Рішення № 74427005, 21.05.2018, Тернівський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
215/2210/17
Номер документу
74427005
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 215/2210/17

2-а/215/10/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року Тернівський районний суд м. Кривого Рогу

в складі:

головуючого судді Квятковського Я.А.

за участю: секретаря Пономаренко М.В.

представник позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кривому Розі в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривому Розі ради, третя особа – голова Тернівської районної у м.Кривому Розі ради ОСОБА_4, про визнання протиправним і скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

19.05.2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду з вказаним позовом про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Тернівської районної у місті ради від 20.04.2017 №86-к «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_3М.».

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що розпорядженням голови Тернівської районної у місті ради ОСОБА_4 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_3М.» № 86-к від 20.04.2017 року (далі – розпорядження № 86-к від 20.04.2017 року та/або оскаржуване розпорядження) ОСОБА_3, спеціалісту І категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому районної у місті ради, оголошено догану з позбавленням премії та скасуванням надбавки за високі досягнення у праці в розмірі 100 % за підсумками роботи у квітні 2017 року. У мотивувальній частині оскаржуваного розпорядження зазначено, що підставою притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності є неналежне виконання покладених на неї посадових обов’язків, а саме порушення термінів організації перевірки відповідно Закону України «Про очищення влади» на підставі службової записки керуючої справами виконкому районної у місті ради ОСОБА_5

Як зазначено в службовій записці, 15.03.2017 в ході здійснення моніторингу щодо виконання Закону України «Про очищення влади» в частині організації проведення перевірок достовірності відомостей, що подаються новоприйнятими до виконкому районної ради посадовими особами, виявлено, що в особових справах працівників, які приступили до роботи в період з червня 2016 року по березень 2017 року, відсутні висновки про результати перевірок проведених відповідно до статті 5 Закону України «Про очищення влади» (всього 23 особи). Крім того, відповідно до п.9 статті 5 зазначеного вище закону, інформація про початок проходження перевірки, копії заяви особи та декларації (крім відомостей, що віднесені законом до інформації з обмеженим доступом) протягом 3 днів після їх одержання розміщуються на офіційному веб-сайті виконкому районної у місті ради. При перегляді інформації на веб-сайті, не виявлено оприлюднених копій зазначених документів, а також довідок про результати перевірок». Таким чином, зазначено дату виявлення керуючою справами виконкому районної у місті ради ОСОБА_5 факту відсутності висновків про результати перевірок певних працівників, які у службовій записці не ідентифіковані , - 15.03.2017 року.

Проте всупереч ч.1 ст. 148 КЗпП України оскаржуване розпорядження голови Тернівської районної у місті ради ОСОБА_4 датоване 20.04.2017 року, тобто прийнято поза межами граничного строку притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, що свідчить про безпідставність і необґрунтованість оскаржуваного розпорядження та є підставою для його скасування.

У розпорядженні № 86-к від 20.04.2017 року дисциплінарний проступок, за який позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності, ідентифіковано як «порушення термінів організації перевірки відповідно Закону України «Про очищення влади»», що є неконкретним і безпосередньо не передбачене законодавством. Процедура «перевірки» передбачена Законом України «Про очищення влади», в розумінні такого Закону є комплексним заходом, який охоплює взаємодію різних органів державної влади, контролюючих та правоохоронних органів, діяльність кожного з яких регламентована зазначеним Законом із встановленням конкретних термінів здійснення тих чи інших дій.

Вказує, що відповідно до п.36 і п.40 Порядку № 563 довідка про результати перевірки формується виключно після отримання останньої відповіді/висновку від органів перевірки за результатами перевірки.

В службовій записці керуючої справами виконкому районної у місті ради ОСОБА_5 від 27.03.2017 року зазначено, що нею встановлено факт відсутності висновків про результати перевірок посадових осіб, що приступили до роботи у період червень 2016 року – березень 2017 року, що свідчить про об’єктивну неможливість підготовки спеціалістом І категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому районної у місті ради (позивачем) довідок про результати перевірки вказаних осіб, оскільки підготовка таких довідок є завершальним етапом перевірки та формується виходячи зі змісту висновків та відповідей наданих органами перевірки на відповідні запити, тобто відсутність висновків/відповідей органів перевірки на запити унеможливлює підготовку зазначених довідок.

Таким чином, стверджуючи про відсутність довідок про результати перевірки осіб, щодо яких здійснювалась така перевірка, як результату нібито неналежного виконання позивачем своїх посадових обов’язків, керуючій справами виконкому районної у місті ради та голові Тернівської районної у місті ради було достеменно відомо про відсутність висновків про результати перевірки посадових осіб, які не були надані відповідними органами контролю, зокрема, територіальним органом ДФС на запити виконавчого комітету ради, що унеможливило підготовку вказаних довідок в силу наведених вище законодавчих приписів, та свідчить про відсутність вини спеціаліста І категорії у не підготовці довідок про результати перевірок посадових осіб відповідача і відповідно відсутність складу дисциплінарного проступку, про вчинення якого позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Також посилається на те, що особи, щодо яких наразі неотримані висновки Криворізької ОДПІ мають статус осіб, стосовно яких триває перевірка, та довідки про результати перевірки таких осіб будуть сформовані та оприлюднені після отримання відповідей від органів контролю.

Наведені обставини щодо об’єктивної неможливості підготовки довідок про результати перевірки з огляду на не завершення та тривання перевірки і відсутності вини позивача безпідставно не були взяті до уваги третьою особою та лягли в основу хибних висновків оскаржуваного розпорядження, що свідчить про помилковість і протиправність останнього та є підставою для його скасування.

Відповідно до ч.4 ст. 5 Закону № 1682 організація проведення перевірки осіб (крім суддів та осіб, зазначених в абзаці третьому цієї частини) покладається на керівника відповідного органу, до повноважень якого належить звільнення з посади особи, стосовно якої здійснюється перевірка.

Таким чином, в даному випадку посадовою особою, на яку покладено обов’язок з організації перевірки осіб, визначених ст. 2 Закону № 1682, є голова Тернівської районної у місті ради (третя особа), а не позивач.

У службовій записці керуючої справами виконкому районної у місті ради ОСОБА_5 від 27.03.2017 року зазначено про нібито допущене позивачем порушення процедури перевірки стосовно 23 осіб, які приступили до роботи в період з червня 2016 року по березень 2017 року. Одночасно за текстом вказаної вище службової записки міститься посилання на окремі порушення у порядку проведення перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади», стосовно 17 посадових осіб відповідача, а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22

Проте, жодних порушень в організації та проведенні перевірки достовірності відомостей про вказаних осіб позивачем допущено не було.

На виконання наведених обов’язків спеціалістом І категорії ОСОБА_3 було належним чином та у передбачені чинним законодавством України строки сформовано і направлено до органів перевірки відповідні запити про перевірку всіх перелічених вище новоприйнятих посадових осіб виконкому Тернівської районної у місті ради, надані необхідні відомості для оприлюднення на офіційному сайті відповідача, щодо осіб, про результати перевірок яких органами перевірки надані всі необхідні висновки, - сформовано та оприлюднено довідки про результати перевірки.

Наведені фактичні обставини підтверджують належне та добросовісне виконання спеціалістом І категорії ОСОБА_3 своїх посадових обов’язків, сумлінне виконання делегованих повноважень в частині організації перевірки новоприйнятих посадових осіб виконкому відповідно до вимог Закону України «Про очищення влади», Порядку № 563, розпорядження № 62к та власної посадової інструкції, та спростовують факт вчинення позивачем дисциплінарного проступку щодо «порушення термінів організації перевірки», що свідчить про безпідставність, необґрунтованість та протиправність розпорядження голови Тернівської районної у місті ради ОСОБА_4 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_3М.» № 86-к від 20.04.2017 року і є підставою для його скасування.

