
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
31 травня 2018 р. № 814/781/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Очаків, Миколаївська область, 57508 до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Лоцманська, 21,Очаків,Миколаївська область,57500 провизнання неправомірною відмову та зобов’язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Очаківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області з вимогами визнати неправомірною відмову відповідача щодо проведення перерахунку його пенсії; зобов’язати відповідача провести перерахунок, нарахування та виплату пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати та різниці між заробітної платою, встановленою згідно з новими умовами праці, на які нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуючи довідку Управління державної судової адміністрації в Миколаївській області від 08.12.17 за №7/1-777/17, починаючи з 1 грудня 2017 року, з урахуванням виплачених сум.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що призначена йому у грудні 2017 пенсія за віком не відповідає тому розміру, на який він має право. 12.12.17 він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, але отримав відмову, що для перерахунку пенсії немає підстав. Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію відповідач аргументував тим, що відповідно до п.10 розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.15 №889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на відповідних посадах, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 №3723. Відповідно до ст.37 цього Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Визначення заробітної плати здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Для призначення пенсії відповідно до цього Закону, позивачеві необхідно було надати до Управління Пенсійного фонду 2 довідки: довідку про складові заробітної плати та довідку про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). В довідку необхідно включати лише складові заробітної плати, надбавки, премії та інші виплати. До зазначених сум доплат заробітної плати може входити і доплата до нового розміру посадового окладу, а в надану позивачем довідку про складові заробітної плати мають бути включені лише надбавки, премії та інші виплати. Якщо сума доплат, зазначених в наданій довідці, включено і доплату до посадового окладу, її має бути виключено, оскільки в зазначену форму довідки передбачено включати лише надбавки, премії та інші виплати, а розмір окладу зазначається в іншій довідці і враховується тільки в розмірах, чинних на дату звернення за призначенням пенсії, як передбачено законодавством. Як вбачається з матеріалам пенсійної справи, розмір посадового окладу враховано відповідно до довідки від 29.11.17 на дату звернення позивача до органів пенсійного фонду. Для проведення позивачеві перерахунку пенсії з урахуванням доплат, необхідно уточнити складові зазначених доплат, та у раз необхідності надати довідку з уточненими сумами надбавко і премій. Врахування доплат до посадового окладу при розрахунку суми пенсії чинним законодавством не передбачено.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без виклику сторін відповідно до вимог ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1 грудня 2017 звільнений з посади старшого судового розпорядника Очаківського міськрайонного суду Миколаївській області.
01.12.17 ОСОБА_1 звернувся до Очаківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо призначення пенсії за віком, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 №3723.
До своєї заяви, ОСОБА_1 додав дві довідки від 29.11.17 №1735/17 – про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), відповідно до якої його заробітна плата станом на 30.11.17 становить 4173,40 гривень, а також №1736/17 – довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), відповідно до якої розмір інших виплат дорівнює 24275,93 гривень.
06.12.17 розпорядженням Очаківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №1017 ОСОБА_1 призначено пенсію в розмірі 1987,74 гривень.
08.12.17 ОСОБА_1 отримав нову довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №1777/17, відповідно до якої розмір інших виплат дорівнює 46457,38 гривень.
12.12.17 ОСОБА_1 звернувся до Очаківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії з врахуванням довідки від 08.12.17 №1777/17.
21.12.17 Очаківське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовило у задоволенні заяви ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії з тих підстав, що розрахований розмір пенсії відповідає складовим зазначеним у п.4 постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.16. Врахування будь-яких інших нарахованих разом із місячною заробітною платою виплат законодавством не передбачено.
Відповідно до п.10 розділу XI Закону України «Про державну службу» №889 від 10.12.15 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723 від 16.12.93 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723 від 16.12.93 Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.16 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб. Відповідно до п.4 цього Порядку пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Але, необхідно врахувати, що у зв’язку з тим, що Законом України «Про державну службу» №889 від 10.12.15 було погіршено умови оплати праці позивача, а тому він мав право на отримання різницю між заробітною платою, визначеною за попередніми умовами оплати праці (без премії), та розміром заробітної плати, встановленим за новими умовами оплати праці, відповідно до пункту 14 «Прикінцевих та перехідних положень» цього Закону.
Саме ця різниця була відсутня у довідці від 29.11.17, по якій була призначена пенсія позивачеві, але зазначена різниця вже була зазначена у довідці від 08.12.17 №7/1-1777/17.
Вирішуючи питання, що входить зазначена різницю між заробітною платою, визначеною за попередніми умовами оплати праці (без премії), та розміром заробітної плати, встановленим за новими умовами оплати праці до складу заробітної плати з якої обраховується розмір пенсії, суд виходить з наступного.
Закон України «Про державну службу», Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, не містять вичерпного переліку складових заробітної плати, які включаються до розрахунку пенсії.
Всі зазначені нормативно-правові акти, використовують сполучення «всі види оплати праці», а головним критерієм відокремлення видів оплати праці тих, що включаються до розрахунку пенсії, від тих, що не включаються до розрахунку пенсії законодавцем обрано – сплату з цих виплат - єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Інших підстав для неврахування певного виду оплати праці у загальному розмірі заробітної плати, яка використовується як база для обрахунку пенсії законодавство не передбачає.
За таких обставин, на переконання суду, оскільки позивач, сплачував єдиний внесок (про що прямо зазначено у довідці від 08.12.17 №7/1-1777/17) з такого виду оплати праці, як різниця між заробітною платою, визначеною за попередніми умовами оплати праці (без премії), та розміром заробітної плати, встановленим за новими умовами оплати праці, відповідно до пункту 14 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» №889 від 10.12.15, то він має право на включення її у загальний розмір заробітної плати, який використовується для розрахунку пенсії.
Позов задовольнити у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Очаків,Миколаївська область,57508 НОМЕР_1) до Очаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Лоцманська, 21,Очаків,Миколаївська область,57500 20916600) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Очаківського об'єднаного управлінняф Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії
3. Зобов’язати Очаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Лоцманська, 21, Очаків, Миколаївська область, 57508) провести перерахунок, нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, Очаків, Миколаївська область, 57508, РНОКПП 193280278) з урахуванням усіх складових заробітної плати та різниці між заробітної платою, встановленою згідно з новими умовами праці, на які нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуючи довідку Управління державної судової адміністрації в Миколаївській області від 08.12.17 за №7/1-777/17, починаючи з 1 грудня 2017 року, з урахуванням виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Очаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Лоцманська, 21,Очаків,Миколаївська область,57500 20916600) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Очаків,Миколаївська область,57508 НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704,80 гривень (сімсот чотири грн. вісімдесят коп.).
5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Повний текст рішення складено 01.06.18