Рішення № 74447579, 01.06.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2018
Номер справи
П/811/856/18
Номер документу
74447579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/856/18

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради про відмову в надані субсидії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить зобов'язати службу соціального захисту населення розглянути заяву щодо нарахування субсидії з 15.10.2017 року не потребуючи довідки про доходи.

Ухвалою суду 20.03.2018 року було відкрито провадження по справі. Справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач у жовтні 2017 року звернувся до відповідача з заявою та декларацією на отримання субсидії. В зв’язку з відсутністю довідки про доходи, що надається податковим органом Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради позивачу відмовлено у надані субсидії. Позивач вважає дані дії протиправними, у зв’язку із чим звернувся до суду.

Відповідачем 06.04.2018 року за (вхід.№6366) надано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що 11 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення житлової субсидії.

13.10.2017 року проведено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї спеціалістом управління. 18.10.2017 року на розгляд засідання комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та житлових субсидій населенню, винесено одне із питання Позивача по призначенню субсидії, як виняток, особі, з урахуванням кількості фактично проживаючих осіб.

При розгляді заяви Позивача управління соціального захисту населення та районна комісія керувалися діючою на той час редакцією Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 (ОСОБА_2 змінами), пунктом 13 якого передбачено, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання); заяву ( 106-2015-п ) про призначення житлової субсидії та декларацію ( 106-2 015 - її ) про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру.

Позивачем до управління надано лист об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС в Кіровоградській області від 23.10.2017 року № 11908/11-23-08 згідно якого фізична особа серія номер паспорта ЕА 263639 не перебуває на обліку в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, проте вище зазначена довідка не може бути врахована управлінням оскільки згідно наданої довідки неможливо отримати доходи боржника, та врахувати при призначенні субсидії, здійснити контроль за правомірністю надання субсидії та її обсягів.

Управлінням вживались заходи щодо повідомлення позивача про всі вище зазначені обставини, проте це позивачем не взято до уваги, та не надано до управління довідку про доходи відповідного зразка.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, докази, якими вони підтверджуються, заперечення відповідача та докази, якими вони обґрунтовуються, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 35 Конституції України кожному гарантоване право на свободу світогляду і віросповідання. Обов’язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, визначено у статті 67 Основного Закону.

Судом встановлено, що 11 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради з заявою про призначення житлової субсидії.

13.10.2017 року проведено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї спеціалістом управління. 18.10.2017 року на розгляд засідання комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та житлових субсидій населенню, винесено одне із питання Позивача по призначенню субсидії, як виняток, особі, з урахуванням кількості фактично проживаючих осіб.

Листами від 13.12.2017 року за №8479/16-08 та від 02.01.2018 року №18/16-08 Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради повідомило позивача, що оскільки відповіді на запити про доходи в об’єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС в Кіровоградській області не надходили, відсутня довідка про доходи за період з 01.01.2017 по 30.09.2017 року. Тому, у разі недонесення зазначеної інформації про доходи в 10-ти денний термін з дня отримання листа, в призначенні субсидії буде відмовлено.

Судом встановлено, що позивач є віруючим громадянином України та через свої релігійні переконання не бажав мати ідентифікаційного номеру або реєстраційного номеру облікової картки платника податків, тому, відповідно до рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 24.09.2004 року зобов’язано Кіровоградську об’єднану державну податкову інспекцію зробити в паспорті позивача відмітку про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та виключити його з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків (а.с. 8).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в паспорті ЕА 263639, виданому 26 березня 1997 року Кіровським РВУМВС України в Кіровоградській області, на сторінці 7 має відповідну відмітку засвідчену начальником Кіровоградської ОДПІ ОСОБА_2 та гербовою печаткою - «Має право здійснювати різні платежі без ідентифікаційного коду» (а.с.6-7). Крім того, Кропивницькою об’єднаною державною податковою інспекцією на запит відповідача надана відповідь, від 20.10.2017 року № 1916, із зазначенням що за вказаними в запиті серією і номером паспорту фізична особа не перебуває на обліку.

Отже, на дату звернення позивача на до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради з заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг вищевказана відмітка у паспорті позивача вже була.

Згідно статті 2 Закону України «Про захист персональних даних» персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Пунктом 4 статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» зазначено , що первинними джерелами відомостей про фізичну особу є: видані на її ім'я документи; підписані нею документи; відомості, які особа надає про себе.

Відповідно до письмових пояснень представника відповідача, на вимогу Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради позивачем надавалися для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг починаючи з жовтня 2017 року, документи, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» - паспорт та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.

Відповідно до абз. 4 пункту 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.

Статтею 7 Закону України «Про захист персональних даних» забороняється обробка персональних даних про расове або етнічне походження, політичні, релігійні або світоглядні переконання, членство в політичних партіях та професійних спілках, засудження до кримінального покарання, а також даних, що стосуються здоров’я, статевого життя, біометричних або генетичних даних.

Суд вважає, що позивачем, в контексті вищевказаного, на вимогу відповідача було надано необхідні персональні дані та письмові документи, і інформація, необхідні для розрахунку та призначення субсидії.

Суд зазначає, що одним із соціальних прав, які гарантує і повинна забезпечувати держава, є право на соціальний захист. Право на соціальний захист центральне соціальне конституційне право. Це право відповідно до ст. 46 Конституції України включає право на забезпечення громадян у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від нього причин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положення ст. 46 Конституції України свідчить, що соціальний захист розуміється як більш широке поняття, яке включає матеріальне забезпечення особи у певних випадках втрати доходів і неможливості набути їх власними зусиллями. Зазначений перелік не є вичерпним.

Відповідачем фактично порушено ст. 46 Конституції України та позбавлено позивача конституційного права на соціальний захист.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем доведена законність своїх вимог щодо нарахування житлової субсидії.

Згідно з ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає за необхідне захистити право позивача, шляхом зобов’язання Управління праці та соціального захисту населення Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Фортечної районної ради розглянути заяву ОСОБА_1 щодо нарахування субсидії з 15.10.2017 року не потребуючи з нього довідки про доходи

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., які підлягають присудженню на користь останнього.

Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

В и р і ш и в

Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету фортечної районної ради (вул. Шатило буд 12, м. Кропивницький, 25030, код ЄДРПОУ 03197635) про відмову в надані субсидії – задовольнити.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету фортечної районної ради розглянути заяву ОСОБА_1 щодо нарахування субсидії з 15.10.2017 року не потребуючи довідки про доходи.

Присудити на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області судовий збір у сумі 704,80 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_3