Позивач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, зазначив про протиправність і незаконність розпорядження голови Тернівської районної у місті ради ОСОБА_4 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_3М.» № 86-к від 20.04.2017 року.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала проти позову, надала до суду письмові заперечення, в яких зазначає, що розпорядження є законним та правомірним. Координація роботи щодо виконання розпорядження голови районної у місті ради від 05.03.2015 № 62-к «Про визначення осіб відповідальних за проведення перевірки достовірності відомостей про осіб, які претендують на зайняття посад, щодо поширення на них заборони займати відповідні посади, передбаченої положеннями Закону України «Про очищення влади» була покладена на керуючу справами виконкому районної у місті ради ОСОБА_5

15.03.2017, 17.03.2017 та 23.03.2017 року керуючою справами виконкому районної у місті ради ОСОБА_5 року було проведено наради з спеціалістом І категорії з питань запобігання та виявлення корупції ОСОБА_3, завідувачем відділу з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю ОСОБА_23 та завідувачем відділу з питань служби в органах місцевого самоврядування і кадрової роботи виконкому районної у місті ради ОСОБА_24 з метою реалізації вимог розпорядження голови районної у місті ради від 05.03.2015 № 62-к «Про визначення осіб відповідальних за проведення перевірки достовірності відомостей про осіб, які претендують на зайняття посад, щодо поширення на них заборони займати відповідні посади, передбаченої положеннями Закону України «Про очищення влади»

На вищевказаних нарадах керуючою справами виконкому районної у місті ради було встановлено, що спеціалістом І категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому районної у місті ради ОСОБА_3 не передавалися довідки про результати проведення очищення влади до відділу з питань служби в органах місцевого самоврядування та кадрової роботи для зберігання їх в особових справах виконкому районної у місті ради

Також було виявлено, що на офіційному веб-сайті виконкому Тернівської районної у місті ради в розділі «Очищення влади», підрозділ «перевірки», не оновлювалася інформація з липня 2016 року по лютий 2017 рік в зв'язку з тим, що спеціалістом 1 категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому районної у місті ради ОСОБА_3 до відділу з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю не було надано жодної інформації для оприлюднення

Враховуючи виявлені порушення, що виразились у ненаданні на оприлюднення зазначених документів, 23.03.2017 року на нараді було вирішено надати доручення спеціалісту І категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому районної у місті ради ОСОБА_3 до 27.03.2017 року надати довідки про результати проведення перевірки по очищенню влади до відділу з питань служби в органах місцевого самоврядування і кадрової роботи виконкому районної у місті ради, та до 24.03.2017 року надати інформацію по очищенню влади до відділу з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю для її оприлюднення.

27.03.2017 року керуюча справами виконкому Тернівської районної у місті ради ОСОБА_5 звернулася до голови Тернівської районної у місті ради ОСОБА_4 з службовою запискою і пропозицією вжити заходів до ОСОБА_3 - спеціаліста І категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому районної у місті ради за неналежне виконання нею своїх службових обов'язків, оскільки станом на 27.03.2017 ОСОБА_3 не було виконане доручення щодо надання документів до відділів виконкому районної у місті ради, яке надавалося їй 23.03.2017.

Також, відповідно до ст. 149 Кодексу законів про працю України головою районною у місті ради ОСОБА_4 було доручено спеціалісту І категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому районної у місті ради ОСОБА_3 надати письмові пояснення до 20.04.2017 року щодо порушення посадових обов'язків

Зазначає, що обчислення строку притягнення до дисциплінарної відповідальності повинно здійснюватися з моменту виявлення головою районною у місті ради ОСОБА_4 факту дисциплінарного правопорушення, тобто з моменту отримання службової записки від керуючої справами виконкому районної у місті ради Окуневою М,І

Крім цього, спеціалістом І категорії і питань запобігання та виявлення корупції виконкому районної у місті ради ОСОБА_3 станом на 27.03.2017 не було надано довідки про результати перевірки на оприлюднення до відділу з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю, у тому числі відносно посадових осіб виконкому районної у місті ради висновки щодо яких було отримано нею раніше. Відповідно до розпорядження голови районної у місті ради від 05.03.2015 № 62-к спеціаліст І категорії ОСОБА_3 зобов'язана - надавати відділу з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю виконкому районної у місті ради для розміщення на офіційному веб-сайті виконкому районної у місті ради інформацію щодо результатів проведення перевірки відповідною особою. 24.03.2017 ОСОБА_3 було подано службову записку щодо оприлюднення результатів проходження посадовими особами виконкому районної у місті ради перевірки передбаченої Законом України «Про очищення влади», а саме:

-ОСОБА_25. ОСОБА_26 ОСОБА_27 ( та інші у кількості 13 осіб) пройшли перевірку 10.02.2017;

-ОСОБА_28, ОСОБА_13, ОСОБА_12 (та інші у кількості 12 осіб) пройшли перевірки 17.02.2017;

-ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_29 (та інші 11 осіб) пройшли перевірку 22.02.2017;

-ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32 (та інші 7 осіб) пройшли перевірку 28.02.2017.

