
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ
04 червня 2018 рокуСправа № 808/2034/18 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Стрельнікова Н.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1 (69091, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради (69001, м.Запоріжжя, вул. Патриотична, 20/а, ідентифікаційний номер 37591417)
про визнання протиправними та скасування наказу та рішень,-
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач або ОСОБА_1В.) до Департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить :
-визнати протиправним і скасувати наказ Департаменту охорони здоров'я Запорізької міської ради від 23.04.2018 року № 190 «Про залучення представників трудового колективу Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя»;
-визнати протиправним і скасувати рішення конкурсної комісії по проведенню конкурсу на зайняття посади головного лікаря Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя», оформлене протоколом конкурсної комісії № 2 від 25.05.2018 року, про не допуск ОСОБА_1В до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади головного лікаря Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя».
-визнати протиправним і скасувати рішення конкурсної комісії по проведенню конкурсу на зайняття посади головного лікаря Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя», оформлене протоколом конкурсної комісії № 3 від 29.05.2018 року, про не допуск ОСОБА_1В до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади головного лікаря Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя».
Разом з позовною заявою позивачем подано заяву про забезпечення позову (вх.№16980 від 01.06.2018), в якій позивач просить суд:
-зупинити дію наказу Департаменту охорони здоров'я ЗМР від 23.04.2018 року № 190 «Про залучення представників трудового колективу КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» до складу постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя».
-заборонити конкурсній комісії з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» проводити конкурс по добору кандидата на посаду головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя».
На обґрунтування заяви зазначено, що в даному випадку, зміст позовних вимог позивача зводиться до визнання протиправними та скасування наказу Департаменту охорони здоров'я Запорізької міської ради від 23.04.2018 року № 190 та рішень конкурсної комісії, оформлених протоколами № 2 від 25.05.2018 року та № 3 від 29.05.2018 року. Стверджує, що до адміністративного позову подано ряд належних та допустимих доказів очевидної протиправності наказу відповідача та рішень конкурсної комісії, які безумовно, з підстав наведених у позові, підлягають скасуванню. Наступне засідання конкурсної комісії, на якому буде визначений переможець конкурсу на заняття посади головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя»), призначено на 08.06.2018 року. Зазначає, що наведений конкурс не може вважатися законним, рівно як не можуть бути законними результати такого конкурсу по відбору кандидата на посаду головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» внаслідок нелегітимності конкурсної комісії, яка сформована відповідачем всупереч приписам пункту 11 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади.
За правилами частини 1 ст. 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Враховуючи вищевикладене, суддя розглянув заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Розглянувши та дослідивши додані до позову та заяви докази та надавши їм оцінку, суддя дійшов висновку про обґрунтованість заяви про забезпечення позову та відповідно наявність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно із ч. 2 ст. 150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
За приписами частини 1 ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов’язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст. 151 КАС України).
Отже, статтею 151 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних обставин, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам (постанова Пленуму Верховного Суду України “Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову” №9 від 22.12.2006).
Так, з матеріалів справи суддею з’ясовано, що наказом Департаменту охорони здоров'я Запорізької міської ради від 23.04.2018 року № 190 «Про залучення представників трудового колективу КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м.Запоріжжя» до складу постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» був сформований склад комісії з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря.
При цьому позивачу було відмовлено у допуску до участі у конкурсі протоколами конкурсної комісії №2 від 25.05.2018 та №3 від 09.05.2018.
Наступне засідання конкурсної комісії, на якому буде визначений переможець конкурсу на заняття посади головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя», призначено на 08.06.2018 року.
Разом із тим, як стверджує позивач, конкурсна комісія, сформована відповідачем всупереч приписам пункту 11 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади, а тому є нелегітимною. До вказаної комісії включені члени, обрані не на загальних зборах трудового колективу, а на конференції. До того ж, за умови наявності конфлікту інтересів, внаслідок загальної та безпосередньої службової підлеглості членів комісії, включених від трудового колективу КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя», та претендентом на посаду головного лікаря цього комунального закладу виконуючого обов'язки головного лікаря - заступника головного лікаря ОСОБА_2, подальша робота цієї конкурсної комісії саме в такому складі є вочевидь незаконною та неприпустимою.
Тому, суд погоджується, що на сьогоднішній день існують об'єктивні підстави стверджувати, що дія наказу Департаменту охорони здоров'я ЗМР від 23.04.2018 року № 190 «Про залучення представників трудового колективу КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» до складу постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» повинна бути зупинена, оскільки є ймовірність наявності ознак протиправності вказаного рішення.
У тому числі, з урахуванням викладеного у позові, є сумніви щодо законності складу конкурсної комісії, у зв'язку із чим конкурсній комісії необхідно заборонити проводити подальшу роботу з добору кандидату на посаду головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя».
З аналізу ст. 151 КАС України можна зробити висновок, що метою застосування заходів забезпечення позову є, перш за все, захист прав позивача до ухвалення рішення по справі.
За наведених обставин є доцільним зупинити дію наказу Департаменту охорони здоров'я ЗМР від 23.04.2018 року № 190 «Про залучення представників трудового колективу КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» до складу постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» та заборони конкурсній комісії проводити подальший конкурс по добору кандидата на посаду головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя».
Невжиття заходів забезпечення позову може в подальшому утруднити або зробити неможливим виконання рішення суду та призвести до більш негативних наслідків, як то прийняття конкурсною комісією вочевидь протиправного рішення про обрання кандидата на посаду головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя».
Таким чином, суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача про забезпечення позову.
Керуючись ст. ст. 150-156 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (69091, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) про забезпечення позову - задовольнити.
Зупинити дію наказу Департаменту охорони здоров'я Запорізької міської ради від 23.04.2018 року №190 «Про залучення представників трудового колективу Комунальної установи «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» до складу постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя».
Заборонити конкурсній комісії з проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» проводити конкурс по добору кандидата на посаду головного лікаря КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя».
Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст. ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова