
Справа № 559/890/18
Номер провадження 3/559/252/2018
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2018 року суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Жуковська О.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований і проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серії СР 658069, виданий Дубенським МРВ УМВС України в Рівненській області 14.12.1999, код РНОКПП НОМЕР_1, депутат Рівненської обласної ради, одружений, має на утриманні двоє малолітніх дітей, за ч. 1 ст. 212-15 КУпАП, роз’яснивши вимоги ст.268 КУпАП та 63 Конституції України,
в с т а н о в и в:
відносно ОСОБА_1 головним спеціалістом відділу з питань роботи з партіями, які не брали участь у виборах Департаменту з питань запобігання політичній корупції НАЗК складено протокол про адмінправопорушення № 60-22/72 від 26.04.2018 за порушення встановленого порядку надання внеску на підтримку політичної партії. Згідно протоколу за результатами аналізу звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за IV квартал 2017 року (далі – Звіт) політичної партії «Українське об’єднання патріотів- УКРОП» (далі – Партія) встановлено, що 14.11.2017 ОСОБА_1 здійснив внесок на суму 14851 грн. на поточний рахунок Партії №26004052741642, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк». Відповідно до листа ГУ ДФС у Рівненській області від 15.03.2018 на дату здійснення внеску в ОСОБА_1 був наявний податковий борг у сумі 2270,58 грн. Згідно п.8 ч.1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі – Закон) не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними особами, які мають непогашений податковий борг.
У суді ОСОБА_1 пояснив, що протокол працівник НАЗК склав без його присутності. На той час він перебував на лікарняному, про що електронною поштою повідомив НАЗК і клопотав про перенесення дати надання пояснень та ознайомлення з протоколом. Але в протоколі вказали неправдиві відомості про те, що він не з’явився та про причини неявки не повідомив, склавши протокол без нього, чим грубо порушили його права. На підтвердження надає копію листка непрацездатності, копію клопотання до НАЗК та витяг з електронного листування щодо надіслання клопотання про відкладення розгляду справи. По суті справи, то він здійснював підприємницьку діяльність з 22.01.2008. Але знявся з обліку як ФОП 27.04.2017. У фіскальної служби до нього жодних претензій не було. Податкових боргів за ним не рахувалось, інакше він не зміг би закритись як підприємець. На момент закриття за ним ще і переплата рахувалась. Коли він отримав лист від НАЗК, то одразу через електронний кабінет платників податків направив запити про наявність чи відсутність боргів, але для отримання інформації потрібно було декілька днів. Тоді він звернувся до працівників Дубенської об’єднаної ДПІ ГУ ДФС. В усному порядку йому не змогли пояснити – що ж це за податкові борги з’явились. В електронному кабінеті навпаки видає переплати. Тому він написав заяву до Партії про відкликання внеску як помилково перерахованого, доки не з’ясує що ж то за борг такий за 2014 рік. Станом на 25.04.2018, тобто до складання протоколу, внесок був йому повернений, на підтвердження чого надає докази. Також 18.05.2018 сплачував на рахунок Дубенської об’єднаної ДПІ ГУ ДФС 695,32 грн. і 33,34 грн. Але станом на 31.05.2018 в його електронному кабінеті світиться переплата 3861,03 грн, 352 грн. та 246 грн. Врешті решт, в Дубенській об’єднаній ДПІ ГУ ДФС йому видали довідку, що він не має заборгованості зі сплати податків, зборів і платежів станом на 29.05.2018. Що це за борги в розмірі 2270,58 грн., про які мова йде в протоколі НАЗК, – так ніхто й не пояснив. Просить закрити справу за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши докази в справі, вважаю, що подія адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-15 КУпАП України, як і його склад,- відсутні.
Судом встановлено, що згідно Звіту Партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру 14.11.2017 ОСОБА_1 здійснив внесок на суму 14851 грн. на поточний рахунок Партії №26004052741642, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк» (а.с. 9-13).
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 15 Закону не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними особами, які мають непогашений податковий борг.
Згідно листа ГУ ДФС в Рівненській області від 15.03.2018, отриманого НАЗК 22.03.2018, за ОСОБА_1 станом на 14.11.2017 рахувався борг в розмірі 2270,58 грн. (а.с. 17). Інших доказів в справі, що надійшла від НАЗК, - немає.
26.04.2018 складено протокол про адмінправопорушення № 60-22/72 відносно ОСОБА_1 за ст. 212-15 КУпАП (а.с. 3-5). Зроблено це за відсутності особи, пояснення ОСОБА_1 не заслуховувались.