Тобто цим підтверджується передача ОСОБА_3 на оприлюднення результатів після сплину майже місячного строку, а не безпосередньо після отримання останньої відповіді висновку відповідно до п. 36 Порядок проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171.

Крім того, спеціалістом І категорії порушено вимоги розпорядження голови районної у місті ради від 11.05.2016 № 88—р «Про затвердження Порядку розміщення інформації на офіційному веб-сайті виконкому Тернівської районної у місті ради у інформаційній мережі Інтернет», а саме п. 2.3, згідно якого інформація надається в електронному вигляді на переносних носіях інформації, електронною поштою із супроводжувальними листами за підписом керівника управління, відділу, комітету чи служби виконкому районної у місті ради, іншого суб'єкта, який надає інформацію за погодженням заступника голови районної у місті ради, заступників голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючої справами відповідно до напрямків діяльності. Спеціалістом 1 категорії з питань запобігання та виявлення корупції ОСОБА_3 листи (заяви) щодо оприлюднення певної інформації не погоджувалися її безпосереднім керівником, що порушує не тільки термін оприлюднення, а й саму її процедуру.

21.03.2017 року ОСОБА_3 було надано службову записку завідувачу відділу з питань служби в органах місцевого самоврядування і кадрової роботи виконкому районної у місті ради ОСОБА_24 документи (заяви, декларації) стосовно 23-х посадових осіб виконкому районної у місті ради для оприлюднення на офіційному веб-сайті виконкому районної у місті ради, чим порушено п. 3.3. розпорядження голови районної у місті ради від 05.03.2015 № 62-к «Про визначення осіб, відповідальних за проведення перевірки достовірності відомостей про осіб, які претендують на зайняття посад, щодо поширення на них заборони займати відповідні посади, передбаченої положеннями Закону України «Про очищення влади».

Крім того, Національним агентством з питань запобігання корупції за заявою спеціаліста І категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому районної у місті ради ОСОБА_3 проводилась перевірка з 19 червня 2017 року по 21 червня 2017 року. В ході проведення перевірки Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.07.2017 було складено акт, в якому встановлено ряд недоліків у роботі виконкому районної у місті ради у сфері запобігання корупції.

Провадження у справі відкрито ухвалою судді від 19.06.2017 року та призначено до судового розгляду.

15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим КАС України викладено в новій редакції.

Згідно пп.10 п.1 Розділу VII Перехідних положень КАС України в новій редакції справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою суду від 21.09.2017 року задоволено клопотання представника позивача і витребувано у Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області інформацію стосовно висновків про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч. 5 ст. 5 Закону України «Про очищення влади» , у відношенні осіб, які приступили до роботи у виконкомі Тернівської районної у місті ради в період з червня 2016 року по березень 2017 року, в т.ч. про дати підготовки вказаних висновків; дати направлення зазначених висновків на адресу виконкому Тернівської районної у місті ради; дати отримання висновків спеціалістом І категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому Тернівської районної у місті ради під розпис; а також витребувано у Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області копії журналу реєстрації вихідної документації з відмітками про направлення висновків про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч. 5 ст. 5 Закону України «Про очищення влади», у відношенні осіб, які приступили до роботи у виконкомі Тернівської районної у місті ради в період з червня 2016 року по березень 2017 року, на адресу виконкому Тернівської районної у місті ради; документи, що містять посвідчувальний розпис (напис та підпис) спеціаліста І категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому Тернівської районної у місті ради про отримання нарочно зазначених висновків.

Свідок ОСОБА_24 в судовому засіданні показала, що після проведення оперативних нарад у виконкомі було встановлено не надання спеціалістом ОСОБА_3 довідок про проведені перевірки працівників до особових справ. 27.03.2017 довідки їй були передані ОСОБА_3 Також зазначила, що передавала заяви про згоду на перевірку працівників без обліку в відповідних журналах.

Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні показала, що на неї покладено обов’язок координації роботи в виконкомі щодо виконання законодавства про очищення влади. У зв’язку з цим нею проводились планові перевірки роботи працівників, під час чого виявлено, що відносно 3 працівників не опубліковані на веб-сайті заяви про початок перевірки. Також нею було виявлено те, що для ОСОБА_24 не були передані для зберігання в особових справах і для ОСОБА_23 для опублікування довідки про результати перевірки працівників, перелік яких назвати не може. Задля усунення порушень нею були організовані проведені оперативні наради зі спеціалістами ОСОБА_3, ОСОБА_23 та ОСОБА_24 та визначено строк. Проте в зазначений строк вказані порушення усунуті не були ОСОБА_3, тому нею було підготовлено службову записку голові райради.

Свідок ОСОБА_23 в судовому засіданні показав, що через не передання йому для оприлюднення інформації про початок перевірки щодо певних осіб та довідок про результати перевірки щодо окремих працівників для оприлюднення у березні 2017 року були проведені оперативні наради з участю позивача, де були встановлені строки усунення порушень. Вказав, що передача документів повинна відбуватись в електронному і письмовому вигляді. Дати початку і кінця проведеної перевірки працівників вказуються ним при розміщенні на інформації на веб-сайті виконкому ради, однак дата таких публікацій на веб-сайті не може бути змінена.

Заслухавши доводи представника позивача і представника відповідача, пояснення свідків, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування

є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що

стала їм відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб

місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.

Згідно посадової інструкції спеціаліста 1 категорії з питань запобігання та виявлення корупції виконкому Тернівської районної у місті ради, розпорядженням голови Тернівської районної у місті ради №62К від 05.07.2015 на ОСОБА_3 покладено обов’язки організації проведення спеціальної перевірки осіб, які претендують на зайняття посад посадових осіб, та щодо поширення заборон займати відповідні посади, передбачені положеннями Закону України «Про очищення влади».

27.03.2017 до голови Тернівської районної у місті ради надійшла службова записка керуючої справами виконкому ОСОБА_5, а.с. 9, про те, що в особових справах 23 працівників виконкому, які приступили до роботи в період з червня 2016 року по березень 2017 року відсутні висновки про результати перевірки, проведеної відповідно до ст.5 ЗУ «Про очищення влади»; при перегляді інформації на веб-сайті виконкому не виявлено оприлюднених копій заяв та декларацій осіб, якими почато проходження перевірки; станом на 27.03.2017 документи для зберігання в особових справах новопризначених працівників ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_33 не передані; до відділу з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю не надані для оприлюднення довідки про результати перевірки 10 із 23 працівників, прийнятих на роботу з липня 2016 року по березень 2017 року (ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22М.); із загального списку посадових осіб (98 чоловік) перевірка яких була організована з 10.06.2016 року довідки про результати оприлюднені відносно 47 осіб, передано на зберігання в особових справах матеріали відносно 45 осіб.

На підставі даної службової записки, за порушення термінів організації перевірки відповідно до Закону України «Про очищення влади», розпорядженням голови Тернівської районної у місті ради ОСОБА_4 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_3М." № 86-к від 20.04.2017 року ОСОБА_3 оголошено догану з позбавленням премії та скасування надбавки за високі досягнення у праці в розмірі 100% за підсумками роботи у квітні 2017 року, а.с.8.

