
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/4290/13-а
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С. Час та місце ухвалення судового рішення « 11:04», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 05.01.2018р.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Крусян А.В.
суддів: Градовського Ю.М. , Лук'янчук О.В.
за участю секретаря судового засідання Апексімова І.С.,
представника позивача ОСОБА_1, представника Одеської міської ради ОСОБА_2, представника Департаменту комунальної власності Одеської міської ради ОСОБА_3, представника Міністерства інфраструктури України ОСОБА_1, представника ТОВ «А-Трейдінг» ОСОБА_4, представника прокуратури Одеської області ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги прокуратури Одеської області, державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» до Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, треті особи Міністерство інфраструктури України, товариство з обмеженою відповідальністю «А-Трейдінг», прокуратура Одеської області про визнання протиправними дій та рішень, -
В С Т А Н О В И В:
22.09.2006р. державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство» звернулася до суду з позовом до Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, треті особи Міністерство інфраструктури України, товариство з обмеженою відповідальністю «А-Трейдінг», прокуратура Одеської області про визнання нечинним пункту 22 додатку до рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 року №69-V «Про визначення та затвердження переліку земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності під забудову на земельних торгах у 2006-2007 роках». /т.5 а.с.2-6/
02.04.2007р. державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство» звернулася до суду з позовом до Одеської міської ради, Управління земельних ресурсів ОМР (нині Департамент комунальної власності Одеської міської ради) про визнання протиправними дій щодо організації аукціону з продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення під забудову в частині підготовки до реалізації земельної ділянки площею 6,5987га у м. Одесі по вул. Грушевського та вул. Воробйова у м. Одесі; визнання недійсними результатів аукціону проведеного 30.03.2007р. /т.1 а.с.2-6/
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.05.2016р. вказані позови об'єднані в одне провадження: №815/4290/13-а.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2017р. у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, ДСК «ЧМП» та прокуратура Одеської області подали апеляційні скарги, в яких посилаються на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, тому просять скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено, що виконавчим комітетом Одеської міської ради депутатів трудящих було прийнято рішення від 21.04.1947 року №497 «Про відвід Радіоцентру Управління Чорноморського Пароплавства земельної ділянки площею 11,2га в районі ОСОБА_6». /т.5 а.с.30/
Відповідно до довідки Головного управління статистики в Одеській області від 03.08.2006р., в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України по м. Одесі та Одеській області не значаться Радіоцентр управління Чорноморського пароплавства та бази ПУ ВКХ. /т.5 а.с.72/
27.06.2006 року прийнято рішення Одеської міської ради №69-V «Про визначення та затвердження переліку земельних ділянок, що підлягають продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову на земельних торгах у 2006-2007 роках» (Рішення № 69-V). /т.5 а.с.25/
Пунктом 1 Рішення №69-V передбачено визначити та затвердити перелік земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності під забудову на земельних торгах шляхом проведення аукціонів (далі – Перелік). /т.5 а.с.26-27/
У пункті 22 Переліку було визначено земельну ділянку, розташовану у м. Одесі на вул. ОСОБА_7 та Академіка Воробйова, вул. Одеська (в районі колишнього антенного поля ЧМП), орієнтовним розміром 8,5га, площею забудови 35000кв.м., функціональне призначення території - житлова та громадська забудова, характеристика об’єкта забудови - багатосекційні житлові будинки, 9-16 поверхів, торгівельний центр.
Відповідно до п.2 Рішення №69-V доручено Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради замовити виготовлення технічної документації, необхідної для складання технічного паспорту земельних ділянок, які виставляються на земельні торги.
Згідно із п.3 Рішення №69-V вирішено дати згоду на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності під забудову на земельних торгах шляхом проведення аукціонів.
29.09.2006 року відповідно до Рішення №69-V Одеською міською радою було прийнято рішення №354-V «Про продаж земельних ділянок, розташованих у м. Одеса на земельному аукціоні» (далі - Рішення №354-V). /т.6 а.с.13/
Згідно із Рішенням №354-V затверджені технічні паспорти відповідних земельних ділянок, розташованих у м. Одеса, і призначених для продажу на земельних торгах у формі аукціону, затверджені стартові ціни земельних ділянок згідно з додатком, передбачено провести земельні торги у формі аукціону в 2006-2007 роках та продати земельні ділянки переможцям аукціону за результатами земельних торгів.
Додатком до Рішення №354-V є Перелік земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності під забудову на земельних торгах у 2006-2007 роках /т.6 а.с.14-15/, у п.20 якого було визначено земельну ділянку, розташовану у м.Одесі на вул.ОСОБА_7 та Академіка Воробйова, вул. Одеська (в районі колишнього антенного поля ЧМП), загальною площею земельної ділянки за проектом землеустрою 6,5987га, цільове використання земельної ділянки - багатосекційні житлові будинки, 9-16 поверхів, торгівельний центр, стартова ціна земельної ділянки 50205220грн.
