 28.03.2018 (дата проведення перерахунку) між сторонами виник новий спір. Це питання входить до предмету доказування та може досліджуватися судом у справі про визнання протиправними дій ГУ ПФУ при здійсненні перерахунку пенсії 28.03.2018, а не у цьому спорі щодо спонукання провести перерахунок як такий.
Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що клопотання відповідача про закриття провадження у цій справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.ст. 132, 143 КАС України, п. 5) ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачений позивачем за подання цього позову судовий збір у сумі 640 грн. слід повернути.
Керуючись ст.ст. 132, 143, 205, 238, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд –
УХВАЛИВ:
закрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Повернути ОСОБА_1 (м. Львів, вул. Ак.Павлова, 7/1; РНОКПП НОМЕР_1) з Державного бюджету України сплачений ним судовий збір у сумі 640 (шістсот сорок) гривень (квитанція ПН643 від 27.12.2017).
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Львівський окружний адміністративний суд у п’ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.
Суддя Москаль Р.М.