В судовому засіданні встановлено, що згідно переліку від 17.03.2017 року № 79, т. 1 а.с.19, протягом червня 2016 року по березень 2017 року до роботи у виконкомі приступили наступні особи:

1.Рудзик К.О., початок роботи - 04.07.2016 р.,

2.Романів Н.В. - 04.07.2016,

ОСОБА_34 - 07.07.2016,

4.Гуля Г.С. - 06.07.2016,

ОСОБА_35 - 04.07.2016,

ОСОБА_36 - 11.07.2016,

ОСОБА_37 - 12.07.2016,

8.Тельвак Н.В. - 20.07.2016,

9.Зізюк М.С. - 25.07.2016,

10.Педай О.В. - 01.08.2016,

ОСОБА_38 - 02.08.2016,

12.Можня М.А. - 15.08.2016,

ОСОБА_39 - 28.09.2016,

14.Чорна О.Ю. - 18.10.2016,

15.Рудзик А.О. - 18.10.2016,

16.Тихоступ Н.Ю. - 01.11.2016,

ОСОБА_40 - 09.12.2016,

ОСОБА_41 - 09.12.2016.

Запити про проведення перевірки, передбаченої ЗУ «Про очищення влади», направлено від імені голови виконавчого комітету ради до державних органів контролю:

- від 04.07.2016, щодо ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9 ( т. 1 а.с.29, 30, 31, 33, 34, 35, 36, 37, 38 , 44, 45, 46, 47,

- від 05.07.2016 щодо ОСОБА_8 і ОСОБА_10 (т. 1 а.с. 40, 41, 42 , 49, 50, 51, 52,56),

- від 11.07.2016 щодо ОСОБА_11 (т. 1 а.с. 54, 55),

- від 20.07.2016 щодо ОСОБА_12 ( т. 1 а.с. 58, 59, 60, 61),

- від 25.07.2016 щодо ОСОБА_13 ( т. 1 а.с. 63, 64, 65, 66)

- від 03.08.2016 щодо ОСОБА_14 і ОСОБА_15 (т. 1 а.с. 68, 69, 70, 71, 73, 74, 75, 76 ),

- від 15.08.2016 щодо ОСОБА_16 (т.1 а.с. 78, 79, 80, 81),

- від 30.09.2016 щодо ОСОБА_17 ( т.1 а.с. 83, 84 ),

- від 20.10.2016 щодо ОСОБА_18 і ОСОБА_19 ( т. 1 а.с. 86, 87, 88, 90, 91),

- від. 11.11.2016 щодо ОСОБА_20 ( т.1 а.с. 93, 94) ,

- від 16.12.2016 щодо ОСОБА_21 і ОСОБА_22 ( т. 1 а.с. 96, 97, 99, 100 ).

Як випливає з роздруківки з офіційного веб-сайту виконавчого комітету Тернівської районної у місті ОСОБА_42 ради, розділ "Перевірки нові", т. 1 а.с. 22-27, 152-166, відомості про початок перевірки за відповідними вищевказаними датами внесено до веб-сайту виконавчого комітету ради. При цьому копії заяв і декларацій в тому ж розділі веб-сайту щодо ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_20, ОСОБА_18, ОСОБА_19 , ОСОБА_17, ОСОБА_16, ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_13, ОСОБА_12, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_43, ОСОБА_44 опубліковано 28.03.2017 року.

Висновки щодо результатів перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ЗУ «Про очищення влади», проведеної Криворізькою ОДПІ відносно ОСОБА_6, ОСОБА_16 до виконавчого комітету ради не направлялись, оскільки потребували уточнення; щодо ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12 - направлені поштою за вихідним від 16.02.2017; щодо ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 - направлені поштою за вихідним від 20.02.2017; щодо ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_21 - направлені поштою за вихідним від 05.07.2017; щодо ОСОБА_22 - направлені поштою за вихідним від 09.06.2017; щодо ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_20, ОСОБА_17 - отримано ОСОБА_3 особисто 02.05.2017 року, т.2 а.с.1-9.

На підставі супровідного листа спеціаліста ОСОБА_3 від 24.03.2017 для оприлюднення на веб-сайті передано інформацію про дату довідок про проведені перевірки щодо ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_29, Шеремет, Торохтєй, Леонова, Воробйова, Горевич, Сатановська, Осяніна, ОСОБА_5, Овчаренко, Міщук, Бевз - від 22.02.; щодо Береснєва, Любов, ОСОБА_3, Вуколова, Лисак, ОСОБА_28, ОСОБА_13, Волошина, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12, Грищенко, Колодко, Сергієнко, Внукова від 17.02; Парфенюк, Осадча, ОСОБА_7, ОСОБА_26, Холькіна, ОСОБА_7, Мануйлова, Лісінецька, Фуголь, ОСОБА_25, Попружук, Лукянчук, Мальчук, Радченко, Ступак, ОСОБА_27 від 10.02.; Шеляк, Халамонець, Аленічева, Шевчук, Худа, Пономаренко, Рябушенко, Міхно, Слісаренко, ОСОБА_32 від 28.02. (а.с.169 т.1).

Вищевказані обставини підтверджуються сукупністю безпосередньо, всебічно, повно та об’єктивно досліджених судом письмових доказів і показань свідків, які, на думку суду, є належними, допустимими, достовірними і достатніми.

Оцінка суду.

У відповідності до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», особливості дисциплінарної відповідальності посадових осіб місцевого самоврядування забезпечуються у порядку, передбаченому законом. Згідно пункту 2 Прикінцевих і перехідних положень, дія Закону України «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Статтею 14 Закону України «Про державну службу» визначено, що дисциплінарні стягнення застосовуються до державного службовця за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, порушення обмежень, пов'язаних з проходженням державної служби, а також за вчинок, який порочить його як державного службовця або дискредитує державний орган, в якому він працює.

Дисциплінарний проступок у сфері трудових відносин — це винне протиправне порушення трудових обов'язків працівником, за вчинення якого встановлено дисциплінарну відповідальність і може застосовуватися захід дисциплінарного стягнення, встановлений у трудовому законодавстві.

Організація проведення спеціальних перевірок врегульована такими приписами законодавства.

Згідно до ст.5 ЗУ "Про очищення влади", п.п.2.-15 Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171, керівник органу, передбачений частиною четвертою цієї статті, не пізніше ніж на третій день після отримання заяви надсилає до відповідних районних, міських (міст обласного значення), районних у містах територіальних органів державної влади за місцем проживання особи, до компетенції яких належить проведення перевірки відповідних відомостей, визначених у пункті 1 частини п’ятої цієї статті, запити про перевірку відомостей щодо особи, стосовно якої проводиться перевірка, до яких додаються копії заяви. День надсилання відповідних запитів та доданих до них документів, а також повідомлення до Міністерства юстиції України є днем початку проходження перевірки. Інформація про початок проходження перевірки особою та копії її заяви та декларації (крім відомостей, що віднесені законом до інформації з обмеженим доступом) розміщуються протягом трьох днів після одержання заяви на офіційному веб-сайті органу, до повноважень якого належить звільнення з посади особи, стосовно якої здійснюється перевірка.

За результатами отриманих інформацій про проведену перевірку складається довідка або висновок про результати перевірки.

Усі матеріали перевірки, які надійшли до керівника органу, передбаченого частиною четвертою цієї статті, додаються до особової справи особи, стосовно якої проводилася перевірка.

Крім того, розпорядженням голови Тернівської районної у місті ради №62К від 05.07.2015 на спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції виконкому покладено такі обов’язки: підготовка і одночасне надсилання запитів; в день надіслання запитів органам перевірки надіслання Міністерства юстиції повідомлення про початок проходження перевірки та надання до відділу з питань внутрішньої політики і зв’язків з громадськістю для розміщення на веб-сайті інформації про початок перевірки та копії заяви і декларації; передача головному спеціалісту з питань служби в органах місцевого самоврядування і кадрової роботи для зберігання в особовій справі матеріали перевірки, які надійшли до голови ради; надання у відділ з питань внутрішньої політики для розміщення на офіційному веб-сайті інформації про результати проведених перевірок відповідною особою (п.3).

Так, аналізуючи наявність в діях позивача порушення у виді несвоєчасної передачі довідок про проведені перевірки для оприлюднення на веб-сайті і матеріалів перевірок для зберігання в особових справах слід зазначити, що ні розпорядження голови районної ради №62К від 05.07.2015, ні Законом України «Про очищення влади», ні Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України не передбачено як строку передачі інформації про результати спеціальної перевірки для оприлюднення на офіційному веб-сайті виконавчого комітету ради так і строку для передачі матеріалів спеціальної перевірки осіб до особової справи такої особи.

Водночас, в судовому засіданні представником відповідача не надано належних і допустимих доказів своєчасного отримання позивачем ОСОБА_3 необхідних для завершення перевірки відповідей органів ДФС України, які були направлені на адресу районної ради звичайною поштовою кореспонденцією лише 16 і 20 лютого 2017 року відповідно. Більше того, відповіді підрозділів ДФС щодо ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_17, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 надійшли до виконавчого комітету ради після прийняття оскаржуваного розпорядження, а щодо ОСОБА_6 і ОСОБА_16 взагалі не надходили.

З урахуванням викладеного твердження відповідача про неналежне виконання своїх обов’язків ОСОБА_3 у цій частині не ґрунтуються на вимогах вищевказаного законодавства, що, в свою чергу, свідчить про протиправність і незаконність прийнятого рішення.

Також, суд зазначає, що будь яке рішення суб’єкта владних повноважень повинно бути прийнято не тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, але й обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Проте таке формулювання обставин дисциплінарного проступку в службовій записці ОСОБА_5, яка покладена в основу оскаржуваного розпорядження, як «із загального списку посадових осіб (98 чоловік), перевірка яких була організована з 10.06.2016 року, довідки про результати оприлюднені відносно 47 осіб, передано на зберігання в особових справах матеріали відносно 45 осіб» є неконкретним і нечітким, в результаті допиту в суді свідків ОСОБА_5, ОСОБА_23 та ОСОБА_24 не уточнено, що позбавляє суд можливості перевірити наявність вини особи, яка є обов’язковим елементом складу дисциплінарного проступку.

При цьому, як випливає з матеріалів справи, службове розслідування з приводу службової записки ОСОБА_5 не призначалось та висновку службового розслідування щодо ОСОБА_3 не складалось.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про неповне встановлення всіх обставин суб’єктом владних повноважень і необгрунтованість оскаржуваного розпорядження у вищевказаній частині.

Щодо неналежного виконання позивачем своїх обов’язків у частині несвоєчасної передачі для опублікування на веб-сайті виконкому копій заяв і декларацій осіб, щодо яких у 2016 році розпочато перевірки , передбачені ЗУ «Про очищення влади», суд зазначає, що такі порушення з боку позивача дійсно мали місце щодо ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_20, ОСОБА_18, ОСОБА_19 , ОСОБА_17, ОСОБА_16, ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_13, ОСОБА_12, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_43, ОСОБА_44 що підтверджується як матеріалами справа так і показаннями свідків ОСОБА_23 та ОСОБА_5 Разом з тим, дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці (ст.148 КзПП України).Як встановлено в судовому засіданні вищевказані порушення мали місце протягом липня-грудня 2016 році і були виявлені 15 березня 2017 року уповноваженою відповідачем посадовою особою (а.с.9 т.1), проте спірне розпорядження прийнято 20.07.2017 – тобто з порушенням вищевказаних строків накладення дисциплінарного стягнення. Посилання представника відповідача про те, що головою виконавчого комітету ради вказані порушення виявлено лише після надходження службової записки ОСОБА_5 не мають правового значення для вирішення справи.

Доводи представника відповідача про виявлення порушень в роботі позивача за результатами проведеної працівниками НАЗК перевірки суд також до уваги до бере, оскільки вони стосуються інших аніж вказані в службовій записці керуючої справами ОСОБА_5 і оскаржуваному розпорядженні питань, тобто не стосуються предмету спору.

Отже, підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено наявність в діях ОСОБА_3 дисциплінарного проступку, дотримання порядку і строку застосування дисциплінарного стягнення, та, як наслідок, правомірність і законність оскаржуваного розпорядження, тому позовні вимоги ОСОБА_45 слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 2,3,5,72-77,241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 ( інн. НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, до виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривому Розі ради, код ЄДРПОУ 40052554, місце знаходження : м.Кривий Ріг, вул. Короленка, 1а, третя особа – голова Тернівської районної у м.Кривому Розі ради ОСОБА_4, про визнання протиправним і скасування розпорядження – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Тернівської районної у м.Кривому Розі ради ОСОБА_4 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_3М.» №86-к від 20.04.2017 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський районний суд м. Кривого Рогу протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлено 31.05.2018.

Суддя: