Рішення № 74447823, 30.05.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2018
Номер справи
812/270/18
Номер документу
74447823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

6.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

30 травня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/270/18

Луганський окружний адміністративний суду у складі:

головуючого судді - Петросян К.Є.,

при секретарі судового засідання – Дюкаревій М.І.,

за участю:

представника позивача – ОСОБА_1,

представників відповідача – ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Білокуракинської селищної ради Білокуракинського району Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

02.02.2018 ОСОБА_4 (далі позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду із позовом до Білокуракинської селищної ради Білокуракинського району Луганської області (далі Білокуракинська селищна рада або відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 06.02.2018 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання (а.с.1).

Ухвалою суду від 29.03.2018 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті (а.с.161).

Ухвалою суду від 03.05.2018 провадження у справі було зупинено до 28.05.2018 за клопотанням сторін із наданням часу для примирення (а.с.218).

З урахуванням того, що відповідно до розпорядження КМУ від 11.01.2018 № 1-р «Про перенесення робочих днів у 2018 році» 28.05.2018 є святковим та неробочим днем, питання щодо поновлення провадження у справі вирішено 30.05.2018 ухвалою суду (а.с.230).

В обґрунтування позову ОСОБА_4 зазначено таке.

08.12.2017 позивач звернулась до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га для передачі безоплатно в приватну власність для ведення особистого селянського господарства.

22.01.2018 позивача було ознайомлено з текстом рішення 39-ої сесії сьомого скликання Білокуракинської селищної ради від 17.01.2018 №39/35, яким їй відмовлено в наданні земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, у зв’язку з виниклою необхідністю у виділенні земельної ділянки для вирощування саджанців дерев для покращення благоустрою населених пунктів Білокуракинської селищної ради Білокуракинського району Луганської області.

Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та підлягаючими скасуванню, оскільки оскаржуване рішення було прийняте через 40 днів після подачі ОСОБА_4 заяви, тоді як чинним законодавством передбачений місячний строк для розгляду заяви.

Крім того, зазначає, що така підстава відмови, як необхідність у виділенні земельної ділянки для вирощування саджанців дерев для покращення благоустрою населених пунктів Білокуракинської селищної ради не передбачена Земельним кодексом України.

Також, згідно оприлюдненого на сайті відповідача поіменного голосування, питання про надання ОСОБА_4 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах смт.Білокуракине в порядку денному стояло під номером 35 та за це питання проголосували всього 16: за – 14, проти – 0, утримався – 0, не голосував – 2. Тож, на думку позивача, за її питання депутати позитивно проголовували, тоді як селищний голова прийняв рішення про відмову в задоволенні її заяви.

Крім того, 12.09.2017 позивач також зверталася до Білокуракинської селищної ради з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, в межах 4420955100:18:001, яке взагалі не було розглянуто на сесії селищної ради, рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га для передачі безоплатно в приватну власність для ведення особистого селянського господарства головою Білокуракинської селищної ради було прийнято одноособово, листом від 23.09.2017 № 3643.

Позивач зазначає, що при прийнятті оспорюваного рішення 39-ої сесії Білокуракинської селищної ради сьомого скликання не було також враховано, що ОСОБА_4 є дружиною померлого внаслідок Чорнобильської катастрофи громадянина, на підтвердження чого нею надавалося відповідне посвідчення.

З урахуванням вищевикладеного, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення 39-ої сесії Білокуракинської селищної ради Білокуракинського району Луганської області сьомого скликання № 39/35 від 17.01.2018 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах смт.Білокуракине та зобов’язати Білокуракинську селищну раду надати ОСОБА_4 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га в межах смт.Білокуракине згідно з графічним матеріалом, в порядку і спосіб, передбачений ст.118 Земельного кодексу України.

У судовому засіданні представник позивача в режимі відеоконференції підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні пред’явленому позову та просив його задовольнити. Також, 27.03.2018 позивачем через канцелярію суду надано відповідь на відзив (а.с.140-141), відповідно до якого зазначено, що діючим законодавством встановлено виключні підстави, за наявності яких заявникові може бути відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Як позивач, так і комунальне підприємство звертаючись до відповідача із заявами для отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, додали витяги з публічних карт з умовними позначенням місця розташування бажаних земельних ділянок. При цьому, відповідач у своєму відзиві зазначає, що для покращення благоустрою населених пунктів громади, рішенням постійної комісії селищної ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища від 11.12.2017 сектору з земельних питань було доручено виявити вільну ділянку на земельному масиві контур 424 в смт.Білокуракине для вирощування саджанців дерев. Зазначене, на думку представника позивача, свідчить, що відповідач умисно надав таке розпорядження, адже інформація про вільну земельну ділянку була надана ОСОБА_4 і дата реєстрації заяви співпадає з датою проведення засідання комісії.

Окрім того, межі земельних ділянок, які надані позивачем та комунальним підприємством не визначались в натурі і за умовними позначеннями можуть розміститись поруч одна з одною, що можливо визначити лише шляхом розробки проектів землеустрою. Натомість відповідач, розглядаючи питання надання дозволу на розробку проектів відведення земельних ділянок, не уточнював умови їх розміщення та інші індивідуальні ознаки. Відтак, вважає передчасними доводи відповідача про те, що позивач і комунальне підприємство «Білокуракине -комунсервіс» претендують на одну й ту саму земельну ділянку. При цьому, зазначила, що у КП «Білокуракине-комунсервіс» взагалі відсутні таки види діяльності як вирощування саджанців.

Згідно доповнення до відповіді на відзив (а.с.199-200) зазначив, що у відповідності до класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, що діє з 01.01.2012, вирощування саджанців відповідає виду економічної діяльності 01.30 Відтворення рослин. Цей клас включає вирощування посадкового матеріалу всіх видів, у тому числі черешків, кореневих пагонів та розсади, для відтворення рослин або щеплення дерев. Згідно статистичної довідки КП «Білокуракине-комунсервіс» КВЕД 01.30 не ходить до переліку КВЕДів підприємства. Крім того, відповідно до Наказу Державного комітету земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», такий вид цільового призначення земельної ділянки як вирощування саджанців дерев відсутній.

Крім того, зазначив, КП «Білокуракине-комунсервіс» подало заяву про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки 17.01.2018, в той же день у відповідності до протоколу проведення 39-ої сесії селищної ради сьомого скликання була проведена чергова сесія. Згідно даного протоколу час початку роботи сесії – 10.00 год., 17.01.2018, в той час, як у відповідності до ч.1 ст.13 глави 2 Регламенту Білокуракинської селищної ради у сесійний період пленарні засідання проводяться з 10.00 до 11.50 год., з 12.10 до 14.00 та з 15.00 до 18.00, якщо радою не буде прийнято іншого рішення. Вважає, що технічно неможливо було попередньо обговорити на пленарних засіданнях всі питання порядку денного 39 сесії.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог ОСОБА_4, 27.02.2018 через канцелярію суду надали відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначили наступне (а.с.66-70).

Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються сільськими, селищними та міськими радами виключно на їх пленарних засіданнях. Рішення селищної ради за № 39/35 від 17 січня 2018 року «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку проекту емлеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого :елянського господарства в межах смт. Білокуракине» прийнято селищною радою на пленарному засіданні селищної ради 17 січня 2018 року.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України розпорядження радами землями відповідних територіальних громад відбувається шляхом передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб (п. "б" ст. 12 ЗК України). Сільські, селищні та міські ради уповноважені надавати земельні ділянки комунальної власності у користування. До розмежування земель державної та комунальної власності це повноваження поширюється на частину державних земель в межах міст (п. 12 розд. Х "Перехідні положення" ЗК України).

Рішенням Білокуракинської селищної ради № 13/5 від 03 серпня 2016 року «Про резервування земельного масиву для житлової забудови учасникам АТО» був зарезервований земельний масив орієнтовною площею 8,97 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель комунальної власності для військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції.

На цю земельну ділянку, яка була зарезервована для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель комунальної власності для військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції, громадянка ОСОБА_4 у вересні 2017 року звернулася з заявою до Білокуракинської селищної ради про надання їй у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га та надати їй дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки на території Білокуракинської селищної ради в межах населеного пункту.

Білокуракинська селищна рада листом від 21 вересня 2017 року № 3643 запропонувала громадянці ОСОБА_4 з питання надання їй у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га звернутися до іншої сільської, селищної ради або до Головного управління Держгеокадастру щодо можливості отримання земельної ділянки.

08 грудня 2017 року (вх. № 844 від 11.12.2017 року) позивач звернулася із заявою до Білокуракинської селищної ради про надання їй у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га та надання їй дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки на території Білокуракинської селищної ради в межах населеного пункту.

29 грудня 2017 року громадянці ОСОБА_4 була надана відповідь, що згідно протоколу засідання постійної комісії селищної ради з питань збудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього родного середовища, дане питання буде розглянуто на наступній сесії дщної ради.

Зазначають, що правом розпоряджатись комунальною власністю від імені громади володіє місцева рада. На сесії ради можуть бути прийняті рішення щодо будь-яких дій з комунальним майном.

В серпні 2015 року, внаслідок об’єднання однієї селищної та семи сільких рад була утворена Білокуракинська територіальна громада з центром смт. Білокуракине. Для вирішення нагальних для громадян проблем селищною радою в 2015 році було створене комунальне підприємство «Білокуракине - комунсервіс», яке на території Білокуракинської громади виконує ряд важливих для громади завдань з благоустрою населених пунктів громади.

Для здійснення та покращення благоустрою населених пунктів громади, рішенням постійної комісії селищної ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища від 11 грудня 2017 року сектору з земельних питань селищної ради було доручено виявити вільну ділянку на земельному масиві контур № 424 в смт. Білокуракине для вирощування саджанців дерев.

17 січня 2018 року до Білокуракинської селищної ради звернулося КП «Білокуракине - комунсервіс» про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки загальною площею 1 ,га в смт. Білокуракине для вирощування садженців.

На виконання діючого законодавства України з охорони навколишнього середовища, Положення про благоустрій населених пунктів Білокуракинської громади, рішенням Білокуракинської селищної ради № 39/24 від 17 січня 2018 року КП «Білокуракине - комунсервіс» була надана згода на розробку проекту змлеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського ризначення орієнтовною площею 1,0000 га для вирощування саджанців дерев для подальшої передачі в постійне користування.

Громадянці ОСОБА_4, яка звернулася із заявою до Білокуракинської селищної ради про надання їй у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га та надати їй дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки на території Білокуракинської селищної ради в межах населеного пункту рішенням ради № 39/35 від 17 січня 2018 року було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ЩОДО відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства.

Проекти рішень селищної ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для КП «Білокуракине-комунсервіс» та про відмову у наданні дозволу гр. ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність попередньо розглядалися постійною комісією селищної ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорни навколишнього природного середовища.

З урахуванням вищевикладеного просили суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 заявою від 08.12.2017, зареєстрованою у відповідача 11.12.2017 за вх. № 844, звернулася до Білокуракинської сільської ради з проханням передати їй у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га та надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки на території Білокуракинської селищної ради Білокуракинського району Луганської області в межах населеного пункту. До заяви додано, у тому числі, графічні матеріали із зображенням земельної ділянки (а.с.11, 82).

29.12.2017 позивачу була надана відповідь про те, що згідно протоколу засідання постійної комісії селищної ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, дане питання буде розглянуто на наступній сесії селищної ради (а.с.80-81).

17.01.2018 до Білокуракинської сільської ради надійшла заява КП «Білокуракине-комунсевіс» про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки загальною площею 1 га в смт.Білокуракине для вирощування саджанців (а.с.76).

Рішенням Білокуракинської селищної ради від 17.01.2018 № 39/24 КП «Білокуракине-комунсервіс» була надана згода на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1,0000 га для вирощування саджанців дерев для подальшої передачі в постійне користування (а.с.75).

Рішенням Білокуракинської селищної ради від 17.01.2018 № 39/35 відмовлено ОСОБА_4 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства (а.с.83).

Не погоджуючись з рішенням Білокуракинської селищної ради від 17.01.2018 №39/35 про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.

Повноваження відповідних органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з положеннями абзацу 1 частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17, від 17 квітня 2018 року у справі № 819/1430/17.

З оскаржуваного рішення Білокуракинської селищної ради від 17.01.2018 № 39/35 вбачається, що ОСОБА_4 було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту Білокуракинської селищної ради, у зв’язку з виниклою необхідністю у виділенні земельної ділянки для вирощування саджанців дерев для покращення благоустрою населених пунктів Білокуракинської селищної територіальної громади (а.с.83).

При цьому, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,0000 га ріллі з подальшою передачею в постійне користування було надано КП «Білокуракине-комунсервіс» для вирощування саджанців дерев згідно рішення Білокуракинської селищної ради від 17.01.2018 № 39/24 (а.с.75).

Однак, така підстава для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою не передбачена частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України. До того ж, рішення було прийнято після сплину місячного строку, встановленого для розгляду відповідного клопотання, діючим законодавством.

Норми земельного законодавства України передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких приймають одне з відповідних рішень.

При цьому, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивне рішення про надання її у власність.

Судом встановлено, що на час винесення оскаржуваного позивачем рішення земельна ділянка не була передана третім особам у власність чи у користування, відповідно у відповідача були відсутні правові підстави для відмови в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідачем обґрунтовано відмову ОСОБА_4 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою через виниклу необхідність у виділенні земельної ділянки КП «Білокуракине-комунсервіс» для вирощування саджанців дерев для покращення благоустрою населених пунктів Білокуракинської селищної територіальної громади, з приводу чого суд зазначає наступне.

Згідно відомостей відділу статистики у Білокуракинському районі з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), видами діяльності за КВЕД-2010 КП «Білокуракине-комунсервіс» є:

36.00 Забір очищення та постачання води;

43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування;

43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.;

37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод;

38.11 Збирання безпечних відходів (а.с.97).

Тобто, такий вид діяльності як «вирощування саджанців дерев» не входить до переліку КВЕД КП «Білокуракине-комунсервіс». Статутом КП «Білокуракине-комунсервіс» також не передбачено такий вид діяльності як «вирощування саджанців дерев» (а.с.182-193).

Відповідно до статті 23 глави 5 Регламенту Білокуракинської селищної ради, копія якого перебуває в матеріалах справи, проект порядку денного формується апаратом ради. Пропозиції щодо включення до проекту порядку денного сесії можуть вноситись селищним головою, секретарем ради, постійними комісіями, депутатськими групами (фракціями), депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян, старостами. Основою для формування порядку денного сесії ради є перспективний план роботи ради.

Питання включені до проекту порядку денного, які вносяться на розгляд ради, попередньо повинні розглядатись профільною постійною комісією та іншими постійними комісіями, крім випадків, передбачених цим Регламентом (стаття 24 Регламенту а.с.28-46)).

Суд зауважує, що ОСОБА_4 звернулася із відповідною заявою 11.12.2017 (а.с.82), тоді як заява КП «Білокуракине-комунсервіс» була зареєстрована у відповідача 17.01.2018 за вх. №109 (а.с.76), тобто у день засідання постійної комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища та день проведення безпосередньо 39-ої сесії сьомого скликання.

Відповідно до протоколу проведення 39-ої сесії селищної ради сьомого скликання від 17.01.2018 заява КП «Білокуракине-комунсервіс» розглядалась за порядковим номером 24, а заява ОСОБА_4 – за номером 31, хоча і була подана та зареєстрована раніше.

За наведених обставин суд вважає прийняте відповідачем рішення від 17.01.2018 №39/35 таким, що не відповідає нормам чинного законодавства, а відтак позовні вимоги ОСОБА_4 щодо визнання протиправним та скасування даного рішення є обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.

Суд вважає хибним твердження позивача про те, що депутати проголосували позитивно за її заяву відповідно до поіменного головування, оскільки в поіменному голосуванні по рішенню № 39/35 дійсно зазначено про розгляд заяви ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою (а.с.23 зворотній бік). Однак, з протоколу засідання постійної комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища від 17.01.2018 № 38 вбачається, що комісією було рекомендовано депутатам відмовити ОСОБА_4 в наданні дозволу та надати КП «Білокуракине-комунсервіс» дозвіл на розробку проекту землеустрою (а.с.91). Оскаржуване рішення також містить формулювання відмовити у наданні дозволу ОСОБА_4 Тобто, поіменне голосування свідчить про голосування за відповідне рішення, а не за заяву ОСОБА_4

Також суд критично оцінює доводи позивача про те, що відповідачем не було розглянуто на сесії селищної ради її заяву від 12.09.2017 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах 4420955100:18:001, а надано відповідь селищним головою, оскільки дії відповідача позивачем не оскаржуються та не є предметом даної справи.

Одночасно суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4 в частині зобов’язання Білокуракинську селищну раду надати ОСОБА_4 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, з огляду на наступне.

З практики Європейського суду слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Таким чином, позивач, заявляючи дану позовну вимогу, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження Білокуракинської селищної ради, відповідно, задоволення вказаної позовної вимоги фактично порушить закріплені законом виключні повноваження відповідача щодо вирішення питань регулювання земельних відносин.

Згідно із частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов’язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Водночас, у відповідності до частини другої статті 13 КАС України суд розглядає адміністративній справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Оскільки відповідачем рішенням від 17.01.2018 № 39/35 було відмовлено ОСОБА_4 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою із одночасним наданням згоди на розробку проекту землеустрою КП «Білокуракине-комунсервіс» рішенням від 17.01.2018 № 39/24, з метою ефективного захисту порушеного прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та обрати належний спосіб захисту порушеного права позивача шляхом визнання протиправним та скасування рішення 39-ої сесії Білокуракинської селищної ради сьомого скликання від 17.01.2018 № 39/24 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для вирощування саджанців дерев в межах смт.Білокуракине КП «Білокуракине-комунсервіс» та зобов`язання відповідача повторно вирішити питання про надання ОСОБА_4 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах смт.Білокуракине за заявою від 11.12.2017, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивача відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен вирішити заяву позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_4

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_4 до Білокуракинської селищної ради Білокуракинського району Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення 39-ої сесії Білокуракинської селищної ради сьомого скликання від 17.01.2018 № 39/35 «Про розгляд заяви гр.ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах смт.Білокуракине».

Визнати протиправним та скасувати рішення 39-ої сесії Білокуракинської селищної ради сьомого скликання від 17.01.2018 № 39/24 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для вирощування саджанців дерев в межах смт.Білокуракине КП «Білокуракине-комунсервіс».

Зобов’язати Білокуракинську селищну раду Білокуракинського району Луганської області повторно вирішити питання про надання ОСОБА_4 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах смт.Білокуракине» за заявою від 11.12.2017, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено та підписано 04 червня 2018 року.

Суддя ОСОБА_6