З матеріалів справи вбачається, що при складенні технічного паспорту земельної ділянки було враховано наявність на її частині нерухомого майна (будівель, споруд), а тому, на продаж виставлена земельна ділянка площею 6,5987га - вільна від забудови.
30.03.2007р. було проведено аукціон з продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення під забудову та його переможцем визнано ТОВ «А-Трейдінг», якому було відчужено земельну ділянку загальною площею 6,5987га у м.Одесі по вул.Грушевського та вул.Воробйова, вул. Одеська (в районі колишнього антенного поля ЧМП) з цільовим призначенням - будівництво багатосекційних житлових будинків, 9-16 поверхів торгівельного центру, згідно із договором купівлі-продажу земельної ділянки під забудову на аукціоні від 18.04.2007 року, посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_8, зареєстровано в реєстрі за №1006. /т.7 а.с.187-190/
За цим договором підписаний відповідний акт прийому-передачі від 18.04.2007 року та даний договір зареєстровано в Одеському міському управлінні земельних ресурсів за №188 від 26.04.2007 року. ТОВ «А-Трейдінг» було видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №111919 від 23.05.2007 року. /т.7 а.с.191-193/
Не погоджуючись з діями відповідачів щодо розпорядження спірною земельною ділянкою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що відсутні будь-які докази, (окрім рішення виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящих від 21.04.1947 року № 497 «Про відвід Радіоцентру Управління Чорноморського Пароплавства земельної ділянки площею 11,2га в районі ОСОБА_6») документи, які підтверджують статус Радіоцентру Управління Чорноморського пароплавства; відсутні дані на підтвердження існування антенного поля (розміщення на ньому об’єктів, користування ними і закріплення за юридичною особою); відсутні дані з приводу того, що з 1947 року по 2006 рік щодо спірної земельної ділянки вирішувалися питання її узаконення і оформлення користування у відповідності до вимог законодавства.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно із ч.1 ст.83 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) (у редакції чинній на дату прийняття Рішення №69-V) землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Відповідно до ч.2 ст.83 ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно із п.б ч.1 ст.80 ЗК України суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, серед іншого, земля, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно із ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Стаття 12 ЗК України визначає, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу тощо.
Відповідно до п.2 Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст.127 ЗК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування і державні органи приватизації відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності громадянам та юридичним особам, які мають право на набуття земельних ділянок у власність, а також іноземним державам відповідно до цього Кодексу. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах (аукціон, конкурс), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок.
Згідно із ст.134 ЗК України земельні ділянки державної або комунальної власності, призначені для продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову, підлягають продажу на конкурентних засадах (земельні торги).
Відповідно до ст.35 ЗК України земельні торги проводяться у формі аукціону або конкурсу. У земельних торгах можуть брати участь громадяни і юридичні особи, які сплатили реєстраційний та гарантійний внески і можуть бути покупцями відповідно до законодавства України. Форма проведення земельних торгів (аукціон або конкурс) визначається власником земельної ділянки, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ч.1,2 ст.136 ЗК України органи державної влади або органи місцевого самоврядування, державні органи приватизації уповноважені приймати рішення про відчуження земель, що перебувають у державній або комунальній власності, визначають переліки земельних ділянок, призначених для продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову та на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, на земельних торгах.
Земельна ділянка, призначена для продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, на земельних торгах, виставляється на земельні торги після: а) визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками; б) виготовлення технічного паспорта земельної ділянки.
Отже, на підставі викладеного вбачається наявність у Одеської міської ради повноважень щодо розпорядження земельними ділянками, які не належать до земель приватної та державної власності, перебувають в межах міста ОСОБА_1 за умови відсутності прав на її користування чи зареєстрованого нерухомого майна.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.04.2013р. у даній справі був встановлений факт того, що 21.04.1947р. виконавчим комітетом Одеської міської ради депутатів трудящихся було прийнято рішення №497 «Про відведення радіоцентру Управління Чорноморського пароплавства земельної ділянки площею 11,2га. в районі Красної ОСОБА_6». Як зазначено в рішенні, радіоцентр Управління Чорноморського пароплавства, займаючи земельну ділянку на Красній ОСОБА_6 площею 10га здійснив капітальне будівництво і побудував на ній антенне поле.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до наказу Міністерства транспорту України №63 від 10.02.1995р. була створена державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство», яка є правонаступником усіх зобов'язань акціонерного судноплавного концерну «Бласко» - Чорноморське морське пароплавство.
ДСК «ЧМП» створено на базі майна, що знаходилося у загальнодержавній власності, закріпленого за акціонерним судноплавним концерном «Бласко» - Чорноморське морське пароплавство та підприємствами згідно з додатком, які входять до його складу шляхом злиття в державне підприємство - Державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство». При цьому, в переліку підприємств, на базі яких створено ДСК «ЧМП» - радіоцентр Управління Чорноморського пароплавства - відсутній.
Відповідно до Положення про відособлений підрозділ ДСК «ЧМП» - автогосподарство «Бласкотехсервіс» ДСК ЧМП, останнє створено на підставі наказу Президента ДСК ЧМП №50 від 31.05.1998р. у відповідності до Закону України «Про підприємства в Україні».
Доказів з приводу того, що ДСК «ЧМП» є правонаступником радіоцентру Управління Чорноморського пароплавства до суду не надано.
09.11.2005р. ДСК «ЧМП» звернулося до Одеського міського управління земельних ресурсів за реєстрацією прав ДСК «ЧМП» на постійне користування земельною ділянкою площею 11,2га. по вул. Воробйова, 1 Одеська, 43 в м. Одесі з посиланням на рішення виконкому Одеської міської Ради д/т від 21.04.1947р. №497.
В зв'язку з тим, що позивачем до управління не були надані необхідні документи для оформлення у встановленому законом порядку права користування земельними ділянками, рішення стосовно порушеного питання Одеською міською радою прийнято не було.
Тому, рішення №497 не є належним та допустимим доказом наявності у ДСК «ЧМП» права користування такою земельною ділянкою та не є правовстановлюючим документом згідно з положеннями чинного на той час земельного законодавства.
Згідно з листами Головного управління Держземагентства в Одеській області від 10.07.2013 року №2-4-14/2973 та від 25.07.2013 року №2-4-14/3299 за Державною судноплавною компанією «Чорноморське морське пароплавство» станом на 01.01.2006 року згідно форм 6-зем та 2-зем земельні ділянки не обліковуються. /т.7 а.с.151,152/
В обґрунтування правомірності позовних вимог ДСК «ЧМП» посилається на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 27.10.2010р. (набрала законної сили 01.10.2015р.) у справі №2а-1328/10/2670, якою визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 09.10.2008р. №1208 «Про реєстрацію об’єктів комунальної власності м. Одеси», із змінами внесеними рішенням від 25.11.2008р. №1315 «Про внесення змін до додатка до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 09.10.2008р. №1208 «Про реєстрацію об’єктів комунальної власності м. Одеси». Спірне рішення стосувалося в тому числі будівлі, загальною площею 2133,4кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Воробйова, 1.
Разом з тим, судовим розглядом у справі №2а-1328/10/2670 встановлено, що зазначений об’єкт не входив до переліку майна ДСК «ЧМП», яке перейшло у власність територіальної громади м. Одеси.
При цьому, відповідно до даних технічного паспорту на будівлі та споруди (автогосподарство, складська база) від 10.03.2004 року, які використовувались ДСК «ЧМП» наведений перелік будівель та споруд, однак відсутній план землекористування, якій б підтверджував, що зазначені будівлі та споруди в тому числі розташовані в межах спірної земельної ділянки площею 6,5987га.
Натомість згідно акту обстеження земельної ділянки від 12.09.2006 року №66 в її межах відсутні будь-які будівлі та споруди. /т.12 а.с.23/
Вказана обставина також підтверджується даними Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка підлягає продажу на конкурентних засадах для будівництва багатосекційного житлового будинку 9-16 поверхів, торгівельного центру /т.2 а.с.1-61/, технічного паспорту земельної ділянки з кадастровим номером 5110137600:72:001:0034 /т.2 а.с.141-146/ вказана земельна ділянка є вільною від забудови, що підтверджено даними висновку державної експертизи землевпорядної документації від 28.03.2007 року №789. /т.2 а.с.60/
Також, відповідно до висновку судової експертизи з питань землеустрою від 17.10.2017 року №17-367 /т.11 а.с.178-188/ експертом з виїздом на місце було встановлено, що жодної із будівель та споруд, які зазначені в технічному паспорті від 10.03.2004 року, які використовує ДСК «ЧМП» в межах земельної ділянки площею 6,5987га не знаходиться. В зв’язку із чим, зроблені висновки про те, що земельні ділянки, які перебувають у фактичному користуванні ДСК «ЧМП» під будівлями та спорудами в м. Одесі по вул. Воробйова, 1 та яка зазначена у п.22 до рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 року №69-V «Про визначення та затвердження переліку земельних ділянок, що підлягають продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову на земельних торгах у 2006-2007 роках» та знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Воробйова, 1, взагалі не співпадають.
При цьому, вказані висновки суду першої інстанції не спростовуються доводами апеляційних скарг ДСК «ЧМП» та прокуратури Одеської області.
Слід також зазначити, що отримання згоди ДСК «ЧМП» на передачу в оренду відповідних частин земельних ділянок жодним чином не означає визнання Одеською міською радою факту законного користування позивачем земельною ділянкою, вказаною у п.22 додатку до Рішення №69-V, оскільки отримання дозволу особи, яка не є власником майна, на розпорядження цим майном, не впливає на правову природу розпорядження таким майном та на наявність статусу власника чи користувача.
Таким чином, дослідивши письмові докази у справі, вивчивши думку сторін, судова колегія дійшла до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, при вирішені справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, тому в порядку ст. 316 КАС України постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.
Керуючись ст.ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги прокуратури Одеської області, державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлений 30.05.2018 року.
Головуючий суддя ОСОБА_9Судді ОСОБА_10 ОСОБА_11