
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1293/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагун А.В. розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ( далі по тексту ОСОБА_1 або позивач) звернувся до суду з позовною заявою про:
- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 індексацію пенсії, яка розрахована з грошового забезпечення.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ( в подальшому - відповідач) протиправно, за його зверненням, не проведено індексації його пенсії, яка розрахована з грошового забезпечення, про що його повідомлено листом відповідача від 21.11.2017 за №9561/03-10.
Представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, однак до суду не надано документів на підтвердження повноважень ОСОБА_2 на представництво інтересів відповідача у суді (а.с.25-26, 58).
Від представника позивача ОСОБА_3 надійшла відповідь на відзив, в якій він просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером за вислугою років, інвалідом 3 групи, інвалідом армії (а.с.8, зворотній бік).
15.11.2017 позивач звернувся до відповідача з листом про надання роз'яснень щодо не проведення індексації пенсійних виплат (а.с.11).
Відповідачем листом від 21.11.2017 за №9561/03-10 повідомлено позивача про відсутність підстав для проведення індексації пенсії позивача з посиланням, зокрема на п.3 Порядку Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078.
Так, на думку відповідача не відноситься до об'єктів індексації пенсія позивача, оскільки пенсія перераховувалась в зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність (перерахування надбавки на утримання) (а.с.12).
Зазначена відповідь стала підставою для звернення позивача до суду.
Відповідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема і пенсія.
Згідно із ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті, тобто 103%. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно зазначеного Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078 (далі по тексту Порядку №1078), індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в даному Законі.
В п.2 Порядку №1078 передбачені грошові доходи громадян, що підлягають індексації, серед яких одержані в гривнях на території України пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
Згідно п.3 Порядку №1078 до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму; тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; мінімальний розмір допомоги по безробіттю; державна соціальна допомога інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам; державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державна соціальна допомога на догляд; щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним; компенсаційна виплата, що призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами);
Судом встановлено, що позивачу, відповідно до ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", нараховується надбавка до пенсії, як непрацездатному пенсіонеру, який має на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї - сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, сина - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 та яка входить до розміру пенсії.
Суд, вважає, що вказана надбавка до пенсії позивача, яка визначається залежно від прожиткового мінімуму, не підлягає індексації відповідно до п.3 Порядку №1078.
Однак, позивачем ставиться вимога про проведення індексації пенсії, яка розрахована з грошового забезпечення, без врахування надбавки, яка визначається залежно від прожиткового мінімуму .
Відповідно до п.5 Порядку №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Згідно інформації відповідача розмір пенсії позивача підвищувався з 01.092015, з 01.05.2016, з 01.12.2016, з 01.05.2017 та з 01.10.2017 (а.с.12).
Таким чином, суд приходить до висновку, що з урахуванням положень п.п.2, 3 Порядку №1078 пенсія позивача, яка розрахована з грошового забезпечення, без врахування надбавки непрацюючим пенсіонерам, за утримання непрацездатних членів сім'ї, підлягає індексації, з дотриманням вимог встановлених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком №1078, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним адміністративним позовом ОСОБА_1 сплачено судові витрати у розмірі 704,80 грн.
З огляду на викладене, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ІПН - НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд.7а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 протиправною.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 індексацію пенсії, яка розрахована з грошового забезпечення.
Присудити на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 20632802) у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.)
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун