Рішення № 74446649, 04.06.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
806/1912/18
Номер документу
74446649
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/1912/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхова С.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та здійснити виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови Кабінету Міністрів України №947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268" з 01.01.2016.

Адміністративний позов мотивований тим, що йому призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідно до статті 63 вказаного Закону підлягає перерахунку у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення. Звернувшись до відповідача із заявою на предмет перерахунку пенсії, отримав відмову, викладену у листі №9870/М-11 від 22.12.2018 та мотивовану відсутністю бюджетних коштів. Вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною та такою, що суперечить положенням чинного законодавства.

Ухвалою судді від 23.04.2018 відкрито спрощене провадження та призначено судове засідання на 22.05.2018.

15.05.2018 у встановлений судом строк, представник відповідача подав до суду відзив №6288/08 від 10.05.2018 (а.с.20-21). Зі змісту якого вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб " №103 від 21.02.2018 (далі - постанова №103). Вказало, що сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислена та буде виплачена у відповідності до вказаної постанови, а доплата за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 зарахована на рахунок позивача.

У судове засідання з'явилися сторони, які беруть участь у справі, однак під час його проведення подали клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.34-35).

22.05.2018 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, вказані клопотання задоволено та перейдено до судового розгляду у порядку письмового провадження в межах строків, передбачених ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а.с.38).

Одночасно позивач подав клопотання про закриття провадження в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016, у зв'язку із здійсненням відповідачем такого перерахунку пенсії (а.с.33). Ухвалою суду від 04.06.2018 прийнято відмову позивача в частині позовних вимог та закрито провадження в цій частині.

Згідно частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ Житомирської області та у жовтні 2015 року був звільнений з посади командира взводу №2 роти "2 батальйону патрульної служби, підпорядкованого УМВС України в Житомирській області.

З листопада 2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-XII ).

Управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку №85/1863 від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення, у відповідності до ст.63 Закону № 2262-XII та постанов №103 та 988 за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням, що враховується для перерахунку пенсії.

08 грудня 2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області із запитом на предмет перерахунку раніше призначеної пенсії (а.с.12).

Однак, листом № 9870/М-11 від 22.12.2017 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило позивача, що перерахунок та виплата пенсії забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України і буде здійснена після надходження таких коштів на забезпечення вказаних потреб. Також зазначено, що при перерахунку пенсії враховуються додаткові види грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державного органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Надбавки, доплати, підвищення та премії, які виплачувалися на день звільнення зі служби, для перерахунку пенсії не враховуються (а.с.13).

Не погоджуючись із відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.

Досліджуючи правомірність заявлених вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч.3,4 ст.63 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Абзацом 2 пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 (далі - Закон №580-VIII, із змінами згідно із Законом №900-УІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 (далі - постанова №988) встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Приписами ст.102 Закону №580-VIII, визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Враховуючи викладене, суд вказує, що збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови №988.

Аналогічний висновок викладено у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), який в силу ч.3 ст.291 КАС України має враховуватись при розгляді даної типової справи.

На вимогу частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45, чинного на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно п.2 Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Приписами пункту 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Крім того, частинами 2,3 статті 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Зокрема, п. 3 постанови №103, визначено, що Кабінет Міністрів України постановив перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII ", особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.

Відповідно до п. 2, вказаної постанови, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. — 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. — 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. — 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Проаналізувавши викладені норми законодавства, суд вказує, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області після отримання довідки №85/1863 від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, виник обов'язок з перерахунку його пенсії.

Відтак, з матеріалів справи вбачається, що згідно постанови №988 та на виконання постанови №103, якою визначено порядок перерахунку та виплати пенсій, особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, ОСОБА_1 на підставі довідки №85/1863 від 16.03.2018 виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, що підтверджено розрахунком, який міститься в матеріалах справи (а.с.32).

Зокрема, у зв'язку із здійсненням перерахунку пенсії Головним управління Пенсійного фонду у Житомирській області, позивачем подано до суду клопотання про відмову від позовних вимог, в частині визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду у Житомирській області щодо не проведення йому вказаного перерахунку. Вказане клопотання судом задоволено.

Відповідно, аналіз правових норм та матеріалів справи дає підстави вважати, що здійснення перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області свідчить про відновлення законних прав та інтересів позивача.

Окрім того, суд звертає увагу, що предметом позову у даній справі є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови Кабінету Міністрів України №947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268".

Судом встановлено, що відповідачем здійснено у квітні 2018 року перерахунок пенсії позивачу, крім того визначено різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 постанови № 103 та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 і встановлено графік виплати такої різниці.

У свою чергу, порядок, в якому має здійснюватися виплата розрахованої різниці у виплаті пенсії, не є предметом спору у даній справі, відповідно не підлягає розгляду.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що порушене право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії Головним управління Пенсійного фонду у Житомирській області відновлено, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 255, 258, 261-263 КАС України, суд,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складання.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов