
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2018 року м.Житомир справа № 806/1938/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
секретар судового засідання Алексюк Т.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Народицького сектору з питань призначення та перерахунку пенсії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.03.2018 №433/03.3 та зобов'язати Народицький сектор з питань призначення та перерахунку пенсії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.03.2018 (з моменту подання заяви про призначення пенсії).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що звернувся до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, подавши необхідні документи. Проте, відповідач своїм рішенням відмовив в призначенні пенсії на пільгових умовах, мотивуючи суперечними відомостями щодо постійного проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення. З таким рішенням позивач не погодився, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 10 травня 2018 року.
10.05.2018 протокольною ухвалою відкладено розгляд справи для виклику свідків в судове засідання.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без його участі, проти позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов (а.с.33-34). Зокрема вказав, що у період з 01.09.1988 по 04.07.1992 позивач навчався на денній формі навчання у Вінницькому державному педагогічному університеті ім. Михайла Коцюбинського. Тобто, позивач в цей період перебував у м. Вінниці, яке не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Будучи допитаною в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_2, надала суду наступні свідчення. А саме вказала, що дійсно навчалась разом з ОСОБА_1 (в тому числі і в період з 1987 року) у м. Вінниці та у період навчання на кожні вихідні дні та канікули разом приїздили в смт. Народичі.
Будучи допитаним в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 підтвердив постійне перебування ОСОБА_1, в тому числі і в період з 1987 року в смт. Народичі.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи, що видане Житомирською облдержадміністрацією 15 травня 1994 року (а.с.27).
Згідно копії паспорта СМ 746187, виданого Вишнівським МВМ ГУМВД України в Київській області, позивач народився 20.03.1967 (а.с.22-25).
ОСОБА_1 звернувся до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років, подавши необхідні документи.
Листом №433/03.3 від 30.03.2018 Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, посилаючись на те, що факт постійного проживання в зоні безумовного (обов'язкового) відселення станом на 01.01.1993 становить лише 1 рік 9 місяців 13 днів. Проте, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють в зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років (а.с.10).
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Частиною 2 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років мають право на зниження пенсійного віку на 4 роки та додатково 1 рік за 1 рік проживання, роботи, але не більше 9 років.
Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі – Порядок №22-1), до заяви про призначення пенсії за віком, серед інших, додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Отже, єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, є посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Як встановлено судом, для призначення пільгової пенсії разом із заявою позивач подав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії Б№457303 (категорія 3), довідку Народицької селищної ради про проживання №808, довідку Овруцького об'єднаного міського комісаріату від 13.12.2017 №707, архівну довідку Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського від 18.12.2017 №25/1143.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" смт. Народичі Житомирської області включене до переліку населених пунктів, віднесених до зони безумовного (обов'язкового) відселення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем при зверненні із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" надано усі необхідні документи, які підтверджують особливий статус особи, передбачені підпунктом 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1.
Посилання відповідача на наявність суперечностей даних у поданих документах із документами, що наявні в матеріалах пенсійної справи, суд оцінює критично з огляду на наступне.
В матеріалах справи міститься довідка Народицької селищної ради №808 від 09.02.2018 у якій вказано, що ОСОБА_1 з 21.07.1987 по 27.11.1997 та з 17.01.2006 по даний час постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 в зоні 2 безумовного (обов'язкового) відселення внаслідок аварії на ЧАЕС (а.с.11).
Вказана довідка є чинною, в судовому порядку не визнавалась недійсною, відповідачем у встановленому порядку не доведено, що викладені у ній відомості не відповідають дійсності.
Відповідно до архівної довідки Вінницького державного педагогічного університету імені ОСОБА_4 від 18.12.2017 №25/1143 ОСОБА_1 дійсно навчався у Вінницькому державному педагогічному університеті з 01 вересня 1988 (наказ від 01 серпня 1988 року №126) по 04 липня 1992 року (наказ від 04 липня 1992 року №140) на денній формі навчання за спеціальністю "Фізичне виховання" (а.с.36).
Разом з тим, в судовому засіданні позивач пояснив, що на кожні вихідні та святкові дні, літні канікули постійно приїздив у смт. Народичі, про що також у своїх свідченнях вказали свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_2
Крім того, відповідно до архівної довідки трудового архіву Народицької селищної ради від 13.12.2017 №Т-118/06-04 ОСОБА_1 з 05.06.1987 по 15.07.1988 працював у колгоспі ім.Свердлова с.Калинівка Народицького району Житомирської області і його вихододні склали у 1987 році -153 (мінімум 120), у 1988 році - 151 (мінімум 120).
Сумніви відповідача щодо достовірності даної довідки не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.
З урахуванням вказаного, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З огляду на викладене, відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, не довів суду правомірності свого рішення, що є підставою для задоволення адміністративного позову.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, сплачений судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп. відповідно до квитанції від 12.04.2018 №0.0.1009117933.1, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає присудженню на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в особі Народицького сектору з питань призначення та перерахунків пенсії у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в особі Народицького сектору з питань призначення та перерахунків пенсії (Житомирська область, м. Овруч, вул. Гетьмана Виговського,12, код ЄДРПОУ 40380946) призначити ОСОБА_1 (Житомирська область, Народицький район, с-ще Народичі, вул .ОСОБА_5, 139-А, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.03.2018.
Стягнути з Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (Житомирська область, м.Овруч, вул.Гетьмана Виговського,12, код ЄДРПОУ 40380946) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (Житомирська область, Народицький район, с-ще Народичі, вул.Ярослава Мудрого,139-А, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.А.Шуляк
Повне судове рішення складене 01 червня 2018 року