Рішення № 74412559, 04.06.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
810/1546/18
Номер документу
74412559
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2018 року № 810/1546/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 до Кагарлицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Позивачі звернулись до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Кагарлицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просять визнати протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку належної їм пенсії, та зобов'язати відповідача провести із 01.10.2017 перерахунок та виплату позивачам пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачі є особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивачі стверджують, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 «Про внесення змін до порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вони мають право на перерахунок пенсії, але відповідач протиправно такий перерахунок не провів.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 відкрито спрощене провадження у даній адміністративній справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 26.04.2018.

До судового засідання сторони, належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, не прибули, з клопотанням про відкладення засідання до суду не звертались.

У позовній заяві позивачами заявлено клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи за його відсутності. Надав суду письмовий відзив на позов, в якому просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до документів, які наявні в пенсійних справах, позивачі, не відносяться до категорії осіб, які приймали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби.

На підставі частини третьої статті 194 КАС України судом прийнято рішення про розгляд даної адміністративної справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 перебувають на обліку в Кагарлицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримують пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 20 - 32).

Позивачі вважають, що відповідач протиправно не здійснив їх перерахунок пенсії у зв'язку із тим, що вони брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Не погоджуючись із такою бездіяльністю, позивачі звернулись до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стаття 59 вказаного Закону гарантує право на пенсію військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Так, частина третя даної норми в редакції Закону від 03.10.2017 № 2148-VІІІ передбачає, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З метою приведення підзаконних нормативних актів у відповідність до Закону від 03.10.2017 № 2148-VІІІ Кабінет Міністрів України 15.11.2017 прийняв постанову № 851, якою доповнив Порядок № 1210 пунктом 91, який дублює зміст частини третьої статті 59 Закону та визначає формулу обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, для осіб, які виявили бажання на її отримання.

До числа таких осіб пункт 91 Порядку № 1210 так само відносить лише осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Системний аналіз положень частини третьої статті 59 Закону та пункту 91 Порядку № 1210 свідчить про те, що їх дія поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;

2) така участь особи відбувалася під час проходження дійсної строкової служби;

3) така участь особи призвела до її інвалідності.

З матеріалів справи слідує, що позивачі брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримали інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується наявними в матеріалах справи фотокопіями вкладок до посвідчення громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 7 - 19), актами огляду МСЕК та довідками про результати втрати працездатності (а.с. 33 - 52), проте, позивачами не надано суду жодного доказу, який б підтверджував, що вони проходили строкову військову службу в цей період.

Таким чином, позивачі не відповідають всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії за частиною 3 статті 59 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки їх участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відбувалася поза межами проходження дійсної строкової служби.

З урахуванням встановлених обставин суд приходить до висновку про безпідставність доводів позивачів щодо наявності у них права, гарантованого вищевказаною нормою Закону на обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Також, при прийнятті рішення у даній адміністративній справі судом враховується, що згідно пункту 9-1 Порядку № 1210 за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже, з наведеного слідує, що перерахунок пенсії згідно з вказаним пунктом Порядку № 1210 здійснюється саме за бажанням особи, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Як убачається з матеріалів позовної заяви, позивачами не надано доказів звернення до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявами про перерахунок пенсії та доказів отримання/не отримання відповідей на такі звернення.

Таким чином, з наведеного слідує, що позивачами не обґрунтовано позовні вимоги, оскільки не надано доказів їх звернень до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії та доказів відмови відповідачем у задоволенні зазначених вимог.

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із статтею 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 КАС України).

Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В контексті наведеного суд зазначає, що позивачами не доведено обґрунтованість позовних вимог, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 9, 77, 241 - 246, 250, 255 КАС України, суд,-

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.