В протоколі зазначено, що НАЗК листом від 12.04.2018 повідомило ОСОБА_1 про порушення та запросило його з’явитись для дачі пояснень і ознайомлення з протоколом на 26.04.2018. Одночасно цим же листом ОСОБА_1 роз’яснили його права, передбачені ст. 256, 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України. Але ОСОБА_1 для дачі пояснень не з’явився та про причини неявки не повідомив, тому протокол було складено уповноваженою особою НАЗК ОСОБА_2 о 14.20 год. 26.04.2018 за відсутності ОСОБА_1 Повноваження ОСОБА_2 підтвердженні (а.с. 6-8), копія вищезазначеного листа, отриманого ОСОБА_1, надана (а.с. 14-16).
Твердження НАЗК щодо не повідомлення про причини неявки – спростовані доказами, наданими суду ОСОБА_1 Так, останній звертався до НАЗК з клопотанням, в якому просив НАЗК відкласти та перенести розгляд справи через хворобу, яке було направлене поштою в строк, що унеможливлював отримання його адресатом в термін до 11.00 год. 26.04.2018 (а.с. 42, 52-54). Але, одночасно аналогічне клопотання відправлено на електронну пошту НАЗК 24.04.2018 та 25.04.2018 разом з прикріпленим клопотанням в ПДФ-форматі та копією паспорта особи (а.с. 43-44). Суду також надано копію листка непрацездатності серії АДЖ №816104, згідно якого ОСОБА_1 у період з 24.04.2018 до 27.04.2018 перебував на лікарняному (а.с. 41).
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання щодо правильного складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Суд приходить до висновку, що склавши протокол без заслуховування пояснень особи, без врахування клопотань, уповноваженою особою НАЗК грубо порушено право ОСОБА_1 на захист. Мало роз’яснити в листі права особі. Треба і забезпечити можливість ними скористатись. Інакше нівелюється сама суть права.
Також судом встановлено що на момент складання протоколу відносно ОСОБА_1 за порушення фінансування політичної партії 26.04.2018, гроші в розмірі 14851 грн. були вже повернуті Партією як помилково сплачені, а саме: 25.04.2018, що підтверджується заявою ОСОБА_1 (а.с. 49), довідкою політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» від 25.05.2018 про те, що кошти в розмірі 14851 грн. станом на 25.04.2018 повернені ОСОБА_1 (а.с. 60), а також копією платіжного доручення №794 від 25.04.2018, згідно якого ОСОБА_1 отримав 14851 грн. (а.с. 62).
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 був зареєстрований як ФОП з 21.01.2008 до 27.04.2017 (а.с. 45-48). В разі наявності несплачених податкових боргів припинення реєстрації ФОП було б неможливе. Згідно інформації з електронного кабінету платника податків мають місце переплати платежів в розмірі 3861,03 грн. та податків в розмірі 246 грн, при цьому сплачено ОСОБА_1М, 33,34 грн. пені та 695,32 платежів, з яких податку нараховано «-352 грн» (а.с. 51, 57). Згідно довідок Дубенської об’єднаної ДПІ ГУ ДФС за ОСОБА_1 станом на 29.05.2018 не має заборгованості сплати податків, зборів, платежів (а.с. 56, 58, 59).
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Ст. 11 КУпАП передбачено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Згідно листа ГУ ДФС в Рівненській області податковий борг ОСОБА_1 становив 2270,58 грн. Відповідно до інформації з електронного кабінету та копій платіжних документів – ОСОБА_1 сплатив 728,66 грн. І вже відповідно до довідки Дубенської об’єднаної ДПІ ГУ ДФС за ОСОБА_1 будь-яких боргів немає. При цьому, йому дозволили закритись як ФОПу ще 27.04.2017, тобто задовго до перерахування коштів на Партію 14.11.2017.
За таких умов у ОСОБА_1 відсутня вина в формі умислу чи необережності на порушення встановленого законом порядку надання внеску на підтримку політичної партії, тому немає і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП.
Відповідно до ст. 62 Конституції України суд тлумачить усі сумніви на користь особи, яку притягають до відповідальності. Приходжу до висновку, що наявність у ОСОБА_1 податкового боргу - суду не доведена. Вина ОСОБА_1 в будь-якій формі – також не доведена. Крім того, на момент складання протоколу і події фінансування політичної партії ОСОБА_1 вже не існувало. Також було грубо порушено право ОСОБА_1 на захист із сторони уповноваженої особи НАЗК.
За таких обставин, відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю в зв’язку із відсутністю події та складу по адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст.ст. 9-11, п.1 ст. 247, 212-15, 268, 283 - 284 КУпАП, -
п о с т а н о в и в :
закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 212-15 КУпАП, в зв’язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення
На постанову може бути подано скаргу протягом десяти днів з дня винесення до Апеляційного суду Рівненської області.
Суддя: