
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
31 травня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1469/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
за участю секретаря судового засідання Бондар Я.Г.,
розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
відповідач: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Дворцова, 6/7)
про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі – ГУ ПФУ в Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (надалі – УДВС ГТУЮ у Кіровоградській області), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 03.05.2018 року по ВП №56189512.
Позов мотивовано тим, що у відділі примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Кіровоградській області знаходиться виконавчий лист по справі №405/6868/17 про зобов’язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2016 року. На виконання рішення суду позивач провів розрахунок пенсії ОСОБА_1, донарахував доплату в сумі 64830, 81 грн. з урахуванням раніше виплачених сум за період з 01.01.2016 року по 31.03.2018 року. Доплату за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року в сумі 7119, 69 грн. перераховано на поточний рахунок в АТ "Ощадбанк" платіжним дорученням №3018 від 04.04.2018 року. Решту суми доплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року ОСОБА_1 отримає на умовах та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб" упродовж 2019 - 2020 років. Таким чином, як стверджує позивач, ним добровільно та самостійно, у порядку, встановленому на державному рівні, виконано рішення суду, про що повідомлено державного виконавця. Однак той, вважаючи, що рішення суду не виконано, виніс спірну постанову про накладення на позивача штрафу на підставі ч.1 ст.75 Закону України "Про виконавче провадження" за невиконання без поважних причин рішення у встановлений виконавцем строк. Наполягаючи на тому, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про накладення на нього штрафу ВП №56189512 від 03.05.2018 року.
Ухвалою судді від 21.05.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №811/1469/18 за цим позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні на 31.05.2018 року об 11:00.
Від відповідача 25.05.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що за виконавчим листом №405/6868/17 від 04.04.2018 року, виданим Ленінським районним судом м. Кіровограда, зобов'язано боржника - ГУ ПФУ в Кіровоградській області - здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі поданої до ГУ ПФУ України в Кіровоградській області довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області від 02.05.2017 року №6232, у розмірі 73% грошового забезпечення відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Рішення не було виконано боржником фактично і в повному обсязі, позаяк він здійснив лише перерахунок та часткову виплату пенсії, що і стало підставою для накладення на нього штрафу, передбаченого статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження". Державний виконавець не погодився з посиланнями позивача на особливий порядок виплати суми перерахованих пенсій, установлений постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", оскільки у виконавчому документі, виданому судом, чітко визначений перелік нормативно-правових актів, на підставі яких необхідно перерахувати і виплатити пенсію стягувачу, і в цьому переліку посилання на згадану постанову Кабінету Міністрів України відсутнє. Відповідно до статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не регулює порядок виконання судових рішень, а її норми не можуть бути підставою для звільнення суб'єкта владних повноважень від виконання обов'язків, що покладені на нього такими рішеннями. З цих підстав, посилаючись також на те, що вказана постанова Кабінету Міністрів України прийнята після виникнення спірних правовідносин, вирішених судом, та погіршує становище стягувача в частині строків виплати належної їй пенсії, а тому не підлягає застосуванню при виконанні рішення суду, відповідач наполягає на правомірності спірної постанови про накладення на позивача штрафу та просить суд у задоволенні його позову відмовити.
Частиною четвертою статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
У судове засідання 31.05.2018 року учасники справи не прибули, їхні представники подали заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
У ході розгляду цієї справи установлено, що упродовж квітня – травня 2018 року до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшло близько 70 аналогічних позовів Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу.
Станом на 31.05.2018 року у провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебуває 20 подібних справ, рішення у яких не прийнято (справи №811/1508/18, №811/1510/18, №811/1511/18, №811/1514/18, №811/1516/18, №811/1517/18, №811/1518/18, №811/1523/18, №811/1524/18, №811/1525/18, №811/1526/18, №811/1528/18, №811/1530/18, №811/1532/18, №811/1534/18, №811/1537/18, №811/1580/18, №811/1595/18, №811/1597/18, №811/1598/18).
Спір у цих справах виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та позивачем у них заявлені аналогічні позовні вимоги до одного й того ж відповідача - суб'єкта владних повноважень.
Суд вважає, що зазначені вище справи мають всі ознаки типової, а значна їх кількість визначає доцільність ухвалення Верховним Судом зразкового рішення для формування єдиної судової практики у вирішенні справ цієї категорії.
Згідно з пунктом 21 частини першої статті 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до частин першої, другої статті 290 КАС України якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
У поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи.
З огляду на викладене, справу №811/1469/18 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 03.05.2018 року по ВП №56189512 необхідно разом з поданням направити до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд Верховним Судом як судом першої інстанції у порядку, визначеному статтею 290 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 7 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо справа підлягає розгляду як зразкова у порядку, визначеному статтею 290 цього Кодексу.
Керуючись статтями 2, 29, 241, 243, 248, 256, 287, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Звернутись до Верховного Суду з поданням про розгляд адміністративної справи №811/1469/18 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу як зразкової.
Адміністративну справу №811/1469/18 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу разом з поданням передати до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд Верховним Судом як судом першої інстанції у порядку, визначеному статтею 290 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2