Ухвала суду № 74446540, 04.06.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
805/956/18-а
Номер документу
74446540
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

04 червня 2018 р. Справа №805/956/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., при секретарі судового засідання Шташаліс О.О., за участю представника відповідача – ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні у загальному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної та матеріальної шкоди, -

В С Т А Н О В И В :

У лютому 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – Управління ПФ, відповідач), у якому позивач просила:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3;

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести мені перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268». Так довідка № 9252 від 14.07.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Донецькій області для перерахунку пенсії, а саме з урахуванням окладу поліцейського за спеціальним званням — лейтенант поліції, що становить 1400,00 грн.; окладу поліцейського апарату Національної поліції — Черговий ІТТ, що становить 2450,00 грн.; розміру надбавки за стаж служби в поліції, що складає 30% посадового окладу за спеціальним званням та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, але не нижче вже призначених в 2008 р. відсотків, проводити виплату пенсії у новому розмірі, без граничного розміру, відповідно до чинного законодавства України, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.(за 26 місяців - 27165 грн. 58 коп.);

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області компенсацію та індексацію за невчасно виплачену пенсію з 01.01.2016 р. по день фактичного розрахунку;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області матеріальну шкоду з 01.01.2016 р. по день фактичного розрахунку у розмірі 127387 грн.48 коп.;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області моральну шкоду з 01.01.2016 р. по день фактичного розрахунку у розмірі 50 000,00 грн.;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування заявленого позову зазначає, що вона є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 1998 року, отримує пенсію за інвалідністю, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». З метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивач звернулася до Управління ПФ із відповідною заявою 10 серпня 2017 року. 15 вересня 2017 року отримала лист Управління ПФ про відмову у задоволенні її заяви та перерахунку пенсії. Цим же листом позивачу зазначено, що перерахунок та виплата пенсії будуть проведені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України для забезпечення перерахунку. Такі дії відповідача вважає протиправними, оскільки законодавчо не пов’язано питання перерахунку пенсії із виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України. Просила задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача до судового засідання з’явився, проти позову заперечив. Надав відзив на адміністративний позов у якому вказує про безпідставність позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову.

23 квітня 2018 року від Управління ПФ надійшло клопотання про закриття провадження у справі. Посилаючись на приписи статті 238 КАС України вказують, що станом час розгляду справи Управлінням ПФ виправлені оскаржувані позивачем порушення, зокрема, здійснено перерахунок пенсії. У зв’язку з відсутністю предмету спору просили закрити провадження у справі.

Судом встановлено наступне.

Позивач, в період з листопада 1979 року по липень 1998 року проходила службу в органах внутрішніх справ України. У 1998 році звільнена зі служби на підставі п. 64 «б» через хворобу (2 група інвалідності) та отримує пенсію за інвалідністю, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

З метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивач звернулася до Управління ПФ із відповідною заявою 10 серпня 2017 року. 15 вересня 2017 року отримала лист Управління ПФ про відмову у задоволенні її заяви та перерахунку пенсії. Цим же листом позивачу зазначено, що перерахунок та виплата пенсії будуть проведені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України для забезпечення перерахунку.

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області складено довідку від 14 липня 2017 року № 9252 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії позивачу, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою черговий ІТТ затриманих та взятих під стражу осіб Краматорського МВ МВС України/інспектор (соціальні установи) становить 5 043,04 грн, у тому числі: посадовий оклад 2450,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням лейтенант міліції 1400,00 грн, надбавка за вислугу років 30% 1155,00 грн, премія 0,76 % - 38,04 грн. (а.с. 10)

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням ПФ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 13.03.2018р. № 3253лк (а.с. 90), складений протокол за пенсійною справою № N/A – 23742 (МВС) від 01.01.2016р. позивачу призначено пенсію у розмірі 3013,21 грн. (а.с. 91) та прийнято розпорядження про перерахунок ОСОБА_2 пенсії з 01 січня 2016 року (а.с. 92-93).

Відповідно до відомостей щодо донарахування та виплати позивачу пенсії, відповідачем було здійснено виплату пенсії за період з 01 січня по 01 квітня 2018 року у розмірі 4 124,92 грн. (а.с. 128). Згідно згаданого розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою № N/A – 23742 не доплачено 32244,71 грн. за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. (а.с. 93).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги та заперечення учасників справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі. При цьому виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, законодавцем передбачено обов’язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.

Внаслідок набрання чинності Законом України від 02.07.2015 № 580-VІІІ «Про національну поліцію» (далі Закон № 580) втратив чинність Закон України «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.

29.12.2015 набрав чинності Закон № 900-VІІІ, яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Також Законом № 900-VІІІ внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580 - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 580 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону № 580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18.11.2015 № 947 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20.02.2008.

Ухвалою суду від 12 березня 2018 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішення Верховного Суду по справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18).

Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 № Пз/9901/8/18 по справі № 820/6514/17 позовні вимоги ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії задоволено. Зазначене рішення Верховного Суду набрало законної сили 17.03.2018.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та пункту 56 рішення у справі № 820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після звернення позивача до суду з даним позовом та після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття Постанови № 103, якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.

Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.

Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

При цьому, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Так, у пункті 57 рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.

Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).

У свою чергу, Управлінням ПФ надано докази здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 по 01.04.2018 р.(а.с. 128).

Тобто, перерахунок пенсії позивачу здійснено за період з 01.01.2018р. по 01.04.2018р. відповідачем у відповідності з довідкою ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області від 13.03.2018 № 3253-лк та у відповідності до вимог чинних нормативно-правових актів Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262, Постанови № 988 та Постанови № 103.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи (а.с. 124-125) відповідач не заперечує наявність заборгованості зі сплати суми пенсії у розмірі 32244,71 грн. за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. Також зазначив, що перерахунок розміру пенсії і доплат до неї здійснено позивачу на підставі постанови КМУ № 103 та Управління ПФ бере на себе обов’язок виплатити позивачу всі належні йому суми пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.

Разом з тим, суд враховує те, що висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, не підлягають застосуванню при розгляді даної справи, оскільки обставиною, яка впливає на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є ті обставини, що довідка ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області від 14.07.2017 № 9252 не відповідає вимогам, встановленим постановою КМУ № 103.

На виконання вимог постанови КМУ № 103 ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області видано довідку нового зразка від 13.03.2018 № 3253-лк, на підставі якої й були здійснені відповідні перерахунки пенсії, оскільки згідно листа Міністерства внутрішніх справ України від 28 лютого 2018 року № 2900/05/22-2018 «Про розгляд листа» зазначено, що неможливо проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року, тому що вони не відповідають нормам діючого законодавства (а.с. 127).

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі Міллер проти Австрії, де суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція суду була підтверджена і в рішенні Гайгузус проти Австрії від 16.09.1996, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі Кечко проти України (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21- 977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Крім того, у рішенні від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

З огляду на наведене, дійсно, бездіяльність Управління ПФ щодо непроведения перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закон № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 988 та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області, мала протиправний характер і відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії з підстав відсутності фінансування, діяв протиправно.

Проте, станом на дату розгляду адміністративної справи відповідачем така протиправна бездіяльність усунута.

При цьому слід зазначити, що проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 13.03.2018 № 3253-лк жодним чином не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об’єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене статтею 63 Закону № 2262, а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області. Така довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, і сама по собі не породжує виникнення у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Зміни, що відбулися у чинному законодавстві, набрання чинності Постановою № 103, якою врегульовано питання складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у тому числі щодо розміру премії за січень 2016 року, обумовили необхідність складання ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області іншої довідки, на підставі якої відповідачем й проведений перерахунок пенсії позивача.

Суд зазначає, що Постанова № 103 на час вирішення справи є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Предметом позову у даній справі є покладення на відповідача у судовому порядку обов’язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу внаслідок унормування Законом № 900-VIII порядку перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських.

У свою чергу, відповідач, здійснивши у квітні 2018 року позивачу перерахунок пенсії, визначивши різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 по 01.04.2018, здійснив виплату суми пенсії за період з 01.01.2018р. по 01.04.2018р., самостійно поклав на себе обов’язок здійснити виплату заборгованості з перерахунку пенсії.

Суд враховує, що порядок, в якому має здійснюватися виплата розрахованої різниці у виплаті пенсії, не є предметом спору у даній справі.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб’єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб’єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Зважаючи на те, що станом на дату розгляду справи відповідачем виправлені оскаржувані позивачем порушення, при цьому у суду відсутні підстави вважати, що для повного відновлення законного права позивача на перерахунок та виплату пенсії є необхідним визнання бездіяльності відповідача за період з 01.01.2016 протиправною з огляду на виправлення таких порушень, що є ефективним способом відновлення порушеного права позивача у межах спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Луганського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року та у постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2018 року у справі № 812/319/18, якою ухвала суду першої інстанції про закриття провадження у справі залишена без змін.

Що стосується вимог позивача щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області компенсації та індексації за невчасно виплачену пенсію з 01.01.2016 р. по день фактичного розрахунку; суми матеріальної шкоди з 01.01.2016 р. по день фактичного розрахунку у розмірі 127387 грн.48 коп.; суми моральної шкоди з 01.01.2016 р. по день фактичного розрахунку у розмірі 50 000,00 грн. та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду суд вважає, що ці вимоги є похідними від вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку її пенсії, оскільки суд закриває провадження у справі, а тому відсутні підстави для їх задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 143, 238, 239, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про закриття провадження по справі – задовольнити.

Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної та матеріальної шкоди.

Повторне звернення до суду зі спором між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження у справі, не допускається.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені ст. 256 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Донецького окружного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя Голошивець